Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ranking ośrodków narciarskich


Zbych

Rekomendowane odpowiedzi

http://pl.bergfex.com/oesterreich/top10/

Na tym rankingu chyba coś nie pasuje. To ranking najleprzych ośrodków narciarskich ale zimą przecież a w czołówce aktuanie znajdują się lodowce, które zimą wcale nie są tymi najleprzymi miejscówkami w dodatku jako regiony (?)

Link do letniego rankingu:

http://pl.bergfex.com/sommer/oesterreich/top10/

Mieszkańcy regionów sami często biorą udział w tych rankingach kierując się regionalną dumą ale z obiektywną oceną przecież nie ma to nic do czynienia, nie?

Ty Wy jako goście przecież potraficie najbardziej obiektywnie ocenić regiony mniej lub bardziej lepiej/gorzej. Byliście "tu i tam" i jeżeli rankingi mają mieć sens, pełnić funkcję porady to pod podanym coś nie pasuje.

Pozdrowił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umiecie czytać??

Pisze jak wół:

Klasyfikacja w oparciu o ilość odwiedzin strony bergfex w ostatnich 30 dniach.

To chyba oczywiste że o tej porze roku i 30 dni wstecz jeżeli się już szuka zimy i warunków narciarskich to właśnie na lodowcach - od cała filozofia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dlaczego rankng rankingowi nierówny

http://pl.bergfex.com/oesterreich/top10/

Na tym rankingu chyba coś nie pasuje. To ranking najleprzych ośrodków narciarskich ale zimą przecież a w czołówce aktuanie znajdują się lodowce, które zimą wcale nie są tymi najleprzymi miejscówkami w dodatku jako regiony (?)

Link do letniego rankingu:

http://pl.bergfex.com/sommer/oesterreich/top10/

Mieszkańcy regionów sami często biorą udział w tych rankingach kierując się regionalną dumą ale z obiektywną oceną przecież nie ma to nic do czynienia, nie?

Ty Wy jako goście przecież potraficie najbardziej obiektywnie ocenić regiony mniej lub bardziej lepiej/gorzej. Byliście "tu i tam" i jeżeli rankingi mają mieć sens, pełnić funkcję porady to pod podanym coś nie pasuje.

Pozdrowił

Ranking (patrz Wikipedia) to - "klasyfikacja w kolejności wartości liczbowych, przyporządkowanych według określonych kryteriów", i tylko tak go nalezy traktowac - a wedlug jakich kryteriów jest ten rankng i w/g jakich kryteriów Ty poszukujesz rankingu? Ten ranking, ktory tu podam (a o ktorym byla mowa wczesniej na tym forum) jest oparty wylacznie na parametrach technicznych, a wiec faktach, czyli jest obiektywny (oczywiscie na tyle, na ile dokladne sa dane ze znalezionych zrodel):

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

----------------------

Możliwe Inwestycje Narciarskie - Karkonosze - Niedamirów - W zgodzie z naturą

1 2 3

Edytowane przez kowalczuk
tylko zamiana o na ó
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie taki ranking jest pozbawiony kompletnie sensu pomijając, że są w nim błędy merytoryczne.

Już na pierwszy rzut oka widać, że stacje narciarskie Trzech Dolin zajęły czołowe miejsca! Jakaś wiocha z dwoma hotelami na krzyż jest uznana jako suuuper, bo należy do Trzech Dolin!!! :eek:

Nielogiczne dla mnie jest to, że wiochy z Trzech Dolin liczone są tak samo, a np. Zermatt i Cervinia nie, albo Gindelwald i Wengen, a to też ten sam karnet!

Bez sensu!

A od kiedy w Whistler jest ponad 800 km tras?

Edytowane przez JC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na pierwszy rzut oka widać, że stacje narciarskie Trzech Dolin zajęły czołowe miejsca! Jakaś wiocha z dwoma hotelami na krzyż jest uznana jako suuuper, bo należy do Trzech Dolin!!! :eek:

wiocha albo nie ale trochę sensu w tym rankingu jest,

już taka La Tania bije na głowę niejeden austriacki "topowy" ośrodek - naturalnie pod względem narciarskim.

