Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Koszt wyciągu narciarskiego?


rizz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale myślę, że tutaj nie będzie źle. :P

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie ile orientacyjnie kosztuje wyciąg narciarski (krzesełko/orczyk). Może ktoś wie? :confused:

Do tego pytania natchnął mnie fakt, że Polscy inwestorzy odkryli że wyciąg krzesełkowy jest wydajniejszy i przyjemniejszy dla narciarzy od orczyka i zaczęli takowe budować (w zabójczych ilościach ale jednak :P). Przykład to np. Cienków, gdzie dwa orczyki zamienili na krzesło. Różnica w kosztach na pewno jest ogromna, ale o jakich kwotach mówimy?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Edytowane przez rizz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczna inwestycja na Jaworzynie Krynickiej, czyli 4-os. krzesełko ma długość ok. 100-1100 m i kojarzę informację, że kosztowało to 8.5 mln złotych - tyle a propos rzędu wielkości, bo jakiegoś jednoznacznego cennika pewnie nie ma, ze względu na różnorodność rozwiązań, skalę prac budowlanych itp. Długość też pewnie ma znaczenie bo inaczej kalkulowane są same słupy i instalacje a inaczej obie stacje.

Skoro powiększamy przepustowość to do tego dochodzą oczywiście koszty dodatkowych inwestycji, związanych z rozbudową trasy, systemów naśnieżania itp.

W polskich realiach sytuacja pewnie jeszcze bardziej się komplikuje bo tylko część inwestycji to wyciągi całkiem nowe, część to urządzenia zdemontowane w Alpach. Tu masz stronę firmy która parę wyciągów w Polsce wybudowała, a widziałem kiedyś u nich opisy skąd wyciągi demontowali. Napisz może do nich to ci wszystko wyliczą - co i jak :)

Jeszcze tytułem uzupełnienia - na allegro można kupić parę starych orczyków z demobilu - niedrogo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Na Jaworzynie to koszt całej inwestycji czy tylko wyciągu? Bo chyba tam też inwestycja wiązała się z nową trasą i naśnieżaniem jej. Szacuje, że sam wyciąg to jakieś 5-6mln zł :eek:

Wiem, wiem, że tutaj nie ma żadnego cennika ;) Na Jaworzynie ma powstać zwykłe krzesło niewyprzęgalne. Aż się boję myśleć ile kosztuje wyprzęgalny sprzęt Doppelmayr`a :eek:

A tak trochę OT, wyciąg o długości 1000m i przewyższeniu 300m potrzebuje silnika o mocy 250kW :eek: Pewnie wiele wyciągów w Alpach jest bliskich mocy 1MW... przyklad

Edytowane przez rizz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rizz,

Tak obrazowo Ci to wytłumaczę:

Jak można podnieść wartość Porąbki o 2 razy?

A no bardzo prosto:

Wybudować 1 wyprzęganie krzesło w Porąbce:D

-----------

Np. budowa 6 os wyprzęganej kanapy w Białce kilka lat temu kosztowała 15 milionów złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB, nieźle wytłumaczone :D

Pewnie chodzi Ci o ten wyciąg: http://www.narty.pl/tresc-artykulu/browse/46/artykulu/bialka-tatrzanska-kotelnica-nowy-wyciag/1892/

"Trochę" dużej kasy wymagają wyciągi krzesełkowe ;) Jednak pozwole sobie wywnioskowac, że na przykład ośrodek w Gatu w szczyrku ma w ciągu roku większy zysk niż to 5 mln... Szkoda że wszystkie pieniądze idą do kieszeniu biurokratów...

