Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Gorce - Lubomierz


mihumor

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś pojeździłem w Lubomierzu na "starej kultowej krakowskiej górce". Z Krakowa tam blisko a stok i wyciąg ma już swoje lata i chyba pamięta Wande co nie chciała.... Stok był znany z mikroklimatu dobrego co w połączeniu z wysokim położeniem i północnym stokiem dawało dobre warunki i długie zaleganie sniegu. Do tego ratrak nie był tam znany bardzo długo i w górnej, stromej częsci tworzyły sie wielkie muldy, takie muldziska, ja chyba nigdzie wiekszych nie widziałem niż dawniej bywały na Lubomierzu. Teraz już mają ratrak, armatki, nową murowaną knajpę - tylko orczyk antyczny, chyba nie można go zmieńić bo nie ma zgody konserwatora zabytków:DRano piękna pogoda, słońce i mroźno, niemniej za Myślenicami mgła, na parkingu pod wyciągiem mgła straszna ale atakujemy. Orczyk wyciąga nas powyżej mgły i widok cudny pokazuje się naszym oczom oraz stok puściuteńki i pięknie przygotowany. Jazda naprawdę dobra, śnieg naturalny, szybki, bez lodu i cały dzionek ludzi jak na lekarstwo. Pogoda też niezła, mgły opadły a słońce pięknie świeciło. Można było jeździć naprawdę szybko.. Nie pamiętam abym kiedyś wcześniej jeździł w Polsce po tak pustym stoku.Sama trasa to taka solidna czerwona - 800m ale za to bardzo szeroka (50-80m), dodatkowo dorobili nową traskę po prawej stronie orczyka, węższą ale również przyjemną. Na górze związany z tym jest cud architektury - aby dostać sie na tą nową trasę należy przejśc pod mechanizmem górnym orczyka takim tunelem zbudowanym z płyty paździerzowej - troche jak w Solden:D:D:D

IMG_8441 (Small).JPG

IMG_8445 (Small).JPG

IMG_8446 (Small).JPG

IMG_8453 (Small).JPG

57da854103f21_IMG_8441(Small).JPG.5e65e66ef45a9e3de4bc782b99231557.JPG

57da85410cf3e_IMG_8445(Small).JPG.ed548a50344561d380ea257b3e01ae3c.JPG

57da85411094c_IMG_8446(Small).JPG.8d56b344387ccef50b426453e6ca067e.JPG

57da8541183b6_IMG_8453(Small).JPG.a54b5beeacc465bad932029e10fb28ff.JPG

Edytowane przez mihumor
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat udało się tam zawitać w dniu wczorajszym.

Warunki z rańca były super, po 11 robiło się już miękawo, ale narty dobrze dociśnięte dawały radę.

Przy okazji porozmawiałem sobie z Goprowcem na orczyku. I tak dowiedziałem się, że są plany w przyszłym roku uruchomienia w Lubomierzu krzesła o ile uda dogadać się z parkiem oraz, że w trakcie tego sezonu GOPR zaliczył na tym stoku raptem niespełna 20 interwencji, podczas gdy w Kasinie grubo przeszło 100.

ps. "tunel" jest ekstrawagancki. jak czytałem w gw rozmowę z Ałusiem, a zwłaszcza fragment o przebiciu sie przez Tatry, to od razu mi się ta budowla przypomniała:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilośc interwencji GOPR mniejsza jest z kilku powodów:

- na ten stok nikt nie wchodzi bez rozgrzewki bo tą kwestię załatwia podejście:D

- ilość ludzi w Kasinie jednak zdecydowanie większa, myślę, że co najmniej kilkukrotnie, miałem nawet jeden dzien w tym sezonie gdy zaliczyłem i Kasinę i Lubomierz i tą różnicę widać wyraźnie

- krzesło na tak krótkim stoku, jak dla mnie to same wady - pewnie będzie wolniejsze niż orczyk, stok się zapełni ludźmi bo przepustowość wzrośnie a i ilość chętnych do jazdy na tej fajnej górce z pewnością też. No chyba,że by nieco przedłużyli ale to chyba nie możliwe jest. Szkoda - jakby tak dodali ze 200-400m i krzesło to już by było świetnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno nie ma możliwości pójścia z trasą w górę w linii istniejącego orczyka, gdyż tuż za ostatnią podporą i szpalerem drzew jest droga wyznaczająca granicę parku, która jednak szczęśliwie pnie się w górę i kilkadziesiąt metrów dalej na zachód jest już położona z 200m powyżej trasy.

