Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Na Mosorny Groń


andy-w

Rekomendowane odpowiedzi

Wzorem wątku "Na Górę Żar" zakładam wątek o Mosornym Groniu. Stok ten objeżdżałem już w 2005 roku czyli niedługo po uruchomieniu. Zawsze miałem o nim dobre zdanie. Historia ośrodka jest krótka, ale bardzo burzliwa. Teraz jest już chyba trzeci właściciel. Miejmy nadzieję, że PKL rozbuduje ośrodek o np. wyciąg po drugiej stronie góry i zrobi drugą łagodniejszą niebieska trasę.Załączam fotki z 2005 roku.

154_5443.jpg

154_5445.jpg

155_5559.jpg

155_5562.jpg

155_5565.jpg

154_5443.jpg.5a526e547fa9a74121656cd57b798996.jpg

154_5445.jpg.c5c64d75fddab4359dd8e05ce839904e.jpg

155_5559.jpg.cdd64232386118a7e68fe70c6d535c07.jpg

155_5562.jpg.fa30e631edaf7625a1adba2ef7c7768c.jpg

155_5565.jpg.333527c3b5c1b5101a5f03ea43a7d197.jpg

Edytowane przez andy-w
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorem wątku "Na Górę Żar" zakładam wątek o Mosornym Groniu.

Stok ten objeżdżałem już w 2005 roku czyli niedługo po uruchomieniu. Zawsze miałem o nim dobre zdanie. Historia ośrodka jest krótka, ale bardzo burzliwa. Teraz jest już chyba trzeci właściciel. Miejmy nadzieję, że PKL rozbuduje ośrodek o np. wyciąg po drugiej stronie góry i zrobi drugą łagodniejszą niebieska trasę.

Załączam fotki z 2005 roku.

Ale narodu:eek: Ale jak na razie co do rozbudowy, to na planach się skończyło, a po prywatyzacji nie wiadomo nic...

Na południowym stoku to raczej wiele się nie zdziała, ale za to na północnym:

http://www.geocontext.org/publ/2010/04/profiler/pl/?topo_ha=2011377142212115

Kurde, ten wyciąg tamtejszy był nowy czy używka? Idę grzebać:D

EDIT: http://lift-world.info/en/lifts/4643/datas.htm

Za mało informacji jak dla mnie :(

Edytowane przez Slash0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z Andrzejem Laszczykiem, prezesem Polskich Kolei Linowych S.A.

• Do kolekcji posiadanych przez kierowaną przez pana firmę stacji dołączyła właśnie kolejna, pod Babią Górą. Jaki jest cel tej inwestycji?

• Ośrodek Mosorny Groń znakomicie pasuje do naszego portfela narciarskiego. Dysponujemy już przecież stacjami w najpiękniejszych częściach polskich Karpat. Wszystkie oferują nie tylko znakomite warunki narciarskie, ale również niepowtarzalne widoki. Wystarczy wspomnieć nasze koleje na Kasprowy Wierch w sercu Tatr, na Gubałówkę w Zakopanem, na Górę Parkową w Krynicy, na Palenicę w Szczawnicy czy wreszcie znajdującą się najdalej na zachodzie Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Mosorny Groń ma podobne walory. To ośrodek położony na zboczu znajdującym się dokładnie naprzeciwko Babiej Góry, najwyższego w Polsce szczytu poza Tatrami i objętego terenem Babiogórskiego Parku Narodowego. Przede wszystkim jednak dostrzegliśmy tam duży potencjał inwestycyjny, co dla spółki przygotowującej się do wejścia na giełdę ma poważne znaczenie.

• Jakie parametry wyznaczają ten potencjał?

• Przede wszystkim bliskość i dogodny dojazd do aglomeracji śląskiej i Krakowa. Miejscowość Zawoja, na której terenie ośrodek się znajduje, jest znanym od okresu międzywojennego letniskiem, które dysponuje wieloma wygodnymi miejscami noclegowymi dla turystów. Istnieją też wokół tego ośrodka rozległe tereny, na których można zbudować kolejne trasy. Mamy przygotowany kilkuletni plan, którego zrealizowanie powinno uczynić z Mosornego Gronia jedną z najciekawszych w Polsce stacji narciarskich.

• Mosorny to jednak już znany w Polsce ośrodek. Czy w najbliższym sezonie narciarze będą mogli z niego korzystać?

