Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sulden 03-08.11.2013


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. A dzisiaj pogoda:biggrin:

Lepiej nie zaglądajcie na kamerki:)

Obraz z kamery: http://www.skionline.pl/pogoda/wlochy-poludniowy-tyrol-solda-sulden,osrodek,617,kamery-online,931.html

Pamiętaj! W końcu wrócisz i... zemszczę się... zemszczę się! :biggrin:

A byliście już w restauracji u Reinholda Messnera na objedzie z Jaka? Nie? To polecam i muzeum też!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz z kamery: http://www.skionline.pl/pogoda/wlochy-poludniowy-tyrol-solda-sulden,osrodek,617,kamery-online,931.html

Pamiętaj! W końcu wrócisz i... zemszczę się... zemszczę się! :biggrin:

A byliście już w restauracji u Reinholda Messnera na objedzie z Jaka? Nie? To polecam i muzeum też!

Właśnie kilka minut po 16tej

zrobiłem sobie zdjęcia tego z.achodzącego słońca. Niestety przed sezonen wszystko pozamykane restauracje i muzeum też.Toż tu poczta tylko dwa razy tygodniu otwarta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie EKG z dzisiaj, w 2 kawałkach, bo się telefon zawiesił i musiałem go brutalnie odciąć od energii:

http://www.iskitracker.com/tracks/shared/RrQsy6cXSmDX7XskUySz

http://www.iskitracker.com/tracks/shared/Hpr4HUAbJE4zN5o5749x

w 2 kawałkach bo jak dobrze widzę na kamerce o godz. 13.00 i 13.15 leniuchowaliście :wink:

http://www.bergfex.pl/sulden-ortler/webcams/c3466/

od dłuższego czasu interesuje mnie ten rejon i czekam na relację ! pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet konie pociągowe stają na popas.Czy chciałbyś może żeby Figo się odwodnił???

absolutnie! :wink: ja sam mimo że mam brzuch nawodniony jak wielbłąd garba, codziennie na stoku w południe staję przy wodopoju, tylko mówią mi że to złociste którym się poję to odwadnia?!:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów szara rzeczywistość.:frustrating:Trzeba jednak się cieszyć ze szczęśliwego wyjazdu i powrotu.Nie będę się rozpisywał bo z powodu wyjazdu narobiło się trochę zaległości i trzeba owe zaległości nadrabiać żeby nazbierać na kolejny wyjazd.Co niesamowicie motywuje do wytężonej pracy.Szybko wkleję kilka zdjęć.Jak było to wiecie bo byliście informowani na bieżąco.Zresztą z pewnością kiedy SB się ogarnie to załatwi to o wiele bardziej fachowo ode mnie.Ten napis będzie mi się miło kojarzył

SAM_0723 (Medium).jpg

"kwatera główna" :angel: bliżej i wygodniej w SULDEN mieszkać nie można :biggrin: 30 metrów od dolnej stacji kolei linowej Suldenbergbahnen

SAM_0574 (Medium).jpg

po wyjechaniu "klatą" (jak ją zdrobniale nazwaliśmy dla własnego użytku)z tego miejsca wiedzie droga do raju,...ale również można tędy dostać się do piekła :wink: (zależnie od pogody) my raz wstąpiliśmy do piekieł,ale udało się nam wydostać :applause:

SAM_0733 (Medium).jpg

jeśli tak wygląda w raju,...to nie strach umierać :cheerful:

SAM_0754 (Medium).jpg

i jeszcze gdyby w tym raju można prowadzić było takie "wieczorne Polaków rozmowy" :crazy:

SAM_0781 (Medium).jpg

Wyjazd ze wszech miar udany.Miejscówka na początek czy koniec sezonu wspaniała.Może troszkę dalej niż lodowce,ale tłoku brak.Pozdrawiam kolegów łokcia i soczka,którzy to zmienili nas na warcie w Sulden.Oby im pogoda sprzyjała.

57da8204a35ff_SAM_0723(Medium).jpg.0665fc2f6b3e1dab148cc6b33962cdb4.jpg

57da8204ace3f_SAM_0574(Medium).jpg.daec626121f6174c4a253b297d6ac0d3.jpg

57da8204b6ad4_SAM_0733(Medium).jpg.58747cd5f37300d1dd31025db5c9678d.jpg

57da8204c7100_SAM_0754(Medium).jpg.e02432bdbc0821fe88a794498f851449.jpg

57da8204d1403_SAM_0781(Medium).jpg.118af069cd535beccf6f674ba7c4994c.jpg

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą z pewnością kiedy SB się ogarnie to załatwi to o wiele bardziej fachowo ode mnie.

