Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nart dla poczatkujacego


xwiewiurx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chialbym poprosic szanowne towarystwo o pomoc w doborze nart dla mnie. Wypelnilem formularz i tak on wyglada

1. Płeć - M

2. Wiek - 29

3. Waga - 68kg

4. Wzrost - 175

5. Na nartach jeżdżę od 1 sezonu, ( byly to 3 dni)

6. Moje umiejętności określam na 4 (bylem co prawda 3 dni na nartach ale po 2gim dniu zalapalem o co chodzi w skrecie carvingowym)

7. Moje buty to: nie mam/ szukam ( to zdaje sie byc trudniejsza sprawa niz kupno nart , jesli ktos ma jakies propozycje chetnie poczytam. stope mam raczej szersza w rozmiarze 42)

8. Teraz jeżdżę na nartach/model: nie mam/ szukam

9. Preferuję styl jazdy: ciezko okreslic ale dlugi jak i krotki skret sprawia mi tyle samo frajdy. nie ma to az tak duzego znaczenia na razie bo zaczynam przygode z nartami :) skrecac lubie i jako tako umiem, szybka jazde tez lubie a "niedzielnie" tez pojezdze

10. Upatrzyłem sobie narty - http://allegro.pl/narty-carvingi-atomic-varioseries-gt-dl-157-cm-i2927982229.html

11. Mój budżet na narty to około - 300 - 400 zl

Nie chce kupowac nart na 1-2 sezony a potem ze wzrostem moich umiejetnosci zmieniac na inne. Zalezy mi na nartach ktore moglbym dalej uzywac nie bedac juz swiezakiem a te zdaja sie takie byc. Chetnie poczytam opinie szanownego grona narciarzy i narciarek :) dodam jeszcze ze na narty chcialbym sie wybrac w polowie lutego.

Pozdrawiam

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Moje buty to: nie mam/ szukam ( to zdaje sie byc trudniejsza sprawa niz kupno nart , jesli ktos ma jakies propozycje chetnie poczytam. stope mam raczej szersza w rozmiarze 42)

Piszę o to kolejny raz i zaczynam recytować jak mantrę, "zacznij od butów" mają być: Twoje, dobrze dopasowane ("długo mierzone"), z flexem min. 80-90 lub więcej. Pozostaje poczytać o doborze butów i mierzyć mierzy mierzyć....

A co do zakupu nart to sprawa jest o tyle prostsza że nawet jak kupisz używki to łatwiej je będzie sprzedać i mniej stracisz niż na butach, a dodatkowo zły wybór narty będzie mniej odczuwalny (chyba że kupisz 190cm/100mm i na takich specjalistycznych łopatach chciałbyś uczyć się carvingu na ubitym stoku).

Jak mają być dobre narty w kapciach na nogach to już lepiej sztacheta pod dobrym butem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym sie zgodze, czytalem gdzies na forum ze zakup nart dla poczatkujacego nie jest az takim trudnym wyzwaniem i tak jak piszesz pewnie nie odczuje zbyt wielkiej roznicy przy zlym wyborze. ale czy ta narta ktora podalem w linku jest w miare ok jak na start?

ok zabiore sie za szukanie butow, jak na razie znalazlem te: http://allegro.pl/buty-narciarskie-atomic-m-tech-80-roz-27-42-i2917366321.html jedyne mierzenie na ktore moge sobie teraz pozwolic to kupienie ich i przymierzenie w domu i ewentualne odeslanie. nie jest to najlepszy pomysl ale coz. no chyba ze kupowac buty na ostatnia chwile jak bede gdzies w goraach i zaczne urlop od chodzenia po sklepie w mojej okolicy nie mam jak kupic i ich mierzyc. co myslicie o tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko racja, ale jak się jeździ na narty pociągiem lub busem to trzeba ze sobą wozić i przenosić cały majdan :buty, narty, kask, plecak z jadłem i piciem . Mnie to odpowiada. (kasku nie mam) ,ale mojej dorosłej córce już nie. Auta nie ma bo uważa ,że prawa jazdy i tak nie zda (pani mgr. filologii !). Narty raz czy dwa razy w sezonie może nosić ,ale o kupnie butów nie chce słyszeć skoro można je wypożyczyć. Jest typowo weekendową narciarką chociaż za dziecka była 4 razy na obozie narciarskim. Odkąd jeździ często do Hiszpanii coraz mniej podoba jej się zima i wszystko co jest z ta pora roku związane. Docelowo chce na stałe wyjechać do Hiszpanii, którym to krajem jest zachwycona. Jej wybór i nic na to nie poradzę. Miało być o butach narciarskich:confused: Przepraszam:smile: Muszę swoje zmienić bo obecnie używane są zdecydowanie za miękkie i rozkapciałe (flex 70 i po trzech sezonach)

