Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

III Dni Skiturowo Lawinowe w Dolinie Pięciu Stawów


Rekomendowane odpowiedzi

Kompletnie nie znam tego terenu,bo tam nigdy nie byłem...

Coś mnie ten Major wkręca... :laughing:

Nic Cię nie wkręca, na początku będziesz czół lekkie przerażenie ale po wszystkim banan przez tydzień nie zejdzie z twarzy, na wszelki wypadek czekan w łapę przy zjeździe żebyś miał czym wyhamować w razie upadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurek swietny filmik! Chociaz az dziwnie sie patrzy jak schodzicie z Swinickiej Przeleczy a nie zjezdzacie na nartach :P pamietam moje pierwsze odczucia... chcialem wyciagac czekan do zjazdu ale po chwili sie oswoilem i schowalem :)

Miraz czasami ten wydeptany to "highway to hell" :P:)

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurek teraz tak zwróciłem uwagę, większość z Was trzyma czekan z dziabką do przodu (chwyt autoasekuracyjny) zamiast łopatką (chwyt do hamowania) dlaczego? pytam szczególnie w sytuacjach związania liną na stromym zboczu.

Pozdrawiam

Tomek

Jak wychodziliśmy to bardzo była zmrożona pokrywa śnieżna sporo na minusie było (dzień wcześniej była odwilż) w tamtym czasie było to bezpieczniejsze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam przyjęcie zgłoszenia dla 1 osoby- WYBÓR OPTYMALNEJ DROGI PODEJŚCIA W TERENIE ZAGROŻONYM LAWINAMI 15:00, 29 MARCA 2015- NIESTETY NA WCZEŚNIEJSZE GODZINY NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC.

Na wycieczkę należy się zgłosić 30.min przed planowanym wyjściem (w schronisku będzie specjalnie oznaczony punkt zbiórki).

Jeśli ktoś nie dotrze maksymalnie do 14:45 jego miejsce zostanie przekazane innemu chętnemu.

W przypadku rezygnacji z wycieczki bardzo prosimy o informację telefoniczną lub mailową, tak aby ktoś inny mógł skorzystać ze zwolnionego miejsca.

NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE- RAKI+ CZEKAN+ ZESTAW LAWINOWY ( sprzęt do zorganizowania we własnym zakresie).

Trochę się pozmieniało... nieźle wysyłałem rano zgłoszenie w 1 dniu a tutaj już nie ma miejsc na 9 i 12 (coś czuje że przyjmowali zgłoszenia od znajomych i znajomych-znajomych już dużo wcześniej niż 4 marca), dodatkowo sprzęt jednak we własnym zakresie... ciekaw jestem jak ze skiturami w tym roku. Johnny dostałeś maila?

p.s. jeszcze lepiej sam zarejestrowałem się przed datą rozpoczęcia :) bo okazało się że 3 marca o 17:21, a i tak zostałem przerzucony na 3 turę :P

Edytowane przez MajorSki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem:

.

Potwierdzam przyjęcie zgłoszenia dla 1 osoby- TECHNIKA NARCIARSTWA SKITUROWEGO. PODEJŚCIA/ZJAZDY – godzina 12:00, 29 MARCA 2015

Na wycieczkę należy się zgłosić 30.min przed planowanym wyjściem (w schronisku będzie specjalnie oznaczony punkt zbiórki).

Jeśli ktoś nie dotrze maksymalnie do 11:45 jego miejsce zostanie przekazane innemu chętnemu.

W przypadku rezygnacji z wycieczki bardzo prosimy o informację telefoniczną lub mailową, tak aby ktoś inny mógł skorzystać ze zwolnionego miejsca.

NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE- ZESTAW SKITUROWY+ ZESTAW LAWINOWY ( sprzęt do zorganizowania we własnym zakresie).

Pozdrawiam

S. Loley

Q%#a,skąd ja wezmę sprzęt lawinowy? :confused::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Johnny że Cie tak namawiałem, ale nie sądziłem, że zmienią formułę/organizację szkolenia. Do tej pory zawsze sprzęt był za darmo dzięki współpracy z Tatra Trade. Nie wiem dlaczego to zmienili :/ może stwierdzili, że to jest dla nich forma zarobku? :/ chociaż kłuci to się z ideą Otwartych Dni dla wszystkich, jako formy promocji szkoły, szkoleń, bezpieczeństwa, schroniska, doliny.

Jeżeli udałoby się zgrać to ja mogę Ci dać lawinowe ABC (moje) na 12, mam nadzieję że zdażysz wrócić przed 15 :P

Ewentualnie napisz do nich czy tak jak w tamtym roku sprzęt będzie udostępniała wypożyczalnia Tatra Trade, lub czy mają jakieś promocyjne pakiety na szkolenie. Ciekaw jestem co odpiszą.

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez MajorSki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko,nie twoja wina. :wink:

Napisze im maila,to się dowiem,a jak coś, myślałem jeszcze popytać w szkółce wspinaczkowej w B-B.

Możesz mi z grubsza opisać co potrzebuję?

Ja po prostu nie mam o tym zielonego pojęcia. :redface:

Póki co,wybieram się tam,jedynie praca może pokrzyżować plany,ale na to wpływu już nie mam.

Sama wycieczka chyba też dłużej niż jakieś 2 godziny trwać nie będzie, skoro co 3 godziny są organizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez spróbować sobie rezerwacje sprzętu zrobić w jakiejś wypożyczalni np: Tutaj

Potrzebujesz : sondę, łopatę i detektor, dobrze mieć czekan, raki raczej nie będą Ci potrzebne bo Ty na turach choć czasem mogą się przydać.

