Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty dla 14 latka


W.B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam grono narciarzy i narciarek:)

Mam prośbę do Was forumowicze odnośnie doboru nart dla młodego chłopaka.

14 lat wzrost 167,waga 56 kg i umięjetności powiedzmy 5-6 w skali 10.

Jeżdzi głównie po trasie,chociaż rok temu spróbowal trochę z moim kolego poza trasą i bardzo mu sie podobało i może cos bardziej uniwesalnego:confused:

Aktualnie jeżdził na Rossignolach RJ 140 cm i szybko z nich wyrósł:eek:,taki wiek w rok kilka centymetrów i szok,narty do piwnicy i trzeba kupić nowe.

Mam kilka propozycji,ale to nie testowane narty przez syna i nie wiem czy sobie da radę i właśnie proszę Was o jakieś sugestię,wskazówki za i przeciw,a może inne modele

http://allegro.pl/okazja-narty-salomon-crossmax-w-12-wiaz-154cm-i1212913780.html

http://allegro.pl/nowe-atomic-nomad-deepred-157cm-4tix-wroc-50-i1197870840.html

nie wiem co to za firma,ale nowe:)

http://allegro.pl/narty-graphite-attack-150s-series-i1208756802.html

wiem że temat mocno maglowany,ale ja mam zagwostkę bo niby jeszcze dzieciak,ale już rozmiary dorosłego:confused:

Proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę lekki do takiej narty no i na pewnoo dużo narta za krótka.

Z drugiej strony: w tym wieku wiele na tym modelu może się nauczyć - tlyko nie w tej długości !

coś tak czułem że ten Salomon może być za trudny,a co sądzisz o tym Nomadzie,podobno(według sprzedającego:rolleyes:) narta dość miękka i uniwersalna:confused:

a jaka długość narty optymalnie dla wzrostu 167 cm mogła by być najlepsza 160 cm czy wiecej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tak czułem że ten Salomon może być za trudny,a co sądzisz o tym Nomadzie,podobno(według sprzedającego:rolleyes:) narta dość miękka i uniwersalna:confused:

a jaka długość narty optymalnie dla wzrostu 167 cm mogła by być najlepsza 160 cm czy wiecej?

O Nomadzie się nie wypowiadam - nie mam zdania na temat Atomica z tej serii.

Crosmaxxa brał bym na jego miejscu conajmniej na swój wzrost.

Ja mam 171cm -ale większą wagę- i świetnie jeździło mi się na 170cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak dotychczas jeździł na nartach dla dziec,i przeznaczonych do nauki, całkowicie podstawowych, najłatwiejszych i mięciutkich, za krótkich i zbyt miękich. Ja bym go na nic specjalnie twardego nie przestawiał bo i po co, trudno powiedzieć jak szybko się przestawi a i tak na podstawowych nartach dla dorosłych poczuje ogromna różnicę no i trudniej będzie mu odpowiednio(skądinąd masy i siły też mu przybyło). Poszukaj jakiegoś podstwowego allrounda w długości 160-max 165, promień skrętu nie więcej niż 14-15 m i niech chłopak się sprawdzi, przestawi, pouczy na czymś bardziej dla niego, pojeździ sezon i sie kupi coś konkretnego - no i kasę się wyda nie za dużą. Z tych dwóch to ten Nomad bardziej - długość lepsza i łatwiejsze będą. Salomon dla mnie bez sensu dla chłopaka, to by był gigantyczna prześiadka.

