Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

dlugosc nart


Jan Kowal

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

I bardzo dobrze ponieważ poza trzema krótkimi prześmiewczymi postami nie wniosłeś nic do tej rozmowy. Wysmiewać może każdy - do tego nie potrzba wiedzy ani umiejetności.

Apropos chętnie się spotkam na jazdę na zjazdówkach. Moge nawet postarać się o sprzęt.

Pozdro

Spoko, wpadnij do Londynu.

Zabiore Cie do Hemel Hempstead na smiganie (mam najblizej).

Cale 160m trasy przy 15% nachylenia.

Ale bedzie jazda... A moze to za krotka narta na taki stok?:rolleyes:

PS 1. Sorry za kolejny przesmiewczy tekst, ale musze dbac o opinie.

PS2. O selective hearing slyszalem, teraz widze ze nawet selective reading istnieje...

Edytowane przez Jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Spoko, wpadnij do Londynu.

Zabiore Cie do Hemel Hempstead na smiganie (mam najblizej).

Cale 160m trasy przy 15% nachylenia.

Ale bedzie jazda... A moze to za krotka narta na taki stok?:rolleyes:

PS 1. Sorry za kolejny przesmiewczy tekst, ale musze dbac o opinie.

PS2. O selective hearing slyszalem, teraz widze ze nawet selective reading istnieje...

MIałeś się nie odzywać - bądź konsekwentny. Po tym poznać prawdziwego faceta.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

MIałeś się nie odzywać - bądź konsekwentny. Po tym poznać prawdziwego faceta.

Pozdro

A ja myslalem ze po czyms innym...

W kazdym razie Ty swietnie zakonczyles ta dyskusje.

Tak jak przystalo na "prawdziwego faceta"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tylko ja cały czas nie rozumien skąd się bierze teza iz większośc ludzi ma źle dobrana długośc nart, bo chyba nie z tego że na zdjęciach mało jest osób z nartami wyższymi od siebie.

Z obserwacji po prostu. Byłęm w tym roku w Zakopanem i niejako służbowo objechałem większość górek w rejonie: Witów, Male Ciche, Bukowina, Czarna Góra, Nosal, Harenda. Wynik obserwacji dlugości nart (oczywiście nie wtym celu jeździłem jednoznaczny) większośc facetów na nartach 160-165 wcale nie slalomkach. Większośc Pań na nartach 145 -155 równiez nie mających ze slalomkami wiel wspólnego. Szczytem było wydanie Pani ( około 160 wzrostu lekka, drugi seozn na nartach, praltycznie poczatkująca) dziecięcych nart 130cm. Takie postępowanie to nie reguła ale świadczy o ogónie zakorzenionym błędnym rozumowaniu nawet - co najgorsze - u ludzi prowadzących wypożyczalnie i instruktorów. Takich obserwacji mama znacznie więcej. Ostatnio miałem okazję jeździć z grupką okolo 10 dzieci w róznym wieku (od 6-12). Dzieci jeżdżące na róznym stopniu zaawansowania. na koniec w każdym razie wstkie zjechały czarnymi trasami. Niestety tu dał się najbardziej odczuć brak nartki. wszystkie dzieic miały narty -15 -20 bez sensu zupełnie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten wątek nie zrobił się trochę "wypaczony" ?

Co ma udowodnić ?

1. Że narciarze źle dobierają długość ?

Rzecz oczywista. Było, jest i będzie.

A może dopuścić myśl, że również mogą dobrać nartę za długą ?

Czy też należy założyć, że nie ma nart za długich ? Jest tylko psychiczny opór przed tym co "doskonałe" ?

2. Że narta krótka jest be

Bzdura. Trzeba mieć świadomość "co chce się jeździć i na jakim sprzęcie i co się umie".

Oczywistym jest, że dobór narty krótkiej jako tej jedynej "uniwersalnej" nie jest do "końca" prawidłowy, ale też nie należy tego negować na 100 % jeżeli ktoś ma takie preferencje.

JK - nie dojrzał na zdjęciach nart dłuższych od wzrostu ? Czego to dowodzi ? Niczego.