Kolego xwiewiurx po trzech dniach na nartach nie wypada sobie wstawiać 4 w skali forumowej. Ja po 42 dniach (18 dni w Alpach )spokojnie wstawiam sobie mocną jedynkę. Tak na poważnie to skala forumowa jest do niczego (d...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bo teraz doczytałem. 300-400 zł na buty i narty:mad:: Zapomniałeś o jedynce przed tymi sumami .1300-1400zł to koniecznie nowe ,dobre buty (około500-700zł) i używane lub nowe w okazyjnych obniżkach solidne narty (600-900zł). Chcesz pojeździć kilka lat to musisz zainwestować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego janku zgodze sie ze skala forumowa jest do d.. bo 4 to troche wysoko. zatrzymac sie umiem skrecac rowniez itp.... stad ta 4-ka choc skoro zaczynam to powinna byc 1-ka. acha i mala poprawka 300-400 zl mialo byc tylko na narty uzywane. o butach nie myslalem dopoki kolega na forum mnie nie poprawil ze wpierw buty sie kupuje. a wiec 300-400 zl na narty uzywane, a buty kobiecznie nowe i myslalem tak z max 600 zl przeznaczyc na buty. chce zasinwestowac porzadnie stad moje konkretne propozycje co do nart i butow. podalem 2 linki. dobre badz nie to juz czekam na wasze opinie bo dla mnie wydaje sie byc ok. w tych butach flex moglby byc wiekszy...

a z kolega majkelem sie niezgodze, spodobal mi sie ten sport, nawet sie w nim czuje a poza tym lubie byc niezalezny i nie chce sie ograniczac do wypozyczalni, godzin otwarcia, deklaracja na ilosc dni wypozyczenia sprzetu itp... dlatego zdecydowalem sie kupic deski i buty :) POSTANOWIONE

Edytowane przez xwiewiurx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczałem narty i buty tylko 7 razy później kupiłem nowe narty i buty w sumie za 1800zł. To była dobra decyzja. Mogłem kupić trochę dłuższe narty,ale i te za krótkie Blizzardy gforce z grupy AR przez dwa sezony spisywały się dobrze.Skoro spodobało ci się narciarstwo zjazdowe to nic tylko kupować solidny sprzęt i na stoki. Ja po dwóch sezonach wymieniłem narty, teraz kolej na buty i tu mam zamiar kupić coś solidniejszego nie na trzy ,ale na co najmniej 5 sezonów o flexie 90/100 . Te które mnie interesują kosztują teraz 1300zł. Poczekam do marca ,powinny zejść poniżej 1000zł. Nie marnuj czasu bo ja zacząłem przygodę z narciarstwem o przynajmniej 20 lat za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku posłuchałem twojej rady i wyjeździłem się dzisiaj do szaleństwa. A teraz do remontu kręgosłupa. Może wrócę w kwietniu, a na pewno w grudniu. no to Heeeeeeeeeeeeeeej.