Edytowane przez mihumor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak dotychczas jeździł na nartach dla dziec,i przeznaczonych do nauki, całkowicie podstawowych, najłatwiejszych i mięciutkich, za krótkich i zbyt miękich. Ja bym go na nic specjalnie twardego nie przestawiał bo i po co, trudno powiedzieć jak szybko się przestawi a i tak na podstawowych nartach dla dorosłych poczuje ogromna różnicę no i trudniej będzie mu odpowiednio(skądinąd masy i siły też mu przybyło). Poszukaj jakiegoś podstwowego allrounda w długości 160-max 165, promień skrętu nie więcej niż 14-15 m i niech chłopak się sprawdzi, przestawi, pouczy na czymś bardziej dla niego, pojeździ sezon i sie kupi coś konkretnego - no i kasę się wyda nie za dużą. Z tych dwóch to ten Nomad bardziej - długość lepsza i łatwiejsze będą. Salomon dla mnie bez sensu dla chłopaka, to by był gigantyczna prześiadka.

tak to prawda,narty miał typowo juniorskie,ale teraz te juniorskie sie kończą na długości max.150 cm i jestem zmuszony szukać nart dla dorosłych:rolleyes:

może coś takiego? http://allegro.pl/atomic-d2-7-161cm-i1213823478.html

lub http://allegro.pl/salomon-x-wing-500-160cm-711-i1199828020.html

a może takie http://allegro.pl/elan-mag4-nowe-przesylka-gratis-i1215184818.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w stylu tych Elanów powinno być ok, mi się wydają w miarę optymalne, narta o troche większym promieniu skrętu ale na pewno znacznie twardsza niż to na czym jeździł, chyba nie podniesie zbyt wysoko poprzeczki a jednocześnie postawi już pewne wymagania, przeskok jakościowy i tak będzie spory, chłopak powinien sobie poradzić i fanie pojeździć. No i narty dosyć uniwersalne, na rozne warunki. Jak te okiełzna i poniesie technikę to poszukacie czegoś bardziej sporting i profi:D A tak na serio zobaczysz jak takie narty ubierze to powinien zauważalnie w krótkim czasie jeździć pewniej, lepiej technicznie i szybciej. Widziałem to u mojej corki gdy zamienila narty ze zbyt miękich i za krótkich na lepiej dopasowane. Różnica mnie zdumiała

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jakoś po przeczytaniu opisów w dziale "narty" to te Mag4 i Nomad Deepred(chociaż nie ma go liście,pewnie nie katalogowy?) najbardziej pasują go jego umiejętności i chyba to by była na początek niezła narta...bo zawsze nowa.A co byś Ty Mihumor wybrał Elana czy Atomica?....biorąc to że cena 620 pln(elan) i 799(atomic) są chyba do zaakceptowania?...czy poszukać jakieś używki?

a te Salomon X-Wing 500 to też nie katalogowa,ale może godna uwagi?

wiem bez testów to takie wróżenie z fusów,ale nie mam mozliwości testowania,bo wyjeżdżam z rodzinka na lodowiec w listopadzie i czasu jest mało:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście brałbym Elana ale różnica w jakości tych nart może być iluzoryczna i trudna do odebrania. Możesz zastosować 2 kryteria;

- jak podobne to kupić najtańszą, chłopak chyba sezon na nich pojeździ, no moze gora dwa jak jakoś strasznie nie urosnie

- kupic te, które mu sie najbardziej podobają co w kwestiach motywacyjnych nie jest bez znaczenia.

l

A dlaczego ja myślę o Elanie:

