Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

"Styl" - czy jest cos takiego w narciarstwie?


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Do rozpoczęcia wątklu natchnęły mnie posty niektórych kolegów w których jest mowa o "stylu jeżdżenia", zazwyczja rozumianym jako jazda skretem ciętym (carvingowo) lub nie (z elementami zeslizgu). Na przykład w wypowiedzi dotyczącej doboru nart:

"....uniwersalnego by mogła bez większych problemów przechodzić ze stylu klasycznego w carvingowy."

Do tego nalezy dodać tytułem komentarza, że zazwyczaj "styl carvingowy" jest przeciwstawiany "stylowi klasycznemu" uważanemu za sposób jazdy zarezerwowany dla poczatkujących i niedouczonych.

Niestety jest to dość nagminne pojmowanie techniki narciarskiej, z którym - moim zdaniem - powinniśmy walczyc jako siła fachowa.

A więc: :):)

Stylu w przytoczonym powyżej rozumieniu w narciarstwie nie ma i nigdy nie było. Mozna powiedzieć, że ktos przejechał dany fragment trasy, slalom czy też wykonał jakis trik w ładnym stylu - czyli zgodnie z technicznymi założeniami, pewnie i dynamicznie, w sposób miły dla oka zdradzający dobrego narciarza. Mozna o kimś (np o zawodniku) powiedzieć, że jego styl jazdy ( czyli indywidualne cehcy jazdy zawodnika: sposób prowadzenia nart, pozycja, spaosób trzymania kijków itd.) mi sie podoba lub nie.

Jeżeli zaś chodzi o jazdę takim czy innym rodzajem skrętu to mamy tu do czynienia z zastosowana techniką jazdy a nie stylem. Technik jazdy jest wiele i ewoluują one od momentu powstania narciarstwa. Częśc z nich jest juz rzadko uzywana, część wyszła juz użycia, część jest stosowana przez wszystkich a część wszyscy chcieliby zastosować.

Nie ma przy tym technik lepszych czy gorszych. Są techniki bardziej wymagające lub mniej ale wszystkie należą do repertuaru technik narciarskich i są sobie równe.

Każda z technik jest dostosowana do okreslonych warunków. Na równym przygotownym stoku możemy zastosowac technike cietą o większym lub mniejszym promieniu. Na stromym zazwyczaj przejdziemy w smig z większym lub mniejszym elementem slizgowym. W snigu nieprzygotowanym trudnym będziemy próbowac technik oporowych a może i skocznych jak będzie stromo.

Nie piszmy więc o stylach - to nie pływanie - i nie przeciwstawiajmy sobie poszczególnych technik bo tak naprawdę to dobry narciarz powinien znac je wszystkie i umiec zastosować w odpowiednim momencie.

Pozdrawiam serdecznie

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek ty jak zwykle w sedno sprawy trafiasz z taką siłą rażenia, że klękajcie narody. Mnie też wkurzają takie sformułowania i nie raz mnie korci, żeby komuś to wytknąć, ale wiadomo jak to jest z krytyką zwłaszcza wobec tych co krytyki nie przyjmują i uważają, że są nieomylni. A twój pomysł z tym wątkiem jest fajny bo nie krytykuje nikogo osobiście a piętnuje nagminną nieprawidłowość w nazewnictwie. Więc za twoim postem my wszyscy forumowicze jako ci, którzy coś tam o nartach wiedzą i coś tam lepiej jeżdżą niż zwykły przechodzień na ulicy dbajmy o to by terminologia była właściwa to podnosi poziom i zrozumiałość dyskusji.

Dzięki i pozdrawiam.

PS Mówić o stylach w narciarstwie to tak jakby inżynier powiedział, że coś się psuje w urządzeniu.

A psuć to się mogą ogórki w słoiku.

Edytowane przez lokiec3
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mitek:)

Myślę, że sens twojej wypowiedzi rozumiem.

Nie mniej nie dziwią mnie zwroty typu "styl klasyczny", choć brzmią zabawnie w kontekście narciarstwa:D

Spróbowałem poszperać w słowniku wyrazów bliskoznacznych i o to wyniki:

1. słownik internetowy "gdy ci słowa zabraknie" STYL - synonim - TECHNIKA

2. słownik internetowy "bryk.pl" STYL - synonim - METODA

Moim skromnym zdaniem jest to trochę dyskusja na poziomie Prof. Bralczyka i Prof. Miodka:D:D:D

Technika zjazdu (czy inaczej mówiąc styl lub metoda zjazdu) ma być skuteczna i zapewniać maksimum bezpieczeństwa, a ideałem jest jak sprawia frajdę;).

Bo co by nie mówić to służy ona do przemieszczenia się z punktu A do punktu B, w naszym przypadku z reguły z góry na dół.

Pozdrawiam

Edytowane przez borok222
literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo stylów to w narciarstwie od lat jest tak:

Poligonem doświadczalnym jest Puchar Świata tam w ostatnich latach zawodnicy wprowadzali zmiany stylu i techniki jazdy. Taka zmiana zawsze była krytykowana ale jak zawodnik zaczynał wygrywać i odnosić sukcesy to reszta zaczynała to kopiować :)

Tak, że czasem można być innym ;-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Cześć Mitek:)

Myślę, że sens twojej wypowiedzi rozumiem.

