Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Val di Sole czy Styria?


amberka

Rekomendowane odpowiedzi

Val di Sole.

Byłem tam 6 razy z rzędu od 2004 do 2009 (wiosenne Free), noclegi na kempingu w Pejo - w tym sezonie ok. 210 € (domek dwuizbowy od 26 marca + skipas).Zaczynałem w Pejo (w tym sezonie duża atrakcja - zjazd z Monte Vioz z 3000 m na 1400 m), mało ludzi, jazda na jeden dzień.Drugi dzień - Tonale: http://www.naproma.cz/maps/tonale-pontedilegno/ - polecam trasy: Contrabbandieri, Tonale Occidentale, Alpino, Bleis, Paradiso i trasy w Ponte di Legno i Temu (większość trudnych, zero ludzi).Dni następne - Pinzolo i Paganella, kameralne ośrodki z ciekawymi trasami (w obu mało ludzi).Dzień piąty i szósty - Folgarida, Marilleva, Madonna di Campiglio - najwięcej ludzi, zwłaszcza rano trasa z Monte Vigo do Madonny, a około 14-tej z powrotem. Świetne trasy na Groste i Spinale, czarne w Folgaridzie i Orti w Marillevie; mapki: http://www.skirama.it/html/skimap_pl.asp?s=404&l=PL.Po tylu pobytach w jednym miejscu w końcu mi się znudziło i pojechałem w poprzednim sezonie do Saalbach (rewelacja, w tym sezonie powtórka :) ).Wielokrotne jeżdżenie w jedno miejsce ma olbrzymią zaletę - nie trzeba się zatrzymywać przy każdym rozwidleniu, tylko mówimy, przy którym wyciągu lądujemy na dole i tyle.Co prawda nie są to Dolomity (geograficznie i geologicznie), ale widoki na Brentę i Adamello - rewelacja.Z minusów - do VdS jest ok. 400 km dalej i jeszcze jedno - darmowy skipas od 12 marca jest tylko na Pejo: http://www.valdisole.net/cms-01.00/articolo.asp?IDcms=14932&s=690&l=EN.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to jest źle zadane pytanie i ciężko na nie będzie odpowiedzieć precyzyjnie:rolleyes:

Val di Sole to konkretny ośrodek narciarski, a Styria to jeden z 8 krajów związkowych Austrii w którym jest kilkadziesiąt różnych stacji narciarskich. Oczywiście są mniejsze, są większe, napisz konkretnie który ośrodek styryjski bierzesz pod uwagę i chcesz go porównywać z VdS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to jest źle zadane pytanie i ciężko na nie będzie odpowiedzieć precyzyjnie:rolleyes:

Val di Sole to konkretny ośrodek narciarski, a Styria to jeden z 8 krajów związkowych Austrii w którym jest kilkadziesiąt różnych stacji narciarskich. Oczywiście są mniejsze, są większe, napisz konkretnie który ośrodek styryjski bierzesz pod uwagę i chcesz go porównywać z VdS.

Racja :) Chodzi mi o Schladming-Dachstein. Pobyt być może w Ramsau.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja :) Chodzi mi o Schladming-Dachstein. Pobyt być może w Ramsau.

Ja również wybrał bym Schladming, a że drożej to jest po prostu coś za coś. W Val di Sole pewnie za tą niższą cenę czaka Cię brzydki ciasny slams, tak oczywiście jest on 20 m od stoku i jak Ci nie przeszkadzają takie skrajne szufladowe warunki w zamian za komfort mieszkania na stoku to jedź tam.

W Schladming i okolicach jest przy stokach niestety drogo, ale kwatery oddalone od stoków kilkaset metrów mają zupełnie normalne ceny.

Jeśli chodzi o trasy to w Val di Sole znajdziesz więcej tras niebieskich, w Schladmnig jest ich jak na lekarstwo, za to te czerwone:rolleyes:, ich szerokości:rolleyes:, no i urządzenia które Cię na nie wywiozą:rolleyes:... miodzio:) co tu dużo pisać.

