Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Progressory, Metrony - a może coś jeszcze?


mucher

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie - zaczynam powoli dorastać do nowych nart i wstępnie zastanawiałem się nad tymi, co w tytule. Bardziej kuszą mnie progressory (celowałbym w 8+) - dlatego ciekaw też jestem opinii o Dual Radius; próbowałem przymierzyć się do Allroundow innych firm. W sumie allroundy innych firm jakoś nie wpadły mi za bardzo w oko - ale chętny jestem wszelkich sugestii; za 2 tyg. wybieram się do Austrii więc pewnie będę mógł co nieco potestować.

Próbowałem też jazdy na Fischerach RC4 SC - wydaje mi się, że jednak były dla mnie ciut za dynamiczne (choć fakt, róznica między nimi a moimi C9 była duża w sile "wykopu" slalomek) - dlatego na razie jeszcze nie celowałbym w grupę Race.

Dobra, czas na dane z kwestionariusza:

1.Płeć K/M,

M

2.Wiek,

33

3.Wzrost,

190

4.Waga,

85

5.Jaki masz poziom umiejętności w skali forum,

między 6-7.

Próbka z krótkiego skrętu (wiem,wiem - ręce ZUPEŁNIE NIE TAK ;)

http://www.vimeo.com/9982185

Z długiego:

6.Jak długo jeździsz na nartach,

Tak więcej - ze 3 lata

7.Jakie masz buty/flex,

Fischer MX Pro 95

8.Jakie masz teraz narty/model,

Atomic C9 beta puls

9.Na jakich nartach jeździłeś do tej pory (długość, promień skrętu),

jw. - 170 cm/r15

10.Jak lubisz jeździć na nartach,

Raczej na trasach,

11.Jak chciałbyś jeździć,

Podpicować krótki skręt i dynamiczną jazdę, móc jeździć w większym wychyleniu

12.Jaki preferujesz promień skrętu,

każdy po trochu, zależnie od sytuacji (stąd inklinacja do Progressorów)

13.Twoje ulubione trasy.

Czerwone, w miarę równo nachylone. Lód - daję radę;duże muldy - nie mam techniki i nie lubię.

14.Możliwości finansowe.

Do 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Progressor 8+, Elan Speedwave 11 i 12 (to to samo jest) - długość 170 to minimum ale przecież są dłuższe. Metrony są bardziej nastawione na uniwersalność, 9 i 10 są mniej dynamiczne niż ww. i do jazdy średnim i krótkim promieniem - długość jw., 11 i B5 mogę być dla Ciebie za trudne, to już sztywne deski są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.Jak chciałbyś jeździć,

Podpicować krótki skręt i dynamiczną jazdę, móc jeździć w większym wychyleniu

12.Jaki preferujesz promień skrętu,

każdy po trochu, zależnie od sytuacji (stąd inklinacja do Progressorów)

A może porządny allmountain jak właśnie Metron albo któryś Salomon XW?

Jeśli chcesz ćwiczyć krótki skręt to najlepiej XW z taliowaniem 124-74-108 (różnice w zależności od długości i roku produkcji w mm).

Ja takowe kupiłem (XW Blast) w tym samym celu co Ty i jestem bardzo zadowlony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może porządny allmountain jak właśnie Metron albo któryś Salomon XW?

Jeśli chcesz ćwiczyć krótki skręt to najlepiej XW z taliowaniem 124-74-108 (różnice w zależności od długości i roku produkcji w mm).

Ja takowe kupiłem (XW Blast) w tym samym celu co Ty i jestem bardzo zadowlony :)

Hmm, takie jeszcze może naiwne pytanie - czy allmountain = allround? (skrzywienie rowerowe, Allmountain w kontekście rowerowym to pi razy drzwi synonim 'backcountry' - więc rozumiałbym że to narty przystosowane do jazdy poza trasami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty allmountain są szersze od allroundu, klasyczny allround ma powiedzmy około 70-75mm pod butem, więcej to już powiedzmy allmountain, to tak w duzym uproszczeniu, generalnie allmountainy to narty umożliwiające jazdę na trasie na dobrym poziomie jak i jazdę poza trasą, na allroundach jazdy pozatrasowej można popróbować. Generalnie allmountainy poszły w kierunku większych szerokości jak i dłuższego promienia skrętu przy mniejszej twardości i większej elastyczności poprzecznej. Generalnie granica pomiędzy tymi grupami przebiega w dosyc umownym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie allmountainy poszły w kierunku większych szerokości jak i dłuższego promienia skrętu przy mniejszej twardości i większej elastyczności poprzecznej. Generalnie granica pomiędzy tymi grupami przebiega w dosyc umownym miejscu.

Większy promień? 124-74-108, 164cm, 12,9m - chyba nie za duzy promień? :)

Generalnie granica pomiędzy tymi grupami przebiega w dosyc umownym miejscu.