Nie mniej nie dziwią mnie zwroty typu "styl klasyczny", choć brzmią zabawnie w kontekście narciarstwa:D

Spróbowałem poszperać w słowniku wyrazów bliskoznacznych i o to wyniki:

1. słownik internetowy "gdy ci słowa zabraknie" STYL - synonim - TECHNIKA

2. słownik internetowy "bryk.pl" STYL - synonim - METODA

Moim skromnym zdaniem jest to trochę dyskusja na poziomie Prof. Bralczyka i Prof. Miodka:D:D:D

Technika zjazdu (czy inaczej mówiąc styl lub metoda zjazdu) ma być skuteczna i zapewniać maksimum bezpieczeństwa, a ideałem jest jak sprawia frajdę;).

Bo co by nie mówić to służy ona do przemieszczenia się z punktu A do punktu B, w naszym przypadku z reguły z góry na dół.

Pozdrawiam

Dzięki za przytoczone tłumaczenia. Mnie osobiście zastoswanie słowa styl jako synonim technik razi i stąd pierwsza część postu. Tym bardziej, że możemy powidzieć o stylu jazdy _ środkowa część postu - a więc wydaje się uzasadnione unikanie dwuznaczności.

To co jest ważniejsze i - moim zdaniem absolutnie nieprawdziwe - to przeciwstawianie sobie technik i ich selekcjonowanie na "lepsze" i "gorsze".

Miałem sposobność jeździć nie raz z narciarzami specjalizującymi się w jeźzie pozatrasowej (zazwyczaj byli to skitourowcy). Czystość ich techniki cietej na ubitym pozostawiała sporo do życzenia. Ślad zazwyczaj był mieszany z elementami śladu slizgowego. Kontrola nad nartą pełna ale - i tu to słowo pasuje idealnie - styl jazdy niezbyt ładny a technika niedoskonała.

Po zjechaniu z trasy w cięższy, kopny, trudny snieg ich pewność poruszania się była inspirująca. repruar technik i sposób ich dostosowania do warunków po prostu wzorowy a tak gdzie nawet najlepsi carvingowcy po prostu walczyli o zycie oni grzali pełną parą.

Czy przez to że nie byli doskonlai w najmodniejszej technice ich wartość jako narciarzy była mniejsza?

Nie sądzę - i o to również chodzi.

Pozdrawiam

Pozdrowienia serdeczne

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....To co jest ważniejsze i - moim zdaniem absolutnie nieprawdziwe - to przeciwstawianie sobie technik i ich selekcjonowanie na "lepsze" i "gorsze". ....... Czy przez to że nie byli doskonlai w najmodniejszej technice ich wartość jako narciarzy była mniejsza?

Nie sądzę - i o to również chodzi.

Dokładnie tak!!!!!!!!

I dlatego napisałem, że rozumiem i podziękowałem za posta, który mnie zaciekawił.

Również serdecznie pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Do rozpoczęcia wątklu natchnęły mnie posty niektórych kolegów w których jest mowa o "stylu jeżdżenia", zazwyczja rozumianym jako jazda skretem ciętym (carvingowo) lub nie (z elementami zeslizgu). (...)

Nie piszmy więc o stylach - to nie pływanie - i nie przeciwstawiajmy sobie poszczególnych technik bo tak naprawdę to dobry narciarz powinien znac je wszystkie i umiec zastosować w odpowiednim momencie.

Pozdrawiam serdecznie

Ot co, dzięki za tego posta.

Ponieważ podobnie to widzę, to nie dalej jak wczoraj "chcąc nie chcąc", "rad nierad" - musiałem się raz "przyczepić" ;) Od dziś będę ew. linkował ten wątek :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście zastoswanie słowa styl jako synonim technik razi i stąd pierwsza część postu. Tym bardziej, że możemy powidzieć o stylu jazdy _ środkowa część postu - a więc wydaje się uzasadnione unikanie dwuznaczności.

Witam

Rozumiem to tak samo - można stosować różne techniki jazdy(w zależności od warunków, umiejętności, czy tego, jak lubimy jeździć) i czynić to w lepszym lub gorszym stylu. Znajomego narciarza poznaję na stoku po jego indywidualnym stylu, nie po technice jazdy, z której akurat korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszmy więc o stylach - to nie pływanie - i nie przeciwstawiajmy sobie poszczególnych technik bo tak naprawdę to dobry narciarz powinien znac je wszystkie i umiec zastosować w odpowiednim momencie.

Pozdrawiam serdecznie

:DZgadzam się w 100%:rolleyes:,ale termin "styl"jest używany w języku potocznym przez narciarzy,to tak jak z mojego życia zawodowego -"woreczek"żółciowy,a przecież chodzi o pęcherzyk żółciowy,ale pacjent i ja wiemy o jaki narząd chodzi:D,i nie będę przecież tłumaczył choremu prawidłowej terminologii anatomicznej;)Tak jest podobnie w tym przypadku,wiadomo,że są techniki narciarskie,ewentualnie można mówić o szkołach techniki narciarskiej..austriackiej,włoskiej,francuskiej..A technika prezentowana przez instruktorów,prezenterów się różni:p,pomimo,ze jeżdzą skretem ciętym lub ślizgowym,ale wizulnie się różnią;)Potocznie też mówimy-"że podoba się styl jazdy -a nie technika jazdy":pAle bardzo dobrze,że instruktorzy narciarstwa zauważają ten problem,a my amatorzy powinniśmy operować prawidłowym językiem narciarskim:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomego narciarza poznaję na stoku po jego indywidualnym stylu, nie po technice jazdy, z której akurat korzysta.

Masz rację. Mój najwierniejszy kolega zawsze mawia: Możesz być ubrany na różowo w damskich ciuchach a ja i tak poznam, że to ty jedziesz - taki masz styl jazdy.....

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...