Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Laik jakie narty?


sushi

Rekomendowane odpowiedzi

Twoje poglądy są nieco egzotyczne. Jeśli uważasz, ze nie da się jeździć na krawędzi na nartach dłuższych (tu 175cm) to śmiem twierdzić, ze to pogląd bardziej niż egzotyczny. Jeśli chcesz uczyć gościa o wzroście 190 m jazdy na nartach na deskach 160 cm to już muszę stwierdzić, ze twoje poglądy mogą być szkodliwe czy wręcz niebezpieczne. To jakie deski doradzisz dla kobiety 55kg i 155 cm - chyba na 130cm powinna jeździć lub się uczyć. Niestety twoje opinie są dosyć dziwne

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skoro doradzali w linku gościowi co miał 190cm narty do nauki 180cm i on nie dawał rady(sam doszedł do tego niestety za pózno) -to jest chyba egzotyka, i jeszcze go w tym umacniali ze jest ok.

Ja doradzam założycielowi postu który ma 182cm do nauki narty 160-165cm R14-15 .Weżmie te 168cm tez będzie na nich jeżdził.

Pokaż cytat że napisałem że nie można jeżdzić na deska 175 na krawędzi? ale czy to zrobi początkujący mający 182cm? owszem tak jak będzie cierpliwy pojętny ale po dużo dłuższym czasie niż na krótszych nartach a jak będzie słaby fizycznie to w ogóle go może zniechęcić slowa carving to tylko będzie znał ze słownika a on ma się bawić na nartach i to jest całe sedno .Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skoro doradzali w linku gościowi co miał 190cm narty do nauki 180cm i on nie dawał rady(sam doszedł do tego niestety za pózno) -to jest chyba egzotyka, i jeszcze go w tym umacniali ze jest ok.

Ja doradzam założycielowi postu który ma 182cm do nauki narty 160-165cm R14-15 .Weżmie te 168cm tez będzie na nich jeżdził.

Pokaż cytat że napisałem że nie można jeżdzić na deska 175 na krawędzi? ale czy to zrobi początkujący mający 182cm? owszem tak jak będzie cierpliwy pojętny ale po dużo dłuższym czasie niż na krótszych nartach a jak będzie słaby fizycznie to w ogóle go może zniechęcić slowa carving to tylko będzie znał ze słownika a on ma się bawić na nartach i to jest całe sedno .Pozdrowienia

Zrozum że tu nie chodzi o długość (czytaj ze zrozumieniem) ale o narte która jest przeznaczona dla osoby dobrze jeżdżącej,chodzi nam o to żeby kolega czerpał przyjemność z jazdy ,wszak oto chyba wszystkim doradzającym chodzi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skoro doradzali w linku gościowi co miał 190cm narty do nauki 180cm i on nie dawał rady(sam doszedł do tego niestety za pózno) -to jest chyba egzotyka, i jeszcze go w tym umacniali ze jest ok.

Ja doradzam założycielowi postu który ma 182cm do nauki narty 160-165cm R14-15 .Weżmie te 168cm tez będzie na nich jeżdził.

Pokaż cytat że napisałem że nie można jeżdzić na deska 175 na krawędzi? ale czy to zrobi początkujący mający 182cm? owszem tak jak będzie cierpliwy pojętny ale po dużo dłuższym czasie niż na krótszych nartach a jak będzie słaby fizycznie to w ogóle go może zniechęcić slowa carving to tylko będzie znał ze słownika a on ma się bawić na nartach i to jest całe sedno .Pozdrowienia

Nie rzecz w długości tylko sztywności narty do nauki, gdyby te Progressory miał w długości 165cm to również nie byłby w stanie wejść w nich na krawędź ani ich ugiąć, do tego narty by mu goniły, podskakiwały na każdej nierówności i nie był by w stanie nauczyć się prawidłowej pozycji ani wyczuć równowagi i używać balansu ciała, na tak krótkich nartach nawet niewielkie obciążenie tyłów powoduje zanik ich sterowności - jest to mankament podstawowy dla początkujących i za krótkie narty bardzo go podkreślają.Dochodzi nabieranie bardzo złych nawyków czego później trudno się pozbyć. Jeśli to jest na oślej łączce to ok, na krótkich iluzorycznie będzie jeździć mu się łatwiej, schody zaczną się przy próbach jazdy na czymś nieco stromszym. Jazda na takich nartach w zasadzie uniemożliwia naukę technik oporowych, krawędzoiowych , dobrego NW i innych takich głupot, które przecież nie są wcale potrzebne w "normalnej jeździe carvingowej":biggrin:. Widuje na stokach stada ludzi wedukowanych na takim przykrótkim sprzęcie, co więcej nadal go masowo używających, większość prezentuje technikę w stylu radosny goryl albo szybkobieżny kombajn ziemniaczany. Tego typu droga to próba pójścia na skróty, która niestety prowadzi na manowce. Po to ludzie wymyślili narty do nauki aby inni się na nich uczyli, po to też stosuje się pewną mądrość gdyż ludzie doszli do niej na podstawie ogromnego doświadczenia, ty za próbujesz udowodnić, ze to wszystko głupota i ty jesteś jedynym mądrym i doświadczonym, brzmi to słabo i nie jest poparte argumentami czy doświadczeniem - może poza własnym lub zasłyszanym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem nic nie napisać ale.. przy czytaniu testów nart NTN na 2011/2012 natkonąłem sie na ciekawa wymianę zdań na temat długości i doboru nart wystarczy zacząć od str 4 następnie przejść na str 7 . odnośnie naszej polemiki przy doborze długości

http://www.skimania.com.pl/sprzet-narciarski-f3/ja-juz-wiem-testy-nart-ntn-2011-2012-t477-30.html

