Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart


jacek0020

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję rady fachowej co do wyboru sprzętu :

-Mężczyzna

-wiek 26

- na nartach jeżdźę od 8 roku życia

-waga 93 kg (faza redukcji)

-wzrost 186cm

- buty flex Nordica Firearrow X 120 - 130

-Zaawansowanie skala 7-8

-styl: duża prędkość, duże łuki, jazda na krawędzi

-trasy raczej przygotowane głownie Polska - Wisła (Cienków, Nowa osada), Słowacja (Jasna) , Alpy

- w sezonie ok. 30 dni

-budżet na nowy sprzęt 1000-1700zł

- do tej pory jeździłem na Narty Fischer Super Race RC 175cm , po 4 sezonach chcę czegoś innego, wcześniej był Salomon Streetracer 10 .

Poszukuje jakieś świeżej narty, o lepszej możliwościach skręcania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Potrzebuję rady fachowej co do wyboru sprzętu :

-Mężczyzna

-wiek 26

- na nartach jeżdźę od 8 roku życia

-waga 93 kg (faza redukcji)

-wzrost 186cm

- buty flex Nordica Firearrow X 120 - 130

-Zaawansowanie skala 7-8

-styl: duża prędkość, duże łuki, jazda na krawędzi

-trasy raczej przygotowane głownie Polska - Wisła (Cienków, Nowa osada), Słowacja (Jasna) , Alpy

- w sezonie ok. 30 dni

-budżet na nowy sprzęt 1000-1700zł

- do tej pory jeździłem na Narty Fischer Super Race RC 175cm , po 4 sezonach chcę czegoś innego, wcześniej był Salomon Streetracer 10 .

Poszukuje jakieś świeżej narty, o lepszej możliwościach skręcania

Co rozumiesz przez: "lepszą możliwość skręcania" ?? Na każdych nartach możesz skręcić dowolnie przecież. Czy chodzi Ci o nartę typu slalomowego i skręty cięte o małym promieniu?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze masz styl - duza predkosc, duze luki - to nei bardzo pod sl-ke. Niewypal z fischem byl bo raz ze za miekki (drugi katalog.gs) dwa ze za krotki. Dla Ciebie dowolna pierwsza katalogowa gs-ka na 180-186, lub komora, ewentualnie komory z serii master - typu rossi gs master, blizz wrc, dyniek premium.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, nie ma co uskuteczniać tutaj "hejtu". Jesteśmy na tym forum, bo mamy ze sobą coś wspólnego, wszyscy jesteśmy zakręceni na punkcie nart. Nie da się jednak ukryć, że mamy też bardzo różne podejście do tego sportu i to też trzeba uszanować. Mitek, ja czytam Twoje posty z ogromnym zainteresowaniem, Twoje ostatnie wyjaśnienienie zalet jeżdżenia na długich nartach jest po prostu świetne, teraz będę wiedziała jak rozmawiać ze znajomymi, którzy z uporem maniaka kupują krótkie slalomówki ;) Ale nie ukrywam też, że narciarsko bliżej mi do filiozofii Jodka, pewnie dlatego, że zaczęłam jeździć na nartach po 30 i mam świadomość, że nie osiągnę już technicznych szczytów, ciało nie do końca chce robić to, co chce głowa, pewnie gdyby Mitek mnie zobaczył na stoku, to miałby wiele do powiedzenia. Co nie zmienia faktu, ze kocham ten sport, kocham każdy dzień, każdy kilometr przejechany na nartach. Czasami nawet się wypowiadam w kwestii doboru sprzętu dla kobiet, ale robię to tylko i wyłącznie przez pryzmat swojego kilkusezonowego doświadczenia i myślę, że osobom początkującym potrzebne są i takie rady. Ja myślę, że tym forum jest miejsce dla każdego kto jest pasjonatem nart, a różnorodność użytkowników jest tylko dodatkowym bonusem :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, nie ma co uskuteczniać tutaj "hejtu". Jesteśmy na tym forum, bo mamy ze sobą coś wspólnego, wszyscy jesteśmy zakręceni na punkcie nart. Nie da się jednak ukryć, że mamy też bardzo różne podejście do tego sportu i to też trzeba uszanować. Mitek, ja czytam Twoje posty z ogromnym zainteresowaniem, Twoje ostatnie wyjaśnienienie zalet jeżdżenia na długich nartach jest po prostu świetne, teraz będę wiedziała jak rozmawiać ze znajomymi, którzy z uporem maniaka kupują krótkie slalomówki ;) Ale nie ukrywam też, że narciarsko bliżej mi do filiozofii Jodka, pewnie dlatego, że zaczęłam jeździć na nartach po 30 i mam świadomość, że nie osiągnę już technicznych szczytów, ciało nie do końca chce robić to, co chce głowa, pewnie gdyby Mitek mnie zobaczył na stoku, to miałby wiele do powiedzenia. Co nie zmienia faktu, ze kocham ten sport, kocham każdy dzień, każdy kilometr przejechany na nartach. Czasami nawet się wypowiadam w kwestii doboru sprzętu dla kobiet, ale robię to tylko i wyłącznie przez pryzmat swojego kilkusezonowego doświadczenia i myślę, że osobom początkującym potrzebne są i takie rady. Ja myślę, że tym forum jest miejsce dla każdego kto jest pasjonatem nart, a różnorodność użytkowników jest tylko dodatkowym bonusem :)

