Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wisła przez "S"


leitner

Rekomendowane odpowiedzi

Naszła mnie dwa tygodnie temu ochota, żeby napisać coś podobnego jak rok temu - porównanie ośrodków. Tym razem też czterech, tylko że wiślańskich. Tak się złożyło, że w tym roku odwiedziłem 4 ośrodki narciarskie w Wiśle: Skolnity, Siglany, Soszów i Stożek. Jak pewnie zauważyliście, wszystkie zaczynają się na S :wink: Postanowiłem w miarę dokładnie opisać każdy ośrodek - pod względem komunikacji, cen, wyciągów, tras i ilości ludzi na stoku. Do świąt postaram się skończyć montować filmik z Wisły.

Komunikacja

Samochodem

Dojazd do Wisły jest prosty - nie ma co opisywać. Prosta droga i tyle. Do każdego z opisywanych ośrodków jedzie się z Katowic mniej więcej tyle samo 1,2-1,5h (najszybciej na Skolnity, najdłużej na Stożek). Każdy ośrodek posiada oczywiście parkingi - na Soszowie pomieszczą one 600 samochodów. Na Skolnitach są dwa parkingi - przy krzesełku i przy torach. Nie są duże, ale jak na taką stację, większych nie trzeba. Z dolnego parkingu jedzie na górę skibus. Na Siglanach też nie ma bardzo dużego parkingu. Pod Stożkiem jest kilka parkingów - od największego trzeba podejść kilkaset metrów (kilkanaście minut), ale można pojechać też pod samo krzesełko. Wszystkie parkingi są bezpłatne.

Publicznie

Z dworca PKP i PKS jeżdżą na Soszów prywatne Skibusy. Są one płatne - taryfa zależy od przewoźnika. Najprościej jest dojechać na Skolnity - od dworca PKP jest do przejścia ok.700m Na Siglany od pociągu trzeba pokonać aż 3km, więc raczej klientów bez samochodu tam nie znajdziemy. Aby dojechać na Stożek, trzeba wsiąść w autobus PKS z dworca PKP i dojechać nim do Wisły Łabajów - stamtąd czeka spacer 20-minutowy (1km lekko pod górkę). Jeżeli ktoś nie chce się przespacerować, to czasami można pojechać skibusem (wcześniej trzeba to załatwić).

Ceny

Soszów oferuje najwięcej kombinacji - 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8h; karnety kilkudniowe i do tego sporo promocji - np. 7h+obiad, lub 4h do lat 18, a także karnety poranne, popołudniowe, wieczorne itp. Na stronie jest już podany cennik z sezonu niskiego (nie mam info o cenach z wysokiego sezonu). Wiem tylko, że karnet 5h kosztował 75zł, a 6h 85zł. Przy czym karnet 5h rano kosztuje więcej niż po południu. Są dwa rodzaje ulg - dla uczących się do 24 lat i dla dzieci do 12 lat oraz dla seniorów.

Na Skolnitach są karnety 1h (30zł normalny, 20 ulgowy), 2h (45/30), 3h, 4h (65/50) i 8h (90/65); karnety czasowe: 8-10 (30zł) i 17-21 (40zł); oraz wielodniowe - 2 (160/115), 3 (225/160), 4 (280/200), 5 (325/230), 6 (350/250), 7 (dowolnych dni - 450/320). Ulga przysługuje dzieciom 4-12 lat i seniorom.

Na Siglanach są tylko karnety godzinne - 1h (20/15), 2h (35/30), 3h (45/40), 4h (50/45) i 5h (55/50). Karnety czasowe: 8-11 (30/25), 8-14 (50/40), 13-18 (40/30), 17-21 (30/25) i karnet rodzinny 5h.

Na Stożku są karnety 2h (40zł) i 4h (55zł), 8-13 (50zł), 13-17 (45zł). Oraz karnety dniowe - 1 (65/55), 2 (125/105), 3 (170/150), 4 (210/190), 5 (250/225), 6 (280/255) i 7 (320/280). Ulgi są do 12 lat i dla grup.

Wiślański Skipass

Bardzo ważnym udogodnieniem dla narciarzy jest wspólny karnet na kilka ośrodków wiślańskich. Z powyższych ośrodków obejmuje on Skolnity, Siglany i Stożek. Soszów, jako jedna większa stacja w Wiśle, nie jest we wspólnym karnecie.

Cennik Wiślańskiego Skipassu:

2 dni (160/115), 3 dni (225/160), 4 dni (280/220), 5 dni (325/230), 6 dni (350/250) i 7 dowolnych dni (450/320). Są też karnety godzinne.

Infrastruktura

Na Soszowie jest jedna kolejka krzesełkowa 4-osobowa, jeden orczyk i 3 talerzyki.

