Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

"Trudne" Narty


Szymn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukałem na forum i z trochę słabym rezultatem dlatego jeśli ktoś pamięta taki topic wcześniej to poroszę o linka.

Konkretnie chodzi mi o frazę "za trudne narty" - mniej więcej jest zrozumiała, ale co się stanie jeśli spróbujemy jeździć na zbyt skomplikowanych bądź nie dopasowanych do poziomu nartach? Nie daje mi odpowiedź: "nie damy sobie rady" za dużo - w jaki sensie nie damy rady?, więc wielki dzięki za przybliżenie tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty w środku są zbudowane z różnych materiałów . Takie popularne mają piankę w środku i każdy narciarz nawet ze słabszymi umiejętnościami po 2 lekcjach jeżdzi czyli skręca i zatrzymuje się . Gdyby dostał do jazdy narty które mają w środku rdzeń drewniany na to jeszcze blacha lub nawet dwie i wtedy bez umiejętności , treningu ciężko jest osobie bez doświadczenia skręcać i czerpać radość z uprawianego sportu. Czyli po prostu nie każdy zaczyna jazdę w Zakopanem na Nosalu czy Kasprowym tylko zaczyna od Pardałowki itp a póżniej stoi w ogonku w Kuznicach. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne narty

Myślę,że sprawa jest bardziej skomplikowana i pod pojęciem trudne narty mogą kryć się różne sytuacje....Ja startowałem zawsze na nartach Fischer World Cup RC,185 cm,18m.Zdarzyło mi się kupić komórke Volkla,

185 cm,21m, choć przed tą nartą ostrzegano mnie na tym forum,że bardzo trudna.I rzeczywiście zainicjowanie skrętu jest na niej trudniejsze niż

na niektórych komórkach z nowej bajki FISu,R27m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym raczej używał określenia : źle dobrane narty

mam tu na myśli nasze umiejętności , budowę ciała , preferencje co sposobu jazdy , rodzaj terenu w którym chcemy jeździć , warunki śniegowe , przygotowanie nart itd

podam przykład : ostatnio miałem okazję jeździć na pożyczonych od kolegi Atomicach SX11:B5 ( skądinąd niezła narta) . Robiłem to jednak na bardzo krótkiej (158cm) narcie w stosunku do mojego wzrostu i wagi ( 186/93) i na dodatek nie miały najostrzejszych krawędzi . Efekt był taki ,że narta stworzona do zasuwania z góry na dół średnimi i długimi łukami była dla mnie bardzo niestabilna , w skręcie słabo trzymała i generalnie czułem się na niej niezbyt pewnie przy większych prędkościach.Wydawać by się mogło w takim razie ,że narta jest trudna:rolleyes: , a ona była po prostu za krótka jak dla mnie , nie mówiąc już o tych trochę tępawych krawędziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myśle, że to szerszy i wielowątkowy temat, kilka przychodzących mi do głowy problemów z "za trudną nartaą"

- kwestia psychiczna czyli narty trudniejsze prowadzą sie dobrze gdy maja odpowiednią szybkość i ktoś do nich za słaby ma problem z osiądaniem takiej prędkości, może czasem osiąga ją i wtedy jest ok, czuje sie mistrzem ale juz w gorszych warunkach czuje sie mniej pewnie, zwalnia i wydaje mu się, że ta narta w gorszych warunkach nie jedzie, że jest kiepska, że strasznie męczy. A ona po prostu jest za trudna - skutki: narta męczy, źle się prowadzi, fatalna w nieco gorszych warunkach

- kwestia twardości, nartę twardszą trudniej wprowadzić na krawędź, wymaga to przeważnie sporej prędkości i nie wolno obciązać tyłów - skutki: wydaje się, że narta nie skręca, wyjeźdża spod narciarza, niekontrolowane przyspieszenia, narty ponoszą, duże trudności ze zmniejszaniem promienia skrętu, jazda za szybko do umiejętności, spektakularne gleby czyli niebezpiecznie

-kwestia promienia skrętu - sztywne, trudne narty o sporym promieniu wymagają silnego trzymania czyli super techniki, one niechętnie wchodzą w ześlizg, skutkiem jazdy na takich jest wrażenie osiagania zbyt dużej prędkości, jazda wydaje się walką o jej ograniczenie, przeważnie walką przegraną:D

Za trudne narty bardzo męczą fizycznie, braki techniczne narciarz próbuje nadrabiać siłą fizyczną przez co nabiera złych przyzwyczajeń. Lub też sie szybko zniechęca bo nie jest w stanie nart takich opanować i to jadą one a nie on

Edytowane przez mihumor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...