• Oczywiście, że tak. Przejęliśmy ośrodek w sierpniu i od tego czasu intensywnie pracujemy by jak najlepiej przyjąć tam narciarzy. Przyjeżdżają tam chętnie, bo oprócz wspaniałych widoków, sąsiedztwa wspaniałych lasów przyciąga ich kolej linowa o przepustowości 2400 osób na godzinę, homologowana przez FIS trasa o długości 1420 m i różnicy wzniesień 336 m oraz bogata już infrastruktura gastronomiczna i parkingi. Przed sezonem zwiększymy efektywność funkcjonowania instalacji do sztucznego śnieżenia stoku, poprawimy dostęp do trasy narciarskiej, usprawnimy też funkcjonowanie zaplecza i obsługi. Myślę, że nasi goście docenią te zmiany.

• To najbliższe cele. A jakie macie plany wobec Mosornego Gronia na nieco później?

• Zaczniemy od przygotowania stoku i wyciągu dla początkujących. Potem – sądzę, że w ciągu 3-5 lat – zapewne uda się nam wybudować kolejne trasy i koleje. Istnieją tam warunki terenowe do zbudowania trasy o długości ponad 3000 m, czyli jak na polskie warunki bardzo długiej. Rozbudujemy zaplecze hotelowe i restauracyjne. Chcemy też, korzystając z istniejącej sieci dróg leśnych, przygotować trasy do biegów narciarskich. Nasze plany spotkały się z życzliwym przyjęciem władz gminy i Lasów Państwowych, więc możemy liczyć na ich pomoc.

• Sam Pan powiedział o Zawoi „letnisko”. To miejscowość popularna dotąd przede wszystkim latem.

• Dlatego Mosorny Groń będzie czynny przez cały rok, bo stanowi dużą atrakcję. Na jego szczyt można wjechać dla fascynujących widoków, ale także po to by wędrować po okolicznych pięknych lasach. Na miłośników wypoczynku bardziej intensywnego przygotujemy zjazdowe trasy rowerowe. Wierzymy, że z Mosornego Gronia, przy pewnym wysiłku inwestycyjnym można uczynić prawdziwą perełkę turystyczno-narciarską.

Gdzie te 3km?:eek::eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg na Mosornym to nówka sztuka była. Tylko nie pamiętam czy ruszyli w 2003, 2004 czy też 2005. Na początku to tam na prawdę masę ludzi jeździło. Nie wiem dlaczego teraz jest to lekko opuszczony ośrodek niczym Szczyrk. Ostatnie zimy nie były zbyt udane jeżeli chodzi o warunki śniegowe. Zawirowania związane z upadłościami właścicieli dopełniły obrazu ośrodka wśród nacji narciarskiej. No i konkurencja jest duża. Marketing też był (jest) słaby. PKL musi bardzo się postarać, aby Mosorny stał się znowu modny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zimy nie były zbyt udane jeżeli chodzi o warunki śniegowe.

Najwięcej po kościach dała inwersja, która w takim stopniu jak tam nie występuje chyba nigdzie w Polsce. Dlatego jedyną nadzieją na rozbudowę jest strona północna, ale nikt nie zagwarantuje, że po wycięciu szerokiego pasa drzew nie dojdzie do takiej samej sytuacji.

Edytowane przez John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej po kościach dała inwersja, która w takim stopniu jak tam nie występuje chyba nigdzie w Polsce. Dlatego jedyną nadzieją na rozbudowę jest strona północna, ale nikt nie zagwarantuje, że po wycięciu szerokiego pasa drzew nie dojdzie do takiej samej sytuacji.

Inwersja to sytuacja w której temperatura w wyższych partiach jest wyższa niż w dolinach. Powstaje gdy powietrze ochłodzone w wyniku wypromieniowania ciepła z ziemi spływa ze zbocz górskich, na dno doliny. Z reguły inwersja bardzo pomaga utrzymaniu warunków narciarskich. Vide całe Podhale, które bardzo korzysta z sąsiedztwa Tatr. Problemem Mosornego jest raczej południowa ekspozycja a nie inwersja termiczna. Przy dzisiejszej technice można utrzymać dobre warunki nawet na takim stoku. Dzisiaj Mosorny nadal działa, a wiele lepiej położonych ośrodków skończyło już sezon.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersja to sytuacja w której temperatura w wyższych partiach jest wyższa niż w dolinach. Powstaje gdy powietrze ochłodzone w wyniku wypromieniowania ciepła z ziemi spływa ze zbocz górskich, na dno doliny. Z reguły inwersja bardzo pomaga utrzymaniu warunków narciarskich. Vide całe Podhale, które bardzo korzysta z sąsiedztwa Tatr. Problemem Mosornego jest raczej południowa ekspozycja a nie inwersja termiczna. Przy dzisiejszej technice można utrzymać dobre warunki nawet na takim stoku. Dzisiaj Mosorny nadal działa, a wiele lepiej położonych ośrodków skończyło już sezon.

