Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kupujemy?


Rekomendowane odpowiedzi

Inna ewentualność to zaciągnięcie Kredytu w dużo tańszym Banku - 11% to zdecydowanie bardzo drogi kredyt.

Realny koszt kredytu to Wibor 1 miesięczny + 2% marży - dało by to ograniczenie kosztów o ponad 1 mln zł.

Mniejsze oprocentowanie to może oznaczać większą prowizję za przyznanie, oprócz tego większe wymaganie zabezpieczenie takiego kredytu(minimum 200 %) może jeszcze bank zażyczyć sobie ubezpieczenie kredytu, a to nie są małe pieniądze:rolleyes:

...aa, i jeszcze na pewno bank zażyczy sobie ubezpieczenie całej kredytowanej i zabezpieczanej nieruchomości, o czym szanowny pan pismak(Marboru - podoba Ci się, teraz lepiej? nie musisz odpowiadać:rolleyes:) nie ma zielonego pojęcia jak i o innych zagadnieniach związanych z tym biznesem:rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze oprocentowanie to może oznaczać...

Ale nie musi ;) co, jak co, ale na tym doskonale się znam :D

Poza tym jeśli Inwestor byłby z prawdziwego zdarzenia mógłby wykorzystać szansę i skorzystać z Dotacji Unijnych - czyli darmowej kasy :)...co w znaczny sposób wpłynęłoby na koszt całego przedsięwzięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę coś jeszcze.

Otóż wspomniana jest budowa karczmy,ale nie ma nic na temat jej funkcjonowania.Jeśli to ma być restauracja na poziomie,to trzeba sobie doliczyć w opcji minimum 4 osoby(to i tak optymistyczne założenie) na zmianę(praca co drugi dzień od rana do wieczora).

Jak wspomniał wcześniej Ravick,potrzebna kasjerek,a w sumie minimum dwie,bo będzie jak na otwarciu Nowej Osady.

Ratrak.Można kupić używany,ale trzeba wtedy do kosztów utrzymania dopisać sobie nie tani serwis.Tutaj mamy wyliczenia tyczące się tylko paliwa,a przecież 10-letni ratrak będzie się zapewne psuł.Jeszcze trza doliczyć koszt wymiany freza - nie wiem jak często,ale wiem że się go regularnie wymienia.

Kupno ziemi.Niech będzie cena jaką wymyślił autor,ale czy uwzględnił wycinkę choć jednego drzewa? :eek: No chyba,że to za stodołom będzie... ;)

Przygotowanie i budowa parkingu - nie zostały uwzględnione w tych podstawowych kosztach! :confused: 2,8 + 10,5 + 0,2 = 13,5 A gdzie koszta parkingu i karczmy?Odpowiedni plac plus jego wyasfaltowanie to też poważniejszy koszt.Do tego jego odśnieżanie,bez względu na to,czy kupimy odpowiedni sprzęt czy wynajmiemy firmę.

Wyliczenia ciekawe,ale rzeczywiście zbyt ogólne. :rolleyes:

Jest też druga strona...

Autor założył,że karnet na dzień to 65zł(karnety dzienne lub kilkudniowe,średnia) - wiele stacji w Beskidach żąda za dzień 90zł,jak Czantoria czy COS Skrzyczne (i nie ma opcji tańszej na kilka dni),Nowa Osada nawet nie ma dniówki,tylko 4 godz... :mad: Mimo to chętnych jest więcej niż może się zmieścić bezpiecznie na trasach.

Autor piszę tylko o funkcjonowaniu w sezonie,ale przecież taki wyciąg krzesełkowy może funkcjonować również w lecie,jeśli miejsce będzie zachęcać do wyjazdów np. w celach widokowych.Można jeszcze dobudować zjeżdżalnię,małpi gaj,stok dla rowerzystów,mountainboardzistów,grasski itp.,ale to kolejny wydatek,który tu nie jest uwzględniony. :rolleyes:

Tu jest spore pole do "popisu". :rolleyes:

No ale chyba nadmiernie rozmieniam na drobne... ;)

PS.Sławek,ostatnio to przerabialiśmy z tym prądem - bardziej opłaca się wymienić co jakiś czas bezpiecznik,niż zwiększyć pobór mocy. ;)

Po prostu maszynę odpala się do skutku... :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie musi ;) co, jak co, ale na tym doskonale się znam :D

A na 1,2% jest możliwy kredyt?