/edit

Aha, przecież na Kozubniku ma być nowy wyciąg, może będzie to kolej wyprzęgalna. Jednak nie 6- a 4- osobowa, dlatego (zakładając, że to kolej wyprzęgalna) koszt wyniesie ~13 mln. Porąbka będzie najbogatszą wsią w województwie :D

Edytowane przez rizz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to cudo warte jest 8mln ojro - Zillertal Arena + dośnieżanie 2mln ojro

Karspitzbahn II

Die bestehende Wiesenalmbahn (8er-Einseilumlaufbahn), die ab jetzt Karspitzbahn I heißt, wird in einer 2. Sektion Richtung Karspitz verlängert und ersetzt die in die Jahre gekommene Sportbahn. Die Gesamtlänge von Karspitzbahn I und II beträgt beachtliche 4,2 km - in 12 Minuten überwindet man 1.540 Höhenmeter und befindet sich auf 2.116 m Seehöhe mitten im Skigebiet. Gleichzeitig wird die Beschneiungsanlage für die beliebte Sportabfahrt komplettiert.

Dazu einige technische Daten:

Seilhöhe in der Talstation: 1.310,61 m

Seilhöhe in der Bergstation: 2.116,21 m

Höhenunterschied: 805,60 m

Bahnlänge: 2.266 m

Betriebslänge: 2.410,20 m

Mittlere Neigung: 35,5%

Größte Neigung: 66,81%

Anzahl der Stützen: 11 davon 2 Doppelstützen

Spurweite: 5,20 m

Fahrbetriebsmittel: 77 Stück

Fahrzeit: 6,7 min.

Förderleistung: 2400 P/h

Baukosten: 8 Mio. Euro

Garagierung der Kabinen in der Mittelstation

Antrieb befindet sich in der Bergstation; 1 Drehstrommotor - Leistung 756 kw

Seilbahn und Elektrotechnik Fa. Doppelmayr

Seillieferant Fa. Fatzer

Seildurchmesser 52 mm

żródło;

http://www.zillertalarena.at/de/arena/winter/news_zell.html

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

ciekawy temat poruszyłeś, sam jestem ciekawy ile może kosztować wybudowanie krótkiego orczyka góra 100 metrów przy niezbyt wielkim nachyleniu skoku.

jest przecież wiele górek w polskich nizinach, które można by z powodzeniem zagospodarować a narciarze zapewne by się znaleźli w szczególności w okolicach dużych aglomeracji, ja osobiście mam na oku kilka górek w okolicach poznania bo maltaski dla początkujących narciarzy wychodzi drogo bo karnety są czasowe a nie przejazdowe a to dla takiego początkującego wychodzi drogo, a takie "ośle łączki" są jak znalazł na opanowanie podstaw a i zaawansowany narciarz wpadnie rozprostować kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy temat poruszyłeś, sam jestem ciekawy ile może kosztować wybudowanie krótkiego orczyka góra 100 metrów przy niezbyt wielkim nachyleniu skoku.

jest przecież wiele górek w polskich nizinach, które można by z powodzeniem zagospodarować a narciarze zapewne by się znaleźli w szczególności w okolicach dużych aglomeracji, ja osobiście mam na oku kilka górek w okolicach poznania bo maltaski dla początkujących narciarzy wychodzi drogo bo karnety są czasowe a nie przejazdowe a to dla takiego początkującego wychodzi drogo, a takie "ośle łączki" są jak znalazł na opanowanie podstaw a i zaawansowany narciarz wpadnie rozprostować kości.

Dzięki takiemu podejściu do tematu nasze Beskidy wyglądają jak wyglądają i są pośmieliskiem.

A nie wyszpekulowałeś, że trzeba ratrak, kibel, karczmę, ect...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takiemu podejściu do tematu nasze Beskidy wyglądają jak wyglądają i są pośmieliskiem.

A nie wyszpekulowałeś, że trzeba ratrak, kibel, karczmę, ect...

no hello a kto powiedział, że bym nie zadbał o to? więc nie rozumiem po co ta polska żółć odrazu? przez którą to polacy nie tylko są pośmiewiskiem ale nikt nas nie lubi!

a tak wogle to ratrak i kibel to wiadomo, jeszcze wypożyczalnia też, ale karczma?? no sorry ludzie z poznania np jak tam pojadą na taką okoliczną łączkę to nie po to żeby się nachlać, a żeby pojeździć bo pić to mają sto innych miejsc w poznaniu, a poza tym wybudowaniem takiej karczmy może się zając inny przedsiębiorca, który uzna ze będzie to mu się opłacało a nie ten który dba o infrastrukturę narciarską. Tak więc nie wyjeżdżałbym odrazu z Beskidami, w których, że dziadosto jest to podejrzewam choć nigdy nie byłem ale pewnie są polskie standardy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no hello a kto powiedział, że bym nie zadbał o to? więc nie rozumiem po co ta polska żółć odrazu? przez którą to polacy nie tylko są pośmiewiskiem ale nikt nas nie lubi!

