Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nart


beved

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że planuję zakup nowych nart, proszę o pomoc.

1. Płeć - Kobieta

2. Wiek - 35 lat

3. Waga - 68 kg

4. Wzrost - 170 cm

5. Na nartach jeżdżę od 10 sezonów (5-10 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 6 (aczkolwiek zdarzyło się na czarnej trasie, że czułam się na 5 :)

7. Moje buty to - buty, tak jak narty, idą do wymiany na twardsze

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - ostatnio pożyczone Atomic Redster ST 156 cm, wcześniejsze sezony jeździłam na nartach o długości 150 cm (marki Rossignol, stary model, którego niestety nie pamiętam)

9. Preferuję styl jazdy - krótki skręt, rekreacyjnie, po przygotowanych stokach; czasem długi skręt (na szerszym stoku, gdy nie ma dzikich tłumów); szybka, ale nie bardzo szybka jazda

10. Upatrzyłem sobie narty -

DYNASTAR ELITE PRO WOMEN + nx exclusive 155 cm

ATOMIC CLOUD NINE XTE 10 Lady 156 cm

ATOMIC RACE SL TI + XTO 12 157 cm

Salomon 3V Race Powerline + Z12 160 cm

Rossignol Pursuit 13 X Carbon + wiązanie Xelium 110 156 cm

11. Mój budżet na narty to około - nie mam sztywnego progu, ale nie chcę wydać dużo, dlatego szukam nart z poprzednich sezonów

Mój największy problem polega na tym, że nie wiem, czy powinnam kupić damskie narty (2 pierwsze pozycje), czy raczej szukać wśród męskich (3 następne). Nie jeżdżę poza stokiem, dlatego szukałam nart raczej wąskich pod butem i z krótkim promieniem skrętu. Ale później zaczęłam czytać i w sumie to już nic nie wiem :) Więc pomóżcie proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wąska talia i krótki promień skrętu to dobry kierunek poszukiwań.

pewnie dobry jak szukasz nart o charakterystyce SL

Plus nie wiem, czy damskie, czy męskie narty (nigdy nie jeździłam na damskich, więc różnice znam tylko z opisów producentów).

Ja na damskich też nigdy nie jeździłem , więc się nie wypowiadam :smile:

Generalnie , że się znowu powtórzę:wink: , nie ma nart "super uniwersalnych" którymi obsłużysz wszystkie swoje preferencje co do jazdy , a jeszcze , na dodatek , sprawdzą się w każdych warunkach śniegowych . Najlepiej , jak miałabyś okazję przetestować interesujące Cię modele , a może trzeba zastanowić się nad dwoma parami ?

Aha , jeszcze jedno , po Twoim opisie , celuj w wyższe modele nart z grup , które Cię interesują .

Edytowane przez aklim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kolejny raz zrobię krypto-reklamę serii i.Supershape od Head.

Proszę bardzo tutaj masz recenzję tej serii z zeszłego sezonu.

Patrząc na Twoje wymagania kierowałbym Cię w stronę Magnum (zielone). Cała ta linia, może z wyjątkiem i.Speed ma charakterystykę slalomek (radius i taliowanie), ale nie są to slalomki. Już wyjaśniam, to są narty z grupy all-roundowej. Jak sama nazwa wskazuje pojedzie po wszystkim. Wiesz co jest najlepsze ?...na twardym dają pewność, łatwość prowadzenia, możliwość szybkiego przejścia z krótkiego skrętu w długi i na odwrót. Kiedy robi się miękko, muldowato one dalej idą jak czołg. Nie rezonują, trzymają krawędź i są strasznie stabilne.

Ja osobiście jeżdżę na i.Rally i kocham te dechy! Jak pisałem wyżej, Tobie polecam Magnum, ale sama zadecyduj. A i nie kieruj się proszę klasyfikacja tych nart w kategorii ekspert. Dzięki rocker'owi inicjalizacja skretu następuje gładko i nie wymaga dużo siły a jak już ogarniesz to można na tych dechach zrobić dużo. Określiłaś swoje umiejętności na 6, a lepsza narta będzie Cię zmuszać do dalszej pracy i ciągnąć do góry = POSTĘPY. Easy to learn hard to master.

Polecam!

PS. Cena atrakcyjna - http://allegro.pl/head-supershape-magnum-kers-2015-stan-bdb-okazja-i5783469027.html - sezon 14/15. Te na obecny sezon wyglądają niemal identycznie, także jak będziesz szukać to nie daj się zmylić cenom.

