Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polskie cuda natury. Znasz?


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Polskie cuda natury, o których nie słyszałeś!

Istnieją miejsca w Polsce, które są cudem natury, ale mało kto o nich wie. Nie chodzi tutaj o Mazury, które walczą o tytuł nowego cudu natury tylko o perełki.. geologiczne. Noszą one w sobie ślady sprzed milinów lat i są nie lada gratką dla turystów. Inicjatywa tworzenia właśnie takich geoparków została podjęta przez UNESCO podczas konferencji w 1997 roku. Dla celów tego programu stworzono międzynarodowo uznawaną nazwę „Geopark UNESCO”.

Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa to pierwszy w Polsce geopark, znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Należy do sieci geoparków UNESCO, których jest w Europie 35. Park Mużakowski (niem. Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park) to największy i najsłynniejszy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Park zajmuje ok. 5,45 km² powierzchni na obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką. Założycielem parku był książę Hermann von Pückler-Muskau żyjący w latach 1785-1871 z Bad Muskau, właściciel tych terenów. To właśnie tu znajduje się największe w Polsce pojezierze antropogeniczne. Na początku XIX wieku koło Łęknicy zaczęto wydobywać ił, piasek i żwir, które służyły do produkcji m.in. cegieł i ceramiki. Wydobycie trwało tu do 1973 roku. Od tego czasu na terenie parku działa natura. Zbiorniki, które powstały w wyniku osiadania terenu nad chodnikami kopalni wypełniły się wodą o wielu kolorach: szmaragdowym, żółtym, brązowym, niebieskim.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Kopalnia Soli Kłodawa

W Kłodawie znajduje się największa góra w Polsce. Powstała ona przed milionami lat. Sięga ona prawie 6 kilometrów w głąb ziemi. Kopalnia słynna jest z niepowtarzalnej różowej soli. Czynna jest tu najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 - 750 metrów pod ziemią. Na poziomie 600 m, niedaleko podszybia, w solnej grocie znajduje się kaplica wykonana z soli z rzeźbą Świętej Kingi – patronki górników solnych.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=gIFTOGsic5c[/YOUTUBE]

Dolina rzeki Kamiennej

Kolejnym cudem natury jest Dolina rzeki Kamiennej znajdująca się w województwie Świętokrzyskim. Ten geopark obejmuje 14 punktów, w tym geostanowisko w rezerwacie "Piekło" pod Niekłaniem. Dolina rzeki Kamiennej wraz z dopływami jest to region o wyjątkowo bogatej historii kultury - również materialnej - powiązanej z występującymi tutaj zasobami naturalnymi. Dlatego geopark „Dolina Kamiennej” może stanowić geologiczno-przyrodniczy punkt wyjścia dla integracji wielu dziedzin wiedzy i edukacji, przede wszystkim archeologii i historii – czytamy na stronach Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wachock, Piknik Archeologiczny - Rydno

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Małopolski Przełom Wisły

Ten geopark obejmuje obszar od Zawichostu do Puław. Są to między innymi zbocza doliny Wisły pod Kazimierzem Dolnym. Zbocza doliny są strome, wznoszące się 60-70 m nad poziom rzeki. Dno doliny wysłane jest madami rzecznymi, w okresie wysokich stanów wody jest ono zalewem.

Parki geologiczne mają za zadanie chronić dziedzictwo geologiczne. Dzięki geoparkom mamy również niepowtarzalną możliwość obcowania z historią Ziemi oraz nauką o jej budowie. Zatem parki te już nie tylko chronią ale i uczą. Może właśnie to przyciągnie więcej turystów w te mało znane polskie miejsca?

Kazimierz nad Wisłą 1931-1932 - zdjęcia Retro

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=VB0zEtyCjmM[/YOUTUBE]

Głaz narzutowy Trygław, Tychowo

Największym głazem w Polsce jest głaz narzutowy Trygław, znajdujący się w miejscowości Tychowo. Jest pomnikiem przyrody. Jego obwód wynosi 50 metrów, długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 metrów, w tym 4 m zagłębione są w ziemię. Głaz ma objętość około 700 m3 i waży około 2 000 ton.

Głazy zawsze stanowiły tajemnice...

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Podziemia kredowe w Chełmie

Ta zabytkowa kopalnia kredy piszącej jest jedyną taką kopalnią w Europie. Znajduje się w Chełmie, a jej korytarze ciągną się kilometrami. Tunele służyły też jako schronienie podczas napadów i wojen. Ten labirynt ścieżek składa się na trasę turystyczną, która ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Wśród mieszkańców istnieje wiele mitów i legend na temat podziemi. Powszechnym jest przekonanie o skarbach ukrytych w podziemnych tunelach.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Źródło: Wp.pl + filmiki wyszukane w You Tube.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopalnia Soli Kłodawa ciekawostka jest kolor niebieski do granatowego (widać na stop klatce) kryształów soli w rzeczywistości jest ona biała tylko śladowe działanie substancji promieniotwórczych zmieniło kryształy w taki sposób że załamując światło wyglądają na właśnie niebieskie( po zmieleniu tracą ten kolor) spotykane w Polsce tylko w Kłodawie

* w zbiorze mam taki granatowy kryształ:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poszperałem...