Super. Ja byłem wczoraj na Czantorii o czym w dwóch miejscach na Forum zameldowałem( 9 wyjazd narciarski w tym sezonie). Zdrówka życzę :smile:

Mnie trochę dokucza lewe kolano,dlatego sześć dni pauzy od nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczałem narty i buty tylko 7 razy później kupiłem nowe narty i buty w sumie za 1800zł. To była dobra decyzja. Mogłem kupić trochę dłuższe narty,ale i te za krótkie Blizzardy gforce z grupy AR przez dwa sezony spisywały się dobrze.Skoro spodobało ci się narciarstwo zjazdowe to nic tylko kupować solidny sprzęt i na stoki. Ja po dwóch sezonach wymieniłem narty, teraz kolej na buty i tu mam zamiar kupić coś solidniejszego nie na trzy ,ale na co najmniej 5 sezonów o flexie 90/100 . Te które mnie interesują kosztują teraz 1300zł. Poczekam do marca ,powinny zejść poniżej 1000zł. Nie marnuj czasu bo ja zacząłem przygodę z narciarstwem o przynajmniej 20 lat za późno.

no wlasnie tylko jakie to beda narty " dobre i dla poczatkujacego" narciaza. sprawdzilem pana blizardy i niby sa dla poczatkujacego ale promien skretu maja 15 a dla poczatkujacego podobno powinno byc od 10-13. bardzo odczuwalne to jest? dziekuje za porade, nie marnuje ani chwili i szukam dobrego sprzetu dla siebie. prosilbym ewentualnie o podsylanie jakis ciekawych nart czy butow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się promieniem skrętu! Dobry będzie od 12 do 16 metrów.Narty najlepiej z grupy AR albo AM. Narty AM powoli zastępują grupę AR i w kolekcji na sezon 12/13 dominują jako narta uniwersalna ,rozwojowa . Może od razu porządna długa i szeroka AM z promieniem skrętu 15-17 metrów? Darz radę .No tu już trzeba by wydać około 1000zł za używane. To moja opinia.Tu można zobaczyć co jest nowe http://www.skionline.pl/sprzet/narty,12-13.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie tylko jakie to beda narty " dobre i dla poczatkujacego" narciaza. sprawdzilem pana blizardy i niby sa dla poczatkujacego ale promien skretu maja 15 a dla poczatkujacego podobno powinno byc od 10-13. bardzo odczuwalne to jest? dziekuje za porade, nie marnuje ani chwili i szukam dobrego sprzetu dla siebie. prosilbym ewentualnie o podsylanie jakis ciekawych nart czy butow

Buty najlepiej szukać w okolicy i mierzyć, a potem polować na okazję w necie, chyba że masz sklep pod nosem z dobrymi cenami. Narty min. 160 cm lepiej 165 bo za chwile będziesz musiał wymieniać jak Janek57. A promień skrętu nie jest najważniejszy no chyba że masz w planach zawody SL.

I moim zdaniem spokojnie można szukać nart ze średniej półki dla "średniozaawansowanych" kategoria allround albo ewentualnie allmountain nie za szeroki. Katalog nart na skionline.pl :)

Nie licz na to że ktoś powie że ta narta, ten model, ten rocznik i kolor to najlepsza dla ciebie, potraktuj szukanie narty jako składową długości, taliowania, sztywności i ewentualnie rockera ;) (czyli szukaj w danej grupie nart w średniej półce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się promieniem skrętu! Dobry będzie od 12 do 16 metrów.Narty najlepiej z grupy AR albo AM. Narty AM powoli zastępują grupę AR i w kolekcji na sezon 12/13 dominują jako narta uniwersalna ,rozwojowa . Może od razu porządna długa i szeroka AM z promieniem skrętu 15-17 metrów? Darz radę .No tu już trzeba by wydać około 1000zł za używane. To moja opinia.Tu można zobaczyć co jest nowe http://www.skionline.pl/sprzet/narty,12-13.html

