Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

jedziesz na narty za granice? sprawdz co musisz miec ze sobą


nexcom

Rekomendowane odpowiedzi

Czechy

...jeśli chcemy uniknąć mandatu, musimy mieć w samochodzie: apteczkę (koniecznie z gumowymi rękawiczkami), trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek(!), a także - w zależności od dróg, po których będziemy się poruszać - komplet opon zimowych (w okresie od listopada do marca, na drogach, na których nie można używać soli).

Warto też wiedzieć, że kierowcy surowo karani są np. za nadużywanie świateł przeciwmgłowych. Tych ostatnich używać można jedynie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnych opadów śniegu. Wówczas nie można nam jednak jechać z prędkością większą, niż 50 km/h (80 km/h na autostradzie).

Słowacja

...których drogówka - jak powszechnie wiadomo - nie pała sympatią do kierowców z Polski.

Wybierając się na Słowację musimy mieć w samochodzie: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek, zapasowe bezpieczniki, kamizelkę odblaskową (we wnętrzu, nie w bagażniku!), klucz do kół i podnośnik oraz linkę holowniczą.

W okresie od 15 listopada do 15 marca obowiązuje też obowiązek jazdy na oponach zimowych.

Bardzo podobne przepisy obowiązują też we...

Francja :

Wybierając się do tego kraju musimy mieć w samochodzie: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową (w kabinie auta) oraz - zapewne z myślą o właścicielach pierwszych peugeotów 206 i 307 - komplet zapasowych żarówek.

Na niektórych, specjalnie oznakowanych drogach, obowiązuje też nakaz używania łańcuchów śnieżnych.

Nieco mniej rygorystycznie podchodzą do kwestii wyposażenia samochodu...

Włochy

W aucie musimy mieć jedynie kamizelkę odblaskową i opony zimowe (w górach łańcuchy). Co ważne dozwolone jest nawet używanie opon z kolcami (w okresie od 15 listopada do 15 marca), warunkiem jest jednak posiadanie tego typu ogumienia na wszystkich kołach. Samochód musi mieć wówczas również tylne chlapacze. Nie musimy jednak pamiętać o żadnych szczególnych ograniczeniach prędkości. Na oponach z kolcami w terenie zabudowanym poruszać się można z prędkością 50 km/h. Na pozostałych drogach - 90 km/h.

Bardzo podobne przepisy obowiązują również na terenie...

Szwajcariia

Samochód wyposażony musi być jedynie w trójkąt ostrzegawczy i opony zimowe. Na niektórych odcinkach dróg (stosowne oznaczenia) obowiązuje również nakaz jazdy na łańcuchach. Podobnie, jak we Włoszech można również używać opon z kolcami (w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia).

Jeśli wybieramy się do...

Słowenia

..musimy mieć: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelką odblaskową, komplet zapasowych żarówek oraz - w okresie od 15 listopada do 15 marca - opony zimowe lub łańcuchy.

Samochodowy zestaw "love parade" zawierający kamizelkę odblaskową i apteczką koniecznie wyposażoną w gumowe rękawiczki, to obowiązkowe wyposażenie auta w...

Niemcy

Oprócz tego, wybierając się do naszych zachodnich sąsiadów trzeba mieć również trójkąt ostrzegawczy oraz opony zimowe. Jadąc w góry, obowiązkowo, musimy też zabrać ze sobą łańcuchy.

W odwiedzanej chyba najczęściej przez naszych rodaków...

Austria

...w samochodzie należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz kamizelkę odblaskowa. Opony zimowe konieczne sa w okresie zimowy, tj od 1 listopada do 15 kwietnia, a jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne także łańcuchy.

źródło : http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/to-musisz-miec-w-aucie,1435434

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie temat żarówek, w aucie mam ksenony więc wymagało by mieć takie zarówki. W sumie nie interesowałem się ale na ten moment to nawet nie wiem czy bym umiał to wymienić i czy ogólnie jest to czynność bezproblemowa. Do tego zakup takich zapasowych żarowek ksenonowych to niemałe pieniądze, nie będę tu nawet pisał ile kosztują takie zarówki w autoryzowanym serwisie bo sam w to nie mogę uwierzyć:eek: Wychodzi mi więc, ze opłaca sie mandat zapłacić raz na jakiś czas i nie wozić takich zarówek za kupę kasy w bagażniku. Taką świadomie taktykę przyjąłem niemniej jadąc za granicę biorę takie pudełko z żarówkami (one do auta żony pasują) i jakby co pokażę np czeskim mundurowym takie żarówki - ciekawe czy się kapna, że to nie takie i nie pasują:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie temat żarówek, w aucie mam ksenony więc wymagało by mieć takie zarówki. Taką świadomie taktykę przyjąłem niemniej jadąc za granicę biorę takie pudełko z żarówkami (one do auta żony pasują) i jakby co pokażę np czeskim mundurowym takie żarówki - ciekawe czy się kapna, że to nie takie i nie pasują

W samochodzie jest jeszcze wiele innych żarówek oprócz ksenonów. np. - kierunkowskazy, pozycyjne, oświetlenia tablicy itp. i chyba / mam taką nadzieję/:mad: producenci samochodów nie wpadli na pomysł, aby z każdą przepaloną żarówką trzeba było jechać do serwisu. A komplecik bezpieczników też warto mieć. :)

Dokladnie! A jak kierowca nie umie lub nie chce sam wymienic zaroki to co robi??

