Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Techniki jazdy oraz nasze filmiki


Boogie

Rekomendowane odpowiedzi

Należy wziąść pod uwagę to, że w pucharze świata niektórzy zawodnicy zaczynają jeździć hmmm bardziej nowocześnie??? (pewnie jest to spowodowane tym, że zyskują setne sekundy), Ted L. jeździ giganty z obciążeniem obu nart tak samo prowadząc je idealnie (czasem na stromym jest to bardzo trudne i nieuniknione jest przeniesienie ciężaru - nie tylko ja to zauważyłem, komentatorzy też często to podkreślali...

w slalomie też kilku takich wypatrzyłem oraz kilka pań...

Co Wy na to?

jeśli się mylę to napiszcie o co kaman...

Witam

Jazda najlepszych zawodników to wypadkowa świetnej techniki, nadzwyczajnych możliwości fizycznych, pewnych, z góry narzuconych możliwości sprzętowych, popełnianych błędów i reakcji na nie. Tak myślę, że trzeba naprawdę dużej wiedzy żeby to rozdzielić. Proste analogie do jazdy amatorskiej są bez sensu.

Jarku, podziwiam Twoją cierpliwość:D

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wszyscy zawodnicy obciazaja obie narty, jazda na jednej narcie to Ć W I C Z E N I E

Jarku doskonale wiem o czym piszecie, że jazda na jednej narcie to ćwiczenie!!! - spokojnie kumam bazę.

ale chodziło mi o to, że wśród zawodników widoczne są techniki gdzie jedni zdecydowanie przenoszą ciężar z narty na nartę, inni mniej, a taki wirtuoz giganta jak Ligety ma zupełnie inny styl, inaczej wchodzi na bramki, więcej ryzykuje i jednak narty zupełnie inaczej prowadzi od innych zawodników - co skutkuje dość dobrymi wynikami i nie częstym wypadaniem z trasy przy takim stopniu ryzyka.

Przechodząc do slalomu zobacz jak jeździ szwedzka reprezentacja - wszyscy mężczyźni mają jednak inny styl inaczej prowadzą narty - a w 30 zawsze kilku się znajduje bardzo często z lepszym rezultatem niż takie potęgi jak Austryia, Swiss, czy Żabojady

Tak jak już ktoś napisał, o przygotowaniu fizycznym, sprzętowym, technicznym oraz tym, że narciarstwo carvingowe jednak troszkę się zmienia w celu osiągania lepszych rezultatów - czasów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku doskonale wiem o czym piszecie, że jazda na jednej narcie to ćwiczenie!!! - spokojnie kumam bazę.

... uffff, ulzylo mi ;)

ale chodziło mi o to, że wśród zawodników widoczne są techniki gdzie jedni zdecydowanie przenoszą ciężar z narty na nartę, inni mniej,

... typowe obciazenie nart w skrecie jest pokazane bardzo ladnie w broszurce wydanej przez Marcina Szafranskiego, przy inicjacji skretu bardziej obciazona jest nowa narta zewnetrzna pozniej przechodzi to w obciazenie rownomierne obu nart i tak praktycznie jezdza wszyscy zawodnicy ...

a taki wirtuoz giganta jak Ligety ma zupełnie inny styl, inaczej wchodzi na bramki, więcej ryzykuje i jednak narty zupełnie inaczej prowadzi od innych zawodników - co skutkuje dość dobrymi wynikami i nie częstym wypadaniem z trasy przy takim stopniu ryzyka.

... to nie jest zupelnie inny styl, raczej mozna powiedziec troche inny w sensie takim ze wielu zawodnikow ma pewien swoisty styl, chociaz Ted zeczywiscie jest charakterystyczny.

Przechodząc do slalomu zobacz jak jeździ szwedzka reprezentacja - wszyscy mężczyźni mają jednak inny styl inaczej prowadzą narty - a w 30 zawsze kilku się znajduje bardzo często z lepszym rezultatem niż takie potęgi jak Austryia, Swiss, czy Żabojady

... nie mam okazji na bierzaco ogladac zawodow wiec prosze opisz te roznice.

Tak jak już ktoś napisał, o przygotowaniu fizycznym, sprzętowym, technicznym oraz tym, że narciarstwo carvingowe jednak troszkę się zmienia w celu osiągania lepszych rezultatów - czasów...