radzę chociaż raz pojechać w 3 Doliny i zobaczyć na własne oczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Tania jest rzeczywiście niewielka w porównaniu np do Menuires i innych w 3V. W rankingu wydaje mi się, że najbardziej chodzi o dostęp di infrastruktury, a ten jest SUPER w La Tania. Jeśli chodzi o błędy to są w różnicy wzniesień bierzemy pod uwagę np Val Thorens, a podajemy dane z całego kompleksu Trzech Dolin i to różnicę pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem w całym kompleksie - niestety nie da sie tego zjechać na nartach. Mało tego autor nie wziął pod uwagę stacji Brides les Bains leżącej na samym dole w dolinie Tarantaise, a ma ona dostęp do całości wtedy ta równica urosła by do około 2550m. Jeśli chodzi o ten kompleks jest on podzielony WYRAŹNIE i wiadomo co należy do Val Thorens, Le Menuire i innych. Jeśli autor zastosowałby taki klucz ranking wyglądałby inaczej. To samo tyczy się Bram Słońca,więc poniekąd JC ma trochę racji. Reasumując - pod uwagę powinniśmy brać pojedyncze stacje, albo całe kompleksy i do nich zastosować dane całościowe. Tylko wtedy ranking będzie obiektywny. Ale mimo wszystko szacun za pracę!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiocha albo nie ale trochę sensu w tym rankingu jest,

już taka La Tania bije na głowę niejeden austriacki "topowy" ośrodek - naturalnie pod względem narciarskim.

radzę chociaż raz pojechać w 3 Doliny i zobaczyć na własne oczy

Drogi Januszu,

Wyobraź sobie, że byłem w Trzech Dolinach i kilku innych francuskich ośrodkach, tak jak byłem w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Słowenii, Kanadzie .... więc pojęcie o ośrodkach jakieś mam.

Edytowane przez JC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie taki ranking jest pozbawiony kompletnie sensu pomijając, że są w nim błędy merytoryczne.

Już na pierwszy rzut oka widać, że stacje narciarskie Trzech Dolin zajęły czołowe miejsca! Jakaś wiocha z dwoma hotelami na krzyż jest uznana jako suuuper, bo należy do Trzech Dolin!!! :eek:

Nielogiczne dla mnie jest to, że wiochy z Trzech Dolin liczone są tak samo, a np. Zermatt i Cervinia nie, albo Gindelwald i Wengen, a to też ten sam karnet!

Bez sensu!

A od kiedy w Whistler jest ponad 800 km tras?

Ranking kompletnie nie ma sensu jeśli się nie rozumie czego dotyczy. Ranking (patrz Wikipedia) to - "klasyfikacja w kolejności wartości liczbowych, przyporządkowanych według określonych kryteriów", i tylko tak go należy traktować. "Ranking Terenów Narciarskich" o którym mowa zawiera tylko 2 parametry tras, które dostępne są z danej miejscowości a nie dotyczy samej miejscowości, hoteli czy restauracji i.t.d. - i tylko tak go trzeba rozumieć. Te 2 parametry mówią już bardzo wiele czego po całości można się spodziewać. (Przed wyjazdem do danej miejscowości sprawdziłbym jednak kilka innych szczegółów które mnie interesują.) Ranking można by rozbudować o inne elementy a także uściślić dane o co apelowałem, bo były wcześniej propozycje stworzenia takiego rankingu na forum - jednak nikt się nie włączył, a jest to robota za duża dla jednej osoby w czynie społecznym.

Jeśli chodzi o Whistler (Canada) to proszę Cię bardzo - skoryguj jeśli potrafisz znaleźć lepsze źródła. Chętnie poprawię - o takie poprawki też prosiłem.

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Tania jest rzeczywiście niewielka w porównaniu np do Menuires i innych w 3V. W rankingu wydaje mi się, że najbardziej chodzi o dostęp di infrastruktury, a ten jest SUPER w La Tania. Jeśli chodzi o błędy to są w różnicy wzniesień bierzemy pod uwagę np Val Thorens, a podajemy dane z całego kompleksu Trzech Dolin i to różnicę pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem w całym kompleksie - niestety nie da sie tego zjechać na nartach. Mało tego autor nie wziął pod uwagę stacji Brides les Bains leżącej na samym dole w dolinie Tarantaise, a ma ona dostęp do całości wtedy ta równica urosła by do około 2550m. Jeśli chodzi o ten kompleks jest on podzielony WYRAŹNIE i wiadomo co należy do Val Thorens, Le Menuire i innych. Jeśli autor zastosowałby taki klucz ranking wyglądałby inaczej. To samo tyczy się Bram Słońca,więc poniekąd JC ma trochę racji. Reasumując - pod uwagę powinniśmy brać pojedyncze stacje, albo całe kompleksy i do nich zastosować dane całościowe. Tylko wtedy ranking będzie obiektywny. Ale mimo wszystko szacun za pracę!!