Tratwą przez góry

Symbolem przełomu Dunajca i całych Pienin jest widok z Sokolicy (747m n.p.m.) na rzekę z rosnącą wbrew grawitacji samotną sosenką na pierwszym planie. Można powiedzieć, że to obrazek banalny, a przecież jednak niezwykły! Ale równie pięknych miejsc jest w Pieninach znacznie więcej, chociażby wspaniały widok z Okrąglicy (982 m n.p.m.) – najwyższej z Trzech Koron, zwieńczonej platformą widokową – pod stopami turysty jest pół kilometra przestrzeni, a gdzieś tam w dole wstążka rzeki.Przełom ma jedną wielką zaletę – można go podziwiać, wędrując lub jadąc na rowerze wzdłuż brzegu (po słowackiej stronie) lub spływając tratwą. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą zmierzyć się z rzeką, spływając kajakiem lub pontonem.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=_XSwfGjL_fs[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=1WyzgSSku8g&feature=fvwrel[/YOUTUBE]

Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe

Swój fenomen i majestat Góry Stołowe zawdzięczają płytowej budowie geologicznej i ukształtowaniu terenu. Charakteryzuje je budowa inwersyjna – materiał, z którego zostały zbudowane góry, gromadził się w obniżeniu niecki środkowosudeckiej zalanej przed niemal stoma milionami lat płytkim morzem. Z wyżej położonych obszarów: Karkonoszy i Masywu Śnieżnika spływały do morza rzeki, niosąc miliony ton piaszczystych osadów. Te gromadziły się na dnie, tworząc kolejne warstwy, wywierające presję na poprzednie. Pod wpływem tego nacisku i temperatury panującej na dnie morza luźny piasek zmienił się w litą skałę. Około 65 mln lat temu Sudety zostały ponownie wypiętrzone. I tu rewelacja: Góry Stołowe zostały wyniesione, ale nie zostały sfałdowane, tak jak otaczające je inne sudeckie pasma. Warstwy skał leżą poziomo, jedna na drugiej. Kilkanaście milionów lat temu rozpoczął się proces rzeźbienia płyty piaskowca. Panował wówczas wilgotny i gorący klimat, skały ulegały erozji. Później zmieniali się rzeźbiarze: swoje dłuto przyłożyli wiatr, mróz i woda. Ta ostatnia, zamarzając w skalnych szczelinach, powodowała pękanie piaskowców. W ten sposób młodsza, wierzchnia warstwa skał została pocięta głębokimi szczelinami. Charakterystyczne ostańce, Skalne Grzyby na południowy-zachód od Wambierzyc, bo niższa warstwa łatwiej ulega erozji, wyższa jest odporniejsza: trzonek skalnego grzybka jest więc mocniej podgryziony, niż kapelusz.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Szumy na Tanwi

Za wsią Rebizanty Tanew płynąca w głębokim cienistym parowie, na którego wznoszących się prawie 20 m nad rzeką brzegach rosną sosny i świerki, a na dnie olchy, tworzy kaskadę liczącą na długości zaledwie 400 m aż 24 wodospady. Na wpływającym do niej potoku Jeleń uskoków tektonicznych jest mniej, ale są one wyższe, sięgają 1,5 m wysokości. Poniżej nich nurt uformował głębokie malownicze stawy. W widłach Jelenia i Tanwi wznosi się kościółek, nazywany również Zamczyskiem – pozostałości średniowiecznego grodu, który miał służyć za schronienie okolicznej ludności podczas częstych w tych stronach napadów tatarskich.

Szumy były świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Korytem Tanwi w pobliżu Suśca biegła granica między zaborem rosyjskim a austriackim. W 1901 r. przekroczył ją nielegalnie Józef Piłsudski. Upamiętnia to niewielki pomnik nad brzegiem rzeki. Większość tych miejsc łączy prowadzący z Suśca niebieski szlak pieszy.