- katalogowa druga z dołu, za trudna nie będzie ale tez nie jakiś mfajans na narciarski pierwszy krok, ma nieduży promień skrętu więc jemu będzie łatwiej z oporem materii co na początku może być nie do przecenienia, Mag ma dobre opinie i fajnie wychodzi w relacji jakość/cena, przy tej długości i promieniu skrętu może i dwa sezony pojeździć, Atomica tego nie znam, Salomon drogi jak na model pozakatalogowy - w sumie nie wiadomo co to jest, może gdyby jakoś supertani był to można zaryzykować ale tak to po co?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chłopak dotychczas jeździł na nartach dla dziec,i przeznaczonych do nauki, całkowicie podstawowych, najłatwiejszych i mięciutkich, za krótkich i zbyt miękich. Ja bym go na nic specjalnie twardego nie przestawiał bo i po co, trudno powiedzieć jak szybko się przestawi a i tak na podstawowych nartach dla dorosłych poczuje ogromna różnicę no i trudniej będzie mu odpowiednio(skądinąd masy i siły też mu przybyło). Poszukaj jakiegoś podstwowego allrounda w długości 160-max 165, promień skrętu nie więcej niż 14-15 m i niech chłopak się sprawdzi, przestawi, pouczy na czymś bardziej dla niego, pojeździ sezon i sie kupi coś konkretnego - no i kasę się wyda nie za dużą. Z tych dwóch to ten Nomad bardziej - długość lepsza i łatwiejsze będą. Salomon dla mnie bez sensu dla chłopaka, to by był gigantyczna prześiadka.

Nie zgadzam się zupełnie. Kupienie podstawowego allrounda dla dorosłych to pieniądze wyrzucone w błoto.

Chłopak młody sprawny i szybko przestawi się na na nowa nartę. Jeżęli szukać nart do kupna to raczej z grupy sportowej a jednocześnie zadbać o wyporzyczenie paru par nart.

Narty sa do jeżdżenia i jak jeździ to się szybko przystosuje a jak nie to dłużej to potrwa. Kupowanie allrounda to tak jak wsadzanie go do karta gdy juz jeździł juniorską formułą - bzdura

Jakie są umiejętności techniczne, czy jeździł z instruktorem, jaki ma charakter - raczej ostrożny czy przebojowy?

Mihumor - teoretyzujesz totalnie.

POzdro serdeczne

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram mihumora.

Pamiętam na czym sam jeździłem w wieku tego chłopaka.

Pytanie czy warto kupować narty teraz gdy chłopak szybko rośnie a i pewnie możliwe, że wagi zacznie nabierać?

Tak więc: ile dni w roku jest na nartach? Może na jeden rok wypożyczalnia byłaby dobrym rozwiązaniem?

A W12 na pewno są dobrym wyborem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie zgadzam się zupełnie. Kupienie podstawowego allrounda dla dorosłych to pieniądze wyrzucone w błoto.

Chłopak młody sprawny i szybko przestawi się na na nowa nartę. Jeżęli szukać nart do kupna to raczej z grupy sportowej a jednocześnie zadbać o wyporzyczenie paru par nart.

Narty sa do jeżdżenia i jak jeździ to się szybko przystosuje a jak nie to dłużej to potrwa. Kupowanie allrounda to tak jak wsadzanie go do karta gdy juz jeździł juniorską formułą - bzdura

Jakie są umiejętności techniczne, czy jeździł z instruktorem, jaki ma charakter - raczej ostrożny czy przebojowy?

Mihumor - teoretyzujesz totalnie.

POzdro serdeczne

Oczywiscie, ze teoretyzuje - tak samo jak ty.

Nie bardzo rozumiem co nazywasz juniorską formułą - moim zdaniem to on jeździł na juniorskiej "hulajnodze" do tej pory, chyba nie doczytałeś, jeździł na podstawowych Rosołach dla absolutnie początkujących dzieci.

Ja proponuje proste i tanie rozwiazanie moim zdaniem skuteczne, chłopak jeżdząc poprzednio na narcie zdecydowanie za krotkiej i zdecydowanie za miękiej to wspaniałej techniki i wyczucia sobie raczej nie wyrobił- stąd taka moja opinia. Nie wiem czy warto go stawiać na nartę sportową dla dorosłych, pewnie się przystosuje i nauczy tylko czy zdąży w ciągu sezonu, czy nie nabierze złych nawyków itp itd. Na nartę sportowa to on jeszcze zdąży wskoczyć a różnice w cenie nart na ten sezon lepiej wydać na instruktora.