Inwersje są różne, a to co tam się stało 2 czy 3 lata po otwarciu to był szok dla wszystkich. Na górze +7, na dole -2. W 3 dni popłynęło metr śniegu, mimo tego, że na dole temperatura cały czas na minusie. Do tego doszły aspekty finansowe i się inwestycja posypała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, minęło.

Wczoraj, kiedy tam jeździłem pomyślałem sobie: dobrze, że niekochany PKL tym zarządza. W taki dzien, jak wczoraj, kiedy jeździło parę osób oni pracują mimo to. Człowiek podsypuje śnieg pod narty, aby po czarnym nie jeździć, drugi przytrzymuje kanapę, ktora bez tego może krzywdę wsiadającym zrobić, toaleta czysta itp. Poza tym ekipa pracuje przy montażu dodatkowego lancowego nasniezania, inni coś sprzątają, czyszczą. No jest gospodarz po prostu. Będzie z tego urokliwego miejsca pożytek w przyszłości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te 3km?:eek::eek:

Myślę,że jakby zrobili drugą,lekką trasę,to może ona mieć nawet te 3 km. :rolleyes:

... Na początku to tam na prawdę masę ludzi jeździło. Nie wiem dlaczego teraz jest to lekko opuszczony ośrodek niczym Szczyrk. ...

Wydaje mi się,że podstawowym powodem może być odległość;z każdego większego miasta jest tam dość daleko.Ode mnie z B-B zmierzyłem kiedyś 80 km,gdzie do SzCyrku mam ok. 25km,to samo do Międzybrodzia,do Ustronia 35km,Wisły ok 40km - jest to spora różnica.

Poza tym w innych miejscach powstało kilka nowych inwestycji:Czantoria,Soszów,Żar,Nowa Osada,Zagroń a ostatnio Cieńków.Podobnie na Podhalu.

Następna sprawa to trasa,która do łatwych nie należy,co eliminuje ośrodek spośród "rodzinnych".Gdyby powstała druga łatwa,zapewne sytuacja by się poprawiła.

Sposobem na przyciągnięcie mogłoby być też wprowadzenie jakiś bardziej atrakcyjnych opcji karnetowych,np.całosezonowy bądź 15 dni z sezonu - jak na Słowacji czy w Alpach.Kiedyś napisałem,że jeśli któryś z bliskich mi ośrodków wprowadzi całosezonówkę,to chętnie ja kupię! :rolleyes: Wprowadził ją Stożek,ale 1000 zł to trochę za dużo,500-600 mógłbym dać - nie ma tam nawet możliwości jazdy wieczornej,np. po pracy,do tego płatny parking i busik/sanie. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam zbyt bujną wyobraźnię ;) ,ale ja widzę w sumie 3 opcję:

-Patrząc na mapkę,w lewo wzdłuż grzbietu,który dalej się rozwidla na dwa i tu analogicznie są dwie opcję :rolleyes: ,ale to wymagałoby wybudowania drugiego wyciągu.

-W prawo od wyciągu,również wzdłuż grzbietu,który ładnie skręca i dalej w dół do wyciągu.

Oczywiście byłyby to bardzo łatwe trasy,ale te 3 km chyba by uzyskał. :rolleyes::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PKL lubi siedzieć cicho z inwestycjami aż do końca, ale troszkę mnie to zastanawia że nic nie wiadomo o rozbudowie. Wydaje mi się, że jeśli Żar dojdzie do skutku to skupią się właśnie tam (nieważne, czy jeszcze PKL pod zarządem PKP, czy już prywatny). W mojej opinie za rok na sezon 2012/13 może już być coś więcej wiadomo o rozbudowie Mosornego.

Pod warunkiem oczywiście, że np. nie ruszy coś np. w Tatrach (Goryczkowa), ale to wątpliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...