Szumy na Tanwi, niezbyt wysokie, łączące linią prostą brzegi rzeki, przypominają kamienne progi. Inne – wyższe, o nierównych krawędziach, z wystającymi głazami, na których kłębią się zarośla – są szypoty na Sopocie w pobliżu wsi Hamernia. Dolina rzeczki, z prawie pionowymi urwiskami, na której brzegach szumi pierwotny prawie las, to miejsce tajemnicze i odludne. Nie przypadkiem rezerwat, który ma chronić tu m.in. dwie kaskady szumów i rzadką roślinność, jak wawrzynek wilczełyko i storczyk plamisty, nosi nazwę Czartowe Pole. Według legendy niegdyś „tylko czarci tu hasali”.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Krzywy Las

Nie wiadomo, jaka siła wygięła w przedziwny sposób sosny w Nowym Czarnowie w pobliżu Gryfina. Jedni uważają, że zostały one w wieku siedmiu – dziesięciu lat celowo uszkodzone przez ludzi. Inni dopatrują się w tym ręki złych leśnych mocy, czarowników i nimf. A są i tacy, którzy twierdzą, że Krzywy Las to dzieło kosmitów. Istnieje też teoria, że w 1945 r. przeszła tędy kolumna czołgów, łamiąc i tratując młode drzewa.

Na skrawku lasu o powierzchni 1700 mkw., w pobliżu elektrowni Dolna Odra, rośnie w 22 równych rzędach ponad 400 jednakowo zdeformowanych sosen. Ich pnie na wysokości 10 – 50 cm zgięte są pod kątem prostym i na długości 1 – 3 m biegną równolegle nad ziemią, a potem znów wznoszą się w górę. Wszystkie pochylają się w jednym kierunku, na północ. Ten niesamowity las, jak z Makbeta – zwany również Bajkowym lub Czarodziejskim – nie rośnie, jakby się można spodziewać, gdzieś w środku dawnej puszczy, lecz tuż za ogródkami działkowymi i garażami pracowników elektrowni. Otaczają go zwykłe, proste sosny.

Krzywy Las ma ok. 75 lat. Pomijając możliwą interwencję ciemnych sił, wszystko wskazuje na to, że sosny zdeformowano, by uzyskać z nich surowiec do wyrobu przedmiotów z drewna o nietypowych kształtach. Najprawdopodobniej w tym przypadku popularnych w Europie w owym okresie, przed II wojną światową, mebli giętych, na przykład foteli bujanych. Wiadomo też, że specjalnie uszkadzane drzewa wykorzystywano m.in do wyrobu łodzi i wielkich kadzi. Zadane przed dziesiątkami lat rany dawno się zabliźniły, a korony sosen pnące się nieugięcie ku niebu to symbol żywotności natury. Bajkowy Las uniknął swego losu. Krzywe sosny nie trafią do tartaku, by służyć spełnianiu wymyślnych ludzkich potrzeb – uznano je za pomnik przyrody.

Krzywy las po 2:30

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Ka7ddDPdKF8[/YOUTUBE]

Tajemnice Pucyfiku na Bałtyku

Za wąską płycizną u brzegu cypla helskiego dno morza opada nagle stromą piaszczystą ścianą o wysokości prawie 60 metrów. To jedyne w Europie takie podwodne urwisko z piachu. Mało kto o nim wie poza rybakami, oceanografami i kapitanami okrętów podwodnych. Piaszczysta krawędź przy brzegu Helu to jedno z niewielu miejsc, w których dzięki silnym prądom woda z powierzchni morza, ciepła i mało zasolona, może mieszać się intensywnie z wodami z większych głębokości, zimnymi, bardziej słonymi i obfitującymi w życiodajny plankton. Na krawędzi podmorskiego urwiska morze podaje rybom drobinki planktonu – niczym na tacy.

– To największy fenomen naszego wybrzeża – podkreśla kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prof. Krzysztof Skóra. Niestety, tylko nieliczni mogą to docenić. Nawet nurek, w mało przejrzystych wodach Bałtyku, nie może objąć monumentalnego piaszczystego stoku jednym spojrzeniem. Jedynie animacje komputerowe oparte na szczegółowym sondowaniu i innych badaniach dna morskiego dają wyobrażenie o jego niezwykłości.

Inaczej zupełnie ma się sprawa z wybiegającym w głąb Zatoki Puckiej Cyplem Rewskim, zwanym przez Kaszubów Szpyrkiem, i stanowiącą jego przedłużenie mielizną Ryfem Mew. O ich istnieniu wiadomo nie tylko mieszkańcom rybackich wsi nad zatoką czy bałtyckim kaprom i morskim kupcom, ale i w głębi Rzeczypospolitej od niepamiętnych czasów. Dziś cypel to ulubiona plaża mieszkańców Trójmiasta i promenada, którą zapełniają w lecie tłumy spacerowiczów.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Niebieskie Źródła

Krajobrazowy rezerwat przyrody Niebieskie Źródła leży w dolinie rzeki Pilicy, w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego.

