Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ostrzenie nart


Gość bobic

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli mogę wtrącić to firma Holmennkol twiedzi że tępienie krawędzi ( by natra nie była za nerwowa) to czysta profanacja w nartach taliowanych, dlatego stosuje się podniesienie krawędzi. Oczywiscie każdy z tych aspektów to osobisty

wybór narciarza. Dlatego ta sama narta i tej samej długości i dla podobnie jeżdżących narciarzy może być inaczej ostrzona np. pod butem 87 i 0,5 podniesienia na dziobie, 87 i 1 podniesienia a piętkach, 87 bez podniesienia a drugi

z narciarzy (zawodników) może mieć 87 bez podniesienia i każdemu z nich to pasuje. Ja osobiście nie podnoszę krawędzi , ostrzę na 87 i nie tępie dziobów oraz piętek (nic mi nie ucieka na bok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę wtrącić to firma Holmennkol twiedzi że tępienie krawędzi ( by natra nie była za nerwowa) to czysta profanacja w nartach taliowanych, dlatego stosuje się podniesienie krawędzi. Oczywiscie każdy z tych aspektów to osobisty

wybór narciarza. Dlatego ta sama narta i tej samej długości i dla podobnie jeżdżących narciarzy może być inaczej ostrzona np. pod butem 87 i 0,5 podniesienia na dziobie, 87 i 1 podniesienia a piętkach, 87 bez podniesienia a drugi

z narciarzy (zawodników) może mieć 87 bez podniesienia i każdemu z nich to pasuje. Ja osobiście nie podnoszę krawędzi , ostrzę na 87 i nie tępie dziobów oraz piętek (nic mi nie ucieka na bok)

... za twierdzenie w stylu: "nie podnoszę krawędzi" zostalem prawie zlinczowany tutaj :eek: , przez dlugi czas tego nie robilem ale ostatnio zaczalem z przyczyn wylacznie praktycznych, bo nie trzeba tak czesto cyklinowac slizgu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji! Wziąłem kilka lekcji u Dagmary Krzyżyńskiej w temacie przygotowania zawodniczego nart. Dagmara robi narty na 87 lub czasami na 88 i uczulała mnie aby lekko "zjechać" krawędzie z przodu i tyłu.

czyli jestem jak Dagmara:D , bo robię ze swoimi nartami dokładnie to samo

Wynika z tego , że co dobre dla zawodowca , amatorowi też może się przydać:rolleyes: .Jadnak pewnie najlepiej jak każdy sam popróbuje jakie jest dla niego optymalne ostrzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady Dagmary

Rozmawiałem dzisiaj z Dagmara w sprawie ostrzenia nart na zawody i powiedział mi, że w przypadku slalomek "jechała" gumą przody i tyły ok. 15 cm. W gigantkach czasami zostawiała ostre tyły do lepszego prowadzenia w drugiej fazie skrętu i gdy trasa była b. twarda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem - nie stosujesz wcale podniesienia (podniesienie 0,0), czy nie podnosisz końców?

Chyba jednak 0,0, skoro mówisz o częstym cyklinowaniu ślizgu?

... tak jak napisalem podnosze z przyczyn praktycznych, bez wyrownywania slizgu moge dobrac sie do krawedzi od spodu i je wygladzic (czy tez wypolerowac), natomiast w przeszlosci przed ostrzeniem cyklinowalem slizg zeby byl idealnie rowny z krawedzia, wtedy bez podnszenia da sie wypolerowac krawedz od dolu, poniewaz wyrownywanie slizgu to jest najbardziej pracochlonne i upierdliwe zajecie to nie robie tego od jakiegos czasu zbyt czesto, poza tym jak wyrownujesz cyklina to struktura sie niszczy (zbiera sie ja po prostu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ze strukturą...

jak w tytule

z ostrzeniem , to widze , że każdy sobie radzi ;)

opowiem krótką historyjkę: przed sezonem zaniosłem swoje narty do "uznanego" bielskiego serwisu ( nie Intersport ) i zleciłem full servis - czyli regeneracja ślzgu , nalożenie struktury,ostrzenie i smarowanie. Własciciel serwisu odpowiedzieł mi , że z tą strukturą to nie ma co przesadzać ( bo to tylko zawodowcy nakładają ) , że jak przejedzie na maszynie spody , to i tak jakaś tam struktura na ślizgu się sama zrobi ??? faktycznie jakiś tam wzorek na slizgu się pojawił ) ale, powiem szczerze, nie o to mi chodziło . Zresztą ślizg też nie był zrobiony ,niestety:( , tak jak powinien , bo jak sprawdzałem już u siebie w domu , to był lekko wypukły:eek: . Nie będe sie rozpisywał na temat jakości usług świadczonych przez ten serwis , ale finał tej historii był taki , że po tym "serwisie" sam już raszplą wyrównałem ślizg , wycyklinowałem go i ręcznym strukturatorem nałożyłem "wzorek". A pytanie jest takie: czy macie jakieś swoje "patenty" na nakładanie struktury i czy jest ona wg was w ogóle potrzebna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w tytule

