Narty - skionline.pl
Jump to content

Narciarz ze Śląska

Members
 • Posts

  1,423
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by Narciarz ze Śląska

 1. W Żdiarze jest kilka stacji: - Strednica z krzesłem przy drodze (sieć krótkich tras); - Strachan (nowe krzesło, kiedyś dwa talerze) po drugiej stronie drogi, przy hotelu; - Deny (o tym piszesz, to niemal przyklejone do Bachledovej - tam budują krzesło) - i Bachledova Dolina. To osobne stacje i (chyba) osobne bilety!
 2. Tak, zgadza się, z jednym zastrzeżeniem: jeśli będzie w PL - jak pisałeś - dużo taniej. Na razie na to się nie zanosi - stacje raczej podniosą ceny zdając sobie sprawę, że pewne grupy ludzi nie przyjadą. Traci się też promocja dzieci i młodzieży. Kiedyś w takiej Wiśle każdy bajtel jeździł na nartach, za chwilę - nikogo nie będzie na to stać.
 3. To świetna mała stacja do nauki. Czy wszystkie stacje muszą być DUŻE???
 4. I następne info (odwołanie inwestycji): Radni zdecydowali. Nie będzie osiedla i stacji narciarskiej na Hali Jaworowej (portalsamorzadowy.pl)
 5. Wygląda na to, że to ten inwestor? Kapitał zakładowy: 5000 zł Wspólnicy: Dariusz Adam Gardener POLSKIE PROJEKTY INWESTYCYJNE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ Źródło: GREEN MOUNTAIN INVESTMENTS sp. z o.o., WARSZAWA - krs, nip, telefon, adres, pkd - OWG
 6. Tu na działce prywatnej się nie da wyciąć jednego drzewa (kto nie przechodził takiego horroru) - bo ekologia, tam też - bo ekologia, ale jak spółka o nowoczesnej nazwie Green (sic!) Mountain Investments (sprawdziłem: zarejestrowana w Warszawie z kapitałem zakładowym... 5000 zł) pokaże plan na biznes, wówczas na obszarze Natura 2000 (sic!) da się zrobić (niemal) wszystko: - hotel na unikatowej hali, największej chyba w Beskidach; - droga dojazdowa przez góry ze Szczyrku do Brennej; - wyciąg na Kotarz (też jest w planach). Pomysły budowy ośrodka narciarskiego tam mnie nie do końca dziwiły (ingerencja jest mniejsza), choć dziwiło mnie to, że w planach nie było odtworzenia starych tras (Węgierski, Hyrca), tylko budowa nowych. Ale ten pomysł to jakiś wybitny "POLISZ EKOLOGISZ PO NASZYMU"! Źródło: https://bielskobiala.naszemiasto.pl/.../c1.../zd/71269983 PS. Nie jestem wrogiem inwestycji w hotele, ani (tym bardziej) ośrodki narciarskie, ale są też pewne granice komercji oraz granice logiki.
 7. A odejdzie jeszcze "efekt pandemiczny" (ludzie bez paszportów medycznych jeździli w Polsce zamiast w Alpach - moim zdaniem to znaczna liczba) - będzie w sumie mniej klientów. Choć ten sezon dla stacji (dużych?) był raczej dobry, jak pisał sam o tym np. Zieleniec.
 8. Tak, pisałem o tym przed sezonem, że ceny wykruszą nieortodoksyjnych oraz/lub biedniejszych narciarzy, nie tylko ceny karnetów - liczą się też benzyna, noclegi, jedzenie. W szczycie sezonu i w popularnych stacjach tego odpływu ludzi nie było, ale po szczycie i poza popularnymi stacjami - moim zdaniem był. Dlatego też stacje (mimo śniegu wokół) pozamykały się szybciej niż musiały. Przypominam mój artykuł: Inflacja na stokach. Tanio... już było | Blog o nartach
 9. Za Lanovky.sk: 2022 Slovensko KLO15 Biela púť – Priehyba / Jasná (Doppelmayr) výstavba 2021-2022 SLF4 Deny / Ždiar (Doppelmayr) montáž technológie Poľsko KLO8 Plasza – Jawor / Solina (Doppelmayr) výstavba 2021-2022 SLO6B Master Ski / Tylicz (Doppelmayr) Česko SLO6B Bílá – Zbojník / Bílá SLO4B Jadrná / Orlické Záhoří (Garaventa) SLO4B Olšanka / Paprsek (Garaventa)
 10. Nie sądzę. Sezon był dobry, ale ceny materiałów i robót budowlanych są kosmiczne. Paradoksalnie - to nie jest dobry czas na inwestycje. Boom już był - kiedyś.
 11. Ani się nie tłumaczę (bo nie mam z czego), ani nie dyskutuję z Tobą. Podałem dane (publiczne) i to (ciekawe) wywołało wściekły atak na mnie. Każdy ma prawo inwestować w co chce. Ty też. W celach takich lub innych. Over.
 12. Dla mnie cały pomysł mega ośrodka w... Brennej niewykonalny i tyle. To już lepiej Czantorię rozbudować i Ski Dolinę odnowić (też Brenna). Od 20 lat Węgierski stoi... Ale hotele na Hali Jaworowej to już jakaś PROWOKACJA! Jeśli to przejdzie, to już wszystko wiem na temat ekologii w Polsce i więcej wiedzieć nie muszę.
 13. Widać było, że to nie idzie, że to (na razie?) projekt na papierze. Brenna to też b. niskie góry - duże ryzyko braku śniegu i duży koszt naśnieżania - praktycznie 100 proc. tras. Ale z drugiej strony Wisła też niskogórska, a pyka...