Powstał w celu ochrony przepięknego, krasowego źródła oraz ptaków wodnych.

Drgający piasek, widoczny przez taflę wody o niepowtarzalnej barwie w różnych odcieniach, zależnie od warunków atmosferycznych, wysokości słońca, zawsze budzi zachwyt zwiedzających.

Podobne zjawiska występują jedynie na terenach górzystych Jury Krakowsko-Wieluńskiej, zatem Modre Wody, jak kiedyś nazywano bijące tu źródła, stanowią jedyny w swoim rodzaju skrawek krajobrazu polskich nizin.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=8MRIZkne6OU&feature=related[/YOUTUBE]

Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu – około 0,5 kilometrowy wąwóz lessowy położony w południowo-zachodniej części miasta między ulicami Staromiejską a Królowej Jadwigi (kilkanaście metrów od ul. Królowej Jadwigi krzyżuje się z ul. Krakowską)[1]. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m wysokości[1]. W bezpośrednim sąsiedztwie Wąwozu przebiega Małopolska Droga św. Jakuba. Tuż obok Wąwozu na Wzgórzu Świętopawłowym znajduje się kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Według legendy miejsce to często odwiedzane było przez królową Jadwigę, która była częstym gościem pobliskiego kościoła św. Jakuba, stąd też wąwóz ten nazwano jej imieniem.

Wśród drzew dominują drzewa liściaste, w tym lipy, klony, wiązy, akacje, a czarny bez jest najpospolitszy wśród krzewów.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Królewskie Źródła

Rezerwat przyrody Źródło Królewskie – leśny rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej, utworzony w 2000 roku. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce. Teren, na którym znajdują się źródła, to częściowo rozlewiska tej rzeki.

Według legendy król Władysław Jagiełło zaspokajał swoje pragnienie przy tych źródłach – stąd nazwa rezerwatu. Jeszcze do niedawna przy głównym źródle widoczne było omurowanie z kamienia, które ponoć przetrwało z tamtych czasów. Obecnie zostało zastąpione współczesnym murkiem z piaskowca.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Trzy ostatnie miejsca to moje okolice, i miejsca, w których byłem i to nie raz...więc, trochę Regionalnej prywaty przewinęło się przez tego Posta...

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopalnia Soli Kłodawa ciekawostka jest kolor niebieski do granatowego (widać na stop klatce) kryształów soli w rzeczywistości jest ona biała tylko śladowe działanie substancji promieniotwórczych zmieniło kryształy w taki sposób że załamując światło wyglądają na właśnie niebieskie( po zmieleniu tracą ten kolor) spotykane w Polsce tylko w Kłodawie

* w zbiorze mam taki granatowy kryształ:)

Ja mam z Kopalini wiele skarbów - tak się składa ze pracuje w niej mój chrzestny;) a ja urodziłam się tam i to moje rodzinne strony;)

kolory, mam od szarosci, grafitu, czarnego, niebieskiego az po pomarańcz czerwień;) oczywiscie mowa o soli:)

Aby nie straciły wlasciwosci i koloru, alby sie kryształki nam nie ulotniły maluje sie je lakierem bezbarwnym:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanew i okolice to jedna wielka ciekawostka. Niestety też smutna z historii Pol-Ukr.Horyniec-Zdrój, Werchrata, Prusie i tysiąc zapomnianych miejsc... Rozotocze południowe :)Polecam :)Można poczytać :http://or-bad.horyniec.info/Marboru czekam na Zwierzyniec/Krasnobród/Szczebrzeszyn :)fo1 koniki polskie itpI ciekawostki z okolic Kruszynian :)fot2 w kierunku Mekki

kruszyniany.jpg

koniki polskie zwierzyniec.jpg

kruszyniany.jpg.f6cd556421dd6c24c6b6eca1eb3498f0.jpg

57da812aa2058_konikipolskiezwierzyniec.jpg.f480b5a33f69bae71527d49484c8c122.jpg

Edytowane przez mysiauek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "jedziemy" dalej...

Zwierzyniec

Zwierzyniec jest ważnym i licznie odwiedzanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym na Roztoczu i uchodzi za "stolicę" Roztocza Środkowego. Położony jest nad Wieprzem, przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mieści się tutaj jego siedziba, w zabytkowym pałacu ("Pałac Plenipotenta") naprzeciwko niego znajduje się nowy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny parku. W ich pobliżu, tuż za południową granicą miasta, znajdują się stawy "Echo".

Na zachód od Zwierzyńca w odległości 3 km przebiega granica pomiędzy wapienno-piaskowym Roztoczem Środkowym, a lessowym Roztoczem Zachodnim. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy.