a tak wogle to ratrak i kibel to wiadomo, jeszcze wypożyczalnia też, ale karczma?? no sorry ludzie z poznania np jak tam pojadą na taką okoliczną łączkę to nie po to żeby się nachlać, a żeby pojeździć bo pić to mają sto innych miejsc w poznaniu, a poza tym wybudowaniem takiej karczmy może się zając inny przedsiębiorca, który uzna ze będzie to mu się opłacało a nie ten który dba o infrastrukturę narciarską. Tak więc nie wyjeżdżałbym odrazu z Beskidami, w których, że dziadosto jest to podejrzewam choć nigdy nie byłem ale pewnie są polskie standardy:)

No i tu dotykasz sedna sprawy, pewne że można, ten z karczmy zaraz wyszpekuluje że niby czemu narciaże mają lać za free, a ten "przedsiębiorca" co ma parking że w sumie to i tak parkingowi gonią i samochody ustawiają to czemu by nie mieli kwitkami po dychu dzielić:rolleyes:... itd...

I już beskidzki standard:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale myślę, że tutaj nie będzie źle. :P

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie ile orientacyjnie kosztuje wyciąg narciarski (krzesełko/orczyk). Może ktoś wie? :confused:

Do tego pytania natchnął mnie fakt, że Polscy inwestorzy odkryli że wyciąg krzesełkowy jest wydajniejszy i przyjemniejszy dla narciarzy od orczyka i zaczęli takowe budować (w zabójczych ilościach ale jednak :P). Przykład to np. Cienków, gdzie dwa orczyki zamienili na krzesło. Różnica w kosztach na pewno jest ogromna, ale o jakich kwotach mówimy?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Polscy inwestorzy nareszcie zrozumieli , że wyciąg krzesełkowy daje możliwość zarobku przez cały rok a nie tylko w zimie. Może jeszcze zrozumią że można przyciągnąć np rowerzystów ciekawymi trasami, turystów pieszych itd itd itd. Patrząc na Scyrk i niewykorzystane możliwości tych terenów i szlaków / a wystarczą 3 -4 wyciągi krzesełkowe / to nie tylko serce się kraje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek. Też się nad tym zastanawiałem ile może kosztować np taki wyciąg na Cieńkowie. Zastanawiałem się nad tym i z ciekawości policzyłem dzienne obroty takiej kasy przy wyciągu.

Przepustowość wyciągu 2000osób/h

Przyjęta faktyczna ilość ludzi na godzinę ujmując cały tydzień wekendy i dni pracy : 800osób na godzinę i 500osób popołudniu

Karnet 8-14 - 60zł

Karnet 14-21 - 50zł

Myślę że śmiało można liczyć 800x60zł+500x50zł=48000+25000=73000 PLNów:eek:

Idąc za ciosem w domu już próbowałem sobie policzyć koszty obciążeń

Koszty obciążęń

Wyciąg energia przyjmuję 0,35zł/kW (myślę że zawyżone): 250kW/h x 13h = 3250kWx 0,35zł = 1140zł

Konserwacja 300zł/dzień

Ratrak - niech spala 50l ON na 1h pracy pracuje ok. 4godzin

to daje 50 l x 5zł/l x 4h= 1000 zł

Konserwacja 20zł/dzień

Armatki śnieżne stok 1000m długości 6 armatek które pracują po 6 godzin, pobór mocy 16kW/h, pobór wody 380l/min

http://dziegielow.pl/361,armatka-sniezna-demac-tris.html

to daje 36x 16 x0,35+ 36x0,380 x 60 x 6zł/m3= 202zł+4925zł=4130zł

Konserwacja 50zł/dzień

Konserwacja czytnika ski pasów 50zł/dzień

Amortyzacja i inne koszty napraw i UDT wyciągu, ratraka, armatek i czytników myślę że 2000zł/dzień to już chyba przesadziłem ale nie jestem tutaj specjalistą więc tyle pozostawiam

