Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nowy stary narciarz prosi o rade.


gooska

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje, ze ktos z Wam mi pomoze.

Na nartach jezdzilam odkad pamietam. Wiecie jakie dawniej byly narty. Moje umiejetnosci byly bardzo dobre. Potem przestalam jezdzic bo mialam klopoty z kregoslupem.

W zeszlym roku postanowilam sie reaktywowac.

W tym roku chce kupic narty. I tu jest problem bo ja zupelnie nie wiem jakie :( za duzo tego na rynku.

Mam 170 cm i 55 kg. Poniewaz moj kregoslup w dalszym ciagu szwankuje musza to byc narty latwe w prowadzeniu nie wymagajace duzo wysilku. W dawnych czasach lubilam jazde duzymi skretami ale lubialam tez zjazd na "kreche". Czy sa narty "uniwersalne"?czyli 3 w jednym? duze,male luki i szybki zjazd? pewnie najlepijej byloby wypozyczyc kilka modeli i sprawdzic ale na to nie bede miala chyba czasu. Jestem tez mocno ograniczona finansowo wiec nie wchodza w gre nowe nart no chyba, ze dostane je do 500 pln.

Fajnie bedzie jesli ktos mnie choc naprowadzi na wlasciwy trop. A swoja droga poczytam ten serwis i moze sie czegos dowiem.

dzieki

gooska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to dołączam się do tego co napisał Barti, tyle tylko że nakierunkuję Cię na narty z grupy allround. Lepsiejsze modele dobrze trzymają w skręcie a jak się puścisz szybciej z góry nie mają tendencji do myszkowania (jak np slalomki), jednak to ty sama musisz zdecydować jakie parametry (twardość, promień skrętu, długość) będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie, najlepiej właśnie pojeździć....

Za kwotę 500-600 pln jest już całkiem duży wybór nart z wiązaniami z grupy allround z przed 1-2 sezonów (używane) i nie powinnaś mieć większego problemu z kupnem modelu, który najbardziej Ci przypasuje...

A i jak już będziesz miała jakieś swoje typy to śmiało pytaj, może wtedy coś więcej doradzimy...

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie narty które wszystko robią (gigant , slalom itp) to produkuje Rossignol l. Przykręcasz plytkę i są do długich skrętów , zdejmujesz płytkę i same skręcają . Niestety są to modele z wyższej półki pewnie nowe koło 2500 zł.

Proponuje kup sobie narty firmy na których kiedyś jeżdziłaś . Bieżący mobel będzie super. Chyba że interesuje Elan to mogę coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

Obawialam sie takiej odpowiedzi..obawiam sie, ze nie bede miala czasu na wyprobowanie roznych modeli nart z wypozyczalni a na wyjazd w gory chce miec juz swoj sprzet. Jade na tydzien i bedzie dla mnie malo oplacalne wypozyczanie nart kazdego dnia.

Wiem juz, ze musze szukac w grupie allround, wiem jak dobrac dlugosc. Przeczytalan sporo opinii o sprzecie ale dalej nic nie wiem..

czy mozecie mi powiedziec jak tepocie chodzacej jak to jest z tymi promieniami skretu? wiekszy promien to? mniejszy promien to?

czy myslicie, ze powinnam szukac w grupie nart dla poczatkujacych? chyba jestem zbyt ambitna na takie narty. czyli metoda dedukcji grupa wyzej?

dawniej nie bylo problemow z wyborem sprzetu. a teraz producenci stwarzaja sztuczne problemy ludziom nie majacym problemow :)

urwanie glowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz byc obiektywna w ocenie swoich umiejetnosci.. :))

inaczej Ci nikt nie pomoze...

jak potrzebujesz narty tylko na tydzien - to powaznie zastanow sie nad wypozyczalnia... tylko zalezy gdzie sie wybierasz... :))

ogolnie to jest tak:

maly promien - szersze i krotsze narty - ciasne skręty

duzy promien - wezsze i dluzsze narty - szerokie skrety

a z jazda na kreche - to i tak problem...

pozdr

siw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie

nie nie nie

ja nie mowie, ze potrzebuje narty na tydzien. Wyjezdzam na tydzien na Slowacje i chcialabym jechac juz ze swoim sprzetem. kupionym przed wczesniejszym zastanowieniem sie. Narty kupuje zmysla o jezdzie co weekendowej o ile bedzie snieg.

jestem sprytna bestia wiec pewniesobie poradze (jakos)

dzieki za wszelkie rady i wskazowki

:)

pozdrawiam,

gooska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,teraz wiesz już wszystko!?

W moim przekonaniu najwszechstronniejsze są nartki z grupy skicross, pojadą na krawędzi , dadzą radę długim skrętem, a jak będziemy chcieli to można i śmigiem,...

A co do klasy to stawiał bym na drugą lub trzecią nartę od góry w kolekcji,

taka narta nie zmęczy i nie rozczaruje.

pozdrawiam i życzę wiele zabawy.

:D

p.s.

Mnie bardzo pasują narty blizzarda cmx.

pozdrawiam koleś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak SKIer zdecydowanie grupa allround(wyzsze połeczki). a co do konkretnej narty to ile osob tyle zdań. Z doświadczenia wiem ,że u kobiet jedno z głownych kryterium to kolorystyka. No igratuluje odwaznej decyzji o powrocie do nart;) . Wiem co to znaczy gdyz tez mam problem (mechaniczne uszkodzenie odcinka L4-L5) ale sie nie poddaje i od kwietnia do pazdziernika mobilizuje kregosłup na nastepny sezon co nie zawsze znajduje zrozumienie wsród najbliższych.