A ja myslalem ze w RP sa idiotyczne przepisy :)

Jego problem, wzywa serwis i na trasie wymieniają mu np. żarówkę świateł pozycyjnych - żarówka 5 zł robocizna z dojazdem 250 zł :D:D:D:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taką zwykłą zarówkę można sobie nabyć na najbliższej stacji benzynowej i wymienić co nie stanowi problemu, nawet na wsi w Chorwacji taką żaróweczkę sobie nabyłem bez problemu na stacji co wyglądała jak z wczesnego Tito, nie widzę problemu. Wozić w aucie na wszelki wypadek można wszystko, niektórzy wożą kanister z benzyną, taki nawyk mają, pewnie z komuny a niektórzy z Powstania może:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliby obowiązujące przepisy dotyczące wyposażenia dodatkowego samochodów zarejestrowanych w calej UE i byłby spokój,a tak każdy co innego wymaga.Biorą się za to od tyłu-zmuszają producentów w wyposażanie w kolejne systemy,a tu takie prosty sprawy męczą nasze umysły,jak kamizelki,ciężarki do felg itp...:eek:Każdy kupiłby pare drobiazgów i woził,tylko okresowo wymieniał:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taką zwykłą zarówkę można sobie nabyć na najbliższej stacji benzynowej i wymienić co nie stanowi problemu, nawet na wsi w Chorwacji taką żaróweczkę sobie nabyłem bez problemu na stacji co wyglądała jak z wczesnego Tito, nie widzę problemu. Wozić w aucie na wszelki wypadek można wszystko, niektórzy wożą kanister z benzyną, taki nawyk mają, pewnie z komuny a niektórzy z Powstania może:D

Masz rację, nawet cały przenośny warsztat.:D Tylko pudełeczko z zapasowymi żarówkami i bezpiecznikami jest troszkę większe od pudełka papierosów i zawsze gdzieś je schowasz, a zapierniczanie w środku nocy po bezpiecznik do najbliższej stacji benzynowej jest mało przyjemne.

Skoro słowacy sobie tego życzą to należy to mieć. Nie podoba się komuś, to wcale tam jechać nie musi. Jednolite przepisy w całej Unii.:confused: Nawet w USA, na których Europa się wzoruje, każdy stan ma swoje prawo i czasem do o wiele mniej ważnych dupereli przywiązują wagę.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słowacy sobie tego życzą to należy to mieć. Nie podoba się komuś, to wcale tam jechać nie musi. Jednolite przepisy w całej Unii.:confused: Nawet w USA, na których Europa się wzoruje, każdy stan ma swoje prawo i czasem do o wiele mniej ważnych dupereli przywiązują wagę.:)

To nie jest żaden argument,w Polsce obowiązuje oprócz tablicy rejestracyjnej,naklejka z numerem na szybie/o czym przekonali się niektórzy łapani przez fotoradar z nieczytelną tablicą rejestracyjną;)-opisywany przypadek,jak gościu specjalnie łamal nakaz ograniczenia prędkości i pokazywal .....,a zapomnial przykryć tej nalepki:D/-czy ten sam obowiązek oznaczenia pojazdów obowiązuje samochody z innych krajów UE;):pTak samo można się przyczepić:D,to nie o to chodzi,żeby zdzierać kasę z turystów:pMamy czuć się bezpiecznie w każdym rejonie UE i mieć te same prawa i obowiązki :rolleyes::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Przecież na ten temat była już dyskusja przy okazji wprowadzenia "specjalnych" apteczek na Słowacji oraz wojny polsko - niemieckiej na apteczki i gaśnice w okolicach Szczecina.

Sprawa jest wyjaśniona. Wg przepisów samochód w UE ma być wyposażony zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju w którym został zarejestrowany!!!

Dlatego w Niemczech nie mogą ukarać nas za brak apteczki zgodnej z ich normą, a u nas nie mogą ukarać Niemca za brak gaśnicy!