Skolnity, jako jedna z niewielu stacji, mają tylko jeden wyciąg - kolejkę krzesełkową 4-osobową. Nie ma tam żadnych orczyków ani talerzyków.

Siglany to dwa talerzyki - jeden stanowi połowę długości drugiego.

Na Stożku stoi kolejka krzesełkowa 2-osobowa. Oprócz niej stoją dwa talerzyki - dolny obsługuje stok dla początkujących, drugi niestety od kilku lat nie działa.

Wszystkie powyższe kolejki krzesełkowe są niewyprzęgane. Orczyki i talerzyki też, z wyjątkiem jednego na Soszowie - wyciąg Tatrapomy ma złamaną trasę i wyprzęgane talerzyki.

Trasy narciarskie

Na Soszowie możemy poszusować na 6 trasach - czarnej (200m), głównej czerwonej (900m), dwóch niebieskich (1900m i 1300m) oraz na dwóch zielonych (1200 i 690m). Część tras jest oświetlona. Łączna ich długość wynosi 5,64km.

Na Skolnitach znajdziemy dwie oświetlone trasy - niebieską o dł. 1100m i czerwoną 980m.

W ośrodku Siglany można ponartować na 900m oświetlonych tras. Obie trasy są niebieskie, ale główna trasa początek ma lekko czerwony.

Na Stożku pojeździmy na trasie każdego koloru - niebieska leśna nartostrada ma dł. 1600m, czerwona 800m a czarna 1100m. Niestety trasy stożkowe nie są oświetlone - jazda trwa do zmroku (lub do 17). Warto jeszcze dodać, że często jest tu rozstawiony slalom z samoobsługowym pomiarem czasu.

Każdy ośrodek ma sztuczne naśnieżanie. Niestety nie każdej trasy.

Frekwencja

Na powyższych wiślańskich stokach frekwencja najwyższa jest na Soszowie. Kolejki do krzesełka dochodzą nawet do 15-20minut. Chodzi mi oczywiście o czas ferii i weekendy (zazwyczaj do krzesełka trzeba odczekać ok. 5-8minut).

Na Siglanach bywa czasami sporo osób, ale kolejki do wyciągu nie przekraczają 3-5 minut.

Na Skolnitach i na Stożku próżno szukać tłoku. Jest niewiele osób (do krzesełek w ogóle się nie czeka, a na trasach jest czasami pusto).

Część osób twierdzi, że jeśli w danym ośrodku jest mało ludzi, to znaczy, że nie warto tam jechać. Trzeba pamiętać, że każdy oczekuje czego innego - dobrej ceny, dojazdu, 5 knajp, taśm dla dzieci i szkółki na kilka wyciągów. Według mnie najważniejsza w ośrodku narciarskim jest jazda (dziwne, nie?). Można pojeździć na pustych trasach, ale za to trzeba podejść 50m albo pojechać samochodem 5min dłużej. Niektórym to się nie podoba. Cóż... Ktoś powie, że jest narciarzem i codziennie zjedzie 5 razy czekając 15min w kolejce, a resztę dnia spędzi w hotelu...

Podsumowanie

Podsumowując, każdy z ośrodków "S" ma swoje plusy i minusy.

Soszów: PLUSY: dużo tras o wszystkich kolorach, duża przepustowość, kilka wyciągów położonych wyżej mniej obleganych. MINUSY: sporo ludzi, górna część często zamknięta, długi dojazd.

Siglany: PLUSY: cena, szeroki stok, zazwyczaj bez tłoku. MINUSY: dojazd (trzeba trochę poszukać drogi dojazdowej), praktycznie tylko jedna trasa (za to jest dobra na ćwiczenie techniki).

Skolnity: PLUSY: mała frekwencja, dobry dojazd, ciekawa niebieska trasa (niebieska, ale z jedną ścianką; nie nudzi się szybko). MINUSY: słaby system naśnieżania (w tym sezonie stacja była czasami zamykana, a czerwona trasa w ogóle nie ruszyła), dość wąska trasa (przy większej frekwencji zrobi się tam ciasno), bałagan przy trasie krzesełka (kable na wierzchu itd., nie ma to wpływu na jazdę, ale źle to wygląda).

Stożek: PLUSY: 3 w miarę długie trasy o różnym stopniu trudności, mała frekwencja, podejście do klienta - slalom. MINUSY: problemy z naśnieżaniem - brak dużego zbiornika, trudny dojazd bez samochodu, brak połączenia ze schroniskiem.

Mam nadzieję, że komuś się przyda taki opis. Każda z tych stacji jest zupełnie inna - każdy oczekuje czegoś innego, więc nie chcę nikogo zniechęcać do któregoś z wiślańskich S-ośrodków.