Pozdrawiam

hucu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinę trochę to co napisał raceman;

Ze względu na różnice w budowie anatomicznej kobiety (ach te bioderka;)) i faceta (ta wspaniała klata:D), w pozycji narciarskiej, środek ciężkości jest w stosunku do narty inaczej zlokalizowany. Dlatego narta kobieca ma trochę inaczej rozłożone sztywności (mniej sztywne przody), dodatkowo wiązania mocowane są bardziej z przodu, a wszystko to ma za zadanie ułatwić Paniom skręcanie. Dlatego naprawdę warto skierować wzrok w tę stronę, a i szata graficzna jest nie bez znaczenia. Powodzenia w doskonaleniu umiejętności.

Smile.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Oba to allroundy, raczej dla początkujących i średniozaawansowanych.

Fischer to chyba model 2004/2005 ale tu mogę się mylić. ( sprawdziłem - to na 100% model 2004/2005)

Powinny być dla Ciebie dobre, bo nie wymagają wysiłku, i w prowadzeniu też powinny być łatwe.

Ja bym bez dwóch zdań wybrał blizzard'y ale to moja opinia. Nie wiem tylko dlaczego chcesz łyżwy a nie narty?;) Dla Ciebie 150 to moim zdaniem za mało nawet gdybyś brała slalomówki. W butach narciarskich to będzie ~ 25 cm różnicy ZDECYDOWANIE za dużo. Kto Ci doradzał długość?

Może jednak wypożycz kilka różnych i przetestuj, tak będzie najlepiej. W tej grupie nart jest ogromny wybór a każdy lubi coś innego. Zresztą dużo ważniejsze bedą dobre buty:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nart teraz jest ogromna ilość, biorąc pod uwagę producentów, przeznaczenie(race, allround, cross - też inaczej "łatwe"(easy), dla zawansowanych, dla ekspertów itp. Do tego dochodzą roczniki(05/06, 06/07, na ten sezon. Można kupić na Allegro, lub gdzieś w wysprzedaży nowiutkie narty sprzed dwóch sezonów za 500 zł i to całkiem niezłe. Tylko jak się w tym zorientować? Praktycznie, aby wybrać nartę dla Ciebie należy być nieźle zorientowanym w tej materii. Spróbujmy podejść do tego zagadnienia w następujący sposób:

a) jeździłaś bardzo dobrze, ileś tam lat temu - to znaczy, że masz technikę(ówczesną), nie boisz sie szybkości, stromizny, masz ogólną rutynę narciarską, wiesz czym się to je;

b) były kłopoty z kregosłupem, wiec lepiej dmuchać na zimne i rozpocząć delikatnie,

c) technika narciarska zmieniła się bardzo, jeździ się na krótszych wyraźnie nartach, dość szeroko, dążąc do skrętów tylko na krawędziach, oraz szybciej,

d) narty karwingowe też są znacznie przyjemniejsze do jazdy, łatwo wchodzą w skręt, nawet przy małej prędkości i lepiej trzymają na twardym śniegu(nie obślizgują się tyły). Poprostu na tych nartach poczujesz się jak odmłodzona.

Wnioski z powyższych uwarunkowań:

1. Potrzeba będzie ok. sezonu - powiedzmy kilka tygodni na nartach, aby je poczuć i czuć się dosyć swobodnie w skrętach karwingowych.

2. Długość nart - max 160 cm(ew. 155 cm). Promień skrętu(rzędu 13 -15 m).

3. Narty z grupy dla "zaawasowanych"(producent w zasadzie obojętny(ale lepsze lżejsze narty-np. Atomicki są ciężkie)

4) Może być model sprzed dwóch sezonów, ale nowe. Tak naprawdę to od dość dawna nie ma zasadniczych zmian w konstrukcji nart, raczej pewne gadżety, aby był zawsze nowy model.

5. Wykluczyć (narazie) narty "race", "cross", narty do jazdy po dziewiczych śniegach(puch)-szerokie, narty o małym promieniu(12 m i niżej-slalomowe). Powinny to być narty dość łatwe w inicjacji skrętu(ale nie za łatwe, bo będą uciekać na twadszych i stromszych stokach. Narty przeznaczone na ubite stoki, ale dość dobrze trzymające na twardym śniegu.

Nie warto się interesować nartami dla kobiet, w różne kwiatki, ciapki. Jak mówi znajoma instruktorka narciarska-dla pudernic. Nie znaczy, że są złe, ale drogie.

Na zakończenie prywatna iformacja. Moja żona rozpoczęła przygodę z nartami w wieku 48 lat Teraz po trzynastu latach jeździ na Atomic SL 9 - 150 cm. Ma wzrost 156 cm, 65 kg. Miała nieraz pytania od obsługi wyciągów, czy jeździła zawodniczo? Faktem jest, że przejeżdżamy po 30 i więcej dni w sezonie. Dążąc do tego, aby coś tam zawsze poprawić. Nie pisze tego dla autoreklamy, ale dla wykazania, że nawet w późniejszym wieku można bardzo dużo się nauczyć. Życzę sukcesów w poszukianiu nart i przyjemności na stokach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...