Narciarstwo to sport techniczny. Tak jak tenis itd. Jak Cie nie poprowadzi fachowiec to do pewnych rzeczy nigdy nie dojdziesz i nie wskoczysz na wyzszy poziom. Oczywiscie na wyzszy poziom nie tzreba wskakiwac i jezdzic sobie dla przyjemnosci, ale wtedy moim zdaniem nie czerpiesz z tego przyjemnosci. Mitek zna sie na rzeczy. To FACHOWIEC. Nie ktos kto jezdzi 100 lat i dalej jezdzi jak D..A, tylko ktos, kto rzuci na Ciebie okiem i po Twoich 3 ruchach wie co u Ciebie skorygowac itd. Nie chwale tu Mitka itd, nie chodzi tez o wsadzanie kogos na dluzsze dechy. Chodzi o doswiadczenie ktore ktos Ci przekazuje po to aby jezdzilo Ci sie lepiej. I tyle. Jezeli ktos chce wsadzic chlopa wazace prawie 100kg imajacego 190cm wzrostu na dechy KLEPKI o dlugosci 165 czy 170 to naprawde niech lepiej zajmie sie jezdzeniem dalej dla swojej przyjemnosci a nie doradzaniem. Takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bruner79,

nie zgodzę się Tobą w kwestii tego, że jeżdząc nie zawsze w zgodzie ze sztuką nie czerpiesz przyjemności. Mówię to również jako były sportowiec uprawiający niezwykle techniczną dziedzinę sportu, na którą poświęciłam swoją młodość. I widzę, że inni ludzie uprawiający ten sport całkowicie rekreacyjnie też są megazadowoleni, choć kiedy ja na nich patrzę, to pewnie czuję się podobnie jak Mitek oceniający narciarzy, widzę załamane plecy, złą pozycję bioder, łydek, odkręcone ręce i mnóstwo innych detali, które prowadzą na inny poziom, ale na opanowanie ich potrzeba mnóstwo czasu i ćwiczeń, no i najlepiej zacząć dość wcześnie. Jeśli na trenowanie jakiegoś sportu poświęcasz X-lat, jesteś na zupełnie innym poziomie niż ktoś spędzający na nartach po 10-15 dni w roku, to jest truizm. Ja wiem, że wyżej d**** nie podskoczę, wiem, że w pewnym wieku pamięć mięśniowa jest już inna, giętkość i elastyczność też jakoś już nie ta, sport uprawiany w młodości też zostawił niekoniecznie miłe ślady, ale nie zamierzam się tym umartwiać, staram się rozwijać, biorę sobie lekcje z instruktorami, ale nie mam też złudzeń, że będę jeździć jak ci, co zaczęli w dzieciństwie. Ale kwestia radości ze sportu i przyjemności to już zupełnie inna para kaloszy. Kończąc ten przydługi wywód mam nadzieję, że na tym forum jest przestrzeń dla narciarzy różnej maści i pokojowe współistnienie :)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealist, pięknie to powiedziałaś.

Co się zaś tyczy długości nart i uzależniania ich między innymi od wzrostu, to bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie są techniczne przyczyny uzależniania tych dwóch parametrów? Czyżby chodziło o większe stopy u wyższych, a może o inny rozkład sił (momentów) pochodzących od oporu powietrza? Wydaje mi się, że jedynie waga powinna mieć decydujący wpływ na dobór długości. Wzrost, chyba jedynie ze względów wizualnych.