ok czyli juz wiem mniej wiecej czego szukac: cos dluzszego i szerszego z wiekszym promieniem skretu. na poczatku moze byc ciezko ale jak to sie mowi "jakos to bedzie" ;) ale realnie rzecz ujmujac umiejetnosci podskocza a narte bede mial juz na lata. nie udalo mi sie tylko nigdzie znalesc co to znaczy ze narta ma byc z grupy AR czy AM. nie jestem tez przekonany czy powinienem wydac okolo 1000 zl na taka uzywana narte. te blizzardy wydaja sie byc uniwersalne/wszechstronne i rozwojowe http://www.blizzard-sklep.pl/narty_blizzard_g_force_sport_iq_red_11f12-p938.html czy to jest to o czym pan pisal panie janku? czy raczej taka narta http://www.blizzard-sklep.pl/narty_blizzard_g_force_supersonic_iq_11f12-p974.html choc na pierwszy rzut oka nie roznia sie wiele (przynajmniej dla mnie hehehe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty najlepiej szukać w okolicy i mierzyć, a potem polować na okazję w necie, chyba że masz sklep pod nosem z dobrymi cenami. Narty min. 160 cm lepiej 165 bo za chwile będziesz musiał wymieniać jak Janek57. A promień skrętu nie jest najważniejszy no chyba że masz w planach zawody SL.

I moim zdaniem spokojnie można szukać nart ze średniej półki dla "średniozaawansowanych" kategoria allround albo ewentualnie allmountain nie za szeroki. Katalog nart na skionline.pl :)

Nie licz na to że ktoś powie że ta narta, ten model, ten rocznik i kolor to najlepsza dla ciebie, potraktuj szukanie narty jako składową długości, taliowania, sztywności i ewentualnie rockera ;) (czyli szukaj w danej grupie nart w średniej półce)

dzieki za porade w kraju w ktorym jestem nie mam wiele sklepow "pod reka" do wyboru. jest 1 i maja te same modele co sa w polsce: atomic M80 i atomic hawx 80 i 100( te maja wiekszy flex) Sa z tego samego rocznika wiec tak moglbym zrobic tam przymierzyc a w polsce kupic bo ceny roznia sie kolosalnie a niby ten sam rocznik i ten sam stan : nowe. jednak internetowe ceny to nie to samo co sklepowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.google.pl/search?sclient=psy-ab&hl=pl&site=&source=hp&q=allround+allmountain

Z grubsza AR bardziej taliowane, na trasy, AM na trasy ale i poza (lub na miękkie).

aaaaaa... ok teraz rozumiem co mial namysli janek57 ze AM zastepuja powoli AR. hehehe a ja myslalem ze to jedno i to samo, tu "all" i tu "all" ;) ale w opisach raczej nie stosuje sie AM czy AR tylko all mountain albo all round. mam racje?

Edytowane przez xwiewiurx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wypożyczeniem nart to nie jest wcale taki głupi pomysł. Nie wiem gdzie się wybierasz na narty ale zwykle w każdym ośrodku narciarskim jest jakaś sensowna wypożyczalnia. Zaleta tego jest taka, że praktycznie codziennie możesz przetestować inną nartę. I sam ocenisz na jakich nartach najlepiej Ci się jeździ. Tzn z tym testowaniem nie wiem jak będzie dokładnie bo trudno tu ocenić na ile będziesz w stanie to zrobić. Dałeś sobie 4 w profilu ale na nartach jeździłeś tylko 3 dni. Bardzo fajnie, że złapałeś bakcyla i że myślisz rozwojowo ale niektóre rzeczy wymagają trochę czasu i treningu. But o flexie 80-90 może być. Ale sam flex nie jest najważniejszy. But musisz koniecznie przymierzyć. Przy Twoim wzroście narta mogłaby mieć jakieś 165 cm długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja uwazam tak jak pieczara - kupic! nie lubie wynajmu z kilku powodow: wynajmujesz, wkladasz w cos pieniadze i nic z tego nie masz. 7 dni wypozyczenia da mi okolo 200zl .2 takie wyjazdy i mam swoje uzywane narty. kolejny argument jest taki ze w stopniu umiejetnosci jakie posiadam to wydaje mi sie ze jesli nawet kazdego dnia wypozyczyl bym sobie inne narty to zrobil bym sobie tylko metlik w glowie. nie wiem czy potrafil bym odroznic jedne od drugich. maly update a pro po tego co chcialbym kupic: mysle o dwoch rodzajach nart: cos uniwersalnego na stoki lub kupic od razu cos takiego jak chcialbym jezdzic w przyszlosci czyli tak:

