Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk-Niepełnosprawni narciarze w slalomie


Aldok63

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowe mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych to impreza odbywająca sę od sześciu lat.Tegoroczne zawody rozgrywane sąw Szczyrku na stoku Skrzycznego.Zawodnicy startują w trzech grupach.Jedna z nich to sportowcy niewidzący i słabowidzący,którymnanartach towarzyszą przewodnicy.Dwie pozostałe to zawodnicy ,którzy z powodu rodzaju niepełnosprawności jeżdżą na nartach w pozycji siedzącej, oraz narciarze jeżdżący w sposób tradycjny.

Wczoraj na trasie FIS na Skrzycznem , jednej z najtrydniejszych tras zjazdowych w Polsce, został rozegrany slalom gigant, dzisiaj odbędzie sięslalom. Narciarze dadząz siebie wszystko_podczas zawodów w SZczyrku zdobywają punkty zezwalające na starty w pucharachświata i igrzyskach paraolimpijskich.

Za wyborczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pełen podziwu dla osób.........i tutaj nie pasuje powszechnie używane słowo niepełnosprawni.

Śmiem twierdzić ,że w niektórych przypadkach są o wiele bardziej sprawni niż ludzie posiadający np.wszystkie kończyny.

Kiedyś,kiedyś tam widziałem w SzCyrku na Jaworzynie faceta bez nogi i śmigał tak ,że bieda było Go dojść. Miał dwie mini nartki do kijek dorobione i nimi sie podpierał.

Teraz sobie uświadamiam-On jeździł prawie carvingiem:D.

Na ówczesne czasy był to zupełnie inny styl jazdy ,bo było to w końcówce lat 70-tych ubiegłego wieku.

O kruca alem stary:eek::eek::eek:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dość często oglądam takiego narciarza ( jeżdżącego w skibobie) dawniej tu nawet zaglądał w czasach gdy podróżował jeszcze o własnych siłach wypadek nieco zmienił jego życie ale teraz dalej jezdzi... jeździ i to mega dobrze naprawde pełen podziw!

Jak sie zgodzi to wstawie tutaj jego zdjęcia Sławek je widział, na mistrzostwa miał jechać ale chyba wkoncu nie dojechał (w galerii go nie widziałem) ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyższy podziw, zwłaszcza dla tych niewidzących i słabo widzących. Jak to w ogóle możliwe? A jakieś 2-3 lata temu na Pitztalu też widziałam gościa, który śmigał na 1 narcie i do kijków miał doczepione malutkie płozy. Jeździł niesamowicie SPRAWNIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dość często oglądam takiego narciarza ( jeżdżącego w skibobie) dawniej tu nawet zaglądał w czasach gdy podróżował jeszcze o własnych siłach wypadek nieco zmienił jego życie ale teraz dalej jezdzi... jeździ i to mega dobrze naprawde pełen podziw!

Jak sie zgodzi to wstawie tutaj jego zdjęcia Sławek je widział, na mistrzostwa miał jechać ale chyba wkoncu nie dojechał (w galerii go nie widziałem) ! :)

Jezeli to ta osoba o ktorej mysle to podpisuje sie dwoma rekami - RESPECT dla osiagniec sprzed i po wypadku , najwazniejsze sie nie poddawac WZOR do nasladowania

zreszta moj podpis w stopce tez po czesci jest z nim zwiazany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

Niewidomi i niedowidzący też potrafą jedzić.

Niewidomi i niedowidzący też potrafią jeździć. Specyfika treningu i technika zjazdów.

Kategoria: Osoby niepełnosprawne, Porady ON Autor: Rafał Grzesik

Maciek Krężel

Mało kto wie, że w Polsce mamy grupę niepełnosprawnych zawodników regularnie startujących w Pucharze Świata, uzyskujących bardzo przyzwoite wyniki. Od krajów alpejskich dzieli nas jeszcze kilka kroków, ale regularnie zajmowane miejsca pod koniec pierwszej dziesiątki, to osiągnięcie godne uznania. Podobne rezultaty Polaków w „zdrowym” Pucharze Świata ciągle pozostają w sferze marzeń.

Poza kadrą regularnie już startującą w Pucharze Świata i obecną na Igrzyskach w Turynie, w Polsce pojawiają się coraz nowe talenty i nadzieje na przyszłe sukcesy. Jedną z nich jest niewątpliwie Maciek Krężel mistrz Polski i międzynarodowy wicemistrz Polski w slalomie i gigancie. Maciek pochodzi położonego niedaleko Sosnowca miasta Czeladź, narciarstwo trenuje w klubie Start Katowice. Startuje w grupie niewidomych i niedowidzących, gdzie nie ma kategorii wiekowych, co oznacza, że obecnie Maciek w obu dyscyplinach jest najlepszy w Kraju.

Udało mi się porozmawiać z ojcem i trenerem Maćka – Jarkiem na temat narciarstwa niepełnosprawnych, problemów z tym związanych oraz kariery syna.

Co mógłbyś powiedzieć na temat ograniczeń, jakie stawia przez zawodnikami ich niepełnosprawność?

Największe ograniczenia stanowią bariery niezauważalne dla ludzi w pełni zdrowych. Wyobraź sobie zawody, czy treningi zwłaszcza na polskich stokach, w ośrodkach naprawdę mało przyjaznych niepełnosprawnym. Pominę już problemy związane z wyjazdem wyciągiem przez osoby sparaliżowane poruszające się na codzień na wózku. Problem pojawia się już w momencie podchodzenia, przechodzenia przez bramki. Każdy, najmniejszy odcinek, który trzeba pokonać pod górę to nie lada wyzwanie.

