Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Biały Jar tragednia "68


mamagena

Rekomendowane odpowiedzi

z tego co pamiętam to ferie świąteczne w latach 80 były zawsze w grudniu :smile: ( w okolicy 24) a później były ferie w jednym terminie; ale kiedy to nie pamiętam

W grudniu było 2 tygodnie wolnego. Ferie zaczynały się przed Bożym Narodzeniem a kończyły po Nowym Roku. Ferie Wielkanocne były krótsze, to tylko tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu było 2 tygodnie wolnego. Ferie zaczynały się przed Bożym Narodzeniem a kończyły po Nowym Roku. Ferie Wielkanocne były krótsze, to tylko tydzień.

Również ferie Bożonarodzeniowe i Wielkanocne na nartach.

Tak tak panowie, kiedyś w grudniu w Polsce był śnieg :biggrin:

Pozdrawiam

PS: i tym sposobem na samych feriach miałem prawie 40 dni na nartach. Nie wspominając o wyjazdach sobotnio-niedzielnych.

Edytowane przez Piotr_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferie były podzielone:

2 ostatnie tygodnie stycznia - podstawówki

2 pierwsze tygodnie lutego - szkoły średnie

Dobrze to pamiętam bo w czasach gdy chodziłem do podstawówki miałem zawsze 4 tygodnie ferii i to zawsze na nartach :biggrin:

Ojciec pisał usprawiedliwienie, że nadrobię i już.

Pozdrawiam

Znaczy się jak Ty miałeś ferie w podstawówce czy szkole średniej, to ja już leniłem się , ale i ryłem, na studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Karpaczu na pierwszym obozie narciarskim w "prawdziwych" górach. Było to w ferie w grudniu 1968. Tak, tak, kiedyś ferie świateczne były w grudniu i cała Polska miała ten sam termin! Nasz głupi pan zabrał nas na wycieczkę na Śnieżkę i dalej drogą przyjażni do jakiegoś schroniska. Załamała się pogoda, ledwo mogliśmy się poruszać, wiał wiatr i rozszalała się zawieja. Wzajemnie pomagaliśmy sobie bo niektórzy padali za zmęczenia. Pan "ewakuował" nas Białym Jarem!!!! Dopiero póżniej, jak dotarliśmy na kwaterę, dowiedzieliśmy się od gospodarzy o niebezpieczeństwie na jakie naraził nas ten głupi pan. Jedno trzeba mu zaliczyć na plus, w jarze kazał nam zapier... jak najszybciej!

Może nie był taki głupi - miał do wyboru pójść przez maksymalny wygwizdów na Równi albo niebezpieczny Biały Jar. Pierwsze rozwiązanie mogło skończyć się jeszcze gorzej - z powodu wychłodzeń jest pewnie więcej tragedii jak od lawin. W tej konkretnej sytuacji zachował się optymalnie (a widać, że miał świadomość ryzyka) bo żyjecie. Powinniście jeszcze tylko ten rejon przekraczać przynajmniej w 20 m odstępach.

Nie oceniam oczywiście faktu wyjścia w góry nieprzygotowanych dzieci. Plecak z ciepłymi dodatkowymi ciuchami i ewentualnie goglami to nawet w Karkonoszach powinien być standard

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie był taki głupi - miał do wyboru pójść przez maksymalny wygwizdów na Równi albo niebezpieczny Biały Jar. Pierwsze rozwiązanie mogło skończyć się jeszcze gorzej - z powodu wychłodzeń jest pewnie więcej tragedii jak od lawin. W tej konkretnej sytuacji zachował się optymalnie (a widać, że miał świadomość ryzyka) bo żyjecie. Powinniście jeszcze tylko ten rejon przekraczać przynajmniej w 20 m odstępach.

Nie oceniam oczywiście faktu wyjścia w góry nieprzygotowanych dzieci. Plecak z ciepłymi dodatkowymi ciuchami i ewentualnie goglami to nawet w Karkonoszach powinien być standard

Pozdro

Wiesiek

Przekraczanie jaru w poprzek w żaden sposób nie przyśpiesza ewakuacji bo z obu stron jest mniej więcej równie długie zejście na dół. No chyba że Pan ewakuował grupę prosto z grani jarem wzdłuż ... no to byłby prawdziwy wyczyn zasługujący na nie taki przymiotnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekraczanie jaru w poprzek w żaden sposób nie przyśpiesza ewakuacji bo z obu stron jest mniej więcej równie długie zejście na dół. No chyba że Pan ewakuował grupę prosto z grani jarem wzdłuż ... no to byłby prawdziwy wyczyn zasługujący na nie taki przymiotnik.

ja z tego opisu zrozumiałem ze to było jednak wzdluż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, poruszaliśmy się wzdluż jaru. Pan był nieodpowiedzialny zabierając w góry gromadkę dzieci od 5 do 8 klasy szk. podstawowej, gdzie niektórzy nie mieli rekawiczek, kaptura przy kurtce, że o okularach (goglach) nie wspomnę. Cóż, takie czasy to kiedyś były. W swetrach na nartach się jeżdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, poruszaliśmy się wzdluż jaru. Pan był nieodpowiedzialny zabierając w góry gromadkę dzieci od 5 do 8 klasy szk. podstawowej, gdzie niektórzy nie mieli rekawiczek, kaptura przy kurtce, że o okularach (goglach) nie wspomnę. Cóż, takie czasy to kiedyś były. W swetrach na nartach się jeżdziło.

ja pier ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie był taki głupi - miał do wyboru pójść przez maksymalny wygwizdów na Równi albo niebezpieczny Biały Jar.
Mógł też poprowadzić dzieci do najbliższego schroniska - takie rozwiązanie uważam za najlepsze.Chyba,że wtedy niczego tam nie było... :rolleyes:: Przynajmniej teraz tych schronisk jest tam aż nadto i są odpowiednio duże. Czy to jest Biały Jar?

DSCN3265.jpg

DSCN3274.jpg

DSCN3219.jpg

DSCN3265.jpg.b74829d37364c82bfa13bd32aa86a7a8.jpg

DSCN3274.jpg.e2d687a569373f9b933d4f98fcf0f810.jpg

DSCN3219.jpg.4272f66d5cf7e124fa3e0001e081657b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł też poprowadzić dzieci do najbliższego schroniska - takie rozwiązanie uważam za najlepsze.Chyba,że wtedy niczego tam nie było... :rolleyes::

Przynajmniej teraz tych schronisk jest tam aż nadto i są odpowiednio duże.

Jeśli szli przez Biały jar żółtym szlakiem-to doszli do schroniska Strzecha Akademicka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...