Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart dla średniozaawansowanego


gck_lk_czg

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

interesuje mnie Wasza pomoc w doborze nart. Poniżej moje odpowiedzi wg schematu podanego na forum. Nie mam zielonego pojęcia, jakie narty wybrać, bo jeździłem na wypożyczonych. Nie mam zielonego pojęcia o nartach od strony technicznej - jaką różnice daje szerokość narty, jej długość, taliowanie, promień skrętu, o co chodzi z flexem buta. Po prostu wsiadam na narty i jadę przed siebie.

Trochę dziwne, ale umiem jeździć w miarę dobrze, a nikt mi nigdy nie wytłumaczył o co chodzi i jak prawidłowo dobrać narty.

1. Płeć - M

2. Wiek - 28

3. Waga - 79 kg

4. Wzrost - 183 cm

5. Na nartach jeżdżę od 3 sezonów, ( 14 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 6

7. Moje buty to - nie dotyczy

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - nie dotyczy

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - cały czas próba doskonalenia carvingu w jak największym pochyleniu, ale zdecydowanie szybka jazda krótkim skrętem

10. Upatrzyłem sobie narty - na razie żadne, bo nie wiem jakiej długości narty szukać

11. Mój budżet na narty to około - jeśli jakieś używki na 1 sezon, to grosze, jeśli coś konkretnego na kilka lat, to ~1000 + dodatkowo buty i kijki osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

nikt Ci nie odpowiedzial. Bo myslą że albo robisz sobie jaja albo , albo być może za wysoko ooceniasz swoje umiejętności wobec tego co napisałeś , i trzecia mozliwość mało prawdopodobna rzeczywiście wszystko to prawda co napisałeś.

wezmę trzcią obcję i krótko i ogólnie

szerokość narty czym szersza to łatwiej jężdzić np w puchu

taliowanie :jak talia szeroko przy dziobach i stopce wąsko przy wiazaniach - od tego wychodzi promień skrętu(łuku od dziobu narty do pięty decyduje o promieniu ) niższy promień łatwiejszy skręt krótki - (slalom 10-12m) średni rekreacja wszystko ,dłuższy np gigant

flex twardość buta im twardszy sztywniejszy jest but lepszy do kontroli narty ale mniej wygodny

i konkret jak się tak zawziołę na krótki ostry promień to bierz sobie jakieś rece np

używanie Atomic sl (biało czerwone) , elan SL w przedziałe 163-165cm a jak do fanu to ok 160cm

http://allegro.pl/narty-elan-race-sl-dl-165-cm-i3652390243.html

http://allegro.pl/atomic-sl-10-163cm-r12-i3663244437.html

będziesz zadowolony

i wszystko w temacie

resztę musisz doczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 mozliwość?-w sumie patrzac na samego siebie tez jakies 3 lata temu borykalem sie podobnym problemem i mysle ze podobnie bym to ujął.Osobiscie radziłbym kupic uzywany sprzet kilku letni (dobry+niedrogi).Wycisnij z niego ile mozesz i sam bedziesz wiedzial ze przyszedl czas na cos lepszego(mnie to zajelo 2 sezony)z podobnego punktu w jakim jestes.

Ja osobiście te 2 sezony przejezdzilem na uzywanych salomon crossmax(chyba z 2004.r ale modelu nie znam dokladnie)+buty nordica sportmachine 100).Jeździlo mi sie kapitalnie ( moje odczucia oraz komentarze znajomych -co sie zadko zdarza z pochwałami)

Z poczatkiem sezonu takie narty powinny kosztowac niewiele) szukaj z modeli z ostatnich lat mysle ze napewno sie nie zawiedziesz(Nawet opis pod narta jakby sie pokrywal:)

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,07-08,salomon,crossmax-v6-610,2795.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci dość często polecaną nartę i bardzo lubianą jak Fischer Progressor 800 Bierz najdłuższe,t.j. 175 cm.Ewentualnie 170 cm.

