Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sprzęt i jazda na nartach ski tour


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem świadkiem zejścia lawiny na nartostradę na Stubaiu. W przeddzień spadło ze 25-30 cm sniegu, nastepnie pogoda się zmieniła, wyszło słoneczko i grzało,grzało, aż ciężki śnieg się zsunął. Porwał chyba 2 czy 3 osoby jadące nartostradą, ale nic poza jakimiś kontuzjami im sie nie stało. Nie zostały całkowicie przysypane! Kiedy wjechałem na to lawinisko, nie przypuszczałem że jest to tak twarda masa śniegu, może raczej lodu! Zbita jak sztuczny śnieg z armatki! Z daleka wyglądało to tak niewinnie a jak steirdziłem na miejscu, miało to grubość do 1,5m!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wracając do początkowych pytań założyciela jedna z odpowiedzi wymaga istotnego sprostowania;

Cytat Zamieszczone przez Bończa Zobacz posta

[*]czy buty do ski touringu nadają się do użytkowania ich razem z normalnymi nartami

Maria

Są też różne buty i różne przypadki, a zatem różne opinie. Jeśli to są buty twardsze, czteroklamrowe, to jest to możliwe. Mnie akurat udało się idealnie dobrać buty (damskie Garmonty, żeby podać model, musiałabym zejść do garażu, bo o tej porze roku nie opuszczają auta - ale to numer 22, więc chyba informacja byłaby dla Ciebie mało przydatna - dziwnym trafem w ogóle udało się taki numer zdobyć). Jeżdżę w nich i na zjazdowych Headach, i na Haganach, i tylko od czasu do czasu nachodzi mnie myśl, żeby jednak kupić coś twardszego do zjazdówek. To jest luźna myśl, i szybko ginie.

Buty skiturowe są o około 0.5 cm wyższe od zjazdowych (o podeszwę). Po wpięciu w klasyczne wiązanie zjazdowe nie będzie ono prawidłowo wypinało. Podkreślają to wszyscy producenci. Czyli nie można.

Jeśli macie zajawkę na zjazdy w dziewiczym terenie to warto pomyśleć o następujących rozwiązaniach (ja ich używam)

- but freeridowy z wymienną podeszwą. np Factor Black Diamond - świetny but - trochę lżejszy od alpejskiego, flex 130, rewelacyjne trzymanie pięty, regulowany kąt pochylenia cholewki (przód/tył 14-22 stopnie), doskonały botek z BOA. Zamiast kupować górnopółkowy but zjazdowy warto od razu pomyśleć o czymś takim - moim zdaniem jest o tyle lepszy o ile droższy. Do podejść oczywiście ciężki ale jednak możliwy a z całym sprzętem zjazdowym hula.

- wiązania zjazdowo-turowe np. Marker Diuk, Baron, F12, F10 - w pełni wartościowe wiązania w które można wpiąć (po łatwej regulacji) zarówno buty turowe jak i zjazdowe . Jak na standarty turowe dość ciężkie.

- narty skituro-freeridowe z drewna paulowni np BD albo seria Volki - Nunataq, Nanuq, Amaruq - lekkie a w pełni wartościowe narty do ostrego freeridu.

To rozwiązania do bezkompromisowego zjazdu zarówno przywyciągowego jak i z nie za dużym dojściem. Na boisko zestaw też bardzo dobry - wręcz znakomity.

Do dłuższej turystyki (tej z przewagą chodzenia) polecałbym jednak lżejszy but turowy i mniejsze narty. Ale mając powyżej opisany zestaw można wszystko, ze wszystkim zestawiać.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wątek trochę umarł, a szkoda. Jak u Was wygląda spraw skitourów? Na ostatnich targach ispo w Monachium zauważyłem, że większość firm rozwija kolekcje skitourowe.

Przykładem jest Fischer, który poszerzył ofertę nart z serii Transalp oraz wprowadził buty skitourowe. Tu ciekawska - nowe buty skitourowe Fischera będzie można idealnie dopasować do stopy ponieważ są wykonane w technologii Vacuum.

fischer_vacuum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...