Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty Race dla osoby z szeroką stopą i wysokim podbiciem


Mateusz Kędzia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!

Moim problemem jest znalezienie odpowiednich butów które były by jednocześnie dopasowane do mojej stopy (szerokość 105mm przy rozmiarze 42,5/43). Czytałem tutaj już bardzo podobny temat w którym forumowicze polecali sprawdzenie modelu Solomon Impact lub Atomic HAWX jednakże w innym poście przeczytałem również, że aby rozwijać dalej swoje umiejętności posiadając już nartę typu Race buty również powinny posiadać tą wartość. Swoje umiejętności oceniam na 6, wciąż jazda ciętym skrętem o bardzo dużej częstości sprawia mi pewne problemy. Moje nowe narty to FISCHER WORLDCUP SC PRO RC4. Pracuję z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym jako instruktor i chodź wszystkie podstawowe techniki nauczania oraz całą metodykę znam do perfekcji to jednak jazda w pełnej "krasie" i pięknym stylu sprawia mi jeszcze problem i jest mi z tego powodu wstyd bo wiem , że moja praca kończy się na pewnym etapie. Dlatego też robię co mogę by wyeliminować złe nawyki i dążyć do podręcznikowej techniki jazdy każdym stylem. Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Mam podobny problem - dość szeroką stopę, a jak wiemy, buty z grupy race są raczej wąskie. Jeżdżę w butach HEAD RAPTOR 130 RD RACING PRO (dokładnie takie: Raproty) i powiem, że daję radę, ale nie jest to nic przyjemnego. Szukając buta natknąłem się na bardzo fajne buty: LANGE RS 110 WIDE - ewentualnie RS 130 WIDE. Charakteryzują się tym, że wkładka jest szersza od standardowej i - jeśli dobrze pamiętam - wynosi 105 mm.

Teraz tak, żeby dobrze wybrać buty musisz odpowiedzieć sobie na parę pytań:

- ile godzin spędzasz na stoku?

- jak często robisz przerwy?

- jak często jeździsz na tyczkach?

Jeśli po prostu chcesz buta, który zapewni Ci dobrą współpracę z nartą, to możesz brać uwagę buty właśnie takie, jak wymieniłeś. Musisz wiedzieć, że buty z grupy race mają trochę inną geometrię, specyfikę, itd. Nie znajdziesz tam wielu regulacji czy przełączników walk/ski :) Jeśli ubierzesz buta z grupy allround top/race (różnie to producenci nazywają) o twardości 120, a na drugą nogę buta z grupy race pro, o takiej samej twardości, to gwarantuje Ci, że ten pierwszy będzie Ci się kojarzył z kapciami, a drugi z kajdanami.

Kilka lat temu, jak robiłem kurs kwalifikacyjny, facet, który mnie szkolił jeździł w bucie o twardości 50 czy 60. Stwierdził, że on potrzebuje komfortu podczas całodniowego jeżdżenia i nie rozumie tego, po co ludzie się katują ekstremalnie dużymi flexami, skoro nie jeżdżą wyczynowo, a warto podkreślić, że chłopak śmigał jak złoto ;)