To jest taka dość uniwersalna narta na przygotowane stoki,pojeździsz i długim i krótkim skrętem.Zresztą otwórz link i sobie poczytaj.Na pewno Ci się spodoba.Sam się nad nią ostatnio zastanawiam,a mam za sobą 9 sezonów,zazwyczaj od 30 - 50 dni w sezonie. Myślę,że na kilka sezonów wystarczy.

Do tego narta jako nowa nie jest droga!Nie musisz kupować najnowszego modelu,różnica,po za grafiką,będzie niezauważalna.

Są jeszcze inne odmiany tej narty np. Progressor 700, 900 , różniące się twardością.Im wyższy numer,tym twardsza (jeśli dobrze pamiętam).Polecam na początek jednak 700 lub 800. :smile:

Popracuj nad klasykiem,bo nie każdą trasę pokonasz carvingowo.No chyba,że masz mocne nerwy... :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Johnnym, sam takie kupiłem rok temu i jestem bardzo zadowolony. A najlepsze w nich jest to, że są na razie dużo lepsze niż moje umiejętności, więc im bardziej ja się poprawiam narciarsko, tym frajda z jazdy jeszcze większa :biggrin:

W Intersporcie mają w tym tygodniu promocje na narty i ten model mają o 300 zł taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci dość często polecaną nartę i bardzo lubianą jak Fischer Progressor 800 Bierz najdłuższe,t.j. 175 cm.Ewentualnie 170 cm.

To jest taka dość uniwersalna narta na przygotowane stoki,pojeździsz i długim i krótkim skrętem.Zresztą otwórz link i sobie poczytaj.Na pewno Ci się spodoba.Sam się nad nią ostatnio zastanawiam,a mam za sobą 9 sezonów,zazwyczaj od 30 - 50 dni w sezonie. Myślę,że na kilka sezonów wystarczy.

Do tego narta jako nowa nie jest droga!Nie musisz kupować najnowszego modelu,różnica,po za grafiką,będzie niezauważalna.

Są jeszcze inne odmiany tej narty np. Progressor 700, 900 , różniące się twardością.Im wyższy numer,tym twardsza (jeśli dobrze pamiętam).Polecam na początek jednak 700 lub 800. :smile:

Popracuj nad klasykiem,bo nie każdą trasę pokonasz carvingowo.No chyba,że masz mocne nerwy... :wink:

dokładnie

mam podobne parametry do pytającego 183/80 tylko ten wiek + 15 no i zdecydowanie dłużej na nartach chyba już jakieś 36 czy 37 sezonów

pierwsze sezony to było na drewnianych smykach, ostatnio znalazłem u ojca w piwnicy, może zrobię fotkę i pokaże młodzieży jak się zaczynało w latach 70- tych

dwa czy trzy lata temu kupiłem w inersporcie progresora s z z fishera na 170 cm to odpowiednik chyba 700 i fajnie można pokręcić

oby tylko trasy były dobrze przygotowane to można poszaleć jeszcze raz zjazd niebieską w SON-ie

[video=youtube;e9yGqVjaRxQ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Moje buty to - nie dotyczy

Dodam jeszcze jedno i chyba nawet ważniejsze - buty!!!

Nic Ci z dobrych nart,jeśli nie masz dobrze dopasowanych i wygodnych butów!Może zacznij od tego? :)

(...)

pierwsze sezony to było na drewnianych smykach, ostatnio znalazłem u ojca w piwnicy,

Ja tez pierwsze próby robiłem na drewnianych radzieckich nartach.Mam je do dziś! :) Co lepsze,mam co do nich pewne plany...

Jako małe dziecko chodziłem z nimi na okoliczne górki i się śmigało.Nie miałem żadnych butów,ubioru itp,ale zabawa była!