 14. On nie ma żadnej fobii. Podejrzewam, że ma interes. Oczywiście... ekologiczny (jakby ktoś chciał mnie skarżyć za wypowiedź). Tak... sądzę.
 15. Ja nie zrobiłem żadnej wielkiej analizy, podałem dane. A analizę mógłbym zrobić, mam do tego narzędzia, kto mnie zna, wie, że jestem też autorem programów do analizy finansowej i inwestycyjnej. Więcej nie skomentuję, chyba że pojawią się nowe informacje. PS. Inwestycje robi się zasadniczo po to, aby na nich zarabiać i aby po nich wyniki były lepsze. PS2. W ogóle nie analizowałem wpływu pandemii - na pewno istotnego, choć akurat w Polsce - na pewno nie w ostatnim sezonie - bo ten był dla stacji w PL znakomity. Nadto trzeba pamiętać, że niektóre firmy dostały dofinansowania z PFR-u - też widoczne w wynikach. W innych krajach (AT, IT) było podobnie. Nowy sezon (bezpandemiczny) pokaże, czy jest źle, czy to pandemia.
 16. Z tego co widzę, 1 akcja kosztuje 190 zł, więc te 105 akcji = 19 950 zł! Czy ja dobrze liczę??? By mieć darmową jazdę 25 dni... Ta spółka naprawdę znalazła, hmmm, "inwestorów". Bez większego komentarza. PS. Poczytałem sobie trochę o wynikach tego podmiotu. Z zebranego kapitału zostało im jakieś plus minus 40% - to naprawdę "świetna inwestycja". Może to tylko wpływ pandemii, może nie - nie przesądzam. Oby nie było tak, że za 2-3 lata będziemy się martwić... kto przejmie Szczyrk?! Może Richter (żartuję!)? Pożyjemy, zobaczymy, ale z raportów giełdowych wcale nie wynika, że to jakiś super biznes. 2019/2020/2021/dane w mln euro Przychody: 126/110/63 Kapitały własne: 110/92/45 Wyniki netto: -2/-20/-45
 17. Muldy były potężne, to była praktycznie trasa taka... pozatrasowa.
 18. Wyniki "srodkowoeuropejskiego potentata narciarskiego" (TMR). Jak na mój gust, to robią to, co należy: POZYSKALI KAPITAŁ OD INWESTORÓW I TERAZ GO WYDAJĄ. Ze 113 mln euro (2018) pozostało 45 (2021). Przecież nie będą go pomnażać? Sztuką też jest mieć tak zły wynik po tak dobrym sezonie, ale ten "dobry" sezon jest złudny - bo nie w Austrii i nie na Słowacji! Wyniki tłumaczą też wiele, w tym tak drogą sezonówkę:
 19. Podaję źródła: 1) Przystanek Sudety | Facebook 2) Ski Arena Szrenica | Facebook
 20. Był dobry sezon, są plany inwestycyjne: Planowana rewolucja na Szrenicy Dawna stacja wyciągu przed modernizacją w... 1993 r. Zdjęcie: Ski Arena Szrenica Szrenica! Przyznam, że to miejsce nie wywołuje akurat u mnie dobrych wspomnień. Drastyczne kolejki, mała przepustowość, często zatrzymujące się krzesło oraz szansa na raptem parę zjazdów w ciągu dnia – tak było w... 1986 r. – kiedy byłem tam ostatni raz na nartach. No, trochę czasu minęło. Od tego czasu miała tam miejsce jedna duża inwestycja. Powstał tam (w 2010 r.) najdłuższy wyciąg w Polsce, o dumnej nazwie Karkonosz Express. Parametry wyciągu to: długość = 2381 m, różnica poziomów = 508 m, przepustowość = 1995 os. na godzinę. Ale nowy wyciąg poszedł nową trasą, trochę – tak to ujmę – w bok. A główny wyciąg na szczyt Szrenicy pozostał bez zmian. To dwuodcinkowe krzesło o długości = 1417 m + 1341 m = 2758 m. Łączna różnica poziomów obu odcinków = 703 m. Przy czym przewyższenie 2. odcinka jest zdecydowanie większe = 429 m z tych 703 m. Problemem krzesła jest mała przepustowość fabryczna = 1436 os. na godzinę oraz czas wjazdu = 18 min. Bo to parametry fabryczne, teoretyczne, dziś już (krzesło liczy sobie 29 lat) prawie nieosiągalne. I wkrótce wszystko to ma się zmienić. W tle obecny wyciąg. Liczy sobie już 29... zim! Zdjęcie: Ski Arena Szrenica Jak informuje Ski Arena Szrenica: <<<Dziś przygotowujemy się do kolejnej modernizacji kolei linowej na Szrenicę. Zamierzamy zastąpić "dwójkę" czteroosobową kanapą, która będzie trzykrotnie szybsza od obecnego wyciągu. Inwestycja zacznie się od I sekcji kolei.>>> Więcej: Planowana rewolucja na Szrenicy | Blog o nartach
 21. Tak, z pewnością masz rację! Jeśli kupujący ośrodek nie są kompletnymi amatorami, musieli to wziąć pod uwagę!
 22. Wiem, o czym pisałeś. Trasa wymaga wyrównania, zanim się ją oficjalnie uruchomi. Ale "moje" (nie do końca moje, bo ze strony stacji) zdjęcie pokazuje potencjał. Zresztą bez remontu tej trasy i chyba tej niebieskiej objazdówki, nie da się tego krzesła, co niby mają w planach, postawić. Ja natomiast dałbym tam dwa nowe (typ austriacki - długie) orczyki!
 23. A na zdjęciu z drona wygląda super (ta po prawej):
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
 • Create New...