Przytoczyłem zasłyszane dane GOPR'u odnośnie interwencji w Kasinie i Lubomierzu, gdyż wg mnie obrazują czym skutkuje niedopasowanie przepustowości wyciągu i pojemności trasy zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby tak trasa skręcała na ten zachód i te 200m dało sie urobić to by było jeszcze ciekawiej ale bądźmy realistami. W Kasinie gdy jest pełna obsada to faktycznie jest rzeźnia na trasie, ja tam jeżdżę wyłącznie w tygodniu ale w tym sezonie wiecej ludzi było niż w poprzednich dlatego na Lubomierz się przestawiłem nieco. Chyba w czwartek powtórzę bo pogoda ma być dobra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mihumor, linki do załączników coś się wyłożyły:)

Potwierdzam link nieczynny . Ale zdjęcia z miniatur super . Dziękuję .:)

Swoją drogą jednak przysłowie " cudze chwalicie swego nie znacie " będzie chyba zawsze aktualne .

Ja tu marzę o dalekich wyjazdach a tu takie perełki pod nosem . Super .:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

- krzesło na tak krótkim stoku, jak dla mnie to same wady - pewnie będzie wolniejsze niż orczyk, stok się zapełni ludźmi bo przepustowość wzrośnie a i ilość chętnych do jazdy na tej fajnej górce z pewnością też. No chyba,że by nieco przedłużyli ale to chyba nie możliwe jest. Szkoda - jakby tak dodali ze 200-400m i krzesło to już by było świetnie

To krzesło mogło by być po prawej stronie trasy, wtedy mogłoby schodzić niżej - do drogi. urealniło by to także istnienie łagodniejszej, niebieskiej trasy, za tą kępą drzew, dookoła :)

... nie mówiąc o opcji przejścia nad drogą - z tunelem dla narciarzy pod drogą - tam jest jeszcze kawałek w dół, o ile pamiętam :) ...OK, ponosi mnie ;)

Podobno nie ma możliwości pójścia z trasą w górę w linii istniejącego orczyka, gdyż tuż za ostatnią podporą i szpalerem drzew jest droga wyznaczająca granicę parku, która jednak szczęśliwie pnie się w górę i kilkadziesiąt metrów dalej na zachód jest już położona z 200m powyżej trasy.

To by było świetnie, przy czym orczyk tak czy owak bym zostawił.

Przytoczyłem zasłyszane dane GOPR'u odnośnie interwencji w Kasinie i Lubomierzu, gdyż wg mnie obrazują czym skutkuje niedopasowanie przepustowości wyciągu i pojemności trasy zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Różnica jednak jest taka, że w Lubomierzu to jedna z szerszych tras jakie w Polsce (Małopolsce) kojarzę.

Jak sobie kiedyś fantazjowałem to akurat Lubomierz wydal mi się świetnym miejscem na na rozwój, inwestycje itp. Takie mocno niedocenione miejsce :)

(...) Chyba w czwartek powtórzę bo pogoda ma być dobra

Hmm, no wiesz - ja tu ciągle na ciebie liczę - miejsce trzymam ;)

PS 1. Do Lubomierza mam sentyment, ale czy ktoś z was był ostatnio w sąsiedniej Szczawie?

Polanki czy jakoś tak - czy to jeszcze funguje? :)

PS2. Gorce - nie Groce w nagłówku - może kiedyś ktoś będzie za czymś googlał i przyda mu się ta relacja... czy fantazje :)

Edytowane przez gajowy01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie literówkę walnąłem i nie bardzo to umiem poprawić w tytule - może moderatornia poprawi to na Gorce.