Dziękuję bardzo za uwagi. Ja jestem autorem tego rankingu i zdaję sobie sprawę, że jest tam jeszcze wiele nieścisłości, ale takie są właśnie dziś dostępne dane oficjalne. W rankingu tym starałem się objąć jak największą ilość stacji narciarskich a głównie po to by unaocznić różnice między nimi. Zawsze mnie drażnią n.p. wiadomości prasowe mówiące n.p. o projektach olbrzymich inwestycji narciarskich w Polsce gdy to zaledwie skromniusieńki procencik tego co jest w innych krajach na świecie. Ci ludzie piszący tego typu bzdury po prostu są bez pojęcia co miedzy innymi wykazuje ten ranking. Jednak przy tak dużej ilości stacji narciarskich nie da się poznać wszystkiego na pamięć. Musiałem podpierać się dostępnymi danymi choć zdaję sobie sprawę, że jest wiele przekłamań. Ranking traktuję jako sprawę ciągle otwartą i chciałbym skorygować jak najwięcej nieścisłości. Wszystkiego zapewne się nie uda ale im więcej osób się włączy tym więcej uda się zrobić. Bardzo proszę wróć do oryginalnego wątku tego rankingu i tam jest dokładnie określone w jaki sposób traktuję te 2 parametry rankingu, t.j. "Łączną Długość Tras" i "Rożnicę wzniesień". Czy dana miejscowość (stacja) jest podłączona pod wspólny karnet czy nie to musiałby być 3-ci parametr włączony - to ważne, też o tym myślałem ale to dodatkowa praca i ktoś inny już musiałby to dorobić. Na razie nie jestem w stanie poświęcać dużo czasu temu rankingowi ale pewne poprawki mogę ponanosić.

To, że są błędy typu jak piszesz: "Jeśli chodzi o błędy to są w różnicy wzniesień bierzemy pod uwagę np Val Thorens, a podajemy dane z całego kompleksu Trzech Dolin i to różnicę pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem w całym kompleksie - niestety nie da się tego zjechać na nartach" to wiem. Już kilka takich przekłamań poprawiłem. Niestety prawie wszystkie dzisiejsze źródła zawierają tego typu przekłamania, a te w pierwszej kolejności chciałbym skorygować. Tak więc bardzo proszę o tego rodzaju wiadomości, z podaniem źródeł, najlepiej w układzie tabelarycznym (można skopiować część mojej tabelki i tam nanieść poprawki, które ja potem przekopiuję do rankingu) - wtedy ułatwi mi to pracę.

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Edytowane przez kowalczuk
ą ę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę wróć do oryginalnego wątku tego rankingu i tam jest dokładnie określone w jaki sposób traktuję te 2 parametry rankingu, t.j. "Łączną Długość Tras" i "Rożnicę wzniesień". Czy dana miejscowość (stacja) jest podłączona pod wspólny karnet czy nie to musiałby być 3-ci parametr włączony - to ważne, też o tym myślałem ale to dodatkowa praca i ktoś inny już musiałby to dorobić.

Czyli cała Twoja praca idzie na marne, bo idąc Twoim tokiem myślenia Cavalese bije na głowę Trzy Doliny, bo obejmuje region Dolomiti Superski,a to daje dostęp do 1200 km tras!

Kolejne wpadka np. Bad Gastein - dlaczego jest napisane 201 km tras? Przecież w samym Bad Gastein tyle nie ma - liczba dotyczny całego regionu Gasteinertal. Jednak Bad Gastein należy do Ski Amade, a to daje już 860 km tras. I znowu Trzy Doliny przegrywają.

Więc jakie jest to Twoje kryterium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jakie jest to Twoje kryterium?

No właśnie trzeba obrać takie same kryteria, albo pojedyncza stacja i do niej przypisane wyciągi, albo całe rejony. Aha i jeśli rejony to takie po których w całości poruszamy się bez odpinania nart (TrzyDoliny) czy wszystkie dostępne na jeden skipass np Dolomty czy Zillertal, ale nie połączone systemem wyciągów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cała Twoja praca idzie na marne, bo idąc Twoim tokiem myślenia Cavalese bije na głowę Trzy Doliny, bo obejmuje region Dolomiti Superski,a to daje dostęp do 1200 km tras!

Kolejne wpadka np. Bad Gastein - dlaczego jest napisane 201 km tras? Przecież w samym Bad Gastein tyle nie ma - liczba dotyczny całego regionu Gasteinertal. Jednak Bad Gastein należy do Ski Amade, a to daje już 860 km tras. I znowu Trzy Doliny przegrywają.

Więc jakie jest to Twoje kryterium?