Obsługa: kasa 2 osoby, parking 2 osoby, wyciąg dół 2 osoby, wyciąg góra 1 osoba, ratrak 1 osoba, armatki 2 osoby to daje 10 osób x 20zł/h x 13h= 2600zł

Parking odśnieżanie = 200zł/dzień

Kontenerowe sanitariaty 1 szt wraz z wodą i energią 150zł/dzień

Inne koszty 1000zł

Podsumowując koszty obciążeń:

1140+300+1000+20+4130+50+50+2000+2600+200+150+1000=12640PLNów

Dzienny zysk???!!!:eek:

73000-12640=60360 PLNów

Zwracam uwagę że nie poruszam tutaj żadnej infrastruktury typu, knajpa, wypożyczalnia itp. uważam że w przypadku tego samego właściciela tylko tą kwotę podwyższać. Bo co drugi narciarz wyda tam swoje 5 zł ilość narciarzy (800 + 500) no i parking jest tu darmowy:D

Minimalna ilośc narciarzy w ciągu dnia to 210 bo przy tylu pokrywa się kwota obciążeń.:eek:

Idąc dalej zakładam że w sezonie jest tylko takich dni 50

50 x 60360zł=3.018.000 zł :eek:

Jeśli inwestycja jest warta 10.000.000 zł to wychodzi na to że zwraca się po 3-4 latach. Koszty bez dzierżawy gruntu pod stok, który może przedłużyć ten okres o jakiś rok, no jeszcze ratrak i armatki ale to może wydłużyc okres o około pół sezonu.

Czy gdzieś popełniłem błąd?? Jeśli nie to jest to bardzo dochodowy interes i trudno zrozumieć tak często przez wszystkich opisywany Szczyrk.

Co sądzicie na ten temat?? Może to przenieść na osobny wątek??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

w kwestiach wszelkiego rodzaju orczyków, wyciągów, gondolek i kolejek linowych polecam stronę Doppelmayr'a światowego potentata w ich produkcji i obsłudze http://www.doppelmayr.com/

Ostatnio proponują nową dwuliniową gondolę, którą w Polsce zobaczymy pewnie za 20 lat, bo jak narazie to nawet w Austrii nie ma ich dużo, ja widziałem zresztą tylko na hintertuxergletscher.

Poza nowym wyciągiem jest tez opcja sprowadzenia używanego bo np w Austrii krzesełka dwuosobowe zazwyczaj wogle nie są uruchamiane bo im się nie opłaca i zarządzający arenami narciarskimi pewnie tylko czekają na ofertę z Polski żeby to zdemontować i podejrzewam że mają z tego jakieś dopłaty ze demontują stary złom i wywożą go poza granice Austrii. Tak więc jest to jakaś opcja dla "przedsiębiorców" aczkolwiek dla mnie wielce dyskusyjna i chyba nie do końca opłacalna vide niedziałające krzesełka na skocznie narciarską w Wiśle czy zerwany wyciąg w szklarskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio proponują nową dwuliniową gondolę, którą w Polsce zobaczymy pewnie za 20 lat, bo jak narazie to nawet w Austrii nie ma ich dużo, ja widziałem zresztą tylko na hintertuxergletscher.

Ostatnio:confused:

Środkowy odcinek Gletscherbusa na TUXie to działa tam już od parunastu lat, czyli był wybudowany w ubiegłym wieku, tak że żadna to nowość, a i nie można tego zakwalifikować do konstrukcji rzadko spotykanych bo jest tego trochę: Soelden, Ischgl, St. Anton...

Poza nowym wyciągiem jest tez opcja sprowadzenia używanego bo np w Austrii krzesełka dwuosobowe zazwyczaj wogle nie są uruchamiane bo im się nie opłaca i zarządzający arenami narciarskimi pewnie tylko czekają na ofertę z Polski żeby to zdemontować i podejrzewam że mają z tego jakieś...

