Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jeziorko na Kasprowym...


bellodc

Rekomendowane odpowiedzi

Czarny Staw Gąsienicowy bedzie w sam raz.... przeciez i tak sie w lato sam napełni. A do budowy zapory po stronie Goryczkowej najlepiej zrobić kamieniołom na pd. str Giewontu. Będzie z górki.

Życzę zapaleńcom otrzeźwienia na nartach. :applause:

Edytowane przez mig12345
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego pompowanie małą pompą przez cały rok, a co innego zasilenie jednocześnie 20 armat ;)...

Sugerujesz, że wydatek energetyczny przy wolnym pompowaniu powiedzmy 1 m3 wody jest mniejszy, niż przy szybkim???? :biggrin:

Chyba mnie nie przekonasz...

Wody jest pod dostatkiem: Litworowy Staw, Zielony Staw, Kurtkowiec, Dwoiste Stawy, Długi staw, Zadni Staw. Na goryczkowej bez pompowania się nie obejdzie. Ale w oklicy są wywierzyska Bystrej. Woda jest, ale nie dużo i bez gromadzenia się nie obejdzie.

...

O wodzie z naturalnych stawów można zapomnieć. Tego się nie da przeforsować. Z Zielonej Doliny Gąsienicowej nie wypływa żaden strumień. Pomimo sporej ilości stawów, tam nie ma wody "na zbyciu"!!! Zresztą Gąsienicowa ma tak dużo naturalnego śniegu, że akurat tam sztuczne naśnieżanie nie jest absolutnie niezbędne.

Wywierzyska Bystrej są raptem 200 m. powyżej Kuźnic. Biorąc pod uwagę, że wody jest z nich kilka razy mniej niż w Bystrej na poziomie Kuźnic, to trzeba by zrobić ogromny zbiornik. Pewnie ze 100 000 m3. A jak pisałem - w Kuźnicach i trochę poniżej zbiorniki już są.

Wracając do ilości armatek, tylko po północnej stronie Chopoka jest 340 lanc!!!! Odpowiada to mniej więcej 150 armatkom!!!

Oczywiście długość tras na Chopoku jest wielokrotnie większa niż na Kasprowym, ale sugestia, że 5 armatek wystarczy, chyba jest

zbyt minimalistyczna!

Na Chopoku sumaryczna wydajność pomp to 450 m3/h. A główne zbiorniki wody i stacje pomp są na dole. Jakoś dają radę przepompować ją około 1000 m do góry.

Porównywanie Kasprowego do Białki nie ma sensu. Białka to mala, bardzo zwarta stacja o minimalnym nachyleniu stoków i bardzo małej różnicy wysokości. Tam się opłacają, armatki na kołach przesuwane z miejsca na miejsce. Na takich stromiznach jak na Kasprowym, przy takich odległościach i różnicy wysokości z reguły stosuje się stacjonarne bezobsługowe armatki na wysięgnikach czy słupach albo lance. Siłą rzeczy ich ilość musi być większa.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że wydatek energetyczny przy wolnym pompowaniu powiedzmy 1 m3 wody jest mniejszy, niż przy szybkim???? :biggrin:

Chyba mnie nie przekonasz...

Na to (przekonanie ) nie ma szans, bo prawa fizyki są obecne również w narciarstwie... :-)

Ale cena tego wydatku może juz być różna. Wystarczy 'sikać' po trochu w nocy przez całe lato i już będzie znacząco taniej. Rownież cena wysokowydajnych agregatów pompowych możesię mocno (bardzo mocno) różnić od tych mniejszych.

pozdrawiam M

Edytowane przez mig12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...