(pytam poważne skoro się znasz)

Poza tym jeśli Inwestor byłby z prawdziwego zdarzenia mógłby wykorzystać szansę i skorzystać z Dotacji Unijnych - czyli darmowej kasy :)...co w znaczny sposób wpłynęłoby na koszt całego przedsięwzięcia.

Jasne, jasne...

To jest dopiero czad:eek:

Wiem i się zam, bo korzystałem, akurat z powodzeniem:), ale przedsięwzięcie było mniej złożone niż to o którym piszemy w tym temacie:rolleyes:, a i tak schodów co nie miara...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prosciej hale wybudowac ze stokiem narciarskim w srodku?

Lepiej na tym wyjdziecie.

Dolicz klimatyzacje, a schłodzenie 500 metrowej hali ze stokiem do -2*, gdy na zewnątrz jest 35* nie jest tanie... I dlatego w Europie są chyba... 3? stoki "halowe"

Zrozumcie, że gdyby budowa stoku była łatwa, to w każdej małej miejscowości mielibyśmy po kilka wyciągów na pierwszym lepszym polu, na którym w lecie ludzie sadzą ogórki...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie i budowa parkingu - nie zostały uwzględnione w tych podstawowych kosztach!...Odpowiedni plac plus jego wyasfaltowanie to też poważniejszy koszt.

Już Ci powiem(bo mam doświadczenie:rolleyes:) samo utwardzenie placu podbudowa z klińca do takiego etapu żeby tylko dało się wjechać samochodem osobowym to koszt minimum 30 zł za 1 metr kwadratowy. Taki parking 3000 m2 to minimum:rolleyes: czyli to jest stówa, a jak na to rzucisz asfalt i to taki cieniutki to jest druga stówa. Przy czym nie ma tu kanalizacji:rolleyes:, jak zrobisz kanalizacja to kolejna stówa, a jak za kasę z Uni to ho ho... każą robić seperatory(coś takiego co wyłapuje olej z deszczówki co spływa)

PS.Sławek,ostatnio to przerabialiśmy z tym prądem - bardziej opłaca się wymienić co jakiś czas bezpiecznik,niż zwiększyć pobór mocy

No właśnie tyle że to nie polega w pewnym momencie na napisaniu pisma do energetyki z wnioskiem o zwiększenie mocy, tu już trzeba wybudować własną stację trafo, zapłacić za nią, a potem oddaje się ją w prezencie energetyce:rolleyes:. Co nie zmienia faktu że z portfela wyfruwa kilkaset tyś zł:rolleyes:.

ps. Johnny, przyjedź do mnie ja Ci pokażę takie bezpieczniki, ciekawe czy chciał być je wymieniać gołymi rękami:eek::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jack
Dolicz klimatyzacje, a schłodzenie 500 metrowej hali ze stokiem do -2*, gdy na zewnątrz jest 35* nie jest tanie... I dlatego w Europie są chyba... 3? stoki "halowe"

3 to sa w odleglosci 50 mil od mojego domu.

Odlicz lapowki dla ekoterrorystow ktorych w przypadku budowy takiej hali w miescie nie musisz placic i juz wyjdziesz na zero z ta klima;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na 1,2% jest możliwy kredyt?

(pytam poważne skoro się znasz)

Skoro pytasz to pewnie wiesz, że większość Polaków (nie mówię o średnich i dużych kredytach Inwestycyjnych), którzy jakiś czas temu zaciągali Kredyty Hipoteczne (nawet takie na 20tyś zł) w CHF - właśnie w tej chwili ma takie oprocentowanie, bądź niższe (to zależy jaką marżę sobie wynegocjowali).