Też myślalem o pociągnięciu na dół bo tam jest kawałek jeszcze fajnej jazdy, np tak na dół po skosie i by się kończyło krzesło tam gdzie teraz kończy się parking - to by był już ładny kawałek, do tego niebieska traska bokiem, zostawiony stary orczyk dla zwiększenia przepustowości i wykorzystania szerokiej trasy - pomarzyc można. A pomysł z tunelem pod droga fajny - tam jest jeszcze kawałek górki na dół , byle ten tunel nie z paździerza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie w ich cenniku pojedynczy wjazd troche szokuje http://www.lubomierz.com/index.php?action=cennik, ale stok rzeczywiście wygląda pięknie. Ze swej strony na szybki wypad z Krakowa to polecam też Skomielną Czarną dość wąsko ale 40-50 min i jesteś na miejscu. Troszkę większy ruch to tam jest jedynie w niedziele ale i tak bez tragedii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie literówkę walnąłem i nie bardzo to umiem poprawić w tytule

Dla Autora:

Edycja -> Idź do zaawansowanych

A w przypadku Moderatora to nie wiem:(;)

ale czy ktoś z was był ostatnio w sąsiedniej Szczawie?

Polanki czy jakoś tak - czy to jeszcze funguje? :)

Osobiście nie byłem, ale ktoś ze znajomych był w Szczawie na feriach MPL, więc raczej działa.

na szybki wypad z Krakowa to polecam też Skomielną Czarną dość wąsko ale 40-50 min i jesteś na miejscu. Troszkę większy ruch to tam jest jedynie w niedziele ale i tak bez tragedii.

hmmm nie znałem, podobnie jak i Poronin-Suche i pewnie jeszcze parę innych miejsc "w okolicy".

Zerknąłem na ich stronkę i galerię i rzeczywiście wąsko i dość zielono.

http://www.skomielnaczarna.com.pl/galeria.html

Edytowane przez ravick97
update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dorzucę jeszcze zdjęcie paździerzowego tunelu łączącego górą trasy w Lubomierzu. Ten tunel był prawdopodobnie inspiracją pomysłu tunelu na Kasprowym tyle, że ten na Kasprowym będzie lepszy, myślę, że optymalny byłby z pleksiglasu - dałoby sie używać a do tego nie szpecił by krajobrazu i jest to kompromisowy pomysł na zgodę lobby narciarskiego i przyrodniczego:D Ale na razie mamy tunel jaki mamy niemniej jest to nasz tunel - na miarę naszych możliwości

IMG_8092 (Small).JPG

57da81204d2b3_IMG_8092(Small).JPG.4866d5e86a828b992f8793a788069657.JPG

Edytowane przez mihumor
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kończącym się już moim pierwszym pełnym sezonie kilka uwag ,,świeżego " narciarza.Mimo lekkiej ,jak się okazało kontuzji kolana (przerwa 4 tygodnie) zaliczyłem 11 wyjazdów narciarskich , w tym 6 intensywnych w Alpach. Uważam ,ze każdy rekreacyjny narciarz powinien mieć na tyle możliwości finansowych aby pojechać na tydzień w Alpy i potem przynajmniej 5 razy na polskie stoki. Ośrodki narciarskie w Polsce dzięki dosyć mroźnej zimie wcale nieźle okazały się być narciarsko przygotowane. Czytam o tym bo sam byłem tylko w czterech w Beskidzie śląskim.W ostatnią sobotę w Brennej -Leśnicy-Świniorce. Bardzo fajnie bo mało ludzi a trasy szerokie i dobrze przygotowane. To był mój najfajniejszy wyjazd jeśli chodzi Polskę w tym sezonie.. W marcu trzeba jeszcze raz czy dwa pojechać i to by było aż 12 lub 13 wyjazdów na narty co jak na takiego starucha jak ja jest liczbą oszałamiającą. Następne trzy zimy mają być cieple to nie wiadomo jak będzie z nartowaniem :mad:Kto może niech rusza na stoki póki mroźne noce:)

Edytowane przez janek57
poprawki
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj od 15 stok twardy, równy jazda super zero muld ludzi mało (jedna drużyna wojaków trenowała przed jutrzejszymi zawodami) orczyk szybki ale chyba już czas na zmianę.Rozmawiałe z goście obsługującym orczyk mówił że w tym roku zmienił się właściciel ma jakieś nowe pomysły(może krzesło przedłużenie trasy ale nie jest to proste od góry park albo w dół do parkingu).W pierwszej kolejnosci to mogliby zrobić jakieś normalne dojscie do stoku z parkingu bo jest tragedia, wąsko stromo i wszedzie oblodzone w nocy nic nie widać zero oświetlenia, zaliczyłem takie orła że myślałem ze mi żebra pękły.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj od 15 stok twardy, równy jazda super zero muld ludzi mało (jedna drużyna wojaków trenowała przed jutrzejszymi zawodami) orczyk szybki ale chyba już czas na zmianę.Rozmawiałe z goście obsługującym orczyk mówił że w tym roku zmienił się właściciel ma jakieś nowe pomysły(może krzesło przedłużenie trasy ale nie jest to proste od góry park albo w dół do parkingu).W pierwszej kolejnosci to mogliby zrobić jakieś normalne dojscie do stoku z parkingu bo jest tragedia, wąsko stromo i wszedzie oblodzone w nocy nic nie widać zero oświetlenia, zaliczyłem takie orła że myślałem ze mi żebra pękły.