To nie są wpadki. Jeszcze raz powtarzam - nie jest to kompleksowa ocena danego ośrodka a tylko ranking pod względem "Łącznej Długości Tras" dostępnych z danego ośrodka (stacji) i "Maksymalna Rożnica Wzniesień" na jednej z tych tras. Przy czym chodzi mi tu o trasy połączone w jeden system dostępny bez konieczności korzystania z środków transportu kołowego co nie jest równoznaczne z trasami należącymi do jednego wspólnego karnetu. W przypadku regionu "Dolomiti Superski" będą to n.p. tylko rejony Val di Fassa, Val Gardena, Arabba/Marmolada, Alta Badia - około 500 km. tras (do całego regionu pod wspólnym karnetem należy jeszcze 8 innych rejonów - łącznie 1200 km. tras -, ale te mimo ,że włączone pod wspólny karnet są jednak oddalone i nie da sie do nich przejechać a potem wrócić na nartach) To czy dana miejscowość włączona jest do regionu posiadającego wspólny karnet tak jak "Dolomiti Superski" - 1200 km. czy Ski Amade - 860 km. to oczywiście bardzo ważny atut i te miejscowości o których mówisz dostałyby dodatkowe punkty w punktacji nazwijmy to sumarycznej z tym, ze jest to już następne kryterium (następna kolumna w tabeli, której po prostu jeszcze nie ma). Podobnie można dodać wiele innych kryteriów (kolumn w tabeli) ale jak powiedziałem jest to robota zbyt duża dla 1-dnej tylko osoby robiącej to w czynie społecznym. Dlatego proponowałem żebyśmy to robili wspólnie. Ponieważ jednak nikt się nie podłączył pozostawiłem to w stanie takim jakim jest. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by sukcesywnie dodawać nowe, przynajmniej te najważniejsze kryteria, ale to musiałby już być jakiś n.p. "wspólny projekt online". Więc bardzo Cię proszę zamiast krytykować tylko to zrób n.p. swój ranking wykazujący ile km. tras dostępnych jest z danego ośrodka z racji wspólnego karnetu dla całego regionu a ja go z przyjemnością dołączę do rankingu nazwijmy to zbiorczego. W takim przypadku ze względów technicznych musimy zachować jedna wspólną kolumnę "Nazw Stacji".

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Edytowane przez kowalczuk
ą ę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trzeba obrać takie same kryteria, albo pojedyncza stacja i do niej przypisane wyciągi, albo całe rejony. Aha i jeśli rejony to takie po których w całości poruszamy się bez odpinania nart (TrzyDoliny) czy wszystkie dostępne na jeden skipass np Dolomty czy Zillertal, ale nie połączone systemem wyciągów

Masz rację. Też tak uważam. Patrz mój poprzedni przed chwilą wysłany post. Na razie to raczej ranking rejonów (terenów - pozostańmy przy pierwotnie obranej nazwie ale trzeba by uściślić nazewnictwo może). Jeżeli będziemy rozbudowywać ranking o następne elementy (kryteria) to musi być wspólna kolumna główna. W tej chwili to "Nazwa Miejscowości" - i może niech tak zostanie dla możliwości łatwiejszego porównania z innym informacjami dostępnymi w Internecie i innych mediach (choć zrobiłem w 1-dnym przypadku odstępstwo i trzeba by to skorygować).

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są wpadki. Jeszcze raz powtarzam - nie jest to kompleksowa ocena danego ośrodka a tylko ranking pod względem "Łącznej Długości Tras" dostępnych z danego ośrodka (stacji) i "Maksymalna Rożnica Wzniesień" na jednej z tych tras. Przy czym chodzi mi tu o trasy połączone w jeden system dostępny bez konieczności korzystania z środków transportu kołowego co nie jest równoznaczne z trasami należącymi do jednego wspólnego karnetu. W przypadku regionu "Dolomiti Superski" będą to n.p. tylko rejony Val di Fassa, Val Gardena, Arabba/Marmolada, Alta Badia - około 500 km. tras (do całego regionu pod wspólnym karnetem należy jeszcze 8 innych rejonów - łącznie 1200 km. tras -, ale te mimo ,że włączone pod wspólny karnet są jednak oddalone i nie da sie do nich przejechać a potem wrócić na nartach) To czy dana miejscowość włączona jest do regionu posiadającego wspólny karnet tak jak "Dolomiti Superski" - 1200 km. czy Ski Amade - 860 km. to oczywiście bardzo ważny atut i te miejscowości o których mówisz dostałyby dodatkowe punkty w punktacji nazwijmy to sumarycznej z tym, ze jest to już następne kryterium (następna kolumna w tabeli, której po prostu jeszcze nie ma). Podobnie można dodać wiele innych kryteriów (kolumn w tabeli) ale jak powiedziałem jest to robota zbyt duża dla 1-dnej tylko osoby robiącej to w czynie społecznym. Dlatego proponowałem żebyśmy to robili wspólnie. Ponieważ jednak nikt się nie podłączył pozostawiłem to w stanie takim jakim jest. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by sukcesywnie dodawać nowe, przynajmniej te najważniejsze kryteria, ale to musiałby już być jakiś n.p. "wspólny projekt online". Więc bardzo Cię proszę zamiast krytykować tylko to zrób n.p. swój ranking wykazujący ile km. tras dostępnych jest z danego ośrodka z racji wspólnego karnetu dla całego regionu a ja go z przyjemnością dołączę do tego rankingu. W takim przypadku ze względów technicznych musimy zachować jedna wspólną kolumnę "Nazw Stacji".

