Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór sprzętu


tiara

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie odnośnie doboru nart i butów.

wszelkie informacje na ten temat ograniczają się do "zależy od wagi, płci i umiejętności", jednak jakoś nie miałam szczęścia znaleźć nic więcej o tym jakie parametry i w którą stronę się odchylają wraz ze zmianą poszczególnych parametrów.

szukam nart i butów - unisex lub damskich

wzrost : waga => 160 : 50

umiejętności => średniozaawansowany

marzenie => all-mountain, ale allround też się zadowolę

nie pytam tu o złotą receptę - ani o markę, ani o cenę, ani o to czy nowe, czy używane, raczej o to, jakie wartości powinny przyjąć poszczególne parametry i które są mniej ważne od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech.... wiedziałam że tak to się skończy, choć nie chciałam tego uniknąć ale niech będzie.

1. Płeć - kobietka

2. Wiek - 25

3. Waga - 50

4. Wzrost - 162 (3? ;) )

5. Na nartach jeżdżę od 3 sezonów, ( 25 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 5 – tak asekuracyjnie

7. Moje buty to - chcę zmienić, stąd pytam - na jakie?

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - j.w.

9. Preferuję styl jazdy (długim skrętem, rekreacyjną, po przygotowanych stokach, poza trasami)

10. Upatrzyłem sobie narty - patrz 7 i 8

11. Mój budżet na narty to około - irrelevant, bo pytam na bo zwrócić uwagę, a nie jaki mam kupić model.

Ponawiam zatem prośbę - pomóżcie, bo do tej pory pomagał mi przy doborze eks, zatem jeździłam na tym, co uważał za najlepsze...

i co z tego, skoro sama chciałabym wiedzieć na co zwracać uwagę kupując sprzęt.

Edytowane przez tiara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty musisz wybrać sama - tutaj konieczna jest przymiarka. Każda firma robi trochę inną skorupę, a but musi pasować na twoją stopę. Zacznij od przymierzania butów dla kobiet - powinny lepiej pasować. Oczywiście modele unisex też możesz brać pod uwagę, a przy bardzo szczupłej stopie nawet modele juniorskie - twardość jak w poprzedniej odpowiedzi. Dobrze żeby but miał klamry z mikroregulacją i canting.

Odpowiednie narty:

- modele typowo kobiece, np, te http://www.skionline.pl/worldskitest/?co=test&sezon=10/11&id_kategorii=4 - może nawet lepiej modele o oczko niżej - ze względu na Twoją niską wagę.

- narty allround unisex - tutaj niższe, miększe modele - znowu Twoja waga.

Nie piszesz czego oczekujesz od nowych nart - te powyżej to uniwersalne narty na przygotowane stoki. Mają około 70-75mm pod butem i dosyć dobrze radzą sobie w każdych warunkach. Narty miększe będą lżejsze w jeździe z mniejszymi prędkościami, sztywniejsze będą lepsze w szybszej jeździe, ale bardziej męczące i wymagające lepszej techniki. O sztywności narty orientacyjnie informuje jej miejsce w katalogu.

Piszesz, że twoje marzenie to narty allmountain, wnioskuję z tego, że myślisz o jeździe poza trasami. Wydaje mi się, że przy twoich obecnych umiejętnościach, na pierwsze próby wystarczą allroundy - tutaj mogę się mylić - może ktoś obeznany z tematem jeszcze się wypowie.

Długość nart - według mnie ok 155cm. Do wolniejszej jazdy krótkim skrętm może być trochę krótsza. Im większa planowana szybkość jazdy i dłuższy skręt - dłuższa narta.

Miało być ogólnie - odpowiedziałem na ile potrafiłem:)

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

czyli wiem, z jakiej bazy startować jeśli chodzi o narty...

choć pewnie w miarę jak będę chodzić i oglądać, zacznę zadawać kolejne pytania :)

Co do butów, to wiem, że tylko mierzone, ale czy rzeczywiście wszystkie modele?