Najbardziej reprezentatywną budowlą miasteczka jest kościół na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą, z połowy XVIII wieku (1741-1747), ufundowany przez ówczesnego ordynata Tomasza Antoniego Zamoyskiego. W skromnym wnętrzu znajdują się polichromie Łukasza Smuglewicza.

Warto też zobaczyć browar założony przez Zamoyskich w 1806 r. W zabytkowym budynku znajduje się obecnie rozlewnia piwa lubelskiej spółki Perła - Browary Lubelskie. Na dziedzińcu zakładu od sierpnia 2000 r. rokrocznie odbywa się Letnia Akademia Filmowa.

Bardzo interesującą, a niemal zupełnie nieznaną dzielnicą Zwierzyńca jest Borek. Stanowi ją kompleks 71 drewnianych domów, które wybudowane zostały na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, kiedy Ordynacja Zamojska przekazała ten teren chłopom za zrzeczenie się praw do serwitutów. Borek tworzy 6 ulic, z których jedna, ul. Wąska, stanowi ewenement z racji swej szerokości i w całości zachowanej drewnianej zabudowy. Spacer tą i innymi ulicami Borku przenosi nas w klimat dwudziestolecia międzywojennego.

W latach 1940-1944 hitlerowcy utworzyli obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przesiedleńczy dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny. Na tym terenie znajduje się obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej Polski z II połowy XX wieku.

W Zwierzyńcu jest 68 różnych pomników, tablic oraz figur historycznych i religijnych, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypada jeden obiekt na około 50 osób. Jest to bez wątpienia rekord ogólnopolski. Wśród tych pomników znajdują się m.in. poświęcone żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, leśnikom, ormowcom, powstańcom styczniowym, jeńcom francuskim, Węgrom, psu Marysieńki Sobieskiej i wielu innym postaciom czy wydarzeniom. Najsłynniejszym pomnikiem (obeliskiem) - jedynym na świecie - jest pomnik w parku miejskim, umieszczony dla uczczenia zwalczenia szarańczy, podczas jej nalotu na miasto w 1711 r.

http://www.zwierzyniec.info.pl/

Klika zdjęć i filmików:

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Krasnybród

Krasnobród to lokalny ośrodek usługowy, uzdrowiskowy i popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy na Roztoczu Środkowym. Latem najpopularniejszą formą wypoczynku jest plażowanie i kąpiel w zalewie położonym nad rzeką Wieprz. Zimą główną atrakcją jest liczący 500 metrów długości wyciąg narciarski na Górze Chełmowej. Trasy zjazdowe są oświetlone, co umożliwia korzystanie z wyciągu do późnych godzin wieczornych.

http://www.chelmowagora.pl/

Atrakcyjny punkt widokowy w mieście to położony dość wysoko kamieniołom, na północ od zalewu, gdzie od niedawna znajduje się niewielka wieża (baszta).

Wśród zabytków znajduje się tu pałac Leszczyńskich z XVII-XIX w. W tym zespole pałacowo-parkowym funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka (osiedle Podzamek), gdzie leczone są choroby górnych dróg oddechowych oraz schorzenia narządów ruchu.

http://www.krasnobrod.pl/

Zdjęcia + Filmiki

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Dla rowerzystów...

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Szczebrzeszyn

Badania naukowe stwierdzają, że pierwsi mieszkańcy dzisiejszego Szczebrzeszyna osiedlili się na wzgórzu zamkowym około 5 tysięcy lat temu. Był to neolityczny lud rolniczy kultury pucharów lejkowatych. Położenie grodu na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego oraz trasy między Kijowem a Krakowem stwarzało szansę dynamicznego rozwoju. Takie usytuowanie miasteczka miało również swoje złe strony: właśnie tędy szły na Polskę najazdy Turków, Tatarów, Kozaków i innych nieprzyjaciół, którzy niszczyli miasto. Szczebrzeszyn pełnił ważną rolę gospodarczą, kulturalną i oświatową. Był też ośrodkiem ruchu niepodległościowego i walk z zaborcą.

Szczebrzeszyn posiada prawa miejskie od 1352 roku (nadane przez Kazimierza Wielkiego); w czasie reformacji miasto było ośrodkiem kalwińskim. Ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini, arianie. O przeszłości świadczą pozostałe budowle: barokowy przyklasztorny kościół św Katarzyny, cerkiew o obronnym charakterze z XV wieku, synagoga. Obrazu dopełnia jeden z najstarszych żydowskich cmentarz – kirkut ze swoimi macewami.

Z Michalowa k. Szczebrzeszyna wywodzi się ród Kaczorowskich – matki Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.

Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", dlatego umieszczono tu drewniany pomnik chrząszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku.

http://www.szczebrzeszyn.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&strona=1

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy kolega marboru już o tym pisal, ale krzemionki k.ostrowca są absolutnie genialnym i unikatowym na skalę uropejska miejscem , które jeszcze nie stało się disneylandem ale któremu, z drugiej strony, grozi ruina zanim ktoś nie zainwestuje.dla mnie nr 1 w polsce pod względem niedocenienia, (także pod względm potencjału biznesowego) szczególnie w porównaniu z bałtowem:

"Krzemionki to największa i najlepiej zachowana na świecie kopalnia krzemienia..."

"Prastary europejski skarb na polskiej wsi"

http://www.rp.pl/artykul/122210.html

http://www.krzemionki.pl/index_x.php?krzem=przyr

Krzemionki – rezerwat archeologiczny w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Na jego terenie znajduje się zespół kopalń krzemienia pasiastego, eksploatowanych w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. W neolicie minerał ten wydobywany był przez ludność kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych, a w epoce brązu – przez ludność kultury mierzanowickiej. Część wydobytego tutaj krzemienia była też przetwarzana w okolicznych osadach i później rozprowadzana nawet na odległość 660 km. Najpopularniejszymi produktami były czworościenne siekiery i dłuta. W sąsiedztwie pola górniczego znajdują się rekonstrukcje domostw z końca neolitu i początków epoki brązu.

Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 przez geologa Jana Samsonowicza. Zlokalizowano tu przeszło 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników. Przeciętna głębokość szybu wynosi 5-6 m, maksymalna 9 m. Maksymalna średnica 4 - 5 m. Szerokość chodników dochodzi do 0,7, a ich wysokość waha się w granicach 0,6-1,2 m.

W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Na powierzchni odkryto pozostałości pracowni, w której obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się nieliczne rysunki wykonane przy pomocy węgla drzewnego. Podziemia są udostępnione do zwiedzania dzięki trasie turystycznej o długości 465 m.

Przez rezerwat przechodzi niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic[1].

Po okresie eksploatacji neolitycznej tereny krzemionek przez długi czas zarastał las. Dzięki temu ślady prahistorii nie zostały zniszczone. Dopiero w 1913 roku powstała wieś Krzemionki, nastąpił wyręb lasów, a następnie odkrycie wyrobisk górniczych.

Do rezerwatu można dojechać autobusem komunikacji miejskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego – linią nr 10.

żródło: wiki

Edytowane przez mifilim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "jedziemy" dalej...

Zwierzyiec

Okolice Zwierzyńca

http://www.roztoczanskipn.pl/ohz/ohz.html

http://guciow.pl/

A z mniej przyjemnych:

http://www.ojczyzna.pl/dzieciwojny/sochy.html

Polecam usiąść przy sklepie koło torów...najlepiej z piwkiem :) opowieści filozoficzno-życiowe gwarantowane na najwyższym poziomie abstrakcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podpinam do tego tematu...

10 niezwykłych miejsc w Polsce

10 wyjątkowych zakątków w naszym kraju. Każdy z nich jest fascynujący z innego powodu - przyciągają tajemnicą, pięknem lub zadziwiają niezwykłą historią. Obok żadnego z nich nie da się przejść obojętnie!

Groty Mechowskie warto odwiedzić wypoczywając nad Zatoką Gdańską. Znajdują się one we wsi Mechowo w pobliżu Pucka i stanowią osobliwość geologiczną nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy! Malownicze słupy, znajdujące się przy wejściu do jaskini powstały na skutek procesu erozji – piasek został wypłukany, a skały osadowe przetrwały tworząc swoiste filary. Jaskinia ma ponad 60 metrów długości, ale dla turystów udostępniony jest tylko krótki odcinek, ponieważ głębsze partie są trudno dostępne. Według legendy podziemny tunel został zbudowany przez zakonników z Mechowa i prowadził aż do Żarnowca, gdzie znajdował się … zakon żeński.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Ruiny w Trzęsaczu

W położonym na Pobrzeżu Szczecińskim Trzęsaczu można poczuć się jak w Irlandii czy Szkocji. Co prawda ruiny na szczycie klifu to nie pozostałości zamku, a kościoła, ale ich wygląd jest równie dramatyczny. Świątynia pw. św. Mikołaja powstała na przełomie XIV i XV wieku około 2 kilometrów od brzegu morza. Na skutek zjawiska abrazji dziś możemy oglądać jedynie jej południową ścianę o długości 12 metrów. Z historią kościoła wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o schwytanej przez rybaków bogini morza, którą pochowano na kościelnym cmentarzu po tym jak zmarła z tęsknoty za swym wodnym światem. Jej ojciec – Bałtyk – chciał ją mieć z powrotem u siebie, dlatego fale pochłonęły świątynię i jej otoczenie.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Zamek Czocha