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Ryszard,

Na początek napiszę, że moje wypowiedzi do Ciebie nie mają podtekstu złośliwego - chcę Ci wyjaśnić moje racje i dalej twierdzę, że Twój ranking jest błędnie skonstruowany, bo wygląda na to, że nie nie masz wystarczającej wiedzy na temat ośrodków, które ująłeś w ankiecie.

Przykładem może być przytoczona przeze mnie wcześniej miejscowość Bad Gastein. 201 km do długość razem ze Sport Gastein, a tam dojedziesz tylko samochodem.

Z Kaprun też nie przejedziesz na nartach do Zell am See, a ujmujesz je razem.

Zauważyłem, że poprawiłeś ilość tras w Grindelwald na równą z Wengen i Muren, ale ... do Muren nie można przejechać na nartach tylko trzeba skorzystać z kolei, która zastępuje skibusy

Cervinia i Zermatt mają różną ilość tras, a powinny mieć taka samą, bo są połączone, a jeżeli już będziemy bardzo dokładni to w Zermatt jest więcej tras.

W Chamonix także nie obędzie się bez korzystania ze skibussa.

itd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cała Twoja praca idzie na marne, bo idąc Twoim tokiem myślenia ...

Odnośnie tej kwestii to chciałem jeszcze zwrócić uwagę na to, że tego typu ranking nie jest "sztywny" i każdy może sobie przystosować go do swoich osobistych upodobań czy przekonań po prostu zmniejszając lub zwiększając wartość "Współczynnika Ważności" danego kryterium, albo tez wyeliminować dane kryterium w punktacji ogolnej całkowicie.

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Edytowane przez kowalczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard,

Na początek napiszę, że moje wypowiedzi do Ciebie nie mają podtekstu złośliwego - chcę Ci wyjaśnić moje racje i dalej twierdzę, że Twój ranking jest błędnie skonstruowany, bo wygląda na to, że nie nie masz wystarczającej wiedzy na temat ośrodków, które ująłeś w ankiecie.

Przykładem może być przytoczona przeze mnie wcześniej miejscowość Bad Gastein. 201 km do długość razem ze Sport Gastein, a tam dojedziesz tylko samochodem.

Z Kaprun też nie przejedziesz na nartach do Zell am See, a ujmujesz je razem.

Zauważyłem, że poprawiłeś ilość tras w Grindelwald na równą z Wengen i Muren, ale ... do Muren nie można przejechać na nartach tylko trzeba skorzystać z kolei, która zastępuje skibusy

Cervinia i Zermatt mają różną ilość tras, a powinny mieć taka samą, bo są połączone, a jeżeli już będziemy bardzo dokładni to w Zermatt jest więcej tras.

W Chamonix także nie obędzie się bez korzystania ze skibussa.

itd ...

Trochę mylisz pojęcia. Nie ranking jest błędnie skonstruowany tylko dostępne dane z których korzystałem są takie a nie inne - a wcale nie twierdzę, że nie ma w nich błędów i przekłamań i wcale nie twierdzę, że znam wszystko osobiście a to co nawet zjeździłem, że znam na pamięć. Przecież tam jest prawie 400 miejscowości. Wystarczy jednak te dane skorygować (wstawić prawidłowe dane) a wszystko ulegnie zmianie bo te wartości zlicza program komputerowy. Skoro jak mówisz wiesz tak dużo to zróbmy tą korektę wspólnie, bo szkoda żeby Twoja wiedza się zmarnowała.

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

Edytowane przez kowalczuk
ą ę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...