Zawsze miałam z czterema klamrami i na inne się nie zdecyduję, ale może jest jakiś klucz.

Na razie załapałam tyle, że im lżejszy zawodnik, tym miększe powinien mieć buty. Do tego pytanie... z sufitu.

Czy jest jakiś myk, aby buty wspomagały minimalne obciążenie kolan? mam z nimi trochę problemów i wiem, że lepiej by było oszczędzić im możliwie jak najwięcej obciążenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butów, to wiem, że tylko mierzone, ale czy rzeczywiście wszystkie modele?

Zawsze miałam z czterema klamrami i na inne się nie zdecyduję, ale może jest jakiś klucz.

Na razie załapałam tyle, że im lżejszy zawodnik, tym miększe powinien mieć buty. Do tego pytanie... z sufitu.

Czy jest jakiś myk, aby buty wspomagały minimalne obciążenie kolan? mam z nimi trochę problemów i wiem, że lepiej by było oszczędzić im możliwie jak najwięcej obciążenia...

W tej chwili, poza kilkoma wyjątkami, na rynku pozostały tylko buty z 4 klamrami - wybór oczywisty. Według mnie, koniecznie z mikroregulacją - możliwość płynnego regulowania długości klamer. Co do flexu - sztywności buta, to tak jak piszesz. Chociaż tutaj jest jeszcze kryterium umiejętności - im szybsza, agresywniejsza jazda, tym wyższa sztywność buta.

Raczej nie ma patentu oszczędzającego kolana. Może częściowo na zmniejszenie obciążeń wpływa canting - system pozwalający dopasować pochylenie cholewki na boki do kształtu łydki - krawędzie nart są równomiernie obciążone, a pozycja narciarza bardziej naturalna.

Na obciążenie kolan ma wpływ na czym i jak jeździmy - dynamiczna jazda ciętym skrętem i sztywne, krótkie, mocno taliowane narty obciążają mocniej kolana niż spokojna jazda z większym wkładem ześlizgu i miększe, dłuższe, mniej taliowane narty. Tak mi się przynajmniej wydaje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dylemat zawęził się do trzech modeli

Volkl Tierra

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3245&id_modelu=4648

Volkl Fuego

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3245&id_modelu=4649

Atomic Cloud

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=3178&id_modelu=4495

i tu pytania,

1. czy warto inwestować w Volkle? (przyznam, że mam do nich słabość) czy też nie szaleć i zaczekać jeszcze trochę a tymczasem kupić Atomic?

2. Radźcie - wszystkie wątpliwości są cenne, bardziej niż potwierdzanie wyboru, co nie znaczy, że nie jest ono przydatne ;)

3. Wcześniejsze modele Volkla z linii Attiva były wzmacniane tytanem (titanalem??) z kolei obecnie są wzmacniane stalą - jaka jest różnica? Skąd zmiana?

Tytan jest trwalszy i lżejszy, stal z kolei zdaje się bardziej sprężysta - ale czy ktoś wie na 100% o co właściwie chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w zasadzie wszystko jasne. Wiem jak to jest, bo 2 lata temu przechodziłam przez to samo i przekopałam mnóstwo stron z poradami.

Teraz już z doświadczenia, może coś pomoże tobie:

- co do butów: polecam z regulowanym flexem (ja mam np. 75-65) i mikroregulacją na klamrach. Bardzo przydało się mi zwłaszcza to drugie. Moje nowe buty w pierwszy wypad na narty dały się mi ostro we znaki, ale w połowie jazdy kiedy ledwo już wytrzymywałam (strasznie cisnęły mnie w łydki albo były za luźne) pokombinowałam z regulacjami na klamrach i było o niebo lepiej :)

Mało tego, teraz uwielbiam te moje buty i po prostu są genialnie wygodne oraz ciepłe. Długo mogę je mieć na nogach bez żadnych uciążliwości.