Edytowane przez mihumor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżdzimy ok 15-20 dni w sezonie.Intensywność jazdy to rzecz względna,zależy od wielu czynników.Syna zaczyna ciągnąć trochę w puch,tak że myślę o narcie bardziej uniwersalnej niż o race.Wypożyczalnia jest też jakimś sposobem na to,ale boję się że zanim przetestuję tą "jedyną" wymarzoną nartę to może sie sezon skończyć:D

Amoże rzeczywiście wypożyczyć nartę w dł.160 cm i niech zobaczyjak na tym sie jeżdzi:confused:Bo teraz będzie miał mocny przeskok z tych Rosołów:cool:

dziękuję wszystkim za dyskusję i rady,cenne uwagi,które muszę przerobić,przemielić i coś zdecydować o czym Was powiadomię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amoże rzeczywiście wypożyczyć nartę w dł.160 cm i niech zobaczyjak na tym sie jeżdzi:confused:Bo teraz będzie miał mocny przeskok z tych Rosołów:cool:

Wiadomo, że nie każdego stać na wypozyczalnię.

Ale jeśli Cię stać to jest to najlepszy pomysł na czas gdy chłopak rosnie i nie do końca wie co lubi. Opcja z możliwością wymiany nart w ciągu dnia/dni jest przeidealna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżdzimy ok 15-20 dni w sezonie.Intensywność jazdy to rzecz względna,zależy od wielu czynników.Syna zaczyna ciągnąć trochę w puch,tak że myślę o narcie bardziej uniwersalnej niż o race.Wypożyczalnia jest też jakimś sposobem na to,ale boję się że zanim przetestuję tą "jedyną" wymarzoną nartę to może sie sezon skończyć:D

Amoże rzeczywiście wypożyczyć nartę w dł.160 cm i niech zobaczyjak na tym sie jeżdzi:confused:Bo teraz będzie miał mocny przeskok z tych Rosołów:cool:

dziękuję wszystkim za dyskusję i rady,cenne uwagi,które muszę przerobić,przemielić i coś zdecydować o czym Was powiadomię:)

Mitek ma największe doświadczenie,ale jeśli syn nie czuje zlodzonych,twardych -maszynowo stoków,to zdecyduj się na allmountain albo dobrego allrounda ,spokojnie długośc 160 cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem coś takiego http://allegro.pl/nowe-narty-atomic-hp-freestyle-163cm-c610-01-i1215967213.html co o niej sądzicie,jest za długa?może za twarda?

dobra cena i nowa:rolleyes:

promień skrętu 19 m,to dla takiego narciarza może być problemem,nie mowiąć o dorslych.Szukaj w promieniu 14-16 max,to są fajne narty:rolleyes:Może lepiej skupić się na junior z górnej półki,albo narty promowane dla dobrze jeźdzących kobiet:p

Edytowane przez dareklewandowski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

promień skrętu 19 m,to dla takiego narciarza może być problemem,nie mowiąć o dorslych.Szukaj w promieniu 14-16 max,to są fajne narty:rolleyes:Może lepiej skupić się na junior z górnej półki,albo narty promowane dla dobrze jeźdzących kobiet:p

no tak masz rację,ale narty juniorskie kończą się na 140-150 cm i to jest problem:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak masz rację,ale narty juniorskie kończą się na 140-150 cm i to jest problem:o

To nie jest problem:rolleyes:,ktoś tak wymyslil,że tak musi być-nie chcę robić wykładu o rozwoju dzieci/aby nikogo douczać!/;)

A tak naprawdę to narty junior kończą się na dlugoci GS 170 cm/nie wiem jak zjazdowe/

Edytowane przez dareklewandowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A narty juniorskie to nie kończą sie na 50 kg? Nie wiem jak tam te długie juniorskie GSy ale chłopak co za chwile będzie ważył 60 kg to już na juniorskich chyba nie bardzosię nadaje.

mam ten sam problem co autor wątku i też się motam z zakupem nart,ale że jest trochę czasu to śledzę różne wątki i oferty i mam rękę na pulsie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Oczywiscie, ze teoretyzuje - tak samo jak ty.