PSS - Te z aukcji powyżej mają 156 cm, Ty masz 170, ja bym brał równe wzrostowi. Tutaj się pojawia duży problem. Dawniej narty do krótkiego skrętu brało się na długość sięgającą brody ew. splotu słonecznego. Obecne deski z rocker'em powinny być dłuższe. Pamiętaj również, że opisywana linia to nie slalomki choć ich charakterystyka może na to wskazywać. Ja mówię tak, na tych dechach jeździ się szybko a wtedy dobrze mieć więcej z tył i przodu. Na forum był już ten temat wałkowany, właśnie w kontekście i.Supershape. Podzieleni byliśmy na dwa obozy: 1) Lepsze dłuższe 2) Lepsze krótsze. Stanęło na niczym, także długość musisz już wybrać sama.

Co by nie gadać, nikt złego słowa na te narty nie powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie opinie. Intensywnie myślę nad wszystkimi polecanymi przez Was modelami. A czy ktoś z Was jeździł na ATOMIC RACE SL TI + XTO 12?

I jeszcze: jaki rozmiar nart z rockerem polecacie przy moim wzroście?

zależy od rodzaju rockera :stupid: AllMountain około wzrostu i będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie opinie. Intensywnie myślę nad wszystkimi polecanymi przez Was modelami. A czy ktoś z Was jeździł na ATOMIC RACE SL TI + XTO 12?

I jeszcze: jaki rozmiar nart z rockerem polecacie przy moim wzroście?

Tak jak pisałem, narty z rockerem powinny być stosunkowo dłuższe. Nie ma jasnej reguły - BIERZ TAKIE. Niemniej #miraz ma rację. Równe wzrostowi powinny być ok. Uwaga - o długości nart decydują też inne czynniki, tj. waga, umiejętności, szybkość z jaką się poruszasz, styl itd.

Na podanych atomicach nie jeździłem, ale to slalomka jest, a w dodatku z niższej półki. Ja bym nie brał slalomki jako jedynej pary nart z myślą o jeździe po polskich stokach. Rano dwie godziny twardo, a później muldy, odsypy, miękko itp. Wtedy właściwości takiej narty idą się rypać i potrzebna jest decha typu:

- http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,rossignol,experience-88,6901.html

- http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,atomic,blackeye-ti,6509.html

- czy opisywana już linia Supershape.

IMO są to narty z kierunku w którym będą podążać producenci. Jest rocker, jest szeroko pod butem, narta łatwa w "obsłudze" pewna i na twardym i na miękkim.

Jeśli upierałabyś się typowo na slalomkę, to polecam Fischer Superior SC - genialne narty. http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,fischer,rc4-superior-sc-powerrail,6453.html - 100 mm w pięcie daje kopa.

PS. Witam Krakuskę :)

Edytowane przez FerraEnzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tak jak pisałem, narty z rockerem powinny być stosunkowo dłuższe. Nie ma jasnej reguły - BIERZ TAKIE. Niemniej #miraz ma rację. Równe wzrostowi powinny być ok. Uwaga - o długości nart decydują też inne czynniki, tj. waga, umiejętności, szybkość z jaką się poruszasz, styl itd.

Na podanych atomicach nie jeździłem, ale to slalomka jest, a w dodatku z niższej półki. Ja bym nie brał slalomki jako jedynej pary nart z myślą o jeździe po polskich stokach. Rano dwie godziny twardo, a później muldy, odsypy, miękko itp. Wtedy właściwości takiej narty idą się rypać i potrzebna jest decha typu:

- http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,rossignol,experience-88,6901.html

- http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,atomic,blackeye-ti,6509.html

- czy opisywana już linia Supershape.

IMO są to narty z kierunku w którym będą podążać producenci. Jest rocker, jest szeroko pod butem, narta łatwa w "obsłudze" pewna i na twardym i na miękkim.

Jeśli upierałabyś się typowo na slalomkę, to polecam Fischer Superior SC - genialne narty. http://www.skionline.pl/sprzet/narty,13-14,fischer,rc4-superior-sc-powerrail,6453.html - 100 mm w pięcie daje kopa.

PS. Witam Krakuskę :)

Są jasne reguły. Trzeba tylko znać własne umiejętności. Narta tak naprawdę nie ma znaczenia a już 5 cm w tę czy w inną ....

