Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zadanie z narciarzami


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, chyba zbyt pochopnie podeszliście do rozwiązania tego zadania.

W związku z tym, że jest to ruch jednostajnie zmienny, różnica odległości na mecie będzie funkcją czasu zjazdu. A w treści jej nie podano.

Moim skromnym zdaniem odpowiedź to:

Różnica będzie wzrastać o cztery metry z każdą sekundą zjazdu począwszy od momentu ruszenia zawodnika nr 2.

Dla przykładu:

Przyjmując, że czas zjazdu wynosi 10s.

To przy a=2m/s^2 droga wyniesie 100m.

Więc dla zawodnika nr 2 czas będzie równy 8s (bo ruszył 2s po pierwszym).

Przy takim założeniu pokona on drogę 64m.

Różnica wynosi więc nie 4m a 36m.

Przy założeniu czasu zjazdu 20s dostajemy:

droga pierwszego (dla a= 2m/s^2) = 400m, dla drugiego (18s) droga = 324m.

Różnica więc wynosi 76m.

Wzór na różnicę to chyba:

x=2a(t+1) dla t zawodnika nr2 (oczywiście przy różnicy czasu 2s).

lub:

x=2a(t-1) dla t całego zjazdu.

PS: mam nadzieję, że się nie pomyliłem bo będzie siara:)[/quote

Chyba będzie :), każdy z narciarzy w ciągu 2sek przebywa drogę 4m, a ponieważ drugi wystartował z 2 sekundowym opóźnieniem... w związku z tym odpowiedź NICO jest jedynie słuszna ;). Zobacz wzory z linku ROSSI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Narciarze...

...zadanie narciarskie z Fizyki - poziom liceum :D

Kto się pokusi? ;)

Dwaj narciarze o takiej samej wadze zjeżdżają z górki. Pierwszy z nich wystartował o 2 sekundy wcześniej niż jego kolega i obaj uzyskali przyspieszenie równe 2m/s^2. W jakiej odległości od mety będzie drugi narciarz w chwili kiedy pierwszy ukończy trasę? Jaka będzie różnica czasów między ich finiszami?

Piotr nie będzie żadnej siary. Kto pyta nie błądzi.

Podstawiasz błędne dane.......

......Tylko przez ten czas narciarz nr1 oddala od narciarza nr2 się ruchem jednostajnie-przyspieszonym.....

Kurcze ROSSIGNOL może na moim kompie widać co innego?

Wkleiłem cytat od marboru dla porównania.

Jeśli masz to samo, to gdzie jest napisane że przez pierwsze dwie sekundy narciarze poruszają się ruchem jednostajnie przyspieszonym, a po dwóch sekundach ruchem jednostajnym prostoliniowym?

Może ja mam coś z oczami?

Chyba, że zjazd odbywa się na DSD w Bytomiu:confused::D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ROSSIGNOL może na moim kompie widać co innego?

Wkleiłem cytat od marboru dla porównania.

Jeśli masz to samo, to gdzie jest napisane że przez pierwsze dwie sekundy narciarze poruszają się ruchem jednostajnie przyspieszonym, a po dwóch sekundach ruchem jednostajnym prostoliniowym?

Może ja mam coś z oczami?

Chyba, że zjazd odbywa się na DSD w Bytomiu:confused::D;)

POPEŁNIASZ BŁĄD , ONI CAŁY CZAS JADĄ RUCHEM JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM Z TAKIM SAMYM PRZYSPIESZENIEM W KAŻDYM MOMENCIE JAZDY.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będzie :), każdy z narciarzy w ciągu 2sek przebywa drogę 4m, a ponieważ drugi wystartował z 2 sekundowym opóźnieniem... w związku z tym odpowiedź NICO jest jedynie słuszna ;). Zobacz wzory z linku ROSSI.

Tadziu chcesz mi powiedzieć, że w ruchu jednostajnie przyspieszonym prędkość v=const.

Bo tylko wtedy, w takim samym interwale czasowym zostanie pokonana jednakowa wielkość drogi.

Zgodnie z linkiem:

v(t)= V0 + at więc przy założeniu, że v0=0 i a=const v(t) jest wprost proporcjonalne do czasu ruchu.