Chwalę sobie też bardzo wkładkę termoformowalną.

Trochę o moim modelu: http://www.buty-narciarskie.pikownia.pl/nordica-sportmachine-75w-09-10-product10732.html

- narty: a myślałaś o Dynastarach? mają bardzo dobre opinie. Mam model damski i mimo różnych opinii mężczyzn na ten temat uważam to za bardzo dobry wybór w moim przypadku (średnio zaawansowana, rekreacyjna jazda). Narty łatwo się prowadzą, dobrze trzymają krawędzie i dzięki nim moja jazda stała się bardziej dynamiczna i ostrzejsza.

Dobrze też wypadają w testach.

To takie moje spostrzeżenia już mniej techniczne :)

Edytowane przez asiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy warto inwestować w Volkle? (przyznam, że mam do nich słabość) czy też nie szaleć i zaczekać jeszcze trochę a tymczasem kupić Atomic?

2. Radźcie - wszystkie wątpliwości są cenne, bardziej niż potwierdzanie wyboru, co nie znaczy, że nie jest ono przydatne ;)

Według mnie warto. Najważniejszy argument - drewniany rdzeń.Tylko raczej nie w te modele. Z Atomicem Cloud 9 na WST rywalizowała Estrella - Tierra i Fuego to może być za ambitnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku rozmawiałem z Panią jeżdżącą na Fuego a jeździła znakomicie, narty wymagają bardzo dobrej techniki i sporo siły, to topowe kobiece narty (mówi się czasem eksperckie lub instruktorskie)m wiec z wagą 50 i trzema latami doświadczenia to może nie warto iść w koszta bo to drogie narty są. Marucha ma rację ale wiadomo - "trzeba mieć ambicję":D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej nie odradziłem:)

Zadowolenia z wyboru, cokolwiek kupisz.

o cm'on to był żart - spodobała mi się gra słów... :D

W zeszłym roku rozmawiałem z Panią jeżdżącą na Fuego a jeździła znakomicie, narty wymagają bardzo dobrej techniki i sporo siły, to topowe kobiece narty (mówi się czasem eksperckie lub instruktorskie)m wiec z wagą 50 i trzema latami doświadczenia to może nie warto iść w koszta bo to drogie narty są. Marucha ma rację ale wiadomo - "trzeba mieć ambicję":D

dzięki za info - zobaczymy na czym stanie, bo jeszcze nie kupiłam, a przyznam, że oglądałam tę Estrellę... nie mogę powiedzieć, że nie chodzi mi po głowie...

tylko ta nieszczęsna "ambicja" ;P :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kupiłam oczywiście wymarzoną Tierrę, a nie było łatwo upolować, bo szukałam zeszłego sezonu.

Jak się nie połamię w najbliższym czasie (odpukać w drewniany rdzeń) to napiszę jak wrażenia. Ale organoleptycznie - bosko!

Tylko takie łopaty z nich ;P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak można było się domyślić, na kupnie jednych nart to się nie skończy.

Allmountain jest, nówka, a człowiek by sobie wziął coś jeszcze, a tak dla rekreacji i tak żeby się nie martwić jak będzie gorszy stok (a o to akurat nie trudno patrząc po ostatniej pogodzie).

Tak mocno dumam nad dwoma modelami - oczywiście używanymi..

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=1735&id_modelu=2239

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_narty&id_grupy=533&id_modelu=834

jak myślicie, czy taka alternatywa dla Tierry będzie ok? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia takie, że to ogromne łopaty ;P ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Ponieważ mam je chyba nieco za długie, to przy ich łopatowości muszę się nieco z nimi dotrzeć, ale generalnie jestem zachwycona :D

A jak Twoje wrażenia z Estrelli? Zdaje się, że takimi nartkami dysponujesz ;)

pytam, bo one również przeszy mi przez myśl.

BTW. Czy wahałaś się między Estrellą a innymi modelami z serii Attiva?:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...