Położona w miasteczku Leśna, obronna budowla należy do najpiękniejszych zamków na terenie naszego kraju. Powstała z rozkazu czeskiego króla Wacława I, w połowie XIII wieku, na stromym, skalnym wzniesieniu, wchodzącym w rzekę Kwisę przy jej lewym brzegu. Zamek przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend, m.in. o pięknej córce zamkowego kasztelana. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. Gdzie jest generał?, Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w czeskiej Kutnej Horze należy do najpopularniejszych atrakcji w kraju i odwiedzana jest licznie również przez naszych rodaków. Tymczasem także na terenie Kudowy Zdrój znajdziemy niezwykłą, barokową kapliczkę, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Położona jest w Czermnej, około 1 kilometra od centrum, pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a dzwonnicą. Jej wnętrze pokrywa około trzech tysięcy czaszek i kości, natomiast ponad dziesięć razy tyle znajduje się w krypcie. Należą one do ofiar wojen i epidemii.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Zespół pałacowy w Guzowie

Przy odrobinie wyobraźni, w położonym w województwie mazowieckim Guzowie, można poczuć się jak w słynnej Dolinie Loary. Przepiękny pałac został zbudowany pod koniec XIX wieku na zlecenie rodziny Sobańskich. Eklektyczna budowla, wzorowana na renesansowych dziełach architektury francuskiej, często porównywana jest ze słynnym zamkiem w Chambord. Niestety zarówno pałac, jak i przepiękny niegdyś park są dziś w opłakanym stanie. Mimo, że czasy świetności ma już za sobą, miejsce wciąż emanuje niezwykłą atmosferą.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Góra Ślęża

Góra Ślęża, przez niektórych uznawana za wygasły wulkan, położona jest w odległości około 30 km od Wrocławia. Wznosi się na wysokość ponad 700 metrów n.p.m. i nazywana jest Śląskim Olimpem. Na jej szczycie istniał niegdyś kamienny krąg, a tutejsze źródełka posiadają podobno niezwykłe właściwości lecznicze.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Góra Biakło

Między Krakowem i Częstochową znajduje się kraina skalnych ostańców, tajemniczych jaskiń i wyjątkowych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami. Jura Krakowsko-Częstochowska kryje w sobie masę atrakcji, do których należy także góra Biakło, położona pomiędzy Olsztynem a Biskupicami. Z racji uderzającego podobieństwa do tatrzańskiego Śpiącego Rycerza nazywana jest także Małym Giewontem. Wzniesienie zwieńczone jest krzyżem, który upamiętnia 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Ukochany przez wspinaczy szczyt ma 340 metrów wysokości.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Oragny Wielisławskie

Ten unikatowy krajobraz można zobaczyć na Pogórzu Kaczawskim. Na zboczu góry Wielisławka położonej w okolicy Świerzawy, znajdują się odsłonięte ryolity, które powstały w trakcie zastygnięcia magmy przed milionami lat. Ze względu na swą niezwykła strukturę nazywane są Organami. Skalne słupy mają średnicę wynoszącą ok. 20-30 centymetrów. Niektórzy nazywają to miejsce polską Groblą Olbrzyma (Giant's Causeway).

5:43

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Piramida w Rapie

Tuż przy granicy polsko-rosyjskiej znajduję się niewielka wioska Rapa, która kryje niezwykłą budowlę. Patrząc na zaprojektowany przez duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena grobowiec ciężko nie dostrzec, że przypomina on starożytne piramidy. Powstała na początku XIX wieku, gdy Rapa należała do rodu Fahrenheidów. Baron Friedrich był tak zafascynowany starożytnym Egiptem oraz właściwościami tamtejszych piramid, że postanowił sprawić sobie własną. Co ciekawe, podobno złożone w niej ciała rzeczywiście uległy mumifikacji.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Łapalice - zamek z końca XX wieku

W 1983 roku w Łapalicach, oddalonych o kilka kilometrów od Kartuz rozpoczął dzieło swego życia gdański artysta Piotr Kazimierczak. Zamek z 12 basztami, kilkudziesięcioma pomieszczeniami, basenem, piwnicami i salą przypominającą kaplicę stanął na działce budowlanej z pozwoleniem na dom jednorodzinny z pracownią. Z czasem inwestycja przerosła możliwości finansowe artysty. Choć wejście na zamek jest zabronione wielu śmiałków nie może oprzeć się pokusie spaceru po niedokończonej budowli.