Może się komuś przyda bo z tekstów powyżej wynikło że nikt nie umie dobierać nart

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie wnioski z tej lektury wyciągasz? Może nie rozróżniasz terminów krótkie i zbyt krótkie, nie wyłapujesz niuansu, że krótkie to dla różnych ludzi znaczy coś innego i określa to zupełnie inny dobór długości, ze dla jednego 160 będzie ok a dla innego to będzie stanowczo za mało. Mimo, że dobór długości wydaje się stosunkowo prosty i umożliwia dosyć swobodne podejście nie oznacza to, że nie daje on żadnych wniosków czy nie niesie refleksji. Dla początkujących i uczących się są stosowane określone wzory i ich się należy trzymać, kto tego się nie trzyma źle robi i źle radzi, co innego ludzie zaawansowani, o określonych preferencjach, oczekiwaniach i umiejętnościach. Dopiero mając pewną sumę doświadczeń na nartach różnych, o różnych długościach i przeznaczeniu coś tam możemy powiedzieć. Oczywiście pod warunkiem,że nie zaślepia nas własne ja i nasza świetność czyli teksty w stylu "na każdej narcie da się super pojechać" czy "na każdych się dobrze bawię i narty to rzecz bez znaczenia" - tak jakby inni się dobrze nie bawili a jazda była dla nich złem samym w sobie.

A jak się chcesz zapoznać z doborem długości mniej więcej w różnych rodzajach nart to zobacz sobie w NTNie jakie długości są testowane, na to można jeszcze nałożyć korektę, że często przy nartach nie race testerzy dają komentarz "za mała długość narty testowej", z dopiskiem, że dali za długie chyba się nie spotkałem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, kupiłem te izory 7:5 za 140zł uznałem że nie wyglądają bardzo źle i je wziąłem :) mam nadzieje że okażę się to dobry zakup teraz mam prośbę o poradę w sprawie butów jakie powinienem do nich kupić;) Podstawowe założenie że ma być jak najtaniej dalej pozostaje aktualne:) długość mojej stopy to 28cm

Dzięki za pomoc

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że buty musisz przymierzyć! Tak więc zakup na allegro raczej odpada. Z moich doświadczeń wynika, a zakupiłem juz ponad 10 par butów, że miara narciarskich nie pokrywa się z tymi do chodzenia. Ja noszę 43 (28- 28,5) a narciarskie mam obecnie 29 i zakładam je jedynie na cienką skarpetę a nie włochate, tzw narciarskie podkolanówki. Poza tym but moze Cię rżnąć na podbiciu, być zbyt wąski, itp. Jedynie miara i to w czasie nie krótszym niż ze 20 minut, może dać pozytywny efekt. Czytając Twój post, rozumiem, że w grę wchodzą jakieś uzywane (kasa!!!). I tu jest wiekszy problem bo uzywane "dopasowały się" do stopy poprzedniego uzytkownika co tobie może nie odpowiadać.Jak więc widać, musisz mierzyć! Moim zdaniem mozna by się pokusić na tańsze buty z wyprzedaży, które mozesz kupić za około 300zł. Byłby to but nowy! Wiem że używane mogą być duzo tańsze- sam w zeszłym roku sprzedałem salomon eqipe 7 za 120 zł, (lepiej niech komuś służą niż leżą i zawalaja szafę). Ale do rzeczy, jeśli uzywane to radziłbym Ci model amatorski, niezbyt twarde. Takie o indeksie twardości od 60 do 80. Mam nadzieję, że sprzedajacy będzie wiedział jaki buty posiada- choć nie jest to takie pewne. Dobrze jakby miały 4 klamry i regulację canting. Oczywiście nie bierz uszkodzonych, (popękanych, z porwanym butem wewnętrznym). Powodzenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zawsze można przyoszczędzić trochę grosza wybrać się do jakiegoś mega sklepu przymierzać do woli, zapisać sobie model i rozmiar a potem znaleźć to samo z uwzględnieniem rocznika w necie czasem można przyoszczędzić 200-3000 pln na modelach ze średniej półki, a ma się nowe nie śmigane tak jak pisali Bumer i marcinn pamiętaj jeszcze o flexie żeby nie było że w sklepie mierzysz flex 70 a w necie kupisz przez przypadek 90-100 :eek:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę Ci poradzić, przy Twoim budżecie i umiejętnościach, nie sugeruj się marka butów. Zadbaj o to aby były wygodne, dopasowane do Twoich stóp, no i moim zdaniem, nie za twarde! Poza tym, jak będziesz mierzył, sprawdzisz czy wygodnie się je zakłada i zdejmuje. Wierz mi, niejednokrotnie jest to męka, szczególnie jak buty zmarzną. A co do Tecnica, moze być. To dobre buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...