Później nastała niestety dłuuuga przerwa... :frustrating:

Edytowane przez johnny_narciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
bardzo dobra narta ale wymagająca raczej juz do experta ,instruktora lub wytrawnego narciarza

Takie przeznaczenie w opisach jest prawie dla każdej szerszej narty z grupy AM. Ekspert pojedzie szybciej i lepiej wykorzysta możliwości narty. Średnio zaawansowany pojedzie trochę gorzej ,ale narty tej szerokości są stabilne i łatwe w prowadzeniu. Za dwa sezony będzie na nich śmigał aż miło. Tylko dłuższe by mogły być np. 175 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam. Uprawiam wiele dyscyplin sportu (tenis, koszykówka, piłka nożna, narty itp.) i w żadnej z nich nie mam zielonego pojęcia dlaczego dobiera się daną rakietę, nartę, but, piłkę itp.

Z firm narciarskich/piłkarskich/tenisowych znam tylko nazwy, nie znam właściwości poszczególnych butów/rakiet/nart :) Jakikolwiek sprzęt sportowy kupuję na sucho, przecież w sklepie nie sprawdzę jak się biega/kopie piłkę w Nike a jak w Adidasach. Jeśli w sklepie jest np. 20 modeli nart i do każdej z nich pasować będzie mój but, to skąd mam wiedzieć czemu wziąć 165/170 a nie np. 190 lub 155 - bo ktoś tak napisał na forum - nie sprawdzę przecież w praktyce jak się jeździ na narcie 155 a jak na 190. Do tej pory jeździłem na czym popadło nie mając żadnej wiedzy nt. doboru nart i dlatego teraz pytam na forum :D

Pokrętnie to opisałem, ale tak już bywa :)

Zapytam ponownie - http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/17992-Narty-Fischer-Progressor-700-Idelany-Stan-!-170-cm

Czy te ww. narty warto brać za taką cenę? To jest model, który polecacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=

Zapytam ponownie - http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/17992-Narty-Fischer-Progressor-700-Idelany-Stan-!-170-cm

Czy te ww. narty warto brać za taką cenę? To jest model, który polecacie.

Nie- jest to podstawowa deska, może być miękka na przyszłość, ale do rekreacyjnej jazdy jak najbardziej

Edytowane przez gorny7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

interesuje mnie Wasza pomoc w doborze nart. Poniżej moje odpowiedzi wg schematu podanego na forum. Nie mam zielonego pojęcia, jakie narty wybrać, bo jeździłem na wypożyczonych. Nie mam zielonego pojęcia o nartach od strony technicznej - jaką różnice daje szerokość narty, jej długość, taliowanie, promień skrętu, o co chodzi z flexem buta. Po prostu wsiadam na narty i jadę przed siebie.

Trochę dziwne, ale umiem jeździć w miarę dobrze, a nikt mi nigdy nie wytłumaczył o co chodzi i jak prawidłowo dobrać narty.

1. Płeć - M

2. Wiek - 28

3. Waga - 79 kg

4. Wzrost - 183 cm

5. Na nartach jeżdżę od 3 sezonów, ( 14 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 6

7. Moje buty to - nie dotyczy

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - nie dotyczy

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - cały czas próba doskonalenia carvingu w jak największym pochyleniu, ale zdecydowanie szybka jazda krótkim skrętem

10. Upatrzyłem sobie narty - na razie żadne, bo nie wiem jakiej długości narty szukać

11. Mój budżet na narty to około - jeśli jakieś używki na 1 sezon, to grosze, jeśli coś konkretnego na kilka lat, to ~1000 + dodatkowo buty i kijki osobno

Sprawa jest prosta. Piszesz, że jeździsz zdecydowanie krótkim skrętem. Obstawiam, że nie jest to slalomowy cięty skręt :) Do nauki szukaj sobie dechy dowolnej marki, która ma pod butem 70-75mm r-15-18m i długość - jeżeli decha posiada rocker to w okolice wzrostu - jeżeli nie ma takich to największa długość danego modelu - często takie dechy kończa się na długości np 177 czy 180,dechy bez rocker - na max minus 10cm od wzrostu do -5cm lub do wzrostu, zwróć uwagę, zeby decha byla na rdzeniu drewnianym i miala jego wzmocnienie(dobrze by bylo),a więc titanal lub inne bajery i po temacie. Chcesz postawić na progress?progressora 800 odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...