Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Folia na szybach w samochodzie za granicą...


Roobs

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze kilka lat temu wydawało mi się, że nigdy w moim aucie nie będzie folii na szybach. Tak się złożyło, że zakupiłem takie auto a folia była elementem, który w moim mniemaniu szpecił auto. Po tygodniu użytkowania przyzwyczaiłem się, a dziś nawet ją sobie chwalę. Musze powiedzieć, że ktoś zakładając tą folię wykonał dobrą robotę. Folia jest doskonałej jakości i mimo że z zewnątrz nie widać środka auta, to wewnątrz nie jest bardzo ciemno. Po prostu profesjonalna robota, nie jakieś tam łuszczące się czarne g...

W związku z zamontowaną folią nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów. Ani z policją, ani na przeglądach. Tu muszę powiedzieć, że oklejone mam jedynie tylne boczne i tylną szybę. Jedyna wada takiego rozwiązania to.... trochę więcej kłopotu na granicach, oczywiście tych gdzie kontrolują. I tak np. na granicy węgiersko-serbskiej trzeba było odsuwać szybę boczną w drzwiach, aby pogranicznik zobaczył,że na tylnej kanapie nikogo nie wiozę. Taka niedogodność to pryszcz, można otworzyć okno, a jak mało to i drzwi. Gorzej sprawa się miała gdy miałem bagażnik z rowerami na haku. Pogranicznik zapragnął zajrzeć do bagażnika, przez szyby nic nie widać a klapę można otworzyć jedynie po zdjęciu rowerów. Z resztą, posiadanie takiego bagażnika jest trochę kłopotliwe, bo bez względu na przejrzystość szyb, pogranicznik zawsze może polecić otwarcie bagażnika.

Reasumując, w okresie 3 lat odkąd posiadam to auto, tylko chyba ze 3, może 4 razy kazano mi otwierać szyby bądż drzwi na granicach. Na granicach jakoś strzeżonych, czyli UE z pozostałymi krajami, czy Czarnogóry z Albanią. W samej UE pies z kulawą nogą nie pragnął zaglądać mi do środka auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylne jak będziesz miał przyciemnione - to nie ma problemu, gorzej jak będziesz miał przyciemnione w przednich drzwiach. Ja swego czasu miałem przyciemnione w przednich drzwiach bodajże 20, a tył 50 (nie jestem pewien) w każdym razie zgodnie z przepisami. Raz zdarzyło mi się, że nasi się czepili, ale jak pokazałem im homologację - popatrzyli że widać do środka to się odczepili. Byłem w Niemczech - niestety kontroli nie miałem, natomiast byłem jeszcze przed 2004 i na granicy nie czepiali się.

Z mojego doświadczenia - przednich szyb nie warto przyciemniać, a tył max 20-30 % - cofanie w nocy przy całkowitym przyciemnieniu bardzo utrudnione w szczególności jak droga nie jest oświetlona a po za tym w pochmurne dni w środku samochodu jest strasznie "ponuro".

Gorzej sprawa się miała gdy miałem bagażnik z rowerami na haku. Pogranicznik zapragnął zajrzeć do bagażnika, przez szyby nic nie widać a klapę można otworzyć jedynie po zdjęciu rowerów. Z resztą, posiadanie takiego bagażnika jest trochę kłopotliwe, bo bez względu na przejrzystość szyb, pogranicznik zawsze może polecić otwarcie bagażnika.

Dlatego dobrze jest mieć bagażnik odchylany tak aby bez problemu można było dostać się do bagażnika.

Edytowane przez wojmu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wojmu piszesz, odchylany bagażnik jest lepszy. Ale gdy się nie ma co się lubi, to się lubi.... Może i zakupiłbym taki bagażnik gdyby nie totalne brudzenie się rowerów tak przewożonych. Wcześniej woziłem rowery na dachu. Nie powiem, też się brudziły, ale umieszczone z tyłu brudzą się niesamowicie. Za autem są takie zawirowania powietrza, no i spaliny, które totalnie potrafią oblepić cały rower!!! Zjawisko jest szczególnie widoczne na trasie ponad 1,5 tys km. Po takiej jeżdzie rower trudno doczyścić. Kiedyś, gdy miałem mniejsze doświadczenie w takim przewożeniu rowerów, doświadczyłem wystrzału opony rowerowej umieszczonej 20- 30 cm od wylotu rury wydechowej. Po prostu spaliny przepaliły oponę! W tym roku rowerów nie biorę, wypożyczę na miejscu, jak będzie potrzeba.

W nocy, ale nie tylko w nocy, cofa się na lusterka! No chyba że ma się kamery!:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy, ale nie tylko w nocy, cofa się na lusterka!

Również miałem na myśli cofanie na lusterka - jak jest fola na przednich szybach dodatkowo przyciemnia.