A tak swoją drogą to ciekawe czy zabiorą kogoś ze sobą jak nie będzie miał np. detektora ??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lawinowe ABC (sonda, łopata, detektor), jeżeli miałbyś po kosztach załatwiony to wiadomo, że lepiej mieć jeszcze raki i czekan.

Ale tak jak pisałem w najgorszym wypadku lawinowe ABC dam Ci na czas wyjścia szkoleniowego swoje, a ja w tym czasie pobawię się w centrum lawinowym na Przednim Stawie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schronisko w 5 ma chyba umowę z Tatra Trade, że możesz nawet wypożyczyć w Zakopcu przy Rondzie a oddać w schronisku i w drugą stronę możesz wypożyczyć w schronisku a potem oddać w Zakopcu :)

Myślę, że na czas szkolenia przygotowali zestawy w promocyjnej cenie i powinny być dostępne właśnie przy rondzie albo w samym schronisku. Co prawda idzie ocieplenie więc jak tak trochę ociepli i zmrozi to po kilku takich interwałach zrobi się bezpiecznie (raczej spadnie do 2, a i jest mała szansa na 1 gdyż ma już w ogolę nie sypać śnieg), mamy jeszcze 3,5 tygodnia :P. Ale detektor (lawinowe ABC) w zimie nosimy zawsze :P nie ma to tamto :)

Edytowane przez MajorSki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał może ktoś do czynienia z tym wynalazkiem, z tego co czytałem to dość skuteczna jest, jak do tej pory w każdym przypadku posiadania tego gadżetu udało się uratować człowieka. Nie jest to drogie na ebay kosztuje około 300zł, do pieszych wędrówek w grupie gdzie nie każdy posiada detektor było by dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem przeciwnikiem (zwolennikiem tylko jako dodatkowe wyposażenie przy lawinowym ABC).

Cytat z książki Lawiny poradnik dla narciarzy i turystów:

W porównaniu z systemami ABS i avalungiem to urządzenie nie jest jednak godne polecenia. Piłka lawinowa ani nie niweluje zagrożenia asfiksją (niedotlenienia organizmu - avalung), ani nie zmniejsza głębokości zasypania. Z tego względu niedopuszczalne jest porównanie szans na przeżycie osób używających piłki lawinowej z szansami osób wyposażonych w urządzenia wymienione wcześniej. Skrócenie czasu akcji ratowniczej dzięki użycia piłki lawinowej jest znikome, ponieważ czas poszukiwania z detektorem lawinowym w ogóle, a z nowoczesnymi detektorami w szczególności to niewielka część czasu całej akcji ratunkowej. Stosunek między skutecznością, ceną, objętością i wagą piłki jest mało korzystny w porównaniu z innymi urządzeniami.

Od siebie dodam, że idąc w grupie chcesz (w sumie to wymagasz!) aby to koledzy Cię odkopali. Jak taka osoba z piłką lawinową odkopie kolegów skoro nie ma detektora?

Druga sprawa to piłka nie chroni przed zasypaniem (ABS też nie chroni w 100%, ma niby zmniejszyć głębokość zasypania, ale były przypadki zasypania całkowitego)

Ogólnie to ostatnio ktoś rzucił ciekawy pomysł na forum skiturowym, że powinno się przed wyjściem w góry wymienić lawinowym ABC :D, w końcu kupujesz go dla siebie :P więc koledzy nim powinni Cie odkopywać i szukać. Wtedy zniknęłoby oszczędzanie na wadze i cenie, całe Light&Fast :) i różnego rodzaju "udziwnianie".

Ogólnie to szukanie detektorem i sondowanie przy sprawnej akcji zasypania pojedyńczej osoby to ok 2-3min (mówię o ćwiczeniach na polach lawinowych), a najbardziej czasochłonne jest i tak odkowypanie (w tamtym roku 4 chłopa odkowypaliśmy manekin zasypany na ok 1m z 10min)

Inna sprawa że jak dobrze poszukasz to jesteś w stanie kupić detektor 3 antenowy za ok 450-500zł, a za 650zł kupisz już cały komplet używanego lawinowego ABC

Edytowane przez MajorSki
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część starych przewodników chodzi z pętlą, nowi albo IVBV chodzą bez (ewentualnie przypięte taśmą z krętlikiem do uprzęży).

Największe zagrożenie to lenistwo przy zakosach co powoduje wypadki (ręka z czekanem jest od stoku) i teoretycznie zagrożenie przy lawinie.

Zawsze można w łatwym terenie założyć pętle a w trudniejszym ściągnąć.

Sam osobiście nie mam jeszcze wyrobionego zdania :P (za małe doświadczenie)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze na zakończenie rozmowy o czekanach, że jednym z powodów uzywania petli jest żeby niby go nie zgubić.

Ale jedną z metod "chowania" czekana bez pętli jest metoda "na Conana", czyli wkładasz grot przez ramię plecaka tak żeby przeszło stylisko i teraz przekładasz go przez bark na plecy tak żeby dziób i łopatka zahaczyła o ramię plecaka z tyłu, a stylisko przechodzi między plecami i plecakiem wychodząc delikatnie z boku. Chowa się 2s, wyciąga 1s :) na początku jest uczucie jakby chciał zaraz wypaść ale jest OK i siedzi pewnie :)

Wygląda to potem tak:

http://www.turnia.pl/img_galerie_gor/big/37282.jpg

Edytowane przez MajorSki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...