Też tak uważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak- narty w typie XW czy Metrony były (są) klasyfikowane jako allmountain ale rozwój tej grupu poszedł nieco w innym kierunku, nart typu Atomic Nomad, Ficher Watea czy nawet nowych Salomonów Tornado gdzie juz mamy do czynienia z większą szerokością i mniej radykalnym taliowaniem za czym też idzie trochę wiekszy promień, to taki trend troche, o to mi chodziło, że producenci przesuneli tą grupę trochę w strone bardzo modnych nart freeride

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak- narty w typie XW czy Metrony były (są) klasyfikowane jako allmountain ale rozwój tej grupu poszedł nieco w innym kierunku, nart typu Atomic Nomad, Ficher Watea czy nawet nowych Salomonów Tornado gdzie juz mamy do czynienia z większą szerokością i mniej radykalnym taliowaniem za czym też idzie trochę wiekszy promień, to taki trend troche, o to mi chodziło, że producenci przesuneli tą grupę trochę w strone bardzo modnych nart freeride

To prawda,a taki D2VC82 to ma promień 12-18m:rolleyes: i taliowanie faktycznie jest mniejsze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauwazylem jeszcze na Allegro RX8 fire sprzed roku-dwoch w calkiem fajnej cenie - choc tak jak przegladam to dosc fajna to narta, ale zastanawiaja mnie jej parametry(glebsze taliowanie wskazywaloby na sklonnosci ku krotkiemu skretowi?)

No i pytanie jak Progressor/RX8/Metron np. zachowywać się będą w polskich warunkach (choć bogiem a prawdą w Polsce staram się jeździć raczej z rana i trafiać na dobre stoki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauwazylem jeszcze na Allegro RX8 fire sprzed roku-dwoch w calkiem fajnej cenie - choc tak jak przegladam to dosc fajna to narta, ale zastanawiaja mnie jej parametry(glebsze taliowanie wskazywaloby na sklonnosci ku krotkiemu skretowi?)

No i pytanie jak Progressor/RX8/Metron np. zachowywać się będą w polskich warunkach (choć bogiem a prawdą w Polsce staram się jeździć raczej z rana i trafiać na dobre stoki)?

RX8 lubi krótszy skręt;)jeśli szukasz nart do średniego i dłuższego to progressor.Metron też pojedzie dłuzszy,ale najlepiej /jak dla mnie;)/to średni skręt:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RX8 to w zasadzie to samo, co Race SC. Jedyna różnica to +1 lub +2 mm pod butem. Promień faktycznie mały więc w krótkim skręcie czuje się b. dobrze (jeżdżę na takiej od paru lat).

Ja zaproponuje jeszcze Dynastary. W tym roku miałem okazję wypróbowania takich Skicrossów i jest to bardzo zacna nartka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wybór zawęziłem trochę, i obencie na placu zostałyby - po wizji lokalnej.

- Fischer RX8 '08 (900 zl), 175 cm

- Head Icon TT 50 '10 (1000 zl) - 170 cm,

- Elan Speedwave 11 '10 (1100 zl) - 168 cm

- Fischer RX8 '09 (1100 zl), 170 cm

- Head Icon TT 40 '10 (1200 zl) - 170 cm,

- Progressory 8+ (1300 zl) - 170 cm

- Rossignol Zenith Z3.0 (1170 zl) - 170 cm

Wygląda, że te najstarsze RX-y to jedyna 175-tka w zestawieniu - przy tym najtańsza (jedynie wiązania ma jakieś OEM-owe czyli FP9+FS10, a nie 11 + railflex. Czy warto przeskakiwać do krótszych (w sumie może miałoby sens przy preferencji krótkiego skrętu) czy jednak wybrać te dłuższe.

No i czy w ogóle jest to porównywalny sprzęt? A w ogóle to... osiołkowi w żłoby dano :D

Edytowane przez mucher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czas na dane z kwestionariusza:

5.Jaki masz poziom umiejętności w skali forum,

między 6-7.

10.Jak lubisz jeździć na nartach,

Raczej na trasach,

11.Jak chciałbyś jeździć,

Podpicować krótki skręt i dynamiczną jazdę, móc jeździć w większym wychyleniu

12.Jaki preferujesz promień skrętu,

każdy po trochu, zależnie od sytuacji (stąd inklinacja do Progressorów)

13.Twoje ulubione trasy.

Czerwone, w miarę równo nachylone. Lód - daję radę;duże muldy - nie mam techniki i nie lubię.

14.Możliwości finansowe.

Do 1500zł.

Przedstawione modele nart są interesujace i godne uwagi:rolleyes:ale długości w niektórych przypadkach np.progressor +8 jest krótki,narta w większych prędkościach może być niestabilna:pChcesz dalej doskonalić skręt krótki-to najlepiej się nadają RX8 i seria Icon/50 - to 40 robiona chyba dla IS;)/RX8 jest troszkę mniej dynamiczną nartą niż WC SC czy SC,ale może jest to moje tylko odczucie;)Myślę,że ten Icon 40 jest ciekawą propozycją:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawione modele nart są interesujace i godne uwagi:rolleyes:ale długości w niektórych przypadkach np.progressor +8 jest krótki,narta w większych prędkościach może być niestabilna:pChcesz dalej doskonalić skręt krótki-to najlepiej się nadają RX8 i seria Icon/50 - to 40 robiona chyba dla IS;)/RX8 jest troszkę mniej dynamiczną nartą niż WC SC czy SC,ale może jest to moje tylko odczucie;)Myślę,że ten Icon 40 jest ciekawą propozycją:rolleyes:

No i w końcu kupiłem RX8 175 cm(kusiło mnie jeszcze tegoroczne - gość z Austrii miał na Ebayu i byłaby szansa odebrać je po drodze do Solden - bo sklep raptem 10 km od autostrady). No ale stanęło na dłuższych(a po drodze jeszcze przez listę przeszły Fuse 73 - ale jednak zdecydowałem, że krótki skręt, fun itp. to lepsze niż duża prędkość ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...