Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Autostrada D1 w CZ do Ostrawy za free


pawel_br

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o winetki austriackie na tej trasie to pierwszy raz w tym roku spotkałem się na granicy austriacko-czeskiej w knajpie z opłatą dodatkową w razie płatności kartą ! jeżeli płacimy < 10 eur kartą to dodatkowa opłata 1 euro. Niby niedużo ale chodzi o sam fakt - te opłaty dodatkowe będą się pojawiały coraz częściej (ze względu na zmianę przepisów) i nie muszą być tak symboliczne w przyszłości. Dla sknerusów ważne:laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przejściu granicznym w Mikulovie (a właściwie, to już w Drasenhofen) przy zakupie winiety, mnie też odmówiono przyjęcia zapłaty kartą, a z kolei w spożywczym markecie we Włoszech poinformowali mnie, że płatności kartą przyjmują dopiero powyżej 30 EUR.

Jak widać, jesteśmy świadkami powstawania w UE nowej świeckiej tradycji :wink:

Edytowane przez Chris_M
dodane Drasenhofen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W styczniu jechałem A1-D1, winietę tym razem bez problemu z drobnymi kupiłem na pierwszej stacji Shell.

W poprzednią sobotę około 9 na stacji Shella kolejki były jak w PRL-u. Ludzie ledwo się mieścili w stacji. Pojechałem na stację Shella po drugiej stronie - tam były tylko 2 10-dniowe, a potrzebne były 3. W końcu kupiłem na małej stacji przy rondzie przy zjeździe na Chałupki, niestety płacąc złotówkami.

Tak więc jadąc w szczycie, lepiej mieć odliczone korony, i kupować przy rondzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat do Włoch jeżdżę przez Chałupki, a teraz A1, dla mnie jest to najlepsza trasa za Puław w Alpy. Wcześniej kierowałem się na Cieszyn i tam winiety kupowałem jeszcze w Polsce najczęściej przy okazji tankowania na stacji BP lub Orlen, stacja Slownaftu po stronie czeskiej ( na rondzie za Olzą należy skręcić w lewo i potem na skrzyżowaniu też w lewo ) była chyba czynna w godz. 6.00-23.00.

Na opisywanej w tym wątku stacji Shell-a najczęściej jestem ok. 3.00-4.00 w nocy. Tylko za pierwszym razem jak jechałem przez Chałupki to Pani miała zamknięty budynek i obsługiwała przez okienko nocne jak w aptece. Wtedy też miałem problem z zakupem winiety 10 dniowej bo owa Pani nie miała jak wydać z 500 Koron, ale poszukałem w zakamarkach portfela i wygrzebałem potrzebną kwotę. Następni kupujący mieli też ten problem...

Wszystkie następne wyjazdy odbywały się już bez żadnych problemów. Nie płaciłem kartą, bo zawsze staram się mieć kupione Korony, żeby nie mieć ewentualnych trudności z płatnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Będę jechał z Krakowa A4, potem A1 i D1. Gdzie po polskiej stronie znajduje się ostatnia stacja benzynowa?

Jest problem, bo przy autostradzie, po zjeździe na A1 - nie ma, ostatnie są przy A4.

Nie ma nigdzie nawet przy objeździe mostu w Mszanie.

Możesz ew. zjechać do któregoś miasta, miasteczka przy trasie, np. do Żor, najlepiej może do Jastrzębia; ew. także do Wodzisławia - parę kilosów, i jeśli tam zjedziesz to chyba nie ma sensu nawet wracać zaraz na A1, tylko ciągnąć na Chałupki i tam się włączyć znów na A1.

Tak czy owak to strata czasu - ja dolewam gdzieś wcześniej i jadę dalej, bak mam duży więc dojeżdżam na miejsce w AT bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jeta, to może popraw strzałkę na mapie, bo wychodzą pierdoły, jak się patrzy na satelitę.

Pozycję stacji skopiowałem ze swojego TomToma, więc stąd wyszedł błąd ok. 50 metrów, ale już go poprawiłem i pozycja stacji jest już zgodna ze zdjęciem satelitarnym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Odświeżam post

Czy D1 dalej jest bezpłatna od granicy do Ostrawy? Gdzie kupujecie winietki wjeżdżając do Czech z A1?

Jadąc tamtędy ostatnim razem zwracałem uwagę na to, do którego miejsca autostrada jest bezpłatna. Okazuje się, że bezpłatna jest jeszcze cała obwodnica Ostrawy i dopiero na jej końcu zaczyna się autostrada płatna.

Oznacza to, że jeśli na tej pierwszej stacji Shella jest tłum kupujących winiety, to można podjechać do Ostrawy i kupić winietę na jakiejś stacji w mieście.

Przy okazji zadam pytanie, które mnie nurtuje od dłuższego czasu.

Przy niektórych lepszych drogach są takie białe prostokątne tabliczki, z żółtym kółkiem, w które jest wpisana litera M.

Podejrzewam, że może on oznaczać drogę tylko dla pojazdów samochodowych, ale pewności nie mam.

Czy ktoś wie, co ten znak oznacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zadam pytanie, które mnie nurtuje od dłuższego czasu.

Przy niektórych lepszych drogach są takie białe prostokątne tabliczki, z żółtym kółkiem, w które jest wpisana litera M.