... tak oczywiscie narciarstwo wyczynowe ewoluuje z roku na rok ale pewne pryncypia pozostaja zwykle niezmienione przez dlugie lata.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jeździe Szwedów zaopserwowałem wiele więcej spokoju jeśli chodzi o górne partie ciała, przy troszkę inaczej pochylonej sylwetce (związane jest to nie tylko z ich większymi posturami) - atakując tyczki nie pracują tak agresywnie tłowiem jak niewielki np. Hirsher itd

przechodzac do pracy nartami to narty cały czas w idealnie równej lini, nawet na stromych odcinkach (silna sylwetka pomaga) i w porównaniu z innymi widać od razu, że to ich szkoła, jeśli chodzi o sylwetkę i sposób prowadzenia desek - przynajmniej ja jako amator to wychaczam.

bardzo podobny sposób prowadzenia nart ma Maria Riesch (jak wiemy nie tylko męska postura ale i uroda:D), ale to nie budowa ciała jest głowną przyczyna takiego, a nie innego prowadzenia nart. Shild już inaczej się zachowuje inaczej atakuje tyczki i inaczej prowadzi narty, często szerzej przenosząc ciężar

Wracając do mężczyzn to Ivica o masywnej sylwetce inaczej prowadzi narty...

Nie jestem treneram ani ekspertem - starałem się przedstawic swoje spostrzeżenia odn Szwedów slalomistów, co do gigancistów nie zabiorę głosu na temat Szwedzkiej kadry bo nikt mi nie utknął w ost czasie aż tak w pamięci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obciążanie nart

W największym skrócie i uproszczeniu, jest dość prosta zasada:

- im bardziej jedzie się na obu nartach - tym szybciej - najszybciej jest 50/50

- im bardziej jedzie się na zewnętrznej (dolnej) narcie tym lepsza jest "kontrola trakcji", jedzie się "bezpieczniej"

Zawodnicy zatem, wg mnie, chcieliby jeździć jak najwięcej na obu nartach, ale nie pozwala na to ani anatomia ciała ani anatomia skrętu, taktyka itp. :)

Polecam oglądanie slalomu na zwolnionych zdjęciach/w powtórkach - tam tego najwięcej: każdy popełnia błędy mniejsze czy większe ale im lepiej ktoś stoi (jeździ) na dolnej narcie tym mniej go te błędy kosztują, nie zaraz wyleci z trasy itp.

Tymczasem dla czystości rozważań pomijam wybór linii (wysokiej czy niskiej), sposób i miejsce zmiany krawędzi itd.

Znów trzeba dopowiedzieć: tak sobie z teorii piszę, bo mnie ten poziom rozważań raczej nie dotyczy ale dostatecznie długo patrzę na narciarstwo :)

... typowe obciazenie nart w skrecie jest pokazane bardzo ladnie w broszurce wydanej przez Marcina Szafranskiego, przy inicjacji skretu bardziej obciazona jest nowa narta zewnetrzna pozniej przechodzi to w obciazenie rownomierne obu nart i tak praktycznie jezdza wszyscy zawodnicy ...

Co to za broszura? Wiem, że na stronie Szafrańskiego (starej) były kiedyś (parę miesięcy temu?) b. różne fajne teksty, m.in. nt. jazdy sportowej i inne, ale zniknęły - czyżby po prostu zmieniły nośnik? To było na tyle ciekawe i raczej rzadko opisywane, że nie dziwi mnie specjalnie, że zdecydował się to wydać :)

Ponieważ wiadomo, że Szafar czasem tu zaglądał i pisał: to kieruję do niego pytanie, pozdrawiając zarazem :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziom10 proszę załóż nowy wątek bo wydaje mi się że to bardzo ciekawy i na czasie temat do rozmów. Ja też mam parę przemyśleń, dla tego z uporem maniaka pytałem : po co podnosić nogę .

A tutaj będziemy oceniać filmiki forumowiczów.

Przepraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co przepraszasz ? Ta technika naprawdę wymaga i jest warta nowego wątku .

Jak tego nie zrobisz to w Twoim imieniu ja go założę .

Teraz jadę potrenować na stok ale jak wrócę to sprawdzę czy założyłeś:)

Jestem zbyt nieśmiały i troszkę się wstydzę zakładać nowy wątek, boję się, ze mnie nikt nie zaakceptuje :D