Mieszkania raczej szukał bym na linii do Haus po Pichl.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzucę swoje dwa ziarnka.

100 % styria. vds dojazd o parę godzin dłuższy,trasy narciarskie przygotowane tak samo (a może nawet ciut gorzej),ludzi tłumy w porównaniu do Austrii np.Madonna i ogólnie,w knajpach i hotelach drożej (np. piwo o 1e,a w hotelach kroją za małe dzieci), no i mam niemiłe wspomnienia co do podróżowania po tych serpentynkach ,gdzie mojemu synkowi objawiła się choroba lokomocyjna i był non stop stres.jedyny fajny i spokojny ośrodek to Pejo.

to takie moje subiektywne odczucia ,z którymi możecie się nie zgodzić,ale ogólnie nie lubię włochów i ich podejscia do polacco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście odradzam noclegi w "szuflandiach" typu Artuik (Marilleva 1400), ale coś takiego http://www.lamoretina.it/ wygląda całkiem solidnie.Oczywiście jadąc poza okresami Free unikasz tłumów i wtedy koszt (noclegi 150€ + skipas 200€) wyjazdu będzie porównywalny, a nawet droższy (paliwo i opłaty drogowe) w stosunku do Schladming, plus dłuższa (ok.3-4 godziny) podróż.Widzę, że Val di Sole zdecydowanie przegrywa w ocenach, czemu się nie dziwię, bo jadąc w okresie Free trzeba bardzo dobrze planować, gdzie, i o której godzinie jeździć.A propos Schladming, można w okolicy (10 km) znaleźć noclegi za ok. 100€ za tydzień od osoby? Pytam, bo w zeszłym sezonie jeździłem w Saalbach, (spałem w Viechhofen w pensjonacie Pamina właśnie za 100€ - przez biuro neckermann) w tym sezonie powtórka :) i szukam czegoś w dobrej cenie jeszcze bliżej BB (byłoby 6-7 godzin jazdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.A propos Schladming, można w okolicy (10 km) znaleźć noclegi za ok. 100€ za tydzień od osoby? Pytam, bo w zeszłym sezonie jeździłem w Saalbach, (spałem w Viechhofen w pensjonacie Pamina właśnie za 100€ - przez biuro neckermann) w tym sezonie powtórka :) i szukam czegoś w dobrej cenie jeszcze bliżej BB (byłoby 6-7 godzin jazdy).

Można znaleźć w tej cenie - wszystko znajdziesz na wyszukiwarce na stronie www.schladming-dachstein.at - ja mam nawet przy stoku za 15 e/dziennie:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem i VdS i Schladming i zdecydowanie jeśli miałbym wybrać to wybrałbym VdS:

* większa szansa na dobrą pogodę

* większa różnorodność stoków (w Schaldming praktycznie brak fajnych niebieskich tras)

* ładniejsze krajobrazy

* symaptyczniejsi miejscowi

* lepsze jedzenie

Jeśli komuś przeszkadzają tłumy - choć w VdS nie ma z tym jakichś problemów, to polecam Moenę i Passo San Pellegrino.

A poza tym oba miejsca są super. W Schladming jest jednak dobrze troszkę pojeździć po poszczególnych ośrodkach, a nie pozostać tylko np. przy Planai. Warto wyskoczyć do Flachau - to jest blisko a naprawde warto zwłaszcza wyjechać na samą górę TopLinerem, zjechać latającym Mozartem (33) i Hermann Maier Weltcupstrecke (1)

Edytowane przez orm
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Val di Sole to tylko Tonale i Ponte do Legno. Bardzo mało ludzi - wszyscy zatrzymują sie w MdC, Marilevie i Pejo i nie dojeżdżają na Tonale, duzo wieksze prawdopodobieństwo super pogody. Świetne i długie czarne i czerwone trasy na Tonale i w Ponte położone na znacznej wysokosci . Mieszkałem w Ponte w rezydencji Adamelloski - 100 metrów od gondoli. Jeżeli ktoś poza nartami lubi historie polecam muzeum Białej Wojny z czasów 1914-1918 w Vermiglio na trasie na Tonale.