Nie bardzo rozumiem co nazywasz juniorską formułą - moim zdaniem to on jeździł na juniorskiej "hulajnodze" do tej pory, chyba nie doczytałeś, jeździł na podstawowych Rosołach dla absolutnie początkujących dzieci.

Ja proponuje proste i tanie rozwiazanie moim zdaniem skuteczne, chłopak jeżdząc poprzednio na narcie zdecydowanie za krotkiej i zdecydowanie za miękiej to wspaniałej techniki i wyczucia sobie raczej nie wyrobił- stąd taka moja opinia. Nie wiem czy warto go stawiać na nartę sportową dla dorosłych, pewnie się przystosuje i nauczy tylko czy zdąży w ciągu sezonu, czy nie nabierze złych nawyków itp itd. Na nartę sportowa to on jeszcze zdąży wskoczyć a różnice w cenie nart na ten sezon lepiej wydać na instruktora.

W tym wypadku raczej nie teoretyzuje. Bazuje na praktyce w uczeniu dzieic i młodzieży.

Kupno narty byle jakiej będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto jak zawsze zresztą.

W tym wypadku widzę to tak:

W wieku 14 lat naciarz powinien doskonale sam wiedzieć co chce kupić - chodzi o typ narty a nawet ulubiony model. Później powinno sie oczywiście mierzyc siły finansów rodzinnych i dokonyważ zakupów. Jeżeli zainteresowany sma nie wie to trzeba mu pomóc np. wyporzyczając narty z różnych grup.

Po charakterystyce powinna mu pasowac jakaś narta 50/50 o długości koło 170 cm.

Dzieic i młodzież adaptują się do nart momentalnie (zakłądamy, ze kolega jeździ na nie zsuwa się) i skoki nawet o 20 czy 25 cm nie jest żadnym problemem.

Jeżeli mówimy o narcie sportowej to znaczy że ma być to narta w miarę dobra (z kolekcji dostępnych w sklepach tak naprawdę żadna nie jest sportowa i wiadomo, ze to umowne określenie).

Kupowanie narta pośrednich, przejściowych obliczonych na przyzwyczajenie sie do nart dorosłych jest wyrzucaniem pieniędzy i cofaniem się.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

W wieku 14 lat naciarz powinien doskonale sam wiedzieć co chce kupić - chodzi o typ narty a nawet ulubiony model. Później powinno sie oczywiście mierzyc siły finansów rodzinnych i dokonyważ zakupów.

zgadzam się,ale czy mój syn chcąc narty freestylowe/o których nie mam większego pojęcia/ to dobry wybór dla 15 latka,który przecież nie uprawia narciastwa zawodowo,wiadomo,że na takiej narcie można uprawiać narciarstwo prawie w każdych warunkach;)Z obserwacji widzę,że bardziej go interesuje narciarstwo pozatrasowe niż snowpark,czy to będzie dobry wybór?-pytanie do Mitka:rolleyes:

PS.Pax ma podobny problem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie, ze tez miałem taki problem.

Ale w wieku 14 lat wiedziałem, że lubię długi skręt i jazdę ze względnie dużymi prędkościami.

Miałem wtedy salomony eguipe 10T 2V o dł. 168cm. Miałem ok 173 cm wzrostu i wazyłem koło 65-70kg. Narta była w miarę ok. Ale w nastepnym sezonie była zdecydowanie za miękka. W wieku 15 lat (na koniec sezonu) tata kupił mi Atomic race GS:9 (to juz był model przyszłoroczny) dł. 170cm. Byłem zachwycony!

Zdecydowanie polecam wyjście do jakiejś większej, lepszej wypożyczalni i przejechanie się na kilku parach :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...