Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

pomoc w doborze nart


arek992

Rekomendowane odpowiedzi

dziekuje wam bardzo za pomoc i wasze opinie pomogly mi one zrozumiec ze mierze zbyt wysoko

Spokojnie :) Koledzy trochę postraszyli ale nie wymiękaj zbyt szybko - oczywiście możesz ten sprzęt sprzedać ale czy na pewno musisz? :)

Ja oczywiście ani trochę nie wierzę w te 6, a nawet 5 po 5 dniach jazdy - ale z drugiej strony jesteś młody i wyraźnie nadprogramowo duży :) Przy twoim wzroście i przede wszystkim sporej masie od razu musisz sięgać po wyższe modele niż dla początkujących. Wyższe (sztywne) modele doświadczony narciarz traktuje z dużą dynamiką - ty masz to z natury.

Dlatego uważam, że skoro kupiłeś te narty - to owszem ambitny wybór, ale już na nich walcz dalej, zamiast zmieniać sprzęt raczej zainwestuj w instruktora - te narty nie gryzą :)

Owszem są dość długie i sztywne - ale ty jesteś spory, są może niezbyt mocno taliowane - ale ty pewnie jesteś daleko od jazdy na krawędzi, i mają te 70 mm w talii - nie powinny być zbyt nerwowe dla ciebie.

Może będą trudne w miękkim śniegu na wiosnę ale większość z takim śniegiem ma problemy - jeśli instruktor ci wytłumaczy, czy przeczytasz albo sam do tego dojdziesz - dlaczego narta skręca i jak jej w tym pomóc - to też dasz radę :) W ostateczności zaniesiesz je do serwisu żeby zrobili ci bardziej lajtowy tuning, jakieś podniesienie itp.

Co do butów - nie zgadzam się za takim podejściem typu półśrodki, że na początek to tylko miękkie buty itd. Z grubsza przyjmuję, że punktem wyjścia jest waga narciarza, czyli mniej więcej flex=masa, dla zaawansowanych trzeba dodać sporo, dla początkujących odjąć. Nie jesteś jednak ułomkiem możesz więc szukać od razu w twardych butach, najwyższych modelach amatorskich/allround (nie Race) - pod jednym warunkiem - że dobrze je dobierzesz, będą dobrze dopasowane, nie będą gniotły, unieruchomią staw skokowy, piętę itp Poczytaj - sporo pisano na ten temat, na innym forum jest też dobry tekst nt. przymierzania butów ;) Ew. popatrz na video:

Nie wybieraj butów, marki itd. wirtualnie - to nie ma znaczenia co przeczytałeś w opiniach, czy co sugeruje portal czy producent - to są buty dla ciebie, wybierają twoje nogi i stopy. Akurat np. Fischer Soma Progressor 120 to są prawdopodobnie dość wąskie buty (jak to Fischer na ogół) - jeśli masz szeroką stopę, czy wysokie podbicie to możesz tam stopy w ogóle nie wsadzić :)

Musisz przymierzać, posiedzieć w nich w sklepie, zabrać na noc do domu itp. ale wartość flex typu 100-120 nie wydaje mi się przesadzona. Co miałyby złego ci zrobić takie buty? :) Gryzą? :) Twardsze buty są wyraźnie droższe ale w zamian dostajesz to i owo w zamian, lepsze jakościowo wkładki, różne (coraz więcej) części termoformowalnych we wkładce itp. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzesz dobrze buty dla siebie, nie na podstawie opisu, marketingu itp. Nartę masz już solidną to wypadało by mieć czym ją kontrolować :)

Jeszcze raz, krótko: do sprzętu wystartowałeś ambitnie ale jeśli zainwestujesz w naukę, jesteś młody, ambitny - to dasz radę :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo w skrócie napisałem koledze w PM a co do butów to czy jesteś pewien że flex 95 będzie nie odpowiedni dla początkującego narciarza nawet mimo takich wymiarów. :rolleyes:

Myślę, że zasadniczo sprawa flex'a jest drugorzędna - tylko tyle, że twardsze buty to zarazem wyższe modele i najczęściej wyższa klasa buta - i parę rzeczy się z tym wiąże.