. a moze fun carving? nie taki ekstremalny ale cos takiego jak zjazd tego 2giego kolesia

jaki powinienem miec promien skretu zeby tak skrecac? w miedzyczasie znalazlem cos takiego http://www.skionline.pl/sprzet/narty,04-05,salomon,snowblade-99,1144,komentarze,1.html#nk na allegro kosztuja 450zl starszy model ale dla poczatkujacego.zauwazylem ze maja inne zapiecia na buty? czy buty tez trzeba do nich kupic inne?

jesli chodzi o wybor butow to sa 2 szkoly jedni pisza tak jak podaja tabelki i w opisach butow czyli dla poczatkujacych flex 60-70 a inni ze dla poczatkujacych najlepiej cos powyzej 90. nie wiem czym sie kierowac. wiem ze nie flex najwazniejszy, jak zaczne pewnie przymierzac wszystko sie skoryguje. na razie z nart to mysle o blizzardach g-force cos o dlugosci 165cm buty Salomony X-Wave (flex 100) a czy przy mojej wadze 68kg czy zmienia cos w wyborze nart czy butow?

Edytowane przez xwiewiurx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

halo halo maly restart tematu ;) przyznam ze troche mnie ponioslo z tym funcarvingiem na poczatek, ale pomyslalem sobie ze tak chcialbym w przyszlosci jezdzic. skupmy sie na narcie w ktorej moglbym uczyc sie krotkich skretow , znalazlem BLIZZARD SLR Magnesium na allegro http://allegro.pl/narty-blizzard-slr-magnesium-167cm-bdb-i2978923953.html czytalem opinie (http://testujemynarty.pl/Blizzard-SLR-Magnesium-IQ-1112) i o taka narte mi wlasnie chodzi! wiekszosc pisze ze nie wybacza bledow narciarza, jest dla zaawansowanych i dobrze jezdzacych narciarzy. co myslicie o tej narcie? czy jest cos podobnego z tym ze dla poczatkujacego? Sprobowac czy dac sobie z nia spokoj? (PISZE TEGO POSTA 2h WIEC PO DRODZE ZNALAZLEM KOLEJNE NARTY) Atomic sl9 z opisu wydaje sie ze pocztkujacy da rade, podobna narta jest jeszcze rossignol 9S. a moj kolega co wazy tyle co ja wybral narte fishery progresor 8 . czy jest to cos od czego moglbym zaczac?ponawiam pytanie jaki powinienem miec promien skretu oraz taliowanie zeby skupic sie na krotkich skretach?

kolega pieczara napisal ze narta nie ma byc za szeroka. a kolega janek ze ma byc dluga i szeroka. tak dla przykladu czy 68mm pod butem w blizzardach magnesium to wasko a 72 w g-forcach to szeroko?jaki to mialby byc przedzial? ile narciarzy tyle roznych opinii :/ albo ja czegos nie kumam ;)

jesli chodzi o wypatrzone przeze mnie buty to wiekszosc opini sie zgadza: sa super lecz wyczytalem ze przy mojej wadze 68kg flex 100 jest zbyt duzy.

podsylam linki nad ktorymi nartami sie zastanawiam.

http://allegro.pl/fischer-progressor-8-165cm-dual-radius-15-12m-i2978937857.html progresor 8

http://allegro.pl/narty-carvingowe-atomic-race-sl-9-kultowa-narta-i2985658539.html atomic sl9

http://allegro.pl/rossignol-radical-9s-ti-oversize-165cm-kozak-vip-i2976038723.html

http://allegro.pl/narty-blizzard-supersonic-g-force-167cm-merluk-i2956733026.html

prosze o opinie. jesli czy zbyt wysoko mierze mozna smialo pisac i robic "afere" ;) jesli tak to moze lepiej wziasc np. jakies blizzardy g-force czy magnum cos uniwersalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz,ilu narciarzy, tyle opinii! Wg mnie odpuść sobie te atomiki. Stare są- to model sprzed ok. 10 lat.Sorry, innych nie mogę Ci polecić , bo nie próbowałem. Te blizzardy wyglądają dość dobrze, grube krawędzie, nie takie stare, szersze, dadzą chyba radę i na zrytym i miękkim stoku. Poszukaj opinii o nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...