Czas płynie więc z jego upływem, przy stałym przyspieszeniu prędkość rośnie.

W związku z tym droga pokonywana też nie jest stała.

zgodnie z linkiem:

s = s0 + v0t + at^2/2 przy założeniu s0 = 0, v0 = 0 i a = const droga s jest wprost proporcjonalna do kwadratu czasu.

I z tego bierze się zmienna różnica. CNW

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu chcesz mi powiedzieć, że w ruchu jednostajnie przyspieszonym prędkość v=const.

Bo tylko wtedy, w takim samym interwale czasowym zostanie pokonana jednakowa wielkość drogi.

Zgodnie z linkiem:

v(t)= V0 + at więc przy założeniu, że v0=0 i a=const v(t) jest wprost proporcjonalne do czasu ruchu.

Czas płynie więc z jego upływem, przy stałym przyspieszeniu prędkość rośnie.

W związku z tym droga pokonywana też nie jest stała.

zgodnie z linkiem:

s = s0 + v0t + at^2/2 przy założeniu s0 = 0, v0 = 0 i a = const droga s jest wprost proporcjonalna do kwadratu czasu.

I z tego bierze się zmienna różnica. CNW

Nie Piotrusiu, chciałem Ci powiedzieć że:

Ruch jednostajnie przyspieszonyruch, w którym prędkość ciała zwiększa się o jednakową wartość w jednakowych odstępach czasu. Ciało takie ma przyspieszenie o stałej wartości, a jego kierunek i zwrot są równe kierunkowi i zwrotowi prędkości tego ciała.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co dzisiaj Marboru dla nas wymyśli :D:D:D . Fajny temat narciarski.:D:D

Tu przerobiona wersja zadania : jadą dwa pociągi...

Jadą dwaj narciarze. Jeden wyjechał z punktu A z prędkością 120 km/h, drugi ruszył o 6 godzin później z punktu B. Przez godzinę "śmigował" 35 km/h potej jednostajnie przyspieszył do 80 km/h. Kiedy spotkają się na stoku. :confused:

Rosi myślę, że jak jadą po polskich torach to najprawdopodobniej będzie to w niedziele w Białce :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Nurek faktycznie nie dopisałem o tych torach.:D :D :D

Pewnie Nico pomyśli że to w szpinderov off młym, a Jan Koval pomyśli o Mendozie w Argentynie, Mitek o górce Szczęśliwca(żart), Pax o francji, John i Aklim o Rohace , Przemo na Chopok....... itd. :)

hehe dobre Rossi w przyszłym sezonie trzeba pomyśleć żeby te tory prowadziły do jednej stacji :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna by podejsc jak do rowni pochyłej bez tarcia, ale brakuje dlugosci między A i B.

Jesli chodzi o zadanie "1" to mozna jako przyklad dac spadanie swobodne.

Jesli opuscimy 2 ciała o takiej samej masie z wysokosci "h" z opóznieniem 2 sek to ciała

nabiorą takiej samej predkosci tylko wszystko dzieje sie o 2 sek pózniej i kiedy bedą w ruchu będzie między nimi taka sama odległosc więc bedzie ich dzielił dystans jaki był miedzy nimi w 2 sek. (czyli w momencie startu drugiego ciała).

Acha ! Widzę innych reklamujacych "dane".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedno z tych zadań z Gimnazjum, które mnie przerażają :eek: :eek: :eek:

Do rozwiązania jego są wszystkie dane :)

Stosujemy zasadę zachowania energii:E=Ep+Ek

na wysokości h1=10m narciarz ma energię Ep1=m*g*h1 i Ek=0

na wysokości h2=5m narciarz ma energię Ep2=m*g*h2 i Ek=Ep1-Ep2=(m*V^2)/2

(m*V^2)/2=m*g*h1-m*g*h2 //*(2/m)

V^2=2g(h1-h2)

V^2=2*10m/s^2(10m-5m)=100m^2/s^2

V=10m/s

Mimo wszystko...