Mitek jest "wirtuozem" 210 cm - szacunek i "zazdrość". Nie sądzę abym kiedykolwiek spróbował takich nart, bo to nie ma sensu. Obecnie takie narty to jest DH, a tego nie zrobię, nie umiem i nie zamierzam. A używanie ich w innym celu to przerost formy nad treścią. I z całym szacunkiem dla umiejętności, doświadczenia i fachowości (których być może nigdy nie dostąpię) to zapraszam aby przejechać na nich to co ja zrobię na rx fire 160; to płacz nad dawno rozlanym mlekiem. Bo długość i rodzaj narty ma "kolosalne" znaczenie "jak i co się przejedzie". I nie ma i nie będzie takiego asa, że na każdej narcie wywinie tak samo wszystko co się da.

Coś się skończyło - coś się zaczęło. Ot dawny kierowca Stara jeździł bez wspomagania, obecny je ma- słaby technik - w dużym uproszczeniu.

Doświadczony i świadomy narciarz nie wydłuża narty.

On wybiera to co chce i to co mu odpowiada.

I jeżeli woli kręcić 2 - 3h dziennie na krótkiej to co z tego ? Kto powiedział, że trzeba - lepiej być uniwersalnym od wirtuozem wąskiej specjalizacji ? Bo taka nasza filozofia - dobra dla nas. Ktoś może mieć inną.

Dlaczego dla zdecydowanej większości zasadny jest dobór narty do umiejetności + wzrostu, a nie do umiejętności + wagi ?

Dużo powyżej jest "uproszczeń i uogólnień".

Ale jest to celowe. Bo co poniektórzy zaczęli wygłaszać opinie w tonie "prawd absolutnych" jak Archanioły narciarstwa zjazdowego.

Dla przykładu.

Narty SL były na początku wieku dopuszczalne były dla panów w długości 155 czy tez 160 i faceci ponad 180 i więcej ochoczo na nich jeździli.

A ja mam 173 i wole sl-kę 165.

I co - jestem mądrzejszy / Nie - tak wolę.

To nie są wybory dla wszystkich. To nie są wybory złe / dobre zawsze i wszędzie. I nie ma znaczenia, że to był APS.

Dla podsumowanie wole narty dłuższe.

Dla radości z jazdy i zadowolenia - nie wyobrażam sobie bez pokręcenia na krótkich.

Narta za krótka - żadnej prawdy absolutnej - zależy.

Narta długa zawsze lepsza - pitu, pitu.

Pozdrawiam Was Narciarze Uniwersalni.

Narciarz Młody i Wąski.:)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Juice dopuszczamy możliwość wyboru narty za długiej - przykład w postach.

Nie chodzi tu o świadomy wybór, krótkiej narty to jest rzecz gustu. Chodzi o nieświadome wybieranie narty za krótkiej kierując się skrzywiną obiegową opinią. Przeciez pisałem w postach, ze ta krucjata nie dotyczy ludzi, którzy znakomicie jeżdżąc wybrali sobie nartę 155 cm np do funu - to właśnie świadomy wybór. Wybór nieświadomy natomiast to branie allrounda 155 dla fgościa 180 pod hasłem o lepszym manewrowaniu, to kupowanie narty za krótkiej gdy dłuższą miało się na nogach dwa czy trzy dni i praktycznie nic się o takiej narcie nie wie.

Pewnie nie chciało Ci się czytać wszystkich moich postów (rozumiem tez bym nie dał rady :)) ale są tam przykłady ludzi, którzy bronili się przed dlużsżą nartą a niemalże zmuszeni do jej uzywania po pewnym czasie stwierdzili, ze to jest właściwy dobór.

To tak jak z jazdą poza trasą dopóki nie pojeździsz (nie chodzi o jakiś incydentalny zjazd czy dwa) nie zroumiesz o co chodzi, nie nauczysz się - "tez bedzie zawsze mnie to nie kręci"

Jeszcze jedno -to nie ma nic wspólnego z Twoimi sugestiami typu "przeminało z wiatrem" chodzi o czas teraźniejszy a raczej o przyszłość nawet.

