Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk - Doliny II - Muller GMD zostanie objęty ochroną konserwatorską.


MOSTOSTAL

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko się zgadza tylko ten wyciąg to Mostostal WN1000 a nie Polsport..;-) Orczyki WSO/Borer jak się patrzy...;-)

Borer Gehange.jpg

Oczywiście to podmianka. Do starych Mostostali nie ma sprężyn. Nikt już nie robi a od innych nie pasują. Pasują tylko od starych Mullerów ale kompletnie nie opłacalna historia. Piękna fotka "latającego" koła przewojowego w ustawieniu dolnym. Miodzio.

57da838344a00_BorerGehange.jpg.5739ef38cd91d11e5f79d80dc245d7b9.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem do Korbielowa w latach 2007-2011 i wtedy tam stał, niestety nieczynny. Został zdemontowany chyba rok temu. Niestety więcej zdjęć tego orczyka nie mogę znaleźć.

Tak! Chodziło mi o Von Roll. Zdjęcie jest moje :)

Dalej tam stoi nic się nie zmieniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka informacji o Müllerze z czasów, kiedy był jeszcze na Kondrackiej Kopie. Długość wynosiła 750m, a przewyższenie 270m. Przepustowość wynosiła 90os/h (strasznie mało :eek:)

A to pierwszy wyciąg narciarski na świecie. Zbudowany w Szwarcwaldzie w 1908r o długości 280m z 5 drewnianymi podporami.

53067.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Muller miał taką przepustowość także w skrzyczeńskich czasach. Mój ojciec zawsze opowiadał, że zanim pobudowali nowoczesne szybkie orczyki w Czyrnej jeździło się na Skrzycznem i na Beskidku choć ten drugi był raczej tylko dla wytrawnych narciarzy. Pamiętam słowa, że "tam jest taki stary orczyk z kratownicowymi bramkami, który idzie tak wolno, że można z niego zsiąść pozrywać krokusy na łące (jeździli głównie w marcu na słońcu) i wrócić a będzie w tym samym miejscu... " ;-)

Z moich lat dzieciecych pamiętam, że byliśmy tam tylko raz i po ponad godzinnym oczekiwaniu w kolejce daliśmy sobie spokój. Był to rok 78, może 79. Na pewno wtedy jeszcze były na nim oryginalne orczyki bo pamiętam, że był już wtedy Hondraski i bębny miał z "trąbką" a na tym starym bęben miał w miejscu trąbki sprężynkę, oraz nietypową półkolistą ramę. Ot i całe moje wspomnienie Mullera... Później zobaczyłem go dopiero w roku 2011!

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperając dziś w sieci pod hasłem "wyciąg orczykowy mała kopa" ni stąd ni zowąd wypadło mi takie zdjęcie. Jestem niemal wzruszony. Oczywiście "znajomy" jest na II planie.

Wszystkie prezentowane w tym poście zdjęcia pobrałem ze strony "A Konrad napisał" p. Konrada Księskiego, który jest autorem i właścicielem tych zdjęć. Mam nadzieję, że nie dostanę za to po uszach..;-) ale nie mogłem się powstrzymać. Możliwe, że te fotki zdejmę jeśli autor tego sobie zażyczy.

IMG1_0003-2.jpg

Nie doszedłem jeszcze który to wyciąg ale wydaje się, że "krótki Julian". Na linie orczyk Swoboda MkII z drewnianą kotwicą. Narciarz ma czarne kofixowe ślizgi.. Ech...

Tak jakiś blog o Beskidach. W nim kolejna fajna fotka - Beskidek.

IMG1_0002-1.jpg#right

I Golgota....:

IMG1_0001-1.jpg#left

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przedstawia wyciąg krzesełkowy na Małą Kopę w Karpaczu. Obok pieknie widać podpory kratowe drugiego prototypu Mostostal/Muller GMD czyli wczesnego WN750.

Pierwszy taki wyciąg stanął w Suchej Dolinie (Stary) drugi właśnie na Kopie. Pod koniec lat 80 podpory wymieniono na KWK/Transporta - być może cały wyciąg.

441393.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękne! Fakt zagiąłeś mnie bo jakoś nie trafiłem na takie zdjęcie. Orczyk 4 osobowy.. ;-) Co prawda tu jadą 3 osoby ale widać, że kotwica jest sporo szersza!

Widziałem wieloosobowe orczyki ale na zasadzie trzymania się poprzeczki jadącej przed narciarzami.

Z tym, że takie wieloosobowe orczyki to wahadełko lub nawet pojedynczy bęben wciągający narciarzy z dużą prędkością na górę a wracający na dół na wstecznym biegu liny.

Ale poddupnego wieloosobowca nie widziałem ;-) Fajne. W zasadzie można by było i 4 osobowy zrobić.. Tu chyba tylko byłby problem z wytrzymałością tego ustrojstwa iu szerokością podpór.

Felix Wopfner - znana austriacka firma. W 1996r wchłonięta do SSG i LST.

http://www.seilbahnsysteme.at/

[video=youtube;F1xy38PXKvI]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest opis (po czesku) i większe zdjęcia. Wyciąg jest Transporty VL200, ale podpory to mi przypominają trzepacz do dywanów :stupid:

http://www.lanove-drahy.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=221&sid=8bc91acebf7afb0b48cf0e771f00ba69

A co do J-Barów, to szkoda, że od tego odeszli, bo na tym można by przysiąść, jak na krzesełku i jednocześnie nie są potrzebne duże konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...