Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak dobrać długość nart?


cala

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie czyli największy czysty łuk jakim można pojechać przy bardzo małym kącie zakrawędziowania. Dla danego kąta zakrawędziowania istnieje zawsze jeden czysty łuk po którym narta może jechać. Pisząc, że na narcie o małym promieniu r można pojechać czysto większe łuki po prostu mijasz się z prawdą. I tą oczywistą bzdurę sprostowałem. I nawet nie miałoby znaczenia czy jeżdżę na nartach i czy jestem naukowcem z Politechniki. Bzdura to bzdura.

A jadąc w ześlizgu można oczywiście mówić o promieniu krzywej toru jazdy. Elementarna matematyka Panie Mądraliński

pozdro

Wiesiek

Ale... o czym Ty w ogóle piszesz, teraz stwierdzam że o prawach fizyki masz takie samo pojęcie jak o jeździe na nartach, czyli nierne i jeszcze próbujesz tym kogoś zainteresować.

Tak po koleżeńsku Ci zdradzę że narta w czasie jazdy się jeszcze wygina i to ma wpływ na promień wycinanego łuku i to nawet dość duże:cool::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po koleżeńsku Ci zdradzę że narta w czasie jazdy się jeszcze wygina i to ma wpływ na promień wycinanego łuku i to nawet dość duże

Twój "zdrowy" rozum mnie poraża - ręce opadają - tutaj masz związek między talowaniem narty i kątem zakrawędziowania i możliwymi do osiągnięcia na nartach czystymi łukami. Jak to przestudiujesz i zrozumiesz to wyjdzie, że dokładnie o tym pisałem.

http://www.if.uj.edu.pl/Foton/96/pdf/04%20karwing.pdf

A co do podważania moich kompetencji narciarskich to powiem, że to wsiowa zagrywka - nie znasz mnie ale tak na wszelki bąknąłeś. Po co ten smród???

I to jeszcze moderator. Żenua

Pozdro

Wiesiek

Człowieku nie wypisuj bzdur, bardzo chciałbym zobaczyć jak jedziesz czysty skręt na krawędziach o promieniu 6 metrów.

Aby było śmieszniej proponuję zakład - stawiamy po 5 000 zł (jak chcesz może być więcej). Pokażę Ci czysty "6 metrowy" skręt...

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to więcej się lepiej nie pytaj:biggrin:

a dlaczego nie :confused::

każdy wątek żyje własnym życiem i oprócz treści zasadniczych , pojawiają się też inne , dla mnie przynajmniej , równie ciekawe:biggrin: ,bo , że tak wtrącę przy okazji , cóż to by było za forum , bez tej soli i pieprzu:wink:

Ps

IMO , kolega Wujot ma rację

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nie :confused::

każdy wątek żyje własnym życiem i oprócz treści zasadniczych , pojawiają się też inne , dla mnie przynajmniej , równie ciekawe:biggrin: ,bo , że tak wtrącę przy okazji , cóż to by było za forum , bez tej soli i pieprzu:wink:

Ps

IMO , kolega Wujot ma rację

Lato,nudnawo.rzadko tu zaglądam a szkoda bo wątek ,,pieprzny"! Racja na temat czystości skrętu w zależności od r narty bardziej po stronie kolegi Wujota moim zdaniem. No i nie oceniajmy umiejętności narciarskich po tym co tu ktoś ,,skrobnie" bo to niepoważne. Sam jeżdżę marnie, wolno i do czystych ślizgów ciętych na ,,rantach'' mi daleko. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać moim oponenci zostawili mnie na placu boju samego (a szkoda bo już mi się marzyły łatwo zarobione pieniądze)...

W zlinkowanej wcześniej pracy na przedostatniej stronie są dwa arcyciekawe wykresy - możemy z nich odczytać, że dla narty o taliowaniu 12 m osiągniemy skręt o promieniu 6 m zakrawędziowując nartę do kąta 60 stopni i mając prędkość 35 km/godz. Wszyscy funcarwerzy odpowiedzą, że jest to do zrobienia luźnym bykiem, Dla narty o taliowaniu 18 m po zakrawędziowaniu do 60 stopni wytniemy łuk o promieniu 9 m ale tutaj trzeba jechać już konkretne 50 km/godz.

Wydaje się, że granicznym ekstremalnym dla slalomki (12m) łukiem możliwym do wykonania jest r=4 m. Zgadzałoby się to z moimi doświadczeniami z Radarca gdzie na narcie o taliowaniu 8m jeździłem łuki o r=3m. Na wszelki wypadek przypomnę, że promień to połowa średnicy! Więc zakład, który proponowałem oznaczał, że na szerokości dużej willi należałoby podjechać stycznie do boku i wyjechać stycznie do przeciwległego boku. Wszyscy co jadą 360-kę powiedzą, że spoko.

A wracając do dyskusji - nie jest problemem, że czegoś nie wiemy. Wszak uczymy się przez całe życie. Nie jest nawet problemem gdy w niewiedzy jesteśmy zacietrzewieni i bronimy swoich racji do końca. Kluczem jest styl dyskusji i szacunek dla adwersarza - tutaj tego zabrakło i to mnie troszkę zdegustowało. Nawiasem mówiąc nie jest to jedyne miejsce gdzie można pogadać o nartach - są inne znacznie żywsze...

pozdro

Wiesiek

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... - możemy z nich odczytać, że dla narty o taliowaniu 12 m osiągniemy skręt o promieniu 6 m zakrawędziowując nartę do kąta 60 stopni i mając prędkość 35 km/godz....

Oczywiście mając narty o odpowiedniej sztywności wzdłużnej i poprzecznej, bo w przypadku kłapcia przy takim wychyleniu, wygięciu narty i prędkości uzyskamy ześlizg (narta tego nie utrzyma) połączony na końcu z efektowną glebą.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mając narty o odpowiedniej sztywności wzdłużnej i poprzecznej, bo w przypadku kłapcia przy takim wychyleniu, wygięciu narty i prędkości uzyskamy ześlizg (narta tego nie utrzyma) połączony na końcu z efektowną glebą.

Pozdrawiam

nie zapomnijmy jeszcze o masie narciarza ( cięższy , przy tej samej prędkości , łatwiej odkształci nartę ) no i oczywiście o technice:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...