Podejrzewam, że może on oznaczać drogę tylko dla pojazdów samochodowych, ale pewności nie mam.

Czy ktoś wie, co ten znak oznacza?

M jak Myto

A po czesku Mytne = Płatne

MYTOCZ_tolled_segments_signs_240x120.gif

tak oznaczone odcinki są odcinkami płatnymi

Edytowane przez MB
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M jak Myto

A po czesku Mytne = Płatne

To w tym momencie nie bardzo wiem co myśleć, bo na obwodnicy Ostravy były przy autostradzie tabliczki ze znakiem przekreślonego parkometru, które zinterpretowałem jako odcinek bezpłatny, zwłaszcza że na dalszym odcinku autostrady te parkometry na tabliczkach już przekreślone nie były. Niestety nie pamiętam, czy na tej obwodnicy tabliczki z literą M były przekreślone, czy nie.

Najciekawsze, że te tabliczki z literą M oznaczającą płatny odcinek są np. na drodze z Brna do Mikulova, która nie jest drogą ekspresową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie płatnych odcinków

[ATTACH=CONFIG]10940[/ATTACH]

Ekhmmm, pokazałeś znak z bezpłatną autostradą :)

Chodzi o to przekreślenie - to "bez poplatku" (znak E11):

http://www.dopravni-znaceni.eu/znacky/dopravni-znacky-dodatkove-tabulky/

http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=132&Itemid=175

Przy okazji - mapka w serwisie chyba się ciut zestarzała, 1,5 roku:

http://www.skionline.pl/stacje/oplaty-za-drogi-winiety-w-czechach-w-roku-2013,samochodem-na-narty,150.html

Nie wnikałem w szczegóły, jest tam coś cokolwiek inaczej?

http://pl.checkinprague.com/platne-drogi-w-czechach.aspx

może nie? ..."wytęż wzrok" ;-)

Edytowane przez gajowy01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myto - to opłaty za samochody ciężarowe, a nie osobowe

I to wyjaśnia wszelkie wątpliwości!

Czyli mapa płatnych dróg dla samochodów ciężarowych jest tutaj: http://www.mytocz.eu/files/images/maps/MYTOCZ_381_toll_map.gif

a dla pojazdów do 3,5 tony tutaj: http://www.motorway.cz/image/sticker_large.gif

To wyjaśnia również moje wątpliwości odnośnie obwodnicy Ostravy oraz drogi do Mikulova: dla samochodów do 3,5 t są one bezpłatne, a dla cięższych już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - mapka w serwisie chyba się ciut zestarzała, 1,5 roku:

Jeśli już jesteśmy przy nieaktualnych informacjach, to chyba nieprawdziwą jest wiadomość, że "W Austrii obowiązkowo na zimówkach" i że za brak zimówek grozi mandat 5000 euro - http://www.skionline.pl/stacje/w-austrii-obowiazkowo-na-zimowkach,samochodem-na-narty,61.html

W 2010 roku rozmawiałem ze swoją gaździną w Zillertal i mówiła mi, że zimówki u nich wcale nie są obowiązkowe, natomiast w razie kolizji za winnego zostaje uznany kierowca pojazdu bez zimowych opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już jesteśmy przy nieaktualnych informacjach, to chyba nieprawdziwą jest wiadomość, że "W Austrii obowiązkowo na zimówkach" i że za brak zimówek grozi mandat 5000 euro - http://www.skionline.pl/stacje/w-austrii-obowiazkowo-na-zimowkach,samochodem-na-narty,61.html

W 2010 roku rozmawiałem ze swoją gaździną w Zillertal i mówiła mi, że zimówki u nich wcale nie są obowiązkowe, natomiast w razie kolizji za winnego zostaje uznany kierowca pojazdu bez zimowych opon.

Chyba... jednak nie, tzn. taki przepis jest oczywiście i obowiązuje warunkowo - jest uzależniony od warunków atmosferycznych i sytuacji na drodze.

"- Wyposażenie zimowe – obowiązek dostosowania pojazdu do warunków zimowych spoczywa na kierowcy. W szczególności obejmuje to obowiązek posiadania opon zimowych lub uniwersalnych, oznakowanych M&S (mud & snow) pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia i dłużej, jeżeli na drogach utrzymuje się pokrywa śnieżna, błota śniegowego lub lodu."

www.pbd.org.pl

"w Austrii obowiązuje tzw. „sytuacyjny obowiązek stosowania opon zimowych”, jednakże w okresie zimowym (od listopada do połowy kwietnia) każdy samochód osobowy do 3,5 tony musi być wyposażony w opony zimowe na czterech kołach w warunkach zimowych - jeżeli jest ciepło i sucho, to nie ma tego obowiązku."

http://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie

Jak dla mnie ew. konsekwencje przy dowolnej stłuczce właściwie wyczerpują temat; a do tego doświadczenie przypomina, że zdarzają się tam śnieżyce w kwietniu i w maju, nawet w dolinach.

W ościennych państwach "tranzytowych", czyli CZ, DE, SK - przepisy są analogiczne, jakkolwiek, jeśli chodzi o rozsądną interpretację ww. przepisów to bardziej ufam w tych co po niemiecku gadają.

Edytowane przez gajowy01
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...