a tak powaznie to wrzuciłem ten filmik tutaj bo rozkręcił się taki temat

myślę, ze chyba więcej nie trzeba pisać i zawracać sobie dupy tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze linka:
Dla mnie to jest najnowocześneiszy styl i sposób pokonywania tyczek, wg mnie Szwedzi dają radę, a Andre bije wszystkich na głowę jeśli chodzi o slalom - nie jest to taki weteran jak Ivica, ale dajmy mu jeszcze czas
No to popatrz na załączone 2 kadry - pochodzą z ok. 6-7 sekundy tego filmu :) :)Zrzuty pochodzą prosto z YT - może ściągnę całość na dysk - łatwiej będzie złapać dobre kadry :)
Ziom10 proszę załóż nowy wątek bo wydaje mi się że to bardzo ciekawy i na czasie temat do rozmów. Ja też mam parę przemyśleń, dla tego z uporem maniaka pytałem : po co podnosić nogę .
Jw. :) Zapytaj może Andre po co ma wew. nogę w górze bo, wg mnie aż tak to raczej błąd - ale to, że odciąża to oczywiste :)
A tutaj będziemy oceniać filmiki forumowiczów.
Wystarczy Myhrera zaprosić na forum ;)))Nie wiem jak, może przez jego stronę czy facebooka:http://www.andremyhrer.com/a jeśli przyjaźni się z Norwegami to powinno być łatwiej bo wyglądają na wyluzowanych :)http://www.aksellundsvindal.com/bloghttp://www.kjetil-jansrud.com/en/#3/blog/Zwłaszcza Jansrud - patrząc po różnych materiałach które czasem zamieszcza :)

Picture7.jpg

Picture22.jpg

Picture7.jpg.cfdfc60f7a6fe74c99d516e82dcfa003.jpg

Picture22.jpg.24513304fc032f9452febf436c533a0f.jpg

Edytowane przez gajowy01
podmiana foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to popatrz na załączone 2 kadry - pochodzą z ok. 6-7 sekundy tego filmu :) :)

Jw. :) Zapytaj może Andre po co ma wew. nogę w górze bo, wg mnie aż tak to raczej błąd - ale to, że odciąża to oczywiste :)

Wystarczy Myhrera zaprosić na forum ;)))

Nie wiem jak, może przez jego stronę czy facebooka:

http://www.andremyhrer.com/

a jeśli przyjaźni się z Norwegami to powinno być łatwiej bo wyglądają na wyluzowanych :)

http://www.aksellundsvindal.com/blog

http://www.kjetil-jansrud.com/en/#3/blog/

Zwłaszcza Jansrud - patrząc po różnych materiałach które czasem zamieszcza :)

Nie no wiadomo, ze całej trasy idealnie nie da się przejechać, każdy zawsze popełni jakiś bląd, tym bardziej, ze oni walczą nie jadą po stoku gdzie im się podoba tylko konkretną- często wyje..ną juz trasą, nei wiemy tez czy ten filmik jest z tego roku czy z poprzednich lat - dla mnie on jak i kilku jeszcze Szwedów to czołówka światowa- styla maja podobnego wszyscy

co do wyluzowanych norwegów to wejdź sobie na stronkę Larsa Eltona Myhre to jest dzik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zbyt nieśmiały i troszkę się wstydzę zakładać nowy wątek, boję się, ze mnie nikt nie zaakceptuje :D

a tak powaznie to wrzuciłem ten filmik tutaj bo rozkręcił się taki temat

myślę, ze chyba więcej nie trzeba pisać i zawracać sobie dupy tym

też tak miałem założyłem ten wątek i zobacz jak sie łądnie rozwinoł:)

można robić to w oddzielnym wątku można tutaj ogolnie i tak ten wątek jest o technice jazdy i analizach naszych i innych wiec śmiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak miałem założyłem ten wątek i zobacz jak sie łądnie rozwinoł:)

można robić to w oddzielnym wątku można tutaj ogolnie i tak ten wątek jest o technice jazdy i analizach naszych i innych wiec śmiało

Dzięki, troszkę się wystraszyłem po tym jak Rossi mnie upomniał hehehe

myslałem, że coś robię nie tak - ale jak założyciel wątku się zgadza to bedę pewniejszy...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzecie : w czasie jazdy na nartach nie podnosimy pod żadnym pozorem narty do góry . Wiem że to ułatwia skręt ale jest naganne (trzeba z tym walczyć) . Propagowanie jakichkolwiek ćwiczeń na stoku w pozycji bociana to tak jak uczenie jazdy bez kijków przez Koszałka Opałka ( sekcja grzybiarzy ).

Mylisz się :) Podnoszenie narty to świetne ćwiczenie, na świadomą zmianę obciążeń - ćwiczenie stosowane zarówno przez polskich, jak i włoskich czy austriackich instruktorów. Wg mnie to ćwiczenie przydałoby się jakimś 80-90% narciarzy na stokach a najlepszym dowodem jest to, że większość go nie potrafi wykonać ;)

W jeździe nie podnosimy chyba, że wyjdzie to przypadkiem, przy dynamicznej jeździe, ze zmiennym obciążaniem nart, przy zacieśnianiu skrętu. Teoretycznym ideałem byłaby może jazda 50/50, ale praktyka (vide Myhrer na którego było: sam się powołałeś powołał się ZIom) pokazuje, że to prawie niemożliwe :)

Ściągnąlem ten film i na ile widać (kiepska jakość) to właściwie w każdym skręcie (SL, skręt z odbicia, czy jak go tam zwał) taka rzecz się dzieje.