Wiesz:rolleyes:,

To ja chyba bywam w innej Austrii niż Ty, bo widuję całą masę 2 os starych krzesełek i to w takich miejscach że aż się prosi o wymianę bo tworzą 'wąskie gardło" ośrodka, a takich ośrodków które nie mają takiego problemu, lub kilku problemów w postaci starego wolnego krzesła to jest dosłownie garstka.

Mało tego - można nawet jeszcze napotkać 1 os krzesła i to na chodzie:rolleyes:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gat

26 stycznia ferie śląskie i malopolskie i fajny wyciag na MALE SKRZYCZNE ma awarię i czekamy w kolejce ponad 30 minut .. ale ja to rozumiem bo ten sam wyciag tam jezdzi jak byłem w Szkole średniej a bylo to 20 lat temu wiec .......ma prawo sie zepsuć a My POLACY i tak czekamy w kolejce .........

kiedy tam będzie krzesło........... kiedy będzie CUD W SZCZYRKU ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba bywam w innej Austrii niż Ty, bo widuję całą masę 2 os starych krzesełek i to w takich miejscach że aż się prosi o wymianę bo tworzą 'wąskie gardło" ośrodka, a takich ośrodków które nie mają takiego problemu, lub kilku problemów w postaci starego wolnego krzesła to jest dosłownie garstka.

Mało tego - można nawet jeszcze napotkać 1 os krzesła i to na chodzie:rolleyes:

Dokładnie! Tylko zdarzają się takie cukiereczki jak na przykład wymiana 6-os wyprzęganego krzesła na nowe 8-os wyprzęgane zamykane. W austrii budują właśnie takie cudeńka a Polska się cieszy że na szrenice wybudowano nowe krzesło, może to akurat ta rozebrana 6-osobówka o której pisze tam stanęła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty wyciągu to nie wszystko, chociaż o tym tu piszemy. Ogromne koszty idą również na wylesienie i tu nie chodzi o samą pracę przy wycince drzew. Każde drzewo jest ewidencjonowane, a za możliwość jego wycięcia inwestor płaci. Z innego podwórka: dwa lata temu chciałem wytyczyć drogę prywatna do swojej działki z drogi wojewódzkiej, ale stało tam spore drzewko. Złożyłem odpowiedni wniosek do ZDW ich odpowiedź była dla mnie szokiem....15 tyś PLN:eek: i nie było dyskusji, albo kasa, albo drogi nie będzie. Przy wielkich wycinkach stawki są pewnie inne, ale to daje obraz o wielkości nakładów na inwestycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz:rolleyes:,

To ja chyba bywam w innej Austrii niż Ty, bo widuję całą masę 2 os starych krzesełek i to w takich miejscach że aż się prosi o wymianę bo tworzą 'wąskie gardło" ośrodka, a takich ośrodków które nie mają takiego problemu, lub kilku problemów w postaci starego wolnego krzesła to jest dosłownie garstka.

Mało tego - można nawet jeszcze napotkać 1 os krzesła i to na chodzie:rolleyes:

no jasne, że można spotkać a czy ja mówiłem, że nie można spotkać? chodzi tylko o generalny trend jaki jest w Austrii, że jak na jakiś szczyt można wjechać innym nowocześniejszym wyciągiem to ten stary już zazwyczaj nie jest obsługiwany (i wiem pewnie zaraz mi tu przytoczysz ośrodek w którym tak się działa to i to) i w rozmowach sami austriacy śmieją się z takich wyciągów i zazwyczaj mówią, że za rok góra dwa powstanie w tym miejscu co nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ostatnio w Newsweek'u był artykuł na poruszany przez nas temat. Podaje link do wyliczeń na stronie Newsweek'a http://www.newsweek.pl/narty/artykuly/narty-aktualnosci/postaw-sobie-wyciag,71146,1

i jeszcze coś na zbolałe serce "Polskie kurorty narciarskie dorównują austriackim tylko cennikami"... http://www.newsweek.pl/narty/artykuly/narty-aktualnosci/narty-w-polsce--goralu--czy-ci-nie-zal,71144,1

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...