Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty dla początkującego dużego faceta - 120 kg o długiej i szerokiej stopie.


robsonus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o polecenie butów narciarskich, cena do 800 zł. Chciałbym kupić coś teraz po okazyjnych cenach.

Dodam jeszcze, że sprzedawca wymierzył mi stopę na coś ok. 28,5 cm (normalnie noszę buty rozm. 46) i zaproponował mi Salomony Mission RS CF za 599zl (flex 70).

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko kiedy pierwszy but jest trafiony więc zwrócić szczególną uwagę na:

- rozmiar. Kupuje się buty najmniejsze (ale dobre) jak to możliwe. Sprawdzasz samą skorupę (2 cm luzu), wyciągasz wkładkę i porównujesz do stopy. Przymierzasz rozmiarówkę w dół do momentu jak but ewidentnie jest za ciasny i bierzesz ten niewiele większy. W praktyce powinno wyjść Ci to co w butach trekingowych (ja mam nawet mniej)

- objętość - różne buty mają różną objętość czyli szerokość i podbicie. Należy zmierzyć szerokość stopy i wybierać modele o określonej szerokości (producenci to podają), za szeroki but jest nie do naprawienia

- przyjrzeć się kształtowi stopy (ci co mają typ B i C ) łatwiej dobiorą, przy typie A można poszukać asymetrycznych przodów (nie wiem jak to jest w Twoim segmencie)

- sprawdzić czy masz nogi szpotawe lub koślawe - wtedy canting jest wskazany (choć można zrobić podkładki)

- z najwyższą nieufnością traktować buty z grubym botkiem - pozornie komfortowy szybko się ubija i but jest wtedy do wyrzucenia. Czyli możliwie cienka wkładka

- punktowe uciski można zlikwidować poprzez odbarczanie skorupy (lub frezowanie). Jeśli cały but jest idealny a tylko gdzieś Cię ciśnie to nie warto z niego rezygnować.

- zrób przysiad w butach - obowiązkowo powinieneś dojść do 90 stopni (bez upadku)

- na kupno butów poświęć parę razy po parę godzin - nie musisz kupić pierwszego buta, który wydaje Ci się właściwy

Są jeszcze inne czynniki np. ugięcie buta pod wpływem nacisku na cholewkę, wymienność stopek i piętek - dla początkującego mniej istotna. Możesz zwrócić uwagę jeszcze na ski/walk (wg mnie przydatne - jeśli się nie psuje-sprawdź to) no i waga buta - dla mnie to ważny parametr.

Jest sporo sensownych tekstów o doborze butów na różnych forach, poszukaj i przeczytaj bo dobry but to najważniejsza (bo trudno zmienialna) część ekwipunku narciarza. Lepiej kupić bardzo dobry but i kiepskie narty niż średni but i średnie narty.

pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Salomony Mission RS CF za 599zl (flex 70) rozm. 29,5

Co powiecie na ten model??

:confused::

Po pierwsze przeczytaj jeszcze raz post WuJota. Jeżeli zmirzono Ci nogę 28,5 to dlaczego wybierasz but 29,5?

PO drugie buty narciarskie służą do jazdy a nie do chodzenia, siedzenia w nich itd. dlatego tez wszystko co robisz w butach powinieneś robić w pozycji narciarskiej (ugiete kolana, wyważona pozycji itd.)

W praktyce jest tak jak pisał WuJot. Bierzesz buty w rozmiarze z miarek. Zazwyczaj albo wydają się tak cisne, że nie mozna w nich wytrzymać albo wogóle nie możesz ich założyc (wynika to wyłącznie z tego, że trezba to umieć). Bierzesz buty o rozmiar lub pół większe wkładasz zapinasz po paru minutacj już czujesz luzy. Zdejmujesz i okazuje się, że w poprzednich da się przeżyć.

Pierwszego buta praktycznie 100% narciarzy dobiera za dużego więc sie nie przejmuj niepowodzeniami i staraj się uniknąc tego błędu.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...