Zapewniam Cię również, że możliwy jest Kredyt z oprocentowaniem poniżej 1,2% i nie tylko we Frankach.

Jeśli chodzi natomiast, o tego typu instrumenty finansowe - ryzyko zmienności kursu jest bardzo istotne - co dzisiaj odczuwają zwykli "Kowalscy".

W przypadku dużych Firm, Korporacji z całą pewnością należałoby rozważyć opcję Kredytu Walutowego.

W praktyce jeżeli na tego typu kredyt Firma, podejmuje decyzję pozytywną - zabezpiecza się od Ryzyka zmienności kursu Instrumentami pochodnymi...ale tu też należy uważać.

Oprócz standardowego kredytu - w przypadku, który jest omawiany, czyli 13,5 mln zł - należało by wziąć pod uwagę inne sposoby finansowania.

Sam osobiście - rozpatrując wszystkie za i przeciw - zdecydowałbym się na dobry Kredyt Korporacyjny w złotówkach...w tym momencie wynegocjowanie dobrej marży na walucie byłoby bardzo trudne.

Edytowane przez marboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w złotówkach i tylko w złotówkach:rolleyes:

Jeśli chodzi o Banki Komercyjne (kredyt bez żadnych dofinansowań, programów pomocowych itp itd) - taki kredyt jest raczej niemożliwy.

Oprocentowanie poniżej lub równe Wiborowi raczej nie wchodzi w grę...

...przynajmniej ja się z takim nie spotkałem - z punktu widzenia Banku byłoby to zwyczajnym dokładaniem do interesu.

Z praktyki Ci powiem, że...

...zdarzają się jednakże przypadki tego typu, że Firma zaciąga atrakcyjny Kredyt - właśnie Wibor 1M + marża 0,5% (łącznie teraz 4,35%)...i zakłada depozyt 3M na 4,75% lub więcej...w zależności od Banku...i na całej operacji zarabia jakieś 0,4%.

...no ale to nie dla wszystkich coś takiego ;):)

PS. Są oczywiście również takie Produkty Kredytowe, które przez krótki czas pozbawione są oprocentowania (limit w rachunku, karta kredytowa) - ale tutaj raczej w grę wchodzą kwoty do ok 100tyś zł i w pierwszym przypadku spotkałem się z takim produktem do 7 dni - całkowicie bez kosztów, natomiast w drugim przypadku - standard to 50 dni.

Inne kredyty np. przy sprzedaży ratalnej tzw. "0%" mają ukryty koszt (ubezpieczenie, prowizja) i z reguły również połączone są ściśle ze sprzedażą konkretnej gamy produktów - np. kredyty samochodowe.

Edytowane przez marboru
PS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie dajmy się zwariować.

Może i łatwo nie jest i z kłód rzucanych pod nogi pewnie i las tropikalny dałoby się w Polsce wybudować, ale ilość powstających i rozwijających się stacji na południe od Krakowa świadczy o tym, że na tym się zarabia, choć oczywiście jest ryzyko podobne jak w branży hotelarskiej, że właściciele to entuzjaści narciarstwa z potężnymi kontami dokładający non stop do tego biznesu.

Ale patrząc na Białkę, Jurgów czy Kluszkowce śmiem w to wątpić.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście - rozpatrując wszystkie za i przeciw - zdecydowałbym się na dobry Kredyt Korporacyjny w złotówkach...w tym momencie wynegocjowanie dobrej marży na walucie byłoby bardzo trudne.

Ale nie niemożliwe. A przy tej cenie CHFa warto się pomęczyć bo wygląda na to, że warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Banki Komercyjne (kredyt bez żadnych dofinansowań, programów pomocowych itp itd) - taki kredyt jest raczej niemożliwy.

Oprocentowanie poniżej lub równe Wiborowi raczej nie wchodzi w grę...