Długość narty nie ma żadnego znaczenia.

Znalazłem taki film:

Co sądzisz?

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość narty nie ma żadnego znaczenia.

Znalazłem taki film:

Co sądzisz?

Pozdro

Sorry, Wiem ze Tobie sie to podoba, ale ja jestem na NIE

Wybacz... Pracuje tylko tyl nart. Skret jest tylko d...pa robiony.

Kiedys mialbym zupelnie inne zdanie.

Dzisiaj nie:( To jest naprawede przeszlosc...

BTW Zeby nie bylo... Spokojnie tak pojechac moge... ale nie pojechalbym...

Fajnie ze to pokazales. Upewnilem sie do moje tezy.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzę.

Film dodałem do ulubionych.

Narta nie jest dłuższa od wzrostu narciarza.

Długość narty ma bardzo duże znaczenie, ale w pewnych "optymalnych" warunkach pewne różnice się "zacierają". W uproszczeniu - pojechał to co mógł, czego innego nie pojedzie.

DH i Freeride / poza-trasówki w zasadzie nie próbowałem, nie wiem czy popróbuje, a mnie kręci:)

Edytowane przez juice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sorry, Wiem ze Tobie sie to podoba, ale ja jestem na NIE

Wybacz... Pracuje tylko tyl nart. Skret jest tylko d...pa robiony.

Kiedys mialbym zupelnie inne zdanie.

Dzisiaj nie:( To jest naprawede przeszlosc...

BTW Zeby nie bylo... Spokojnie tak pojechac moge... ale nie pojechalbym...

Fajnie ze to pokazales. Upewnilem sie do moje tezy.

Dzieki.

Rozumiem, że jeździsz tak:

Gratuluję.

A np. to:

To przeszłość?

Pozdro

Cześć

Co sądzę.

Film dodałem do ulubionych.

Narta nie jest dłuższa od wzrostu narciarza.

Długość narty ma bardzo duże znaczenie, ale w pewnych "optymalnych" warunkach pewne różnice się "zacierają". W uproszczeniu - pojechał to co mógł, czego innego nie pojedzie.

DH i Freeride / poza-trasówki w zasadzie nie próbowałem, nie wiem czy popróbuje, a mnie kręci:)

Co to znaczy pojechal co mógł?? Mógłbys to skomentować.

Moim zdaniem, pojechal co chciał a tu masz pojechal co mógł:

Pozdrawiam

Cześć A tu jeszcze film dotyczący doboru nart. Zwróćcie uwage na narty prowadzącego i porównajcie z tym czego uczy co i jak pokazuje w perspektywie postów o konieczności doboru nart do szybkości, stoku sniegu i nie wiem czego jeszcze i to nie jest Polak czy Rusek ( przepraszam wszystkich Rosjan)

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest tu pewna sprzeczność w dyskusji. Przecież nie ma tu krytyki i potępiania w czambuł doboru narty za krótkiej ( boco to znaczy? brak tu jasnej granicy) czy nawet za długiej, jest kwestia świadomości takiego wyboru i bardzo błędnych pojęć i opinii, które wrosły gdzieś i stały się czymś na kształt mądrości ludowej. Zgadzam się z Mitkiem, że chodzi tu głownie o tzw świadomość wyboru, dobry narciarz wybiera co mu pasuje bo potrafi to ocenić i ma sprecyzowane oczekiwania wobec nart (długość, rodzaj,sztywność,przeznaczenie), słabszy tego nie ma i niewłaściwy dobór długości nart jak i ich rodzaju utrudni mu rozwój i znacznie go spowolni. I to jest jakiś tam wniosek jak dla mnie. U nas często stawia się ludzi, którzy zrobili tylko nieco więcej niż pierwszy krok na krótkie narty SC wmawiając im, ze to świetny wybór i najlepsze dla nich narty. Napiszę czarno na białym, to nie są złe narty - tylko w zbyt wielu przypadkach źle dobrane. Dodam tylko, że osobiście nie jeżdżę na nartach dłuższych niż mój wzrost i nie idzie mi w tej dyskusji o samą kwestię długości nart oderwaną od innych danych, bo to by było za duże uproszczenie

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dokładnie o to chodzi, DOKŁADNIE - chodzi o post 86 Mihumora.

