skionline.pl stacje Polska Beskid Śląski wyślij link znajomemu dodaj opinię

Zagroń
Istebna

Zagroń fot. skionline.pl
Kliknij, aby powiększyć.
Zagroń fot. skionline.pl
Położony w dolinie Olzy i na północnych stokach Złotego Gronia (710 m n.p.m.) Kompleks Zagroń w Istebnej, w skład którego wchodzi teren narciarski Zagroń, jest miejscem w którym rozpoczęła się kariera tej miejscowości jako popularnego miejsca na narty, nazywanego czasem z lekkim przekąsem „Śląską Białką”, co z pewnością temu miejscu ujmy nie przynosi. Dokładniej mówiąc – rozpoczęła się dwa razy: najpierw w 1982 roku, kiedy właśnie w tej lokalizacji postawiono pierwszy w Istebnej wyciąg, a po raz drugi w 2009 roku, kiedy postawiono tu pierwszą w miejscowości kolej krzesełkową.

Północne stoki Złotego Gronia, od południa ochraniające dolinę Olzy mają bardzo dobre warunki klimatyczne – średnie temperatury są tu nawet do 4 stopni niższe niż na okolicznych wzgórzach, skąpanych w słońcu i wystawionych na ciepłe południowe wiatry. Dzięki temu pokrywa śniegowa zalega tutaj od początku grudnia do końca marca, a czasami nawet do połowy kwietnia. Daje to bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

Kręgosłupem stacji jest 4-osobowa kanapa o długości 840 m, przewyższeniu 147 m i przepustowości 2 400 osób na godzinę (czas wjazdu 7 minut). Oprócz tego w dolnej części ośrodka znajduje się krotki wyciąg talerzykowy, a także dywanikowy wyciąg dla dzieci. Z góry prowadzą dwie trasy zjazdowe – po obu stronach wyciągu, w górnej części otwartymi polami, w dole dość szerokimi przecinkami w lesie, z jednym łącznikiem. Stok jest na tyle szeroki, że na mapie wyróżnia się aż 4 trasy, jednak w rzeczywistości są to jedynie warianty dwóch głównych zjazdów. Trasa po lewej stronie wyciągu (patrząc w dół stoku) jest nieco trudniejsza, zaznaczana też jako czerwona, ale stromszy odcinek jest na tyle krótki, że spokojnie mogą nią jeździć także mniej zaawansowani narciarze.

Na dole znajduje się restauracja, punkt gastronomiczny, wypożyczalnia, szkoła narciarska i serwis. Obraz rodzinnej stacji uzupełnia bardzo dobre zaplecze – komfortowe noclegi tuż przy stoku, Centrum Zdrowia i Energii, a także (co szczególnie podoba się najmłodszym narciarzom) niewielki Park Wodny Olza. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najlepiej wyposażonych, zorganizowanych i przyjaznych rodzinom z dziećmi ośrodków w Polsce. Ma to niestety również swoje wady – jako „pierwszy” ośrodek położony w dolinie Olzy (zarówno historycznie, jak i lokalizacyjnie), przyjmuje największa ilość narciarzy, mimo nie największych rozmiarów – na stoku bywa bardzo tłoczno, a do krzesła trzeba swoje odstać.

Zagroń zawdzięcza swoją popularność także faktowi, że często odwiedza go prezydent Bronisław Komorowski, który ma tu niedaleko ze swej rezydencji w Wiśle.
czytaj więcej
Informacje o ośrodku
wyciągi dywanowe wyciągi orczykowe wyciągi krzesełkowe koleje gondolowe koleje linowe koleje linowo-torowe naśnieżanie
1 1 1 tak
Ilość tras zjazdowych:3 szt.
Długość tras zjazdowych:1.7 km
- trasy łatwe1.7 km
Wysokość: 545 - 684 m n.p.m.
Sezon narciarski od grudnia do kwietnia
Wyciągi czynne od 08:00 do 21:00
Mapa tras narciarskich
Mapa tras narciarskich ośrodka Istebna Zagroń
Dla narciarzy
narciarstwo tourowe:dostępnestok dla dzieci:dostępne
oświetlony stok:dostępnebramki automatyczne:dostępne
wyciąg dla dzieci:dostępnepark dla dzieci:dostępne
Po nartach - apres ski
rakiety śnieżne:dostępnespacery zimowe:dostępne
basen:dostępnesauna:dostępne
karczmy i restauracje:dostępnebary i chaty narciarskie:dostępne
Hotele w ośrodku narciarskim Zagroń
Booking.com
Kontakt
Ośrodek:Kompleks Zagroń Istebna
Adres:43-470 Istebna 1588
Telefon:+48 33 483 20 34
WWW:www.istebna.org
Istebna Zagroń
Zobacz
Zwardoń, Istebna, Wisła - warunki na trasach przed feriami
Korzystny mikroklimat w Istebnej - warunki narciarskie na Zagroniu
Kompleks Istebna Zagroń - początek lutego 2016
Kompleks Istebna Zagroń - początek lutego 2016
Kompleks Istebna Zagroń - początek lutego 2016
Istebna Zagroń - rodzinnie, zimowo i bez tłoku
Istebna Zagroń - rodzinnie, zimowo i bez tłoku
Istebna Zagroń - rodzinnie, zimowo i bez tłoku
Istebna Zagroń - rodzinnie, zimowo i bez tłoku
Rusza akcja "Bezpieczna Zima z Radiem Zet w Beskidzkiej 5"

zobacz więcej

Booking.com