...przynajmniej ja się z takim nie spotkałem - z punktu widzenia Banku byłoby to zwyczajnym dokładaniem do interesu.

Z praktyki Ci powiem, że...

...zdarzają się jednakże przypadki tego typu, że Firma zaciąga atrakcyjny Kredyt - właśnie Wibor 1M + marża 0,5% (łącznie teraz 4,35%)...i zakłada depozyt 3M na 4,75% lub więcej...w zależności od Banku...i na całej operacji zarabia jakieś 0,4%.

...no ale to nie dla wszystkich coś takiego ;):)

PS. Są oczywiście również takie Produkty Kredytowe, które przez krótki czas pozbawione są oprocentowania (limit w rachunku, karta kredytowa) - ale tutaj raczej w grę wchodzą kwoty do ok 100tyś zł i w pierwszym przypadku spotkałem się z takim produktem do 7 dni - całkowicie bez kosztów, natomiast w drugim przypadku - standard to 50 dni.

Inne kredyty np. przy sprzedaży ratalnej tzw. "0%" mają ukryty koszt (ubezpieczenie, prowizja) i z reguły również połączone są ściśle ze sprzedażą konkretnej gamy produktów - np. kredyty samochodowe.

Nie chodzi o kredyt konsumpcyjny, tylko o inwestycyjny, ja z takiego korzystam realne oprocentowanie roczne 1,2 % okres kredytowania 15 lat, prowizja za udzielenie 1%, karencja w spłacie kapitału 2 lata, odsetki płatne co miesiąc raty kapitałowe kwartalnie lub półrocznie.

A wracając do ujawniania kosztów o których pan pismak nie napisał, bo nie ma zielonego pojęcia, albo wiedział o tym ale nie napisał bo by mu nie wyszła fajna kalkulacja, to przypomniało mi się że jak parking to będzie potrzebny jeszcze solidny ciągnik do odśnieżania i posypywania tegoż parkingu i dróg dojazdowych. Myślę że to musi być taki ciągnik o mocy 130 km, do tego pług czołowy, koszt ok 200 tyś zł.

Nie neguję faktu że można na tym zarobić, bo jak widać można, ale równie dobrze można przyjąć takiego dzwona że hej:eek:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khe, khe...

pozwolę sobie nieśmiało zabrać głos w sprawie Cichego. Otóż od kilku lat jeżdżę z pacholętami na zimowe ferie w te okolice i mam zasłyszane wiadomości, że dochodowość owego stoku mocno się obniżyła po tym, jak wystartowała stacja w Witowie (rzut oscypkiem od Cichego). Po prostu dłuższy stok z kanapą odebrał wyciągowi w Cichym sporo klientów. Na stronie wyciągu można sobie podejrzeć aktualny widok - tłoku tam raczej nie ma. Nawiasem mówiąc, sam mam zamiar tam pojeździć właśnie z tego powodu, że dopiero się uczę i zależy mi na luźniejszym stoku o jakim takim nachyleniu, by móc spokojnie poćwiczyć. Będę tam za dwa tygodnie. Jeśli wątek nie zemrze śmiercią naturalną, opiszę moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do ujawniania kosztów o których pan pismak nie napisał, bo nie ma zielonego pojęcia, albo wiedział o tym ale nie napisał bo by mu nie wyszła fajna kalkulacja, to przypomniało mi się że jak parking to będzie potrzebny jeszcze solidny ciągnik do odśnieżania i posypywania tegoż parkingu i dróg dojazdowych. Myślę że to musi być taki ciągnik o mocy 130 km, do tego pług czołowy, koszt ok 200 tyś zł.