...powtórzę: to Przerażające, czego uczą się dzieci - piszę to całkiem poważnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zobaczcie zadanie "przegięcie"...z tarcia...po gimnazjalne :eek:

Narciarz zjeżdżający z górki zatrzymuje się na poziomej powierzchni po przebyciu drogi 5 m. Współczynnik tarcia nart o śnieg wynosi 0,05. Oblicz prędkość, z jaką narciarz rozpoczął ruch po poziomym odcinku trasy.

PS. Zadanie, pytanie numer 2: Ile młody Człowiek ma lat jak kończy Gimnazjum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady zachowania pędu i wzoru na silę tarcia i na drogę wyszlo mi okolo 0,15m/sec

?????? :o

niko 15 cm na sekundę to chyba troszkę za wolno jak na narciarza ;)

Rozwiązanie:

Fw=ma

Fw=T

T=fFn

ma=fFn

ma=fmg

a=fg

a=0,05*10=0,5m/s²

V=0m/s

V=V₀-at => V₀=at => t=V₀÷a

s=V₀t-(at²)÷2

s=V₀(V₀÷a)-[a(V₀÷a)²]÷2 -po przekształceniach => V₀=√2sa

V₀=√2*5*0,5≈2,2m/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwaj narciarze o takiej samej wadze zjeżdżają z górki. Pierwszy z nich wystartował o 2 sekundy wcześniej niż jego kolega i obaj uzyskali przyspieszenie równe 2m/s^2. W jakiej odległości od mety będzie drugi narciarz w chwili kiedy pierwszy ukończy trasę? Jaka będzie różnica czasów między ich finiszami?

Chyba nie twierdzisz, że NIKO się pomylił.

Niestety pomylił się. Gdyby w treści było że w ciągu pierwszych 2s jazdy narciarze uzyskali prędkość 2m/s i dalej poruszali się ruchem jednostajnym wtedy odpowiedź Niko byłaby prawidłowa.

Ponieważ w zadaniu nie podano czasu jazdy ani długości trasy znalezienie odległości między narciarzami gdy pierwszy dojedzie na metę nie jest możliwe.

Jakby ktoś chciał się czepić to można by też dywagować też na temat określenia "uzyskali przyśpieszenie" tzn. kiedy uzyskali? na starcie czy w innym momencie?

Zakładając przyśpieszenie na starcie 2m/s'2 i ruch jednostajnie przyśpieszony przez cały czas sytuacja będzie wyglądała następująco:

Po 1s:

Narciarz 1 uzyskał prędkość V=2m/s, przejechał 1m

Narciarz 2 stoi na starcie

Po 2s

Narciarz 1 uzyskał prędkość V=4m/s, przejechał 1m + 3m razem 4m

Narciarz 2 stoi na starcie

Po 3s

Narciarz 1 uzyskał prędkość V=6m/s, przejechał 1m + 3m + 5m razem 9m

Narciarz 2 uzyskał prędkość V=2m/s, przejechał 1m

Po 4s

Narciarz 1 uzyskał prędkość V=8m/s, przejechał 1m+3m+5m+7m razem 16m

Narciarz 2 uzyskał prędkość V=4m/s, przejechał 1m +3m razem 4m

Jak widać z każdą sekundą odległość miedzy narciarzami będzie wzrastać.

W praktyce aż do momentu gdy przestaną przyśpieszać i zaczną jazdę ruchem prostoliniowym.

Jesli opuscimy 2 ciała o takiej samej masie z wysokosci "h" z opóznieniem 2 sek to ciała

nabiorą takiej samej predkosci tylko wszystko dzieje sie o 2 sek pózniej i kiedy bedą w ruchu będzie między nimi taka sama odległosc więc bedzie ich dzielił dystans jaki był miedzy nimi w 2 sek. (czyli w momencie startu drugiego ciała).

W ruchu jednostajnie przyśpieszonym będą się różniły o taką samą wartość prędkości ale odległość będzie się zwiększać. Dopiero w momencie zrównoważenia sił grawitacji przez opór powietrza i rozpoczęcia ruchu prostoliniowego odległość między spadającymi ciałami nie będzie się zwiększać.

Edytowane przez netmaniaq
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...