Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kolorowe linie na stoku


romek_l

Rekomendowane odpowiedzi

A jednak z tym NaCl coś jest na rzeczy.

http://m.sport.pl/soczi2014/1,130071,15436585,Soczi_2014__Problemy_organizatorow_przez_pogode__Zbyt.html

W tekście jest taki fragment:

Organizatorzy tłumaczą się, że robią wszystko, co w ich mocy, aby obiekty nadawały się do rywalizacji sportowej. We wtorek rano ich starania zaskoczyły biegaczy. Na półtorej godziny przed startem sprintu zamknięto trasę (która zawsze była dostępna), bo utwardzano ją metodą tzw. "solenia". Mokry śnieg posypuje się różnymi środkami chemicznymi (m.in. chlorkiem sodu) - te rozpadają się na jony, które obniżają temperaturę zamarzania śniegu, który utwardza powierzchnię. Jak widać, to nie wystarczyło.

Poprośmy JC aby zapytał się u jakiegoś "źródła".

To powinno rozwiać wątpliwości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowy za to wyjaśnienie nie dam, bo wymyśliłem je dzisiaj "od ręki" sprowokowany Twoimi wątpliwościami... :smile:

Ale zwykle rozumiem fizykę i chemię, więc jest spore prawdopodobieństwo, że wyjaśnienie jest OK

Tak, wyjaśnienie jest OK.

W ten sam sposób możemy szybko (a przynajmniej szybciej niż wkładając do lodu) schłodzić dowolny napój- wkładamy do wiaderka z lodem i dodajemy soli.

Na identycznej zasadzie działają popularne podgrzewacze do rąk, tylko tutaj jest reakcja odwrotna- przechodzenie ze stanu ciekłego w stały i oddanie energii w postaci ciepła.

Pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:happy: To ostatnie. :happy:

A co ten biedny lód robi??? Właśnie przechodzi ze stanu stałego w ciecz.

To jest normalna przemiana fazowa - zmiana stanu skupienia. Czy tam jest domieszka dowolnej soli czy nie to nie ma znaczenia...

Tadek

No wlaśnie, dodanie soli nie powoduje topnienia, bo jest to sprawa temp. Sól zmniejsza temp. topnienia, mieszając się z lodem.

A gdzie ja pisałem, że podnosi temperaturę?

No nigdzie ale pisałeś że utwardzanie solą wydaje się bzdurą, a tak nie jest, bo się utwardza przez obniżenie temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie, dodanie soli nie powoduje topnienia, bo jest to sprawa temp. Sól zmniejsza temp. topnienia, mieszając się z lodem....

Nie zmieniaj tematu.

Dyskutowaliśmy o tym, czy lód się topi czy rozpuszcza!

Lód się topi.

Czasami warto napisać "miałeś rację" i zakończyć sprawę, zamiast zmieniać temat na dyskusję typu "co było pierwsze - jajko czy kura"

Tadek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może należałoby zacząć od mierzenia ile to jest lodu w lodzie i lodu w śniegu :biggrin: Albo raczej wody w lodzie i wody w śniegu. O ile w pierwszym przypadku tej wody jest całkiem sporo i silnie higroskopijna sól ma się z czym wiązać, to w przypadku śniegu wody za dużo ni ma, więc prawdopodobnie sól wiąże się z niewielką ilością wody z rozpuszczonego śniegu ochładzając przy okazji otoczenie, a że śnieg z gruntu należy do materiałów porowatych, to ta niezamarzająca mieszanina szybciutko spływa na spód pokrywy śnieżnej, "dosysając" wodę która mogłaby być w głębszych warstwach śniegu, a na powierzchni pozostaje suchy, zmrożony śnieg z resztkami soli gotowej natychmiast związać się z wodą jeśli taka tylko znowu w śniegu wystąpi :smile:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

To by działało, gdyby topnienie śniegu odbywało się w innym środowisko niż stok narciarski, np. w jakiejś chłodni lub tężni służącej do chłodzenia wody do armatek. To będzie działało przy produkcji lodów, bo sól sypiemy nie do lodów, tylko do lodu, w którym jest umieszczone naczynie z lodami (tymi do jedzenia) i ten wytopiony lód jesteśmy w stanie uzupełniać.

Natomiast jeśli "posolimy" stok, to owszem, temperatura spadnie powiedzmy o te 2 lub nawet 3 stopnie, ale śnieg się zacznie topić i zamiast twardego stoku będzie bryja. A im więcej byśmy chcieli temperaturę obniżyć, tym więcej śniegu musielibyśmy zamienić na ciapę.

Gdyby Twoja teoria była słuszna, to posypując chodnik solą obserwowalibyśmy powstawanie na chodniku lodu, a nie ciapy :)

2.

Jeśli damy mało soli, to niewiele śniegu się roztopi, a w konsekwencji reakcja pobierze z otoczenia niewielką ilość ciepła.

AD1

Ciągle nie odrywasz się od znanej Ci sytuacji chodnika czy ulicy.

Tam na 5 cm świeżo spadłego śniegu (czyli około 0,5 cm lodu) sypiesz dużo soli i topisz cały śnieg/lód.

Na trasie masz powiedzmy 50 cm ubitego śniegu (pewnie odpowiednik 25-30 cm lodu). Na to sypiesz znacznie mniej soli, niewielka ilość lodu się topi i zabierając ciepło z otoczenia ochładza otaczający śnieg do którego nie dotarła sól (dajemy go mało!!!!).

AD 2.

Nie czytasz uważnie... :smile:

Ciepło topnienia jest bardzo duże! Topiący się śnieg/lód pobiera bardzo dużo ciepła

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...