Od wielu, wielu lat doskonalę swe umiejętności jeżdżenia samochodem. ( dostrzegam bardzo wiele podobieństw w jeżdzie autem do jazdy na nartach). Widzę kierowców jak hamują, jak przyspieszają, jaki obierają tor jazdy, jaki dobierają bieg, jak trzymają kierownicę, jak siedzą, ..... Oj, ilu rad mógłbym im udzielić i to tylko ogólnych, nie zagłębiając się w szczegóły, np. kąty ustawienia zawieszenia! Większość z nich to jednak kierowcy dobrzy, przynajmniej za takich się uważają. Badania wskazują, że ok. 70% kierowców uważa się za dobrych, odsetek pań jest mniejszy, ok. 50%. Wydaje mi się, że większość kierowców czerpie jakąś przyjemność z jazdy autem. No i niech tak zostanie. Chcą jeżdzić małymi zwrotnymi autami, niech jeżdżą. Nawet gdy mają 2 m wzrostu i ważą 107 kg.:smile: A co Wam to przeszkadza?

PS. idealist. Wiesz co, ja także spotkałem kiedyś panie którym, w specyficznej sytuacji inna część ciała zablokowała głowę!:smile:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

idealist, pięknie to powiedziałaś.

Co się zaś tyczy długości nart i uzależniania ich między innymi od wzrostu, to bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie są techniczne przyczyny uzależniania tych dwóch parametrów? Czyżby chodziło o większe stopy u wyższych, a może o inny rozkład sił (momentów) pochodzących od oporu powietrza? Wydaje mi się, że jedynie waga powinna mieć decydujący wpływ na dobór długości. Wzrost, chyba jedynie ze względów wizualnych.

Od wielu, wielu lat doskonalę swe umiejętności jeżdżenia samochodem. ( dostrzegam bardzo wiele podobieństw w jeżdzie autem do jazdy na nartach). Widzę kierowców jak hamują, jak przyspieszają, jaki obierają tor jazdy, jaki dobierają bieg, jak trzymają kierownicę, jak siedzą, ..... Oj, ilu rad mógłbym im udzielić i to tylko ogólnych, nie zagłębiając się w szczegóły, np. kąty ustawienia zawieszenia! Większość z nich to jednak kierowcy dobrzy, przynajmniej za takich się uważają. Badania wskazują, że ok. 70% kierowców uważa się za dobrych, odsetek pań jest mniejszy, ok. 50%. Wydaje mi się, że większość kierowców czerpie jakąś przyjemność z jazdy autem. No i niech tak zostanie. Chcą jeżdzić małymi zwrotnymi autami, niech jeżdżą. Nawet gdy mają 2 m wzrostu i ważą 107 kg.:smile: A co Wam to przeszkadza?

PS. idealist. Wiesz co, ja także spotkałem kiedyś panie którym, w specyficznej sytuacji inna część ciała zablokowała głowę!:smile:

Dobry kierowca to Krzysztof Hołowczyc Bumerku. Jazda samochodem i jazda na nartach ma wiele analogii - kiedyś był nawet taki świetny chyba austriacki film pokazujący te analogie - ale co do porównania wielkości samochodu i długości nart to jest pudło niestety.

Zasadniczą kwestią przy doborze za krótkiej narty jest fakt, że jest ona po prostu niebezpieczna.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dobry kierowca to Krzysztof Hołowczyc Bumerku. Jazda samochodem i jazda na nartach ma wiele analogii - kiedyś był nawet taki świetny chyba austriacki film pokazujący te analogie - ale co do porównania wielkości samochodu i długości nart to jest pudło niestety.

Zasadniczą kwestią przy doborze za krótkiej narty jest fakt, że jest ona po prostu niebezpieczna.

Pozdrowienia

Znam lepszych od Krzyska!

Co do wielkości auta to się w żadnym przypadku nie zgodzę. Bardzo ważny jest rozstaw osi. Im większy, tym auto stabilniejsze.

Co, musisz przyciąć komuś? Dzielimy włos na czworo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty od 165 cm, 168cm, 170cm i 195 cm. Dopasuj mi wzrost i wagę. Zacznę tyć, lub przejdę na dietę!:smile:

PS. Jakie długie narty dobrać dla dwóch facetów , skala umiejętności np. 7: pierwszy, -wzrost 170cm i 100kg wagi, drugi -wzrost 195cm i także 100 kg wagi?

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty od 165 cm, 168cm, 170cm i 195 cm. Dopasuj mi wzrost i wagę. Zacznę tyć, lub przejdę na dietę!:smile:

Ale po co mam dopasowywac :) po prostu mozesz podac ile masz wzr, wagi nie musisz :)

PS. Jakie długie narty dobrać dla dwóch facetów , skala umiejętności np. 7: pierwszy, -wzrost 170cm i 100kg wagi, drugi -wzrost 195cm i także 100 kg wagi?