Zastanów się dobrze, czego potrzebujesz, czego oczekujesz od buta i wtedy zacznij szukać. Wiedz, że jeśli weźmiesz buty z grupy race pro, to wtedy będziesz musiał przy każdym zjeździe rozpinać klamry, robić przerwy w ciągu dnia, itd. Ja bym uderzył np. właśnie w te Lange RS 110 Wide, albo coś tego typu, jak wymienione przez Ciebie Atomiki czy Slaomony. Pamiętaj, że jeśli kupisz buty, masz jakieś 2 tyg na zwrot - jeśli nie były używane na śniegu. Wobec tego możesz śmiało kupić, a w domu poskakać na skakance, dobrze rozgrzać stopę i wtedy wsadzić do buta na parę godzin. Jak nic nie będzie uwierało, to masz spore szanse na to, że kupiłeś dobrego buta. Na pewno w Twoim przypadku to będzie podstawowe kryterium. Pamiętaj, że od butów sporo zależy, także musisz sie nastawić na to, że nawet po sezonie możesz je wymienić na inne. Ale jak już znajdziesz dobrego buta, to wtedy będziesz mógł swobodnie przez kilka sezonów ogarniać :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak rzetelną odpowiedź:) i też od razu postaram się doprecyzować moje potrzeby. Buty raczej na cały/poł dnia więc heavy duty, co do tyczek na pewno częściej zaczną dochodzić jednakże na tą chwilę można potraktować ten fakt okazyjnie:) Wiem co masz na myśli (przynajmniej tak mi się wydaje:) ), że nie ma co się rzucać "noobowi" na duży flex bo się będzie męczył. Bardzo ciekawa opinia Pana który Cię szkolił, warta zapamiętania. Słyszałem kiedyś , że niektórzy zawodnicy PŚ na rozgrzewkę zjeżdżają na innych nartach z wiązaniami o minimalnym dinie, a po co? Ano podobno po to żeby poprawić czucie, zmusić głowę do pełnej kontroli , do aktywnego układania nart (nie polegając na samym łuku odruchowym) , teoria dość ciekawa i myślę, że całkiem uzasadniona ale nie wiem ile w niej prawdy. Hokeiści NFL rozgrzewkę jeżdżą w rozwiązanych butach (a przynajmniej jej część). Być może tak jak w przypadku twojego instruktora osobie o idealnej technice pewne "rozmiękczenie" zawieszenia nie przeszkodzi a być może podniesie na jeszcze wyższy poziom jazdy natomiast osoba która chce mocno doskonalić skręty "finalne" musi mieć na nogach coś co będzie się słuchało.Nie jestem takim idiotom żeby szukać butów z flexem 130+ bo wiem jaka to męka chociaż podobno 120 potrafią być bardzo wygodne. Mówiąc o butach typu "Race" nie myślę o dużym flexie a raczej na specyfice i geometrii o której wspomniałeś aby móc jeździć agresywniej. Jedyna regulacja jakiej mi trzeba to "canting" reszta mnie nie interesuje i nigdy z niej nie korzystałem bo jak but jest do wszystkiego to jest do niczego. Bardzo ciekawa podpowiedź z tą skakanką:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym ,wygodnym ,szerokim butem ja bym nazwał instruktorskim jest Tecnica ,mają różne twardości i grupy ogólnie są uważane za wygodne buty takie na cały dzień ,polecam się bliżej przyjrzeć tej firmie ale nawet buty o wysokim flexie dalej są wygodne i co najważniejsze dla Ciebie uważane są za szerokie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Tecnice zapomniałem, a to faktycznie jeden z tych szerszych butów. Brałem je pod uwagę. Co do Lange-a, to jeśli chodzi o każdą jedną serię butów, to mam spory problem, żeby ubrać, albo po prostu nie jestem w stanie. Co do serii "wide" mierzyłem wyłącznie w sklepie, ale problemów nie miałem, żeby włożyć i na dodatek krążenie było :P ale sprawdziłem to i faktycznie producent podaje, że mają 100mm szerokości.

Co do raportów, to jest to jedyna opcja władania nog w buty. Pamiętam, jak ubueralem je po raz pierwszy na stoku - było wtedy -16 i myślałem, że nie dam rady :P

Możesz jeszcze przymierzyć buty nordica dobermann - koleżanka ma ponoć szeroką stopę i chwali sobie te buty. Ale co znaczy szeroka stopa u kobiety, tego nie wiem :D

A jeśli chodzi o zwrot butów, to w Katowicach oraz miastach ościennych mogę podać na priv listę sklepów, w których w ciągu 14 dni, jeśli przymierzalo się buty tylko w domu, można zwrócić na podstawie paragonu.