z ostrzeniem , to widze , że każdy sobie radzi ;)

opowiem krótką historyjkę: przed sezonem zaniosłem swoje narty do "uznanego" bielskiego serwisu ( nie Intersport ) i zleciłem full servis - czyli regeneracja ślzgu , nalożenie struktury,ostrzenie i smarowanie. Własciciel serwisu odpowiedzieł mi , że z tą strukturą to nie ma co przesadzać ( bo to tylko zawodowcy nakładają ) , że jak przejedzie na maszynie spody , to i tak jakaś tam struktura na ślizgu się sama zrobi ??? faktycznie jakiś tam wzorek na slizgu się pojawił ) ale, powiem szczerze, nie o to mi chodziło . Zresztą ślizg też nie był zrobiony ,niestety:( , tak jak powinien , bo jak sprawdzałem już u siebie w domu , to był lekko wypukły:eek: . Nie będe sie rozpisywał na temat jakości usług świadczonych przez ten serwis , ale finał tej historii był taki , że po tym "serwisie" sam już raszplą wyrównałem ślizg , wycyklinowałem go i ręcznym strukturatorem nałożyłem "wzorek". A pytanie jest takie: czy macie jakieś swoje "patenty" na nakładanie struktury i czy jest ona wg was w ogóle potrzebna ?

Wiem o który chodzi, miałem tą samą sytuacje. Niestety, pan ***** coś w kulki leci, na renomie jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w tytule

z ostrzeniem , to widze , że każdy sobie radzi ;)

opowiem krótką historyjkę: przed sezonem zaniosłem swoje narty do "uznanego" bielskiego serwisu ( nie Intersport ) i zleciłem full servis - czyli regeneracja ślzgu , nalożenie struktury,ostrzenie i smarowanie. Własciciel serwisu odpowiedzieł mi , że z tą strukturą to nie ma co przesadzać ( bo to tylko zawodowcy nakładają ) , że jak przejedzie na maszynie spody , to i tak jakaś tam struktura na ślizgu się sama zrobi ??? faktycznie jakiś tam wzorek na slizgu się pojawił ) ale, powiem szczerze, nie o to mi chodziło . Zresztą ślizg też nie był zrobiony ,niestety:( , tak jak powinien , bo jak sprawdzałem już u siebie w domu , to był lekko wypukły:eek: . Nie będe sie rozpisywał na temat jakości usług świadczonych przez ten serwis , ale finał tej historii był taki , że po tym "serwisie" sam już raszplą wyrównałem ślizg , wycyklinowałem go i ręcznym strukturatorem nałożyłem "wzorek". A pytanie jest takie: czy macie jakieś swoje "patenty" na nakładanie struktury i czy jest ona wg was w ogóle potrzebna ?

Ja tam nie odczuwam czy mam strukture czy nie, regularne smarowanie jest o wiele bardziej odczuwalne. Komus kto nie smaruje codziennie struktura niewiele pomoze :cool: Mysle ze na zawody strukture warto miec ale do normalnej jazdy nie potrzeba IMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Odświeżam ten temat by przedstawić wynik pewnego doświadczenia, które obrazuje jakie znaczenie może mieć odpowiednie ostrzenie narty.

Dwa lata temu, mój syn wybierając się na sylwestrowe nartowanie wziął maje stare Radarki. Jeździ na nartach sporadycznie i nie najlepiej więc ostrzegałem go, że deski są przygotowane dla mnie (87/0,5 na całej długości bez tępienia). Już pierwszego dnia słał SMS'y - te narty są do d..., nie da się na nich jeździć. Oczywiście odpisałem, że to narciarz jest do d..., ale kiedy kolejny raz wybierał się na nich jeździć podczas ostatniego sylwka, postanowiłem mu je nieco przygotować.

Zrobiłem je na 87/1 oraz przytępiłem końce (taka mała zmiana). Komentarz po powrocie był jeden - narty są świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...