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Źródło: Wp.pl + filmiki wyszukał na You Tube - marboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wieliczka - powrót po ponad 20 latach.Dziś wybraliśmy się z Żoną do Wieliczki do kopalni.Deszcz zapowiadali,więc trza było znaleźć miejsce,gdzie można by coś zobaczyć i nie zmoknąć. ;) Wbór padł na kopalnię soli w Wieliczce,bo moja Żonka tam jeszcze nie była,a zwiedzanie trwa,dłuuuugo trwa i o to szło! :cool:No to zaczynamy:

P1070960.jpg

P1070973.jpg

P1080001.jpg

P1080023.jpg

P1080026.jpg

P1070960.jpg.6a30f848803a1820fada79e931f49408.jpg

P1070973.jpg.f075ce0b84868924124d9c8350d6cad1.jpg

P1080001.jpg.8aafbb322825d7618e209e1b9b7a0c8a.jpg

P1080023.jpg.39f7f96d7f3859220f003bc9a8b9b74e.jpg

P1080026.jpg.02d440460177bd6757751747e0f22fd6.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Muzeum zatrudnia ponad 400 przewodników,takie jest zainteresowanie tym miejscem! :rolleyes: Podobno jeszcze nie dawno wystarczało ok 150... Ale co się dziwić,jest co oglądać i trza się trzymać przewodników,bo korytarze liczą łącznie 360km!!!Nie trudno zabłądzić... Klienci są obsługiwani w co najmniej 10 językach,bo obcokrajowców jest multum,język polski nie dominuję,również w upominaniu niesfornych zwiedzających... ;)

P1080038.jpg

P1080044.jpg

P1080047.jpg

P1080051.jpg

P1080065.jpg

P1080038.jpg.601ca873584f10c1236d03c1a750f5cd.jpg

P1080044.jpg.84c47738c9ce615682f4c35aba99b543.jpg

P1080047.jpg.a9c08981285e75aea0b3621043e9d3d1.jpg

P1080051.jpg.e9eaa9b2e521336313cdb7f0636a3ab4.jpg

P1080065.jpg.d8c88340eb2188ebf3d55000fad01ba3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizacja wzorowa,wiedzą tam jak robić kasę! ;) Wszystko jest dopięte na ostatni guzik - informacja,prezentacja eksponatów,jak i cały świetnie d=zagospodarowany teren.Każdy może zostać przewodnikiem,pod warunkiem,że przestudiuję 20 tomów książek!Bo wiedza trza mieć. :rolleyes: Chodzimy pod ziemią,ale przestrzenie normalnie rozbrajają! :rolleyes:

P1080078.jpg

P1080084.jpg

P1080087.jpg

P1080088.jpg

P1080089.jpg

P1080078.jpg.1018b9edb0d253acf6a7ad327ee46b69.jpg

P1080084.jpg.4d9bf7e4523623a2a675ac24bf76c996.jpg

P1080087.jpg.861d333398a8ea05d8bfb59617da1caa.jpg

P1080088.jpg.0f42f795dfc3391cb8ed4581dc23d6ca.jpg

P1080089.jpg.99b975083c877037bdf737a9873142d8.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było pięknie,mogę polecić każdemu,dzień zagospodarowany w pełni! :cool: Cudze chwalicie,swego nie znacie - to pasuję idealnie do tego miejsca! :cool: Wam pokazałem namiastkę,coś co chcą oglądać na całym świecie,a My mamy to na wyciągnięcie ręki! :cool:Teraz rzeczywistość... ;)Zaparkowałem na parkingu 100m przed muzeum,koszt to 15zł.Nie wiem jak na terenie tej kopalni - pusto było :confused: ... Jeśli nie jesteśmy w grupie,to kupujemy bilet dla klientów indywidualnych i czekamy... Max 1 godz. bądź jak zbierze się minimum 35 osób.My czekaliśmy ok 20 min.Wejście to koszt 49zł od osoby + 10 zł. za prawo filmowania i fotografowania.Pod ziemią co kawałek są toalety i punkty gastronomiczne,więc nie ma problemu z dotrzymaniem... ;) Wszystko na najwyższym poziomie europejskim! :rolleyes:Podziemna knajpa jest dopełnieniem całkowitym... ;)Są pytania?Chętnie odpowiem!Zwiedzanie trwa minimum 3 godziny!!! :cool:Pozdrawiam!!!

P1080119.jpg

P1080130.jpg

P1080135.jpg

P1080155.jpg

P1080160.jpg

P1080119.jpg.2b56e64e157a6c73067361d8ca7ab76e.jpg

P1080130.jpg.0ac61fc273e9a56c9690b19577d0c41a.jpg

P1080135.jpg.f90c972423a72532a99750c0fc28cb7d.jpg

P1080155.jpg.5d1fb926eeb0aa8d1dd4bae5fa268630.jpg

P1080160.jpg.d85b1bb0de5da32b8c875b0b4ccdcdf7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...