Edytowane przez ROCH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o zwrot butów, to w Katowicach oraz miastach ościennych mogę podać na priv listę sklepów, w których w ciągu 14 dni, jeśli przymierzalo się buty tylko w domu, można zwrócić na podstawie paragonu.

To bardzo fajnie, ale to tylko na zasadzie dobrej woli sprzedającego. Przez internet to jest prawo.

Zawsze się lepiej upewnić przy kupnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajnie, ale to tylko na zasadzie dobrej woli sprzedającego. Przez internet to jest prawo.

Zawsze się lepiej upewnić przy kupnie.

No to jasne, że tak :) w żaden sposób nie podważam Twoich słów. Po prostu zauważyłem, że jest taka moda ostatnio wśród sprzedawców. Może do specyfika lokalnego rynku, a może w innych częściach kraju też tak jest - nie wiem. W każdym razie warto o takie coś zapytać. Niemniej jednak ja i tak kupuje przez Internet - z reguły da się znaleźć coś bardzo okazyjnego, tylko trzeba szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak ja i tak kupuje przez Internet - z reguły da się znaleźć coś bardzo okazyjnego, tylko trzeba szukać.

To fakt, rok temu, fuksem, udało mi się kupić Raptory 150 za całe... 500zł :tongue: . Nówki. Drugie tyle poszło na dopasowanie, a i tak mam problemy: na twardym i krzesełku (Druskienniki) mogę jeździć cały dzień, ale na orczyku i miękkim, bez odpinania klamer, 10 minut bym nie wytrzymał. Może to z tego, że choć mam jako tako dobieraną wkładkę, to nie jest to wkładka anatomiczna, ale póki co, szkoda mi trochę kasy. Kupowałem standardowo, czyli buty pół numeru mniejsze i potem odbarczanie itp. Nie wyobrażam sobie żeby je wepchnąć na nogi przy 0 oC a co dopiero -16 oC - tylko ciepła knajpa przy stoku albo podgrzewany termobag.

Do lajtowej jazdy mam Nordica Speedmachine i są to bardzo wygodne buty, tyle że nie Race

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jasne, że tak :) w żaden sposób nie podważam Twoich słów. Po prostu zauważyłem, że jest taka moda ostatnio wśród sprzedawców. Może do specyfika lokalnego rynku, a może w innych częściach kraju też tak jest - nie wiem. W każdym razie warto o takie coś zapytać. Niemniej jednak ja i tak kupuje przez Internet - z reguły da się znaleźć coś bardzo okazyjnego, tylko trzeba szukać.

Może coraz bardziej przestają nas traktować jak jednorazowe jelenie, ale bardziej jak klientów :smile: zwroty są teraz dopuszczalne w Castoramie, Brico, Leroy i wielu innych sklepach, odzieżowych, obuwniczych etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tracic czas na przymierzanie dziesiątek par butów skup się na butach które mają termoformalną całą skorupę. Z mojej strony mogę zarekomendować salomony xmax 130 - twardy sportowy bucik który udało się wpasować na moją 109 mm stopkę. Dla ułatwienia tylko prawa jest taka szeroka - lewa jest węższa. Wkładki sidasa przełożyłem ze starych butów. Buty możesz kilka razy nagrzewać i formować. U mnie dodatkowo konieczne było jeszcze punktowe poszerzenie gdyż nie chciałem całej skorupy ponownie powiększać. Atomic hawx na 2014 chyba też jest cały formowalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Poznaniu specjalistycznych sklepów jak na lekarstwo, miałem co prawda możliwość przymierzyć właśnie Atomic HAWX o których wcześniej wspominałem natomiast no właśnie...nie są to Race ale na szczęście pasują idealnie a udało mi się mi je znaleźć wręcz w śmiesznej cenie i to nowe i nie ma problemu z rozmiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...