Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ustawienie siły wypięcia?


Badboy

Rekomendowane odpowiedzi

Homar – piszesz o nastawach do jazdy sportowej – agresywnej, na krawędzi możliwości narty, przy częstym wymuszaniu na narcie ekstremalnych ewolucji/przeciążeń. To zupełnie inna bajka! Do tego dotyczy doświadczonych/świadomych narciarzy.

Tymczasem pytanie dotyczyło jak niedoświadczony (przynajmniej od strony technicznej) narciarz ma ustawić wiązania bezpiecznie dla siebie.

Gienek poruszył tu jeszcze jeden temat

...jeździć maksymalnie miękko.

– Wpływ techniki jady na wypinanie narty.

Jazda carving’owa – czysto na krawędzi, zmienia rozkład sił działających na wiązanie. Zwiększa nacisk buta na nartę, zmniejszając siły ścinające/boczne powodujące wypięcie narty.

Niektórzy instruktorzy proponują takie ćwiczenie – jazda z rozpiętymi butami. Zmniejszoną możliwość obracania narty nogami (luźny but na to nie pozwala) trzeba skompensować wychyleniem i naciskiem na nartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregre0 - Jazda z rozpiętymi butami :o tego nie widziałem, chyba że chodzi Ci o jazde z odpiętymi górnymi klamrami, jak nie jeżdze na tyczkach to: - jest to najfajniejsza sprawa tylko jeden ząbek zeby nie latało i kolana wychylone maksymalnie do przodu a wracajac do tego co napisałes to chyba każdy ma prawo sie wypowiedziec na forum, ja opisałem jak to jest na tyczkach bo jeżdze "sportowo" i chciałem wniesc jakas nowosc do dyskusji zresztą w tym co opisałem było wyraznie napisane że opisuje jazde na tyczkach a o jezdzie "lajtowej" też było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregre0 - Jazda z rozpiętymi butami :o tego nie widziałem, chyba że chodzi Ci o jazde z odpiętymi górnymi klamrami, jak nie jeżdze na tyczkach to:

Nie, miałem na myśli wykonanie zjazdu na niezbyt trudnym stoku z poluzowanymi wszystkimi klamrami w celach szkoleniowych – wyczucia narty idącej na krawędzi.

Nie próbuję namawiać do stosowania tego na stałe!

A co do ustawień i jazdy sportowej to masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że jesli ktos ma buty który trzymają stope dopiero po zapięciu na 5 ząbek too przy odpiętym to chyba wypadnie jak wcisnie za mocno :P ale już wiem ocb ;) jak to przeczytałem to sobie przypomniałem jak kiedys na treningu stwierdziłem że sobie odpoczne no to odpiąłem wszystkie klamry od butów stoje oparty na kijach własciwie to prawie leże :D po chwili jak już złapałem normalne tętno :D to zabrałem sie do jazdy staje na starcie przez zamknąłem sobie bramke do pomiaru czasu zapiąłem kije do rękawic no i goł... wysoko podniesiona lewa noga tupnięcie mocne wychylenie do przodu i bardzo ciekawy lot na ryj... , stopa w niezapiętym bucie podniosła sie do góry naszczescie nie wypadła z buta bo jeszcze bym miał mokre skarpety ale na ryjek i tak poleciałem, koledzy byli pod wrażeniem mojego ciekawego pomysłu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homar jedzi ostro.

Gienek bardziej lajtowo.

Ja moze ciut posrodku i nie zgodze sie do konca z zadnym z was (waze 76, ustawienie mam na niecala 7 przod-tyl).

Primo - proste dobranie sily wypiecia poprzez ciezar to zbytnie uproszeczenie poza tyczka, wystarczy ze jeden kolo ma numer buta 40 a drugi 43 i calkiem inne dzwignie / sily dzialaj na wypiecie;

Secundo - Gienek radzilbym zmienic zonie sile wypiecia, o ile poza tyczkami nie jezdzi prawie tak jak Homar,

Tyle moje go zdania :)

ciao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homar, nie inne wiazania tylko inaczej sie ustawia sile wypiecia na tym samym wiazaniu, albo 7 albo 8 np., w koncu troche skali tam jest :)

Nie bede cwaniakowal jak to w zawodowstwie czy i jakie ma znaczenie, tam "po prostu" jest cos pod maxa na 1 przejazd.

Ale nawet zaawansowana amatorszczyzna powinna na to zwrocic uwage. To czysta fizyka. Inaczej przy okreslonej - tej samej sile dzialajacej na but/wiazanie ma przelozenie "watosci wypiecia" przy dluzszej i krotszej skorupie.

To zadna filozofia, wystarczy popatrzec na rozne tabele do ustawien, czy to marker czy tez podana ostatnio tu w dyskusji popularna strona rosyjska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jedni jeżdzą miękko Jak Genek mówi a drugi bardziej siłowo mam zjanomego mistrza polski instruktorów 2 krotny demonstrator roku co waży 75 kg a jeździ na 7 siła wypiecia tylko płynna jazda i miękka to poznać po zawodnikach

ja jeżdze siłowo bo tą siłe mam i ustawiam na 12 zwykła jazda i na 12 wypinam stojąc w miejscy narty skręcając kolanami do środka(jeszcze hahaha)

Homek jak ważysz 65kg to na 11 Ci nóżki z dupki powyrywa:D :D

pozdro Barti:D :D :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

czasem lepiej mieć mocniej niż słabiej :) rok temu byłem w ITA i skręcająć wewnętrzną nartą zachaczyłem o bryłę której z daleka nie widziałem bo było płąskie światło i gu widać:) no i podciołem się robiąc sobie mega siniaka na prawym udzie:) od tego momentu powiedzialem dość i skala poleciała tylko o 0,5 dina w góre i narazie jakos daje rade:P jeden tydz jeździlem z wiązaniami skręconymi na 12 ale czułęm się jak bym miał pistolet przy głowie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze się przełamać psychicznie :P

Po co bo nie rozumiem? Dla szpanu - jeżdżę na 11!

Wiązania mają chronić nasze nogi! Inaczej byśmy buty przyśrubowali do dech i jazda!

Skoro przy obecnym ustawieniu nie wypinają Ci, to znaczy że może jeździsz bardziej technicznie/miękko i masz odpowiednio ustawione dla siebie wiązania.

Rozumiem RACECARVERR'a - ma kopytka, że z 11 wyskakuje jak z kapci w drodze do wyrka, a jeździ siłowo (jak sam pisze), i nawet te 11 mu puszcza - no to podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...