Sławek :)

Śnieg się sam rozjeździ. Dorzucasz jakieś kompletnie niepotrzebne koszta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek :)

Śnieg się sam rozjeździ. Dorzucasz jakieś kompletnie niepotrzebne koszta ;)

no,nie była mowa o tworzeniu czegoś na poziomie, taki mercedes, a Ty chcesz realizować ideę "podpierać ale zbierać"

SB, psujesz nasze marzenia:rolleyes:

My nie wydamy ani złotówki na to bo wszystko co trzeba zrobimy sami:D

No to jeszcze Cię dobiję,

żeby dostać 10 milionów kredytu, to trzeba będzie wykazać przed bankiem udział własny na poziomie 30 % wartości inwestycji:rolleyes:, czyli ponad 4 mil zł:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze Cię dobiję,

żeby dostać 10 milionów kredytu, to trzeba będzie wykazać przed bankiem udział własny na poziomie 30 % wartości inwestycji:rolleyes:, czyli ponad 4 mil zł:D:D

Widzę, że nie czytamy ze zrozumieniem....:rolleyes:

Napisałam, że nie wydamy ani złotówki więc po co nam kredyt?:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby dostać 10 milionów kredytu, to trzeba będzie wykazać przed bankiem udział własny na poziomie 30 % wartości inwestycji:rolleyes:, czyli ponad 4 mil zł:D:D

Nie każdy Bank ma takie wymagania.

SB - jeśli można spytać, który Bank i na jakich zasadach dał Ci kredyt na 1,2% w złotówkach?

Bo normalny Bank to z pewnością nie jest :D :D :D

Sam chętnie taki bym wziął bo szykuje mi się inwestycja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB - jeśli można spytać, który Bank i na jakich zasadach dał Ci kredyt na 1,2% w złotówkach?

BGŻ:), na zasadach wolnorynkowych i z dumą przyznam że bez złotówki łapówy:)

Bo normalny Bank to z pewnością nie jest :D:D

Sam chętnie taki bym wziął bo szykuje mi się inwestycja :)

Nie ma normalnych banków, a już na pewno nienormalni są Ci co go tworzą, pracują w nim, to jest jakiś matrix:mad:, oni gadają do mnie po chińsku i jak by im papier zabrał, to mogą iść do domu beż ryzy papieru nic nie zrobią:D

Sam chętnie taki bym wziął bo szykuje mi się inwestycja :)

Obawiam się że to jest żaden argument dla banku:p, jak już wcześniej ustaliliśmy nie pracują tam normalni, ale przyznam że z wszystkich banków z którymi miałem do czynienia BGŻ jest najnormalniejszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BGŻ:), na zasadach wolnorynkowych...

...jeśli to jest Kredyt wolnorynkowy bez żadnych dotacji Unijnej bądź ARiMR... :confused:, czegoś nie rozumiem...

Tym bardziej, że na ich stronie informacja, co do oprocentowania kredytów inwestycyjnych jest dosyć jasna - są oparte na 1 i 3 miesięcznym Wiborze + marża (czyli standard rynkowy) - http://www.bgz.pl/dla_firmy/male_srednie/finansowanie_dzialalnosci/kredyt_inwestycyjny.html#tabs=1

Jutro zadzwonię do Kolegi z BGŻ i spytam go o Kredyt na którym Bank traci :) :) :)

Sprawa nadawałaby się do "Śmiechu Warte" :D jeśli nic nie pokręciłeś...

Bo 1,2% to raczej powinna być marża a nie Oprocentowanie RRSO.

Tym bardziej, że Bank musi utworzyć rezerwę udzielając kredytu...a koszt pieniądza na międzybanku to ok 3,8%.

Więc z punktu widzenia Biznesu Bankowego to super strata a nie Zysk.

Coś SB podejrzana sprawa ;)

Edytowane przez marboru
sprecyzowanie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeśli to jest Kredyt wolnorynkowy bez żadnych dotacji Unijnej bądź ARiMR... :confused:, czegoś nie rozumiem...

Coś SB podejrzana sprawa ;)

A gdzie ja napisałem że to kredyt bez dotacji i dopłat:confused:

Zasugerowałem Ci że nie na wszystko można taki kredyt dostać, już nie chciałem pisać że trzeba mieć jeszcze odpowiednie wykształcenie i doświadczenie:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...