Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty freeride


prezzess

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym zaczerpnąć informacji na temat nart freeride. Od lat jeżdżę głównie na slalomówkach. Głównie przewijały sie Atomici, obecnie D2 SL.

Mam ogromną chęć spróbowania jazdy po świeżym śniegu (niekoniecznie poza trasami). Tam, gdzie byłem w poprzednim roku, jest przeważająca ilość tras, na których świeżego śniegu ratraki nie tykają :)

W tym roku również się wybieram, więc pomyślałem o odpowiednich nartach.

Znalazłem sensowną ofertę na K2 Rictory z sezonu 2013/2014. Co sadzicie o tych nartach?

Co myślicie o również o Atomicach? Mam sentyment do tej marki, lecz nie wiem jak wygląda sytuacja w sektorze freeride.

Narty najlepiej na spory puch i gorsze warunki. Dobrze aby na twardej trasie też dało się przejechać, aczkolwiek chciałbym nartę nastawioną bardziej na puch (nie jestem zwolennikiem zbyt dużej uniwersalności w nartach).

Pomóżcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie bardziej freeride, tylko tu pytanie jak takie narty zachowują się na twardej trasie?

A to zależy od nart. Np. mam narty Blizzard Cochise i one na trasie dają gwarancję stabilności. Natomiast jeździłem na wielu innych modelach nart freeride'dowych, które na przygotowanej trasie radzą sobie kiepsko i bardzo kiepsko, ponieważ ich żywiołem jest puch.

Kolejna sprawa, to szerokość nart freeride, a twardy stok. To mieszanka zabójcza dla kolan. Kiedyś miałem okazję jeździć na twardym stoku na nartach o szerokości ponad 120 mm pod butem i ... czułem się jakby mi ktoś wykręcał kolana w przeciwnym kierunku do skrętu. Nie miłe uczucie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na sprzedaż Salo AK Rocket Lab. Z wiązaniem, stan dobry+. Narta idealna na puch, nie ma rockera, ale dziób ma sporą szerokość i sam wyciąga Cie do góry. Narta raczej do dużych prędkości i wymagająca umiejętności. Na trasie zachowuje się jak gigantka - twarda, dobrze trzyma na lodzie, jednak ma spory promień skrętu więc bardziej do szybkiej jazdy niż slalomowego bujania na krawędziach :)

Szerokość narty, a jazda na przygotowanym stoku nie ma raczej przełożenia na komfort. Tu bardziej chodzi o rocker i camber. Mam K2 obsethed, 108 pod butem, idealnie jedzie na przygotowanym stoku na krawędziach, bo posiada camber, a rocker nie jest zbyt duży. Gdy założyłem niewiele szerszą nartę (111mm) jednak z mocnym rockerem z tyłu i przodu + reverse camberem, to uczucia były takie jak JC pisze. O ile na miękkim podłożu/rozjeżdżonym dało się ją okiełznać to na ubitym, lub co gorsza o lodzie nie było mowy o komforcie i poczuciu pewności na niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty stricte na puch zaczynają się właśnie od 120 mm. Ponieważ jednak czysty puch to rzadkość to najpopularniejsze są narty trochę węższe przedział 95-105 mm. Na takich nartach bez problemu jeździ się na trasach (też na krawędzi) a jednocześnie doskonałe są na bardziej miękkie śniegi występujące na off piste. Na atomicach nie jeździłem za to dobrze znam Volkie. Modele Mantra (98 mm) czy Gotama (106) czy całą grupę bardzo lekkich skituro-freeridowych nart (Amaruq, Nanuq, Nanutaq) mogę z czystym sumieniem polecić.

Wracając do szerokości - nie wiem dlaczego tak jest ale o ile narty 95 mm praktycznie można uznać za "uniwersalne", przy 105 mm już lekko czuję szerokość ale dalej uważam to za normalną spoko szerokość to przy 120 mm jazda po twardej trasie już naprawdę nie jest przyjemna.

Pozdro

Wiesiek

Patrzę na post powyżej i myślę sobie, ze to rzeczywiście może być tak, ze przy określonym przeznaczeniu (puch) narta jest też odpowiednio wygięta a być może ma na przykład dużą elastyczność przodu co też nie ułatwia jazdy.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz powtórzę: narty stricte na puch to narty posiadające rocker+reverse camber.

Narta bez reverse cambera, ale za to z 120mm lub więcej pod butem to typowa narta backcountry. Czyli dająca komfort i przyjemność w głębokim śniegu, jednak również umożliwiająca jazde na twardym śniegu, lodzie, lub każdych innych warunkach odbiegających od puchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...