Tak jasne, ale SB wiecznie żył nie będzie....

Wyjazd bardzo udany, to przede wszystkim.

Wynik 4 dni dobrej pogody z 5 o tej porze roku można uznać za strzał w dziesiątkę:smile:

Ośrodek Sulden am Ortler to dość kameralne miejsce z dala od cywilizacji, jeśli ktoś szuka rozrywek apres ski, muzyki podawanej w dziesiątkach decybeli, czy uliczek ala Krupówki z sklepami, to zdecydowanie pomylił adresy. Taki fakt, zapomniałem szmineczki do ust i nie udało się kupić(tak maluję, bezbarwnym ale jednak:biggrin:). Choć w jednym z 2 sklepów spożywczych widziałem na półce naszą Wyborową 07

Nie będę się rozpisywał na temat całej drogi bo to bez sensu, z mojej okolicy, czyli Bielska Białej, jest nie rozdrabniając się za dokładnie 1000 km. Pierwszy raz się zdarzyło że to ja byłem gościem na pokładzie pojazdu, czyli zostałem zawieziony w Alpy. Jechaliśmy samochodem na Gasss:eek:, to bardzo ciekawe doświadczenie:tongue:, nie ma mowy żeby się nudzić w podróży, Polega to na tym że się jedzie i zastanawia gdzie napompować autko gazem, a ledwo się ruszy to się już myśli gdzie znowu będzie dane man znaleźć takie paliwo. Tak więc jedzie się i co stacja paliw, się przyhamowuje, zajeżdża na stacje, robi rundkę w poszukiwaniu gazu, a nie móc go znaleźć w akcie desperacji zwiedza się austryjackie przy autostradowe urocze miasteczka:applause:, taki se "GASS TRAVEL"

Dojazd do samej miejscowości jest nie lada atrakcją dla tych co takie atrakcje lubią, a dla tych co nie lubię przeciwnie:eek:, oczywiście ku radości i uciesze tych pierwszych:stupid:.

W miejscowości Stelvio, zjeżdża się z drogi prowadzącej na Passo del Stelvio w lewo i od tego momentu droga zaczyna się coraz mocniej piąć pod górę, przy stosunkowo niewielkiej szerokości naszpikowana jest łukami które niejednokrotnie mają 180 stopni i tak przez ok 10 km.

Tak wygląda miejscowość z lotu, strzałeczką zaznaczyłem gdzie nasze mieszkanie:

mieszanie_medium.jpg

Słabym punktem ośrodka jest kolej linowa która wywozi narciarzy z miejscowości położonej na wysokości 1800 m na tereny narciarskie 2610. Jest to kolej wagonowa podobna do tej z Kasprowego, tyle że wagon jest większy, konstrukcja i działanie identyczne, też po drodze są myślenickie turnie z przesiadką. Taka instalacja choć wygląda okazale i ciekawie nie gwarantuje płynności przewozu narciarzy. W pełni sezonu niby prowadzi do miejscowości trasa zjazdowa, ale z tego co widziałem nie będzie to nic przyjemnego, to ścieżka o szerokości ok 3-5 m miejscami dość stroma, tak że podróż tym wagonem w zasadzie w obie strony. Taki cykl zjechać na dół i wrócić to jest minimum godzina, tak że lepiej nic nie zapomnieć z pokoju.

p1040050_medium.jpg

W jeden dzień się zdarzyło że wychodzę z mieszkania i widzę taki obrazek przed oczami:

p1040178_medium.jpg

Myślałem że się przewrócę:eek:, ale to było na 2 wagony za 15 minut jechałem już w górę.

cdn....

  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tereny narciarskie Sulden są podzielone na te które są w samej miejscowości i o tych nie wiem nic, bo tu na dole czyli na 1800 m:biggrin:, zimy w ogóle nie widać. Jednego dnia co prawda rano zrobiło się biało, ale w południe już tego śniegu nie było. Głęboko teoretyzując mogę stwierdzić że to nic ciekawego, obsługiwanego przez dość leciwe wyciągi.