Juice pisał w poście o wirtuozie nart 210 ale to nie ma znaczenia 210 też może byc i na 210 tez da sie pojechać ciętym.

Ostatnio przed zawodami SF ustawiliśmy gigant i Szymek (Equipe) przyjechał na jekichś freeridówkach praktycznie nietaliowanych i nie przszkodziło mu to w poprawnym przejechaniu giganta bo mechanika poprawnego skretu na 210 nie rózni sie niczym od mechaniki poprawnego skretu na freeridówce czy slalomce. Wymaga tylko niewielkiej adapatcji techniki, wprowadzenia elementu slizgowego w śladzie lub jego eliminacji.

Mam wrażenie - obym się mylił - że niektórzy koledzy patrzą na narty przez pryzmat ideału jakim jest dla nich skret cięty. Jeżęli tak jest to zweryfikujcie ten pogląd bo skret ciety wymwyslono jeszcze pewnie przed urodzniem większości z Was i jego mechanika zawsze była taka sama. Teraz dzieki nartom taliowanym stał się dostępny praktycznie dla wszystkich ale nic nie mówi o technice jaka dysponuje narciarz a skarcanie promienia aby ślad ciety osiągnąc jest oszukiwaniem samego siebie bo techniczna, bezpieczna i świadoma jazda na nartach nie polega na wycinaniu dwóch kresek za wszelką cenę.

Oczywiśćie można tak do tego podchodzić ale trzeba sobie zdawac sprawę, że wtedy zachowujemy sie jakbysmy jeździli slalom tylko na płaskim albo gigant co drugą bramkę.

Ta wizja została przejeta przez osoby słabiej jeżdżące czy poczatkujące sie skret cięty stał się celem samym w sobie a sam w sobie jest niczym.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko już nie wiem o co chodzi w tej całej dyskusji?

.

Witam!

To ja Panowie nie wiem o co chodzi w tej dyskusji.Czy moje zdjęcie zostało tu wstawione i ma służyć jako przykład złego doboru nart?

Czy dla faceta o wzroście 178 cm i wadze w polotach max 70kg wybór sc w długości 165 cm-to zły wybór,za krótka?,czy za długa?:eek:

Macie jakieś nowsze informacje na temat doboru nart sc,sl?

Zabrałem sc bo tylko one były przygotowane przez serwis,tytan był dopiero w drodze;)

Pozdr:)..wracam do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Witam!

To ja Panowie nie wiem o co chodzi w tej dyskusji.Czy moje zdjęcie zostało tu wstawione i ma służyć jako przykład złego doboru nart?

Czy dla faceta o wzroście 178 cm i wadze w polotach max 70kg wybór sc w długości 165 cm-to zły wybór,za krótka?,czy za długa?:eek:

Macie jakieś nowsze informacje na temat doboru nart sc,sl?

Zabrałem sc bo tylko one były przygotowane przez serwis,tytan był dopiero w drodze;)

Pozdr:)..wracam do pracy.

Z całym szacuniek Darku, przeczytaj cały temat a później pisz. Zdjęcie Janka to tylko pretekst.

Pozdro

Cześć

Michumor ja się z Tobą zgadzam tylko już nie wiem o co chodzi w tej całej dyskusji?

Kłócić się o długości nart?

.

Nie o długość tylko dobór świadomy lub nieświadomy długości nart i nart wogóle, Rossi. I o przyszłość.

Pozdro serdeczne

Cześć

Sorry, Wiem ze Tobie sie to podoba, ale ja jestem na NIE

Wybacz... Pracuje tylko tyl nart. Skret jest tylko d...pa robiony.

Kiedys mialbym zupelnie inne zdanie.

Dzisiaj nie:( To jest naprawede przeszlosc...

BTW Zeby nie bylo... Spokojnie tak pojechac moge... ale nie pojechalbym...