100mm w pięcie nic nie daje i nie ma znaczenia żadnego dla Ciebie tylko dla kolegi, który próbował się pochwalić.

Jak jesteś zdeterminowana na postępy bierz slalomki - poz 3,4 w długości 155 - 160cm i jeździj.

W innym wypadku bierz co Ci się podoba.

Pozdrowienia

Pomy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

100mm w pięcie nic nie daje i nie ma znaczenia żadnego dla Ciebie tylko dla kolegi, który próbował się pochwalić.

Nie uważasz, że 100 mm to za mało by się chwalić ?:stupid:

A tak serio, to poniższym zdaniem potwierdziłeś to co napisałem:

Jak jesteś zdeterminowana na postępy bierz slalomki - poz 3,4 w długości 155 - 160cm i jeździj.

Podałem DW narty o charakterystyce slalomowej, mogące służyć do jazdy całodziennej, które wpisują się w wymagania / potrzeby autorki. Narty na których jeździłem, które znam i które mnie nie zawiodły. Oczywiście jest milion pięćset inny modeli, ale wypowiadam się tylko nt. mi znanych. Każda z tych nart będzie łatwa do ogarnięcia, ale jak #Mitek napisał, z czasem pomogą Ci zrobić postępy.

Tyle w temacie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie uważasz, że 100 mm to za mało by się chwalić ?:stupid:

A tak serio, to poniższym zdaniem potwierdziłeś to co napisałem:

Podałem DW narty o charakterystyce slalomowej, mogące służyć do jazdy całodziennej, które wpisują się w wymagania / potrzeby autorki. Narty na których jeździłem, które znam i które mnie nie zawiodły. Oczywiście jest milion pięćset inny modeli, ale wypowiadam się tylko nt. mi znanych. Każda z tych nart będzie łatwa do ogarnięcia, ale jak #Mitek napisał, z czasem pomogą Ci zrobić postępy.

Tyle w temacie.

A jakie znaczenia mają Twoje odczucia dla autorki tematu? To, że komuś dobrze się jeździ na jakiejś narcie dla innej osoby nie ma żadnego znaczenia gdyż na odczucia z jazdy wpływa zbyt wiele zmiennych.

Gdybyś porównał parę modeli dając obiektywne opisy np. sztywniejsza, elastyczniejsza, twardsza itd. miałoby ro może dla kogoś jakąś obiektywna wartość. W tym wypadku żadnej.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdeterminowana na slalomkę i na robienie postępów :laughing: Chcę spróbować jazdy z tyczkami i popracować nad jazda śmigiem (jeśli to, co wydaje mi się, że umiem, można w ten sposób nazwać :happy:).

I chciałabym, żeby narta nie "myszkowała" zanadto na płaskich odcinkach (na 150 cm Rossignolach, o których wspominałam, delikatnie mi to przeszkadzało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam salomony V3Lab ti2 z 2011 - bardzo fajna narta. twarda wystarczająco dla mnie, tzn nic mi nie drga przy większych szybkościach a po twardym idzie jak po szynie. ja mam długość 160 -> 118/67/102. wiązanie ustawione mocno z tyłu. 170 i 63kg

asem techniki nie jestem ale lubię podociskać dechy i salomony bardzo ładnie to znoszą i czasami nawet poniosą :)

mine ta narta wpadła w "oko" podczas testowania innych modeli - w tym polecanego heada isupershape który wg mojej opinii pogorszył się (model z 2011r był spoko, następca taki bardziej kolorowy już za miękki

aha, co do myszkowania - wg mnie każda narta >70 pod butem będzie szukała skrętu. w koncu to coś w [podobie slalomki

@mitek czy ty się nigdy nie znudzisz z tym nic nie wnoszącym dworowaniem z innych? filozoficzne dywagacje na jedno kopyto są już mocno nudne choć irytujące jak bzyczenie komara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osz chyba trafiłem w sedno tymi stu milimetrami :biggrin:

Ehhh szkoda z Tobą w ogóle dyskutować. Jeśli jeszcze nie zauważyłeś to próbowałem jakoś pomóc. Na czym jak nie na subiektywnych odczuciach opierają się wszelkiego rodzaju recenzje ? A czytać ze zrozumieniem pan potrafi ? Kilka postów niżej pisałem nt. właściwości poszczególnych desek. Użytkownik z takim doświadczeniem JAK TY powinien dawać przykład, wiedzą, elokwencją i treściami jaki umieszcza na forum publicznym, ale po co?! Lepiej walnąć bez ładu i składu kilka zdań i zgrywać omnibusa.

