Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Łańcuchy w Astrii


frytowski

Rekomendowane odpowiedzi

17 marca wyjeżdżam w Dolomity. Pojadę via Wiedeń, Villach, Spittal, Lienz, Dobiacco, Cortina.....

Wczoraj kumpel walnął mi ze od stycznia br w Austrii obowiązuje nowy przepis wymagający posiadanie łańcuchów - ja mu na to że brednie opowiada.

Wiem że jest wymóg zakładania takowych jeśli odcinek drogi jest oznaczony odpowiednim znakiem i droga jest zaśnieżona. Ale tu mi ktoś mówi że łańcuchy trzeba mieć na wyposażeniu auta, bez względu na warunki drogowe a brak może zostać nagrodzony mandatem :eek:

Ale zaniepokojony przetrzepałem forum, odpytałem googla i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Jaki jest faktycznie stan prawny? Nie pytam o "dobrą praktykę" posiadania takowego sprzętu jak się w zimie jedzie w góry ale o przepisy?

Prawda czy fałsz?

Jeśli prawda to jak to się ma do konwencji wiedeńskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Austria , tak jak prawie wszystkie kraje w Europie, podpisała Konwencję Wiedeńską z 1968r w sprawie ruchu drogowego. Zgodnie z tą konwencją, jeśli masz auto zarejstrowane w Polsce i wyposażone zgodnie z polskimi przepisami, mozesz poruszać się po terenie wszystkich krajów które do niej przystapiły. Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce to: trójkat ostrzegawczy i gaśnica. To wystarczy!!!! Dla swojego bezpieczeństwa mozesz rozważyć wyposażenie auta w kamizelkę- oby się nie przydała. Wszelkie informacje o konieczności wyposażania aut w kpl. żarówek, apteczki, linki, kondomy, kamizelki, nozyczki , świadczą o braku wiedzy na temat obowiazującego prawa. Jednocześnie prawdą jest, że np. kilka lat temu niemiecka policja karała polskich kierowców za brak apteczki, ale po interwencji naszych słuzb, oddali wszystkie mandaty wraz z przeprosinami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale pytanie wydaje mi się bezzasadne.

Skoro wybierasz się podaną przez Ciebie trasą to łańcuchy powinny być na wyposażeniu.

Bo tam z pewnością są odcinki oznaczone odnośnie konieczności korzystania z łańcuchów podczas opadów śniegu.

Czyli wyjeżdżając trzeba łańcuchy mieć ze sobą,obojętnie czy będą potrzebne czy nie.

No-chyba,że zaryzykujesz i w krytycznym momencie zapłacisz mandat.

Ale mandat to pikuś w porównaniu ze złorzeczeniami tych kierowców którzy będąc za tobą nie pojadą dalej bo twój samochód zatarasuje podjazd.:tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figo ma 100% racji.

Jeżeli jedziesz drogą ze znakiem "łańcuchy" to musisz je mieć przynajmniej w bagażniku.

Jak będzie opad śniegu to na takiej drodze możesz spotkać policję, która będzie to sprawdzać, lub nakaże założenie łańcuchów.

Nie radzę też brania ze sobą łańcuchów na inny wymiar (spotkałem się z takim podejściem, aby tylko były), bo policja austriacka potrafi to sprawdzić:biggrin::confused::

Za brak łańcuchów w takiej sytuacji jest mandat i zawrócenie z drogi.

Życzę udanego wyjazdu, a śniegu tylko na trasach narciarskich.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na pewno nie pomoże 'polskie' tłumaczenie że "mam zimówki , auto z napedem na 5 osi i wspaniale umiem jezdzić"....

Rownież szmaciane 'coś', bezczelnie sprzedawane pod nazwą 'łancuchy tekstylne' (czy jakoś tak) nie łapie sie na uniknięcie mandatu.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... ale tylko Bumer odpowiedział na moje pytanie.....Pytałem o stan prawny.

No Bumer trochę mija się z prawdą:rolleyes::

http://www.v10.pl/prawo/Obowiazek,uzywania,lancuchow,przeciwposlizgowych,za,znakiem,A-32,277.html

http://www.trans.info/message/view/6058.html

Łańcuchy nie są obowiązkowym wyposażeniem, ale gdy mamy znak C18 to musisz je mieć, nawet w Polsce.

Ot taki paradoks:biggrin:

Pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,co ma wyposazenie auta do stosowania się do znaków drogowych! A jak będziesz miał auto o wys. 1,8m a przy wjeżdzie np. na parking bedzie znak zakazu wjazdu pojazdów o wys powyzej 1,7 m,to pojedziesz? Tu widać ze przepisy ruchu drogowego nie sa jasne i czesto niezrozumiałe przez kierowców. Do tego zagmatwane. Np kro sprawdzi w Polsce czy masz założone opony czy felgi homologowanym dla danego typu pojazdu rozmiarze czy indeksie prędkości? Czarna magia dla niektórych diagnostów- nie mówiąc juz o kierowcach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...