Fajnie ze to pokazales. Upewnilem sie do moje tezy.

Dzieki.

Oczywiście że się podoba. Piekny dynamiczny smig na stromym.

TYł nart tu nie pracuje tylko sie uslizguje a skret nie jest z d... tylko ... no właśnie: skąd wychodzi impuls skrętny?

No i jaka jest Twoja teza - bo ja nie wiem - poza tym że spotykamy się na zjazdówkach - ale gdzieś u nas bo na 160m cietym na zjadówkach........

Pozdro

POzdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Cześć Darku

Odpowiadam Ci :

Jan Koval uważa że na zdjęciach jakoś nie widać, ze narty dłuższe robią sią popularne wśród, co najmniej, Polaków....

Skończyło się na dyskusji która technika jest lepsza.

Mitek uważa że Jack uważa że Mitek uważa że Jack uważa że Mitek uważa że itd....

Ja uważam że nie powinniśmy się kłócić o długość bo każdy ma trochę racji.

Michumor uważa że należy się kłócić bo to przynosi korzyści.

Nie wiem już co myśleć:confused:. Jak zdrowie Darku ?

.

Dyskusja jest dość określona i jeżeli nie chcesz w niej brać udziału to po prostu nie bierz, chyba że chodzi o rekord.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mitek jaki rekord ? To bardzo niesprawiedliwe co piszesz. Wali mnie rekord

Po prostu dużo rozmawiam z ludźmi na tym forum.

Jesteś agresywny w swoich wypowiedziach.

Nie lubię Twoich zaczepek i uszczypliwych komentarzy.

Ani razu nie porozmawiałeś tu na forum jak kolega z kolegą.Tylko zawsze jak profesor wszechwiedzący. Wszystkich traktujesz z góry.

Wyluzuj trochę i pogadaj o kolorach kurtek lub o ulubionych stokach zamiast obrażać ludzi.

Nie pozdrawiam.

Dla mnie ta sprawa jest bardzo ważna dlatego angażuje się w dyskusję. Uważam, ze zły dobór długości nart jest jednym z czynników bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo na stoku i poziom techniczny narciarzy. Nie namawiam Cię do zabierania głosu, zabrałeś go sam sugerując jednoznacznie , że dyskusja jest bez sensu a to bardzo niemiłe dla kogoś kto jest w nią zaangażowany.

Nie będę rozmawiał o kolorach kurtek czy ulubionych stokach bo mnie takie rzeczy nie interesują. Nie zabieram głosu w tematach, na których się nie znam lub dla mnie nie mają znaczenia.

W sprawach o których sądzę, ze są ważne będę natomiast dyskutował (jako geolog ;) ) do tzw. spągu czy Ci sie to podoba czy też nie.

Pozdrowienia serdeczne

PS Znam osobiście bardzo wielu ludzi z tego i innych for narciarskich. Cześć z nich stalo się moimi kolegami, niektórzy serdecznymi. Osoba znana wirtualnie dopóki się jej nie pozna w realu jest tylko nickiem niestety.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba że chodzi o rekord.

Rekord już jest. Wracając do tematu... Popraw mnie jeśli się mylę Mitku, ale na Twoim (chyba) kanale You Tube na jednym z filmików jedziesz na nartach krótkich... a, jako, że nie jesteś na stoku dopiero 3 sezon wiem, a nawet jestem pewny, że wybór był świadomy albo ostatecznie przymusowy. Właśnie o to chodzi i tu się z Tobą zgodzę. IMHO... jeśli doświadczony narciarz, nawet jeśli nie widać u niego doskonałości w technice, świadomie wybiera długość nart wiedząc co czyni nie ma w tym nic złego. Oczywiście skrajności (narciarz 188cm/98kg - narta 150cm) nie wchodzą w grę... choć i tu można coś racjonalnego znaleźć.

Tak z czystej ciekawości jaką długość miałeś na tym filmiku? 0:30 dość dobrze pokazuje długość do wzrostu.

Myślę, że chyba się zorientujesz, o który "MOV" chodzi. ;)

Edytowane przez michalb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...