Teren który obecnie działa to trasy położone od wysokości 2610 m do 3250. Infrastruktura to raptem 3 wyciągi wszystkie 4 os, z czego 2 to urządzenie wyprzęgane i z osłonami.

p1040131_medium.jpg

Do najwyższego punktu na wysokość 3250 m dociera jedno z krzeseł wyprzęganych i w zasadzie wyłączenie tego jedynego wolnego krzesała nie wpływa na dostępność do wszystkich tras. Tak się zresztą zdarzało bodaj w 2 dni że gdy uruchomiono to krzesło do samej góry, to wyłączano to wolne, bo ono kończy swój bieg trochę niżej.

Figo i SB na dachu świata:

p1040141_medium.jpg

Trasy...

Trasy są w większości niebieskie, łagodne i rodzinne, a nawet te czerwone są również bardzo łatwe. Podczas naszej obecności były przygotowywane na ocenę dobry z plusem, brakowało jednak dbałości, może było to podyktowane dość jeszcze niewielką pokrywą śnieżną.

p1040182_medium.jpg

p1040190_medium.jpg

Poddać należy srogiej krytyce oznaczenie tras. Z racji że wiodą one poza granicami lasu powinny być lepiej otyczkowane, a było parę takich miejsc gdzie bezwzględnie powinny się pojawić siatki wyłapujące. Przy ładnej pogodzie i pełnej widoczności nie ma problemu, ale jak pojawiają się chmury i brak kontrastu robi się naprawdę nie bezpiecznie:eek: i nawet znajomość tras z poprzednich dni średnio pomaga.

Drobną, podkreślam naprawdę drobną niedogodnością jest fakt że upodobały sobie to miejsce chyba wszystkie kluby narciarskie z EU, codziennie na trasach ustawia się setki tyczek do SL i GS, a w wagonie spotyka się nastoletnie dziewczyny co zużyły rano pół tubki tuszu do rzęs:stupid:, ale w górę targają 2-3 pary nart z czego jedna jest na 205 cm, a ja stoję z moją 181 cm i czuję się dziwnie:rolleyes::.

Nikt z tego powodu nie zamyka tras, a wszyscy się ładnie integrują.

Jakikolwiek tłok na tamtejszych trasach to zdarzenie mi obce, czasami było tak że na trasach nie było nikogo i nie prawie że nikogo, tylko nikogo, cywilnych narciarzy nie było, a zawodnicy trenujący w knajpie na obiedzie.

cdn...

  • Like 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o część gastronomiczną ośrodka to opiera się ona w zasadzie o 2 lokale, pierwszy z nich to restauracja w budynku górnej stacji kolei linowej

p1040180_medium.jpg

Natomiast druga duża ale stylowa knajpka znajduje się na wysokości 2800 m w bezpośrednim sąsiedztwie 2 krzeseł które z tego miejsca startują w górę, a kilkaset m poniżej górnej stacji krzesła które przyjeżdża z dołu, czyli w miejscu centralnym całego terenu narciarskiego

p1040065_medium.jpg

Buty trzeba wyczyścić, w brudnych nie wpuszczają:

p1040075_medium.jpg

p1040076_medium.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę ten ośrodek na jesienne nartowanie, a potem na wiosenne kiedy to niżej położone ośrodki zwyczajnie już płyną, raczej nie wybrał bym się tam wówczas gdy jest pełnia sezonu i hulają inne ośrodki, to jest jednak bardzo wysoko, pogoda potrafi zmienić się z pięknej w piekło bardzo szybko. Stało się tak podczas naszego pobytu w środę. Wiatr tak dał czadu że stoliki przy restauracji wyglądały tak:

3466_2013-11-06_1645_cf0bab3fc305f944.jpg

A na drugi dzień można było je znaleźć ok 150 m od tarasu restauracji:eek:

p1040184_medium.jpg

Tereny narciarskie które górują nad Sulden to nie lodowiec, w połowie października było tam jeszcze na trasach czarno. Według planu ośrodek miał ruszyć 26 października, jednak było za mało śniegu i ruszyli 30 października. Podobna sytuacja była rok temu.

Pomimo tego że jest to dalej o jakieś 150 km od austryjackich lodowców warto wybrać ten ośrodek z 2 kluczowych powodów.

Pierwszy to taki że nie zazna się tam takich tłumów jak na popularnych lodowcach, do których Niemcy mają kawałek, a drugi to jednak cena karnetu, dla porównani w Soelden teraz trzeba zapłacić za taki 5 dniowy 195 e, a tutaj kosztuje 125 e.

Czy Soelden jest warte te 70 e więcej?

Moim zdaniem o tej porze gdzie deklarują że działa 30 km tras, nie jest warte.

Więcej zdjęć można znaleźć tutaj

  • Like 25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...