Dzięki za info o tych zawodach bo miałem w planie tam jutro zawitać, nie przepadam za służbami mundurowymi a to ich mistrzostwa jutro, pewnie część stoku wygrodzą ale to tam akurat mały problem, większy,że pewnie trochę ludzi będzie i pryśnie czar kameralnej atmosfery. Widać trzeba wybrać inne rozwiązanie bo taki dzień wyrwany z codzienności to na wagę złota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chciałem powtórzyć Lubomierz. O 9.30 byliśmy na parkingu pod stokiem, zero aut, -4 stopnie , słońce i idealna pogoda. Niestety z parkingu widać bylo,że wyciag nie chodzi a stok wygląda na niezrobiony. Podszedłem szybko pod górkę, wyciąg stoi a stok wygląda jak pochyłe pole po wykopkach mocno zamrożone, taka lodowa zamuldzona tarka, pusto, cicho, zero informacji. W zasadzie nawet nikogo nie szukałem i nie pytalem bo uznalem to za stratę czasu - w 25 minut byliśmy w Kasinie a tam wszystko bylo tak jak być powinno. Początkowo myślałem, że wchodząc wczoraj na ich stronę nie dostrzegłem informacji, że nieczynne czy też może jakaś przerwa w Dzień Kobiet. Ale na stronie nic teraz nie znalazłem w temacie, przeciwnie- wszystko czynne i cacy oraz promocja na bilety. To juz drugi raz mi sie zdarzyło w tym sezonie u nich, raz prądu nie było - ok, zdarza się ale teraz to dla mnie zbyt dużo. Ogólnie ten sezon mam niefartowny bo w Polsce to już 3 taki przypadek mam, wyjazdy w Alpy się posypały przez choroby dzieciaków, taka zima:mad:

Edytowane przez mihumor
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 1 month later...

No proszę, a jednak są pewne zmiany w Lubomierzu w nadchodzącym sezonie:

"- utwardzenia płytami betonowymi wjazdu na parking,

- wyrównania i utwardzenia wszystkich trzech poziomów parkingu (teraz dla nikogo nie zabraknie miejsca),

- wymieniliśmy schody od parkingu do restauracji,

- utwardziliśmy plac przed restauracją, wraz z odwodnieniem,

- przedłużyliśmy mały wyciąg szkoleniowy o ponad 30 metrów,

- rozbudowaliśmy restauracje i przygotowaliśmy nowoczesną kuchnie,

- wyrównaliśmy wszystkie nierówności na stoku,

- dodatkowo oświetliliśmy parking,"

źródło: http://www.lubomierz.com/

Na stronie Lubomierza można zobaczyć fotki owych zmian.

Generalnie na podstawie zdjęć można stwierdzić, że przemysł betoniarski ma się w okolicy dobrze :wink:.

Edytowane przez ravick97
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Minęły 4 lata od ostatniego wpisu, a w Lubomierzu bez większych zmian. Jakiś rok temu przybył co prawda jeden nowy 400m talerzyk równolegle do starego orczyka, rozładowuje trochę ruch na dużym wyciągu i nadaje się dla "trochę bardziej początkujących". Dobrą robotę robią 4h karnety rodzinne 2+1 i 2+2, wychodzą odpowiednio po 35 i 34zł/os.

Drugi tydzień zimowych ferii 2016 upłynął... no właśnie, śnieg też "upłynął" i w piątek Lubomierz wywiesił białą flagę. Nie było mocnych na tydzień temperatury powyżej 10 stopni i kilka dni deszczu. W czwartek i tak było już kilka brązowych plam, a stok w dolnej części znacznie zwężony. Szkoda, bo po upadku Szczawy w tej części Gorców nie ma za bardzo gdzie pojeździć. Pozostaje mieć nadzieję, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...