Po czwarte : najnowsza technika pozwala na jednoczesne "podniesienie" dwóch nart. Powtarzam dwóch nart.

Stara technika na to też pozwala, a nawet 2 techniki :)

Gdzieś od ruady do avalamentu czy połknięcia - ale już nie chcę komplikować :)

PS.

Mieszanie do tego różnych "ogorzałych" pomysłów jest odwracaniem kota ogonem jak dla mnie :)

Update: pomyliłem kto wywołał film z Myhrerm, sorry

Edytowane przez gajowy01
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodnik dostosowuje technikę do warunków . Zmienia sie w kazdym skrecie ,bo to już inna sytuacja. Zawodnicy robią tez błedy. Trudno oddzielic ziarno od plew, jesli ma się tylko jeden sposób na jazdę. Stąd tyle nieporozumień.

Ci z pokorą odnoszący się do swej jazdy szybko wchodzą na wyżyny.

Konserwatysci , odgrzewaja tylko stare kotlety.

Ziom nie bierz to do siebie. Ty już zrobiłes rachunek sumienia i tak trzymaj.:D

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj może Andre po co ma wew. nogę w górze bo, wg mnie aż tak to raczej błąd - ale to, że odciąża to oczywiste :)

Wyszedł ze skretu za bardzo będąc odchylonym, ale silne miesnie brzucha, utrzymanie pędu ciala w przod pozwoli mu wejsc prawidłowo w skret.

Podniesiona narta dziobami do gory to efekt odchylenia na tyły. Napewno Andri nie był z tego zadowolony.

Na uwagę zasługuje ze zadnemu ze szwedów narty nie wibrują (drgają). To tez daje się wytłumaczyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodnik dostosowuje technikę do warunków . Zmienia sie w kazdym skrecie ,bo to już inna sytuacja. Zawodnicy robią tez błedy. Trudno oddzielic ziarno od plew, jesli ma się tylko jeden sposób na jazdę. Stąd tyle nieporozumień.

Ci z pokorą odnoszący się do swej jazdy szybko wchodzą na wyżyny.

Konserwatysci , odgrzewaja tylko stare kotlety.

Ziom nie bierz to do siebie. Ty już zrobiłes rachunek sumienia i tak trzymaj.:D

Pozdrawiam!

Ja nad techniką niczyją (z forumowiczów) się nie wypowiadałem - nie moja sprawa, nie znam się - proste

co do mojej obecności na tym wątku to jest tylko przedstawienie mojego zdania odnośnie jazdy Ligetego oraz szwedów - jest to wg mnie nowoczsne naciarstwo

co do mojej jazdy to wiem jakie błędy robiłem już ich nie popełniam, ale żeby nie było to podpinam linka z filmikiem, krótki bo krótki, ale coś widać jedyny jaki posiadam z początku sezonu

Dla sprostowania dodam,że nogi szerzej były gdyż pod świezym sniegiem był lód

http://www.youtube.com/watch?v=6LGMJRG3gWo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nad techniką niczyją (z forumowiczów) się nie wypowiadałem - nie moja sprawa, nie znam się - proste

co do mojej obecności na tym wątku to jest tylko przedstawienie mojego zdania odnośnie jazdy Ligetego oraz szwedów - jest to wg mnie nowoczsne naciarstwo

co do mojej jazdy to wiem jakie błędy robiłem już ich nie popełniam, ale żeby nie było to podpinam linka z filmikiem, krótki bo krótki, ale coś widać jedyny jaki posiadam z początku sezonu

Dla sprostowania dodam,że nogi szerzej były gdyż pod świezym sniegiem był lód

http://www.youtube.com/watch?v=6LGMJRG3gWo

... daj znac czy chcesz komentarz czy nie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propagowanie jakichkolwiek ćwiczeń na stoku w pozycji bociana to tak jak uczenie jazdy bez kijków przez Koszałka Opałka ( sekcja grzybiarzy ).

... przemyslalem sprawe .... i mysle ze masz racje, propagowanie jakichkolwiek cwiczen na jednej narcie powinno byc zabronione, mam nadzieje ze nasz sejm sie wkrotce tym zajmie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...