Jaka jest specyfika treningu Maćka jako reprezentanta grupy niewidomych i niedowidzących?

To bardzo specyficzna grupa. Ludzie całkowicie sprawni ruchowo, z uszkodzonym nerwem wzroku. Teoretycznie przy odpowiedniej nawigacji powinni osiągać wyniki podobne do tych osiąganych przez sprawnych zawodników.

Cały przejazd odbywa się za przewodnikiem. Każdy zawodnik ma swojego indywidualnego przewodnika towarzyszącego mu zarówno podczas zawodów jak i na treningach. Z uwagi na to, że Maciek jest jedynym reprezentantem tej grupy w klubie Start Katowice, ja jako trener jestem jego przewodnikiem.

Moja rola sprowadza się nie tylko do pokazywania zawodnikowi trasy, który skupia wzrok na jaskrawej kamizelce w którą jestem ubrany, ale zwłaszcza do tego aby nie być dla niego hamulcowym.

O co chodzi? Już tłumaczę. Przewodnik nie może jechać przed zawodnikiem w odległości większej niż odległość pomiędzy bramkami. W slalomie, z racji gęściej stojących bramek musi być bliżej, w gigancie, gdzie odległości są większe, dalej. Dodatkowym utrudnieniem jest to, ze przewodnik nie może wchodzić w tyczki. O ile w gigancie jest to w jakiś sposób do zaakceptowania, o tyle w slalomie...sam rozumiesz.

Teraz trzeba się tak uwinąć żeby nie zostać dogonionym przez podopiecznego, co z czasem staje się naprawdę trudne. Przyszłość może wiązać się wynajęciem nieco młodszego przewodnika profesjonalisty.

O ile w przypadku niedowidzących rola przewodnika nie jest kluczowa, gdyż zawodnicy z mniejszą wadą wzroku są w stanie przejechać trasę samodzielnie to w przypadku ludzi niewidzących jest nie do przecenienia. Przewodnik i zawodnik muszą tworzyć jedność. Podopieczny reaguje na sygnały dźwiękowe przewodnika. Całość opiera się na niesamowitej umiejętności odbioru stereofonicznego dźwięku.

W wypracowanych w szeregu treningów punktach trasy przewodnik wydaje dźwięki obracając głowę. „Hop” z głową obróconą w prawą stronę i „Hop” z głową w lewo. Zawodnik jadąc celuje w przestrzeń pomiędzy dźwiękami. Wyobraź sobie jakie trzeba mieć wyczucie. Tym bardziej, że trasa przejazdu to nie tylko omijanie tyczek, są jeszcze załamania terenu.

Maciek jako niedowidzący nie jest w stanie zobaczyć muld, hopek, czy innych nierówności. Całą trasę widzi równą jak stół. Jeżeli ktoś doświadczył alpejskiego efektu, kiedy jest delikatna mgiełka i operuje słońce i nic nie widać pod nogami to na pewno rozumie na czym polega ten problem. Normalny, sprawny, znakomicie nawet jeżdżący człowiek nie jest w stanie jechać w takich warunkach nie mówiąc już o ściganiu się.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rola zaprasza niepełnosprawnych na narty

arek Rola zaprasza niepełnosprawnych na narty !!!

Kategoria: Porady ON Autor: Jarosław Rola

Nazywam sie Jarosław Rola i zajmuję się narciarstwem dla Osób Niepełnosprawnych poruszających się na wózkach i pomyślałem że może w waszym gronie są osoby które chciały by spróbować tego sportu.

Daje on niesamowitemożliwości rehabilitacji i poprawienia samopoczucia, a na poziomiezawodniczym możliwość zwiedzenia niemal całego Świata uczestnicząc wmiedzynarodowych zawodach. W najbliższej przyszłości chciałbym zorganizować kilka krótkich weekendowych obozów dla osób chcących spróbować czegośnowego. Obozy odbywać się będą w Karpaczu lub na pobliskich stokach wCzechach. Na dzień dzisiejszy jest to działalność niekomercyjna ponieważchodzi nam (Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów "START" Poznań) o znalezienienowych adeptów sztuki narciarskiej którzy być może w przyszłości wstąpią doReprezentacji Polski w Narciarstwie Alpejskim.

Dodam jeszcze że jeśli będzie zainteresowanie i będą chętni oraz odpowiednie

warunki to mam do dyspozycji wystarczającą liczbę sprzętu aby zorganizować

szkolenie dla większej grupy (około 10 osób).

Proszę o rozesłanie tej informacji do znajomych osób poruszających się na

wózkach , może ktoś się zdecyduje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Narciarstwo Osób Nipełnosprawnych

Dopiero dzis zarejestrowalem sie na tym forum i pozdrwaiem wszystkich bywalcow :) Od wielu lat zjmuje sie szkoleniem osob nipelnosprawnych oraz doradzam w dobraniu odopwiedniego sprzetu (mono-ski, bi-ski, kulonarty itp...) oraz jestem dystrybutorem takiego specjalistycznego sprzetu narciarskiego dla osob niepelnosprawnych. Dla zainteresowanych bardzo chetnie doradze oraz odpowiem na wszelkie pytania z tym zwiazane.

Pozdrawiam, Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...