Pozdr

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek namawia na Schladmig-Dachstein.

Bardzo dobrze ciebie namawia.

Bombowy ośrodek, świetny szybki dojazd.

Jedyna uwaga to taka że jeśli termin z jazdami trafi się też w sobote, to tego dnia lepiej unikać Planai (szczególnie nie zjeżdżać do samego dołu) a pojeździć na Reiteralm (też sporawo ale mniej) czy Hochwurzen lub na Hauser.

A już w ogóle lepiej odpuścić sobie parkowanie pod Planai w sobotę w centrum Schladming (jednokierunkowe ulice, co chwilę ronda itp) i zostawiać samochód albo na parkingu pod Hauser czy na łączniku Planai-Hochwurzen lub pod Reiteralm lub w Pichl.

Wszystkie 4 górki są ze soba połączone wyciągami więc można sobie robić rundy, nie mówiąc o tym że przy zakupie skipassa SkiAmade z doliny Sch.-Dachs. ma się w zasięgu 20-30 min. jazdy Flachauwinkl, Wagrain, Flachau.

Nie za bardzo jednak kumam dlaczego noclegi miałyby być w Ramsau, Codziennie po nartach wspinaczka w góre tych parę kilometrów, to może być męcząca sprawa.

W samej dolinie zapewne znajdą się niezłe lokalizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo jednak kumam dlaczego noclegi miałyby być w Ramsau, Codziennie po nartach wspinaczka w góre tych parę kilometrów, to może być męcząca sprawa.

W samej dolinie zapewne znajdą się niezłe lokalizacje.

Też mnie to mocno zastanowiło.

Może chęć spotykania trenujących tam często ekip narciarstwa wszelkiej maści.

Raczej wybrałbym np. PICHL,bo stamtąd bliżej do Flachau-Wagrain ,no i naturalnie blisko Schladming.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Hej, poruszacie bardzo ciekawy dla mnie temat. W styczniu wybieram się do Filzmoos (mały ośrodek między Flachau a Schladming), zaś w marcu do VdS i zobaczymy jak wypadnie porównanie.

Co do wyjazdu do Austrii proszę o radę dotyczącą dojazdu. Nie wiem czy jechać przez Salzburg w stronę Flachau (droga dłuższa ale cały czas autostradą), czy przez Schladming (wtedy krócej, ale dłużej przez góry). Jak wygląda przejazd górami zimą, trochę się tego obawiam.

Dzięki z góry za wszelkie wskazówki.

Ps Wesołych Świąt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
A jak jest z warunkami śniegowymi na koniec marca w Schladming? Bo ośrodek wygląda fajnie tylko trochę boję się że 26/03-02/04 to już może być problem ze zjazdem do miejscowości na poziomie 750 m npm

Tego to się nie dowiesz, no może z tydzień wcześniej:rolleyes:, ale na dole jest tyle śniegu narobione że zjazd na pewno będzie, choć jak będzie mocno w plusie to do przyjemności taki zjazd nie będzie należał.

Porównując Schladming i Val Di Sole to jak w Schladming będzie 8 stopni to w Marilewie 1400 będzie 12:cool: a może nawet 16:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że nie ma problemu ze zjazdem gondolą... Ale wtedy w VdS nie ma sensu szukanie zakwaterowania "przy stoku" ;-)

Czy w VdS rzeczywiście jest aż taki tłok na Free Ski? Tzn ile trzeba czekać na wjazd wyciągami? Bo warunki na stokach to i tak raczej kwestia tego co zostanie ze śniegu po sezonie i akutalnych warunków pogodowych, choć oczywiście liczba osób powoduje szybsze zużycie w ciągu dnia, ale ekipa raczej ranna więc jeśli da się pojeździć rano to nie powinno być problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...