@beved - dostałaś konkretne deski. Decyzja należy do Ciebie, a i tak kupisz inne niż polecane :P

Cześć

A jakie znaczenia mają Twoje odczucia dla autorki tematu? To, że komuś dobrze się jeździ na jakiejś narcie dla innej osoby nie ma żadnego znaczenia gdyż na odczucia z jazdy wpływa zbyt wiele zmiennych.

Gdybyś porównał parę modeli dając obiektywne opisy np. sztywniejsza, elastyczniejsza, twardsza itd. miałoby ro może dla kogoś jakąś obiektywna wartość. W tym wypadku żadnej.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jestem zdeterminowana na slalomkę i na robienie postępów :laughing: Chcę spróbować jazdy z tyczkami i popracować nad jazda śmigiem (jeśli to, co wydaje mi się, że umiem, można w ten sposób nazwać :happy:).

I chciałabym, żeby narta nie "myszkowała" zanadto na płaskich odcinkach (na 150 cm Rossignolach, o których wspominałam, delikatnie mi to przeszkadzało).

Slalomka będzie Ci zawsze szukała skrętu i to musisz mieć wliczone w jazdę na niej - oczywiście to nie myszkowanie i objaw zniknie gdy położysz ja lekko na krawędź. Zresztą każda taliowana narta tak się zachowa a im sztywniejsza tym bardziej. Reszta powinna być według Twoich oczekiwań z naciskiem na postęp.

Z kolei przygodę z tyczkami zaczniesz pewnie od łatwych gigantów a tu slalomka będzie drewnianym wyborem. Może wykorzystać radę koleżanki i kupić coś pośredniego albo nartę typu Master choć mam wrażenie, że może być troszkę na wyrost

Pozdrowienia

Dobre chęci nie zawsze idą w parze z sensownymi radami Enzo. Zaufaj i nie musisz od razu mnie obrażać bo ja tego nie zrobiłem jakbyś nie zauważył.

Pisalem dziesiątki razy, że oferowanie konkretnych desek na podstawie własnych odczuć z jazdy jest - przy najlepszych zamiarach - delikatnym oszustwem. Sam spróbuj odpowiedzieć sobie dlaczego.

Serdecznie pozdrawiam

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma się co kłócić. Każda opinia jest cenna dla laika. Jak napisał FerraEnzo, pewnie a i tak kupię inne niż polecane :) ale co się przy okazji nauczę od Was, to moje :laughing:

Slalomka będzie Ci zawsze szukała skrętu i to musisz mieć wliczone w jazdę na niej - oczywiście to nie myszkowanie i objaw zniknie gdy położysz ja lekko na krawędź. Zresztą każda taliowana narta tak się zachowa a im sztywniejsza tym bardziej. Reszta powinna być według Twoich oczekiwań z naciskiem na postęp.

Spróbuję rady.

Z kolei przygodę z tyczkami zaczniesz pewnie od łatwych gigantów a tu slalomka będzie drewnianym wyborem. Może wykorzystać radę koleżanki i kupić coś pośredniego albo nartę typu Master choć mam wrażenie, że może być troszkę na wyrost

Masz rację, master nie teraz, więc pozostanę przy slalomkach :) Jeszcze szukam, ale czas goni, więc trzeba będzie w końcu podjąć decyzję :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma się co kłócić...

Beved Ty się nie przejmuj oni tak zawsze :biggrin: teraz tak i tak delikatnie :eek: chyba ze względu że post od kobiety :applause:

Trzymamy poziom Panowie!

Pozdrawiam

PS. aaa co do tematu zgadzam się że doradzanie "bo są rewelacyjne sam na nich jeżdżę" nie wiele mówi i nie wiele Ci da. Ja nie kupił bym nart bo ktoś mi doradził. Tak kupiłem Fischery Progressory bo ponoć rewelacja! ja na nich nie lubię i nie umiem jeździć. A sprawdziłem na sobie Rossignole Experience 88, kupiłem i mimo bardzo średniej opinii od 3 lat (LOVE) uwielbiam je. Sam przed zakupem freerid'ówek czytałem, pytałem ale ostatecznie narty na nogi i na stok... :wink: a to już tuż tuż :applause:

Dlatego doradzam przed kupnem pojeździć na różnej narcie i sama sobie dopasuj