Powiem inaczej, bo widze ze bardzo chcesz pokazac swoje racje albo moja nieracje :) Jak myslisz, instruktor na stoku uczac kogos, niewazne - poczatkujacego czy sredniozaawansowanego, co by powiedzial w kwestii doboru dlugosci nart? jaka dlugosc dobralby do twoich przykladow? :) Wsadzilby chlopa 190cm 100kg na klepy 160cm? :) Co do twoich przykladow - facet majacy 195cm moze miec problem z doborem dlugosci (dech z reguly na przygotowane trasy tak dlugich nie robia, no chyba ze oprocz free albo dh) wiec jedyne co mu pozostaje to najdluzsza decha w grupie, oczywiscie odpowiednio twarda, natomiast ten 170cm ratuje sie twardoscia dechy i wybiera odpowiedni model, bo dlugosc znajdzie. Wiec ja bynajmniej problemu nie widze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie racje? Niczego nie chcę nikomu udowadniać. Na nartach jeżdżę dla przyjemności, nie z musu, ani dla pokazu, wyniku czy pieniędzy. Jestem totalnym amatorem z "kierunkiem rozwoju" polegającym na utrzymaniu tego co do tej pory potrafię.:smile: Nie jestem zainteresowany "rozwojowymi" nartami, ani tym bardziej "rozwojowym" ostrzeniem krawędzi nart. Może dlatego jestem tak tolerancyjny w kwestii nart? Co się zaś tyczy hamowania, "zabiłbym" tych wszystkich kierowców, którzy trzymają nogę na hamulcu i hamują przez kilometr, np. jadąc z górki. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Znam lepszych od Krzyska!

Co do wielkości auta to się w żadnym przypadku nie zgodzę. Bardzo ważny jest rozstaw osi. Im większy, tym auto stabilniejsze.

Co, musisz przyciąć komuś? Dzielimy włos na czworo?

No to ja nie znam - a jeździłem z całą ówczesna czołówką.

A co do samochodu to masz racje tylko, że wielkość kierowcy nie ma znaczenia tak jak przy nartach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się musisz zapytać fachowców :D ja mam 165,186 i 179 i 175 wzrostu :D temat trochę zbacza..juz się zrobiło nawet o profesjonalnym ostrzeniu krawędzi :)

Ale o co i po co ? :tongue:

Tylko jak już wielokroć było wspominane, wzrost jest mało istotny.

Jak jeździsz, jak jesteś sprawny i ile ważysz :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślę,że na tym poziomie może Ci pomóc tylko legenda: JODEK. '

Jego pytaj. Takie śmieci jak ja nie mogą się równać z boską wiedzą...

Pozdrowienia

Cześć

Bardzo przepraszam za debilną sugestię...

Myślę, że jakakolwiek sugestia negatywna skierowana przeciwko postom Jodka jest wymierzona w Nasz kraj. Jest tylko jeden bohater narodowy - JODEK - i jemu hołd jest winien - reszta to kmiotownia i wieśniactwo.

Jemu ukłony ślemy - człowiek będący wszystkim dla mas, człowiek, przy którym jesteśmy smieciami i smrodem: JODEK.

Ukłony.

Mitek

Pozostań w temacie o Solden chłopie - tam mniejsza szansa, że się komuś zrobi krzywdę.

Pozdro

Zapamiętajcie ten post!

Pozdro Mitek

Cześć

Sławek dziwisz się jakbyś nie czytał tego forum. Doradzających Jodków jest na pęczki i stąd takie rady.

Pozdro

Szkoda energii na te i wiele innych skasowanych postów przez moderatorów ...to mnie zdecydowanie już śmieszy nie złości ......

Mam pomysł !!!!......spożytkuj swoją energię w inny sposób -.... może otwórz szkółkę non profit na Szczęśliwicach w Warszawie i sprowadź mnie i innych na dobrą stronę - skorzysta również forum :happy:

Tak na poważnie to można było by się spotkać z @Mitkiem , @Idealistem i innymi osobami z forum na Szczęśliwicach - cennych rad nigdy za wiele - ja bywam tam często w tygodniu po 17.

ps: nie gryzę - jak ktoś poznaje z avatara po stroju - podejść zapytać ( to dygresja z dnia dzisiejszego :cool::)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tak na poważnie to można było by się spotkać z @Mitkiem , @Idealistem i innymi osobami z forum na Szczęśliwicach - cennych rad nigdy za wiele - ja bywam tam często w tygodniu po 17.

ps: nie gryzę - jak ktoś poznaje z avatara po stroju - podejść zapytać ( to dygresja z dnia dzisiejszego :cool::)

W dzień powszedni raczej nie ma szans ale w weekend chętnie.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...