Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Twardość buta stary/nowy


lkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak wygląda porównanie indeksu flex butów produkowanych kilka/kilkanaście lat temu i obecnie?

Czy coś takiego ma sens?

Do tej pory jeździłem w butach Lange Echo 4. Z tego co znalazłem w necie flex wynosił 50.

Muszę zapinać je na maksa, a i tak nie trzymają jak się stopa rozgrzeje.

Postanowiłem kupić nowe buty na takie z indeksem 80-90.

Przymierzyłem już kilka par od 80 do 100 i jestem trochę zdziwiony, bo nie mam wrażenia aby było lepiej.

Do przymiarki zapinam na pierwszy lub drugi ząbek.

Sama stopa jeszcze ok. Skorupa trzyma.

Natomiast łydka ma luz. Do tego jak przyjmę pozycję to but się łatwo poddaje i robi się jeszcze luźniej.

Sprawdziłem w domu i stary but daje większy opór....

Nie sądzę abym miał się wbijać w 110 - 120...

Do przymiarki biorę 28,5 lub 29 (stopa 28 cm). Mniejszych nie mogę bo duży palec za mocno naciska na przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Witam,

Jak wygląda porównanie indeksu flex butów produkowanych kilka/kilkanaście lat temu i obecnie?

Czy coś takiego ma sens?

Do tej pory jeździłem w butach Lange Echo 4. Z tego co znalazłem w necie flex wynosił 50.

Muszę zapinać je na maksa, a i tak nie trzymają jak się stopa rozgrzeje.

Postanowiłem kupić nowe buty na takie z indeksem 80-90.

Przymierzyłem już kilka par od 80 do 100 i jestem trochę zdziwiony, bo nie mam wrażenia aby było lepiej.

Do przymiarki zapinam na pierwszy lub drugi ząbek.

Sama stopa jeszcze ok. Skorupa trzyma.

Natomiast łydka ma luz. Do tego jak przyjmę pozycję to but się łatwo poddaje i robi się jeszcze luźniej.

Sprawdziłem w domu i stary but daje większy opór....

Nie sądzę abym miał się wbijać w 110 - 120...

Do przymiarki biorę 28,5 lub 29 (stopa 28 cm). Mniejszych nie mogę bo duży palec za mocno naciska na przód.

Przymierzasz za duże buty (29). Pomiędzy 28,5 a 28 nie ma żadnej różnicy w długości. 0,5 to obszerniejszy but. Prawdopodobnie masz złą pozycję i tyle - stąd oparcie się palca.

Co do samego pytania to starsze buty miały inaczej rozłożoną twardość. Wtedy twardość buta była to głownie twardość w płaszczyźnie strzałkowej - but się trudniej uginał. Obecnie twardość to głownie sztywność w płaszczyźnie czołowej. Współczesne buty gdy opieramy porządnie piszczel o cholewkę po prostu się znacznie łatwiej poddają a juz ciepłe zachowują się bardzo "miękko".

Opisując flexowo (pamiętając, że flex to tylko sugestia twardości a nie jakiś zunifikowany wskaźnik) dawna 100 to obecnie 130 a może i więcej - ale proszę to potrakotować jako uproszczenie.

Dla osoby która szuka twardego buta w starszym rozumieniu każdy but poniżej 120 będzie miękki (twardość 50 czy 60 to buty dla początkujących dzieci)

Pozdrowienia

Poz

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek ma rację .

Poza tym jak masz nogę 28 to kupuj but nr 28 . Jak przymierzasz , to ubierz buta i pozapinaj wszystkie klamry tak jak do jazdy, wtedy automatycznie pięta w bucie cofnie się i powinno być OK z palcami . But o twardości 100-120 dobrze dobrany jest butem wygodnym i na cały dzień a jednocześnie pozwala dobrze kontrolować narty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

Wybrałem się dzisiaj w jeszcze jedno miejsce.

Najbardziej spasował mi Atomic HAWX 1.0 100 w rozmiarze 28,5.

Postałem w butach w sklepie z 15 minut. Założyłem do wiązań i porobiłem próby.

Zdecydowałem, że wezmę do domu i jeszcze w nich pochodzę.

Mam 2 tygodnie na oddanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za porady.

Wybrałem się dzisiaj w jeszcze jedno miejsce.

Najbardziej spasował mi Atomic HAWX 1.0 100 w rozmiarze 28,5.

Postałem w butach w sklepie z 15 minut. Założyłem do wiązań i porobiłem próby.

Zdecydowałem, że wezmę do domu i jeszcze w nich pochodzę.

Mam 2 tygodnie na oddanie.

Ikos chodzenie w butach nie ma sensu bo to nie są buty do chodzenia. Raczej poeksperymentuj z dopięciem. Dopnij ostro - bardziej niż do normalnej jazdy i popatrz ile wytrzymasz i czy nie pojawiają się punktowe uciski i mrowienia. Spróbuj naśladować pracę buta na nartach: pozycja narciarska ciężar na całej stopie i obniżanie i podwyższanie pozycji stopniowe i dynamiczniejsze, ruchy przód ty. Wepnij się w narty i to samo.

Zerknij na artykuł o doborze butów - pierwsza strona forum.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)chodzenie w butach nie ma sensu bo to nie są buty do chodzenia. Raczej poeksperymentuj z dopięciem. (...)

Może za duży skrót myślowy :biggrin:

Popróbowałem tak jak pisałeś. Jest dobrze, chociaż nie mam cierpliwości żeby mieć te buty na nogach dłużej niż godzinę bez jazdy w dół :rolleyes::

Zerknij na artykuł o doborze butów - pierwsza strona forum.

Czytałem. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...