Dobrze wojmu piszesz, odchylany bagażnik jest lepszy. Ale gdy się nie ma co się lubi, to się lubi.... Może i zakupiłbym taki bagażnik gdyby nie totalne brudzenie się rowerów

Mam podobne zdanie, najlepsze jest przewożenie rowerów wewnątrz - na ale wtedy trzeba byłoby mieć kilka samochodów. Już zastanawiałem się na pickupem - napęd 4x4, rowery czy narty można na pakę wrzucić no ale nie ma bagażnika (typowego), Vw Multivan 4x4 też chyba nie bardzo 4 rowery zapakuje, zostaje dostawczak z drugim rzędem siedzeń. Generalnie do normalnej jazdy samochody za duże, a rowery czy narty wozimy incydentalnie więc niestety zostają bagażniki, boxy gdzie musimy zaakceptować ich wady.

Kiedyś, gdy miałem mniejsze doświadczenie w takim przewożeniu rowerów, doświadczyłem wystrzału opony rowerowej umieszczonej 20- 30 cm od wylotu rury wydechowej. Po prostu spaliny przepaliły oponę!

Jeden z dystrybutorów do Thula G6 montuje ekrany termiczne - czy coś dają ? W każdym razie problem jest gdy wydech jest na wprost ale pewnie zależy to też od modelu samochodu i haka - nie w każdym wydech jest bezpośrednio na bagażnik czy rowery. A tak na marginesie miało to miejsce po przejechaniu tych 1,5 tyś km czy w innej odległości.

Dorzucę jeszcze, że wiele zależy też od kształtu - wygięcia haka. Nieraz jak się widzi bagażniki nie są idealnie pionowo tylko tył opada w dół, ja kupowałem dodatkowo trochę wyższa kulę i jeszcze ją delikatnie przyginałem bo niestety na haku który zamontowałem bagażnik nie siedział idealnie pionowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia

A kto wam robi badania techniczne tych pojazdów z folią na przednich szybach? Warunki techniczne wyraźnie określają przepuszczalność światła dla szyby przedniej min. 75%, dla przedniej bocznej min. 70%. Z mojego doświadczenia to praktycznie we współcześnie produkowanych pojazdach te szyby mają taką właśnie przepuszczalność. Cokolwiek na nich nakleicie to od razu ta przepuszczalność zmniejsza się poza dopuszczalne granice i żadne homologacje na folie i temu podobne bzdury nie mają tu zastosowania. A za granicą też potrafią wyegzekwować ten przepis znam takie przypadki. Przepis nie dotyczy szyb bocznych tylnych pod warunkiem, że pojazd posiada dwa lusterka wsteczne zewnętrzne.

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystrzał był mniej więcej po 200 km jazdy autostradą. Jak rozwaliło oponę, nie zmieniałem połozenia roweru i nie odsuwałem koła od rury. Gdy dojechałem do domu, coś koło 1400km, widok opony był opłakany. Po prostu spalona i nadtopiona. Po tym doświadczeniu staram się odpowiednio ustawiać rowery aby wylot spalin nie był skierowany bezpośrednio na koło.

Badania techniczne robię w zwykłej stacji kontroli. Szyby przednią i boczne przednie mam fabryczne. Ale, mogę się załozyć, że zakleję wszystkie szyby czarną nieprzeżroczystą folią do pakowania, a i tak załatwię badania!:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania techniczne robię w zwykłej stacji kontroli. Szyby przednią i boczne przednie mam fabryczne. Ale, mogę się załozyć, że zakleję wszystkie szyby czarną nieprzeżroczystą folią do pakowania, a i tak załatwię badania!:smile:

Jak potrafisz i masz takie możliwości Twoja sprawa. Tylko ja bym się głośno nie chwalił, chociażby przez wzgląd na człowieka, który idzie Ci na rękę ryzykując utratę uprawnień do wykonywania zawodu.

Pozdrawiam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrafisz i masz takie możliwości Twoja sprawa. Tylko ja bym się głośno nie chwalił, chociażby przez wzgląd na człowieka, który idzie Ci na rękę ryzykując utratę uprawnień do wykonywania zawodu.

Pozdrawiam.

Ryzykuje praktycznie tylko wówczas, gdy stanie się podmiotem udokumentowanej prowokacji. W pozostałych przypadkach zawsze może oświadczyć, że podczas badania pojazdu,wszystko było OK.

Zrobiło się tak jakoś powaznie, -utrata uprawnień, naruszanie obowiązującego prawa, podejrzenie o naciąganie do bezprawnych zachowań znajomych .... Nawet do głowy by mi nie przyszło kogokolwiek narażać na nieprzyjemności. Szczególnie znajomych. A jeśli juz idzie o obowiązkowe przeglądy, wybacz, ale mam swoje zdanie na ten temat i niech tak pozostanie, bo nie czas ani miejsce na rozwijanie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...