Pozdrawiam!

PS Później dorzucę jeszcze kilka zdjęć.

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,Ty chyba doktorat piszesz? :rolleyes::

:laughing: Może kiedyś...? Swoją drogą to chyba to forum odegra w moim życiu większą rolę niż mógłbym się spodziewać (serio...).

W sumie przydało by się tu jeszcze dodać Nową Osadę,Cieńków,Klepki i Kiczerę. No ale tak zawsze można rozszerzać temat. :)

Najbardziej żałuję, że nie odwiedziłem Kiczery i Cieńkowa (zwłaszcza tej długiej niebieskiej trasy).

Aaaaa! Zapomniałem o czymś. Zaraz uzupełnię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to dwa razy?

Jeśli chodzi o to co zacytowałeś, to nie. Wyszło byle co.

Jeśli chodzi o porównanie to tak. Wiem, że to w większości suche info. Bez emocji. Jakbym w każdym ośrodku był tydzień, to napisałbym pewnie ciekawie. Jak np. na Siglanach byłem 2h, a na Skolnitach 3h, to nie za bardzo mogę napisać w porównaniu coś więcej (jeśli wiesz o co mi chodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to co zacytowałeś, to nie. Wyszło byle co.

Jeśli chodzi o porównanie to tak. Wiem, że to w większości suche info. Bez emocji. Jakbym w każdym ośrodku był tydzień, to napisałbym pewnie ciekawie. Jak np. na Siglanach byłem 2h, a na Skolnitach 3h, to nie za bardzo mogę napisać w porównaniu coś więcej (jeśli wiesz o co mi chodzi).

Trafiłeś w sedno. suche info-dla mnie(ziomka z Dolnego Śląska). Podziwiam Twoją determinację.pozdro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś w sedno. suche info-dla mnie(ziomka z Dolnego Śląska).

Nie chcesz? Nie czytaj! Nie masz takiego obowiązku.

Forum nie jest stworzone wyłącznie dla Ciebie, dla mnie, czy innej wyjątkowej jednostki.

Forum jest dla wszystkich!

Jednym się to przyda,innym nie.Dla jednych będzie to ciekawe (wśród nich ja),dla innych nuda.

Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz? Nie czytaj! Nie masz takiego obowiązku.

Forum nie jest stworzone wyłącznie dla Ciebie, dla mnie, czy innej wyjątkowej jednostki.

Forum jest dla wszystkich!

Jednym się to przyda,innym nie.Dla jednych będzie to ciekawe (wśród nich ja),dla innych nuda.

Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Pozdrawiam.

Dlatego nie piszę żadnych relacji z Karkonoszy, umarłbyś z nudów i nigdy na narty byś tu nie przyjechał. pozdro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie piszę żadnych relacji z Karkonoszy, umarłbyś z nudów i nigdy na narty byś tu nie przyjechał. pozdro.

A tego to nie wiesz... :proud:

Może by mi się spodobały?

Wiem dobrze,że są tacy,co lubią czytać moje relację i drugie tyle tych,co je nie lubią. :wink:

Na pewno za każdą relację dostaniesz ode mnie dzięksa,choćby za to,że poświęcisz swój czas,żeby podzielić się informacją z innymi. :cool::

Pozdrawiam.

PS.W Twoich rejonach jeszcze nie jeździłem na nartach,ale mam plan żeby tam zawitać. :)

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wisła przez "S"

Jak wracasz o 15-16 to wręcz norma. Ja wracam z reguły o 12, 13 najpóźniej i korka nie zaliczam . :)

Leitner - ode mnie wielki szacun za porównanie stacji w Wiśle! Jeżdzę tam prawie co weekend, a z zainteresowaniem poczytałem . W firmie koledzy z Wawy lub jeszcze głębszej północy ;) pytają czy mogę im coś polecić w Wiśle - z czystym sumieniem wyślę im linka do Twojego postu . Tylko uprzedzę przed malkontentami w komentarzach .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wracasz o 15-16 to wręcz norma. Ja wracam z reguły o 12, 13 najpóźniej i korka nie zaliczam . :)

Leitner - ode mnie wielki szacun za porównanie stacji w Wiśle! Jeżdzę tam prawie co weekend, a z zainteresowaniem poczytałem . W firmie koledzy z Wawy lub jeszcze głębszej północy ;) pytają czy mogę im coś polecić w Wiśle - z czystym sumieniem wyślę im linka do Twojego postu . Tylko uprzedzę przed malkontentami w komentarzach .

Masz całkowitą rację. O 15 zwykle Armageddon już trwa. I tak do 17stej.

Mam nadzieję, że porownujesz mnie do malkontenta :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...