Produkuję się też na ten temat w innym wątku :) ale podam przykład Salomona sprzed chyba 4 lat, kiedy ja kupowałem - oglądałem wtedy buty dość uważnie i pomiędzy xWave 7, 8, 9, 10 różnica nie polegała tylko na flexie ale na różnych detalach wykończenia i na ilości części termoformowalnych we wkładce - w efekcie to 10 były najwygodniejsze :)

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_buty&id_grupy=1626&id_modelu=1363

Popatrz (~cie) na opisy wkładek - tu są lakoniczne ale widać przynajmniej różnicę w nazwie. Podobna sytuacja była wtedy przy butach Nordica, gdzie tylko Speedmachine 14 miała zajefajny żelowy język:

http://www.skionline.pl/sprzet/?co=kolekcje_buty&id_grupy=1394&id_modelu=1216

nota bene tu jest wg mnie złe foto buta (2 lata to samo)- tego języka akurat tu na foto nie ma ale jest w opisie

***

Temat rzeka i zauważę, że akurat na tym forum i na portalu nie ma dobrego opracowania nt. butów, ich doboru, ew. dyskusji o paru mitach które czasem funkcjonują - albo ja dotąd nie trafiłem. Dobry tekst jest na innym forum ;)

O tyle dziwne, że dobór butów najczęściej jest ważniejszy, trudniejszy i bardziej żmudny niż nart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,jeśli nie ma problemu ze stopami, np różnica miedzy jedną a drugą stopą ja osobiście mam co powoduje że do sportu motocyklowego mam dwie "identyczne" pary 46 i 47 jeden wkładam na lewą drugi na prawą :D

Do tego co zauważyłem to do mierzenia buta narciarskiego ludziska zasiadają z "jedwabną" skarpetką a panie w pończoszkach ...a na stok potrafią założyć ze dwie grube skarpety :D i zaczyna się narzekanie ;)

Edytowane przez Roobs
sprostowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie moga napotkac mnie trudności z butem o flexsie powyzej 90 ?

finansowe :D a tak na poważnie żadne jak dobrze dobierzesz buta i nie będzie nic gniotło, czyli mierzyć mierzyć i to co pisali koledzy nic na szybko poświęć temu trochę czasu

Edytowane przez nurek1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale za twardy but na początek to też nie jest to co powinno być używane przez amatora.

Uzasadnij :)

Bo właściwie w czym jest problem, i co to znaczy "za twardy"? Zwłaszcza dla faceta 108 kg :)

BTW: wszyscy jesteśmy amatorami - tak mi się wydaje :) Jacyś zawodowcy się tu pojawiali, ale też raczej byli zawodowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Ambro tutaj świetnie zadał pytanie na ktore chcialem odpowiedziec:)

taki but ni jak ma się dla takiego narciarza na początek twardo niewygodnie dziwne uczucie jak kolega ma słuszną wagę ok 100 kg to spokojnie bucik 80-90 na spokojnie na przyswojenie elementarnych zasad narciarstwa wystarczy. będzie wygodnie nie będzie nic boleć a jak poźniej zacznie jeździć agresywniej i zaistnieje taka potrzeba kupi sobie twardsze buty pow 100 i będzie mogł jeździć agresywniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, przecież jak taki cieżki zawodnik zacznie jeździć w butach 120 i na twardych nartach to strach pomyśleć jakiego sprzętu będzie potrzebował jak już się czegoś nauczy. Wtedy proponuję mu tzw hiszpańskie buty, które wraz z robieniem postępu będzie mógł sobie za pomocą śruby coraz bardziej dociskać a do tego może jakieś dwuteowniki o odpowiedniej sztywności. Sama waga nie jeździ więc nie ma co przesadzać. Znam ludzi jeżdżących w skali forum na 7-8, dużych chłopów co w miękich butach zapodają a przesiednli się na nie ze 120tek-ponoć chodzi o wyczucie. Więc z tą twardością to bez przesady- tylko chłopak siłowo zacznie jeździć bo sprzęt pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...