PS. W Czechach trzeba np. mieć w samochodzie zapasowe okulary jeżeli ktoś takowe nosi na co dzień!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,to nie o to chodzi,żeby zdzierać kasę z turystów:pMamy czuć się bezpiecznie w każdym rejonie UE i mieć te same prawa i obowiązki :rolleyes::P

Jasne, masz rację, tylko jakoś tak nie bardzo wierzę w to zdzieranie kasy z turystów przez policję czeską czy słowacką. W sobotę, na słowacji w sumie zrobiłem może 40 km i na terenie ewidentnie zabudowanym wyprzedziło mnie 6 samochodów. Wszystkie były na polskich tablicach.:mad::mad: Ja też nie jechałem zgodnie z przepisami, bo na liczniku miałem 60 km/h.:( I jeżeli nawet występują incydentalnie wypadki "prześladowania" naszych turystów to w 99% ciężko na to zapracowali nasi rodacy określani mianem pewnego /w sumie dobrego/ warzywa. :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzy samochody temu to jeszcze umiałem wymienić bezpieczniki, w tym to już nawet nie wiem gdzie one są:D Człowiek z wiekiem staje sie wygodny, ma droższe zabawki i na więcej go stać. Jak się coś zepsuje to ja w tym aucie co teraz mam grzebac nic nie będę, nie ma się co czarować - po prostu w tym aucie nie umiem zrobić nic, w maluchu umiałem, w trabancie umiałem, w fiatach i skodach też ale w takim nowym to nie i nawet umieć nie chcę:D, jak coś złego - odpukać - dzwonie na assistance i mam to gdzieś. Inna sprawa,że przez ostatnie 15 lat zaliczyłem trochę aut różnych marek, z rożnych segmentów i rodzajów, skrajnych rodzajowo i cenowo i jakoś nigdy mi sie nie zdarzyło mieć awarię spowodowaną problemami z bezpiecznikami toteż od trzech samochodow na zad bezpieczników nie woże, żarowki zaś tak ale tylko z powodu decyzji braci z południa. A mój komplet żarówek z auta żony się przydał w Chorwacji ale koledze, bo mu w Volvo S60 padło światło i moja jedna pasowała, z ciekawości na pierwszej stacji benzynowej o wyglądzie stanowiska CKM z okresu wojny światowej odkupiłem sobie. Linka holownicza za to wielokrotnie mi się przydawała - jak różnych ludzi wyciagałem co się zakopali, tu widzę sens w prawodastwie Słowacji, no i oczywiście każdy powinien też mieć porcję knedlików w opakowaniu próżniowym i sztange papierosów Marlboro jakby biednym policyjnym (V b dawniej) zachciało się zapalić - ewentualnie inny bakszysz:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Przecież na ten temat była już dyskusja przy okazji wprowadzenia "specjalnych" apteczek na Słowacji oraz wojny polsko - niemieckiej na apteczki i gaśnice w okolicach Szczecina.

Sprawa jest wyjaśniona. Wg przepisów samochód w UE ma być wyposażony zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju w którym został zarejestrowany!!!

Dlatego w Niemczech nie mogą ukarać nas za brak apteczki zgodnej z ich normą, a u nas nie mogą ukarać Niemca za brak gaśnicy!

PS. W Czechach trzeba np. mieć w samochodzie zapasowe okulary jeżeli ktoś takowe nosi na co dzień!

to czyli jak słowacki policjant poprosi nas o pokazanie zapasowego kompletu zarówek itp to możemy mu powiedzieć że jest niedouczony ? niedoinformowany? i że może nas cmoknąć? i jest to bezprawne? na co można sie powołać jest jakaś ustawa / przepis w tym temacie ?

dzieki za inf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czyli jak słowacki policjant poprosi nas o pokazanie zapasowego kompletu zarówek itp to możemy mu powiedzieć że jest niedouczony ? niedoinformowany? i że może nas cmoknąć? i jest to bezprawne? na co można sie powołać jest jakaś ustawa / przepis w tym temacie ?

dzieki za inf

Nie przyjmój mandatu i żądaj połaczenia z konsulem ,albo Ambasadom RP;):P-tak mówi prawo:D-to po co ta UE:eek:

Edytowane przez dareklewandowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czyli jak słowacki policjant poprosi nas o pokazanie zapasowego kompletu zarówek itp to możemy mu powiedzieć że jest niedouczony ? niedoinformowany? i że może nas cmoknąć? i jest to bezprawne? na co można sie powołać jest jakaś ustawa / przepis w tym temacie ?

dzieki za inf

Witek52 napisął kiedys na forum:

KONWENCJA WIEDENSKA (http://www.grupa33.jgora.pl/Article275.phtml)

Rozdział I - Postanowienia ogólne

Artykuł 3 - Obowiązki Umawiających się Stron

Zawarte są tam następujące fundamentalne zasady

-Strony podejmą środki w celu zapewnienia zgodności zasad ruchu drogowego

-Umawiające się Strony są obowiązane dopuścić do ruchu międzynarodowego na swoich terytoriach pojazdy samochodowe i przyczepy odpowiadające warunkom określonym w rozdziale III (http://www.grupa33.jgora.pl/Article316.phtml) niniejszej konwencji

I tylko tyle!!!

To że przepisy jakiegoś Państwa sa bardziej rygorystyczne nie narzuca w ruchu międzynarodowym żadnych dodatkowych obowiązków (nie dotyczy to zarobkowego przewozu ludzi i ładunków). A idąc dalej po przekroczeniu granicy Polski to nawet gaśnicy mieć już nie trzeba, nie mówiąc o apteczce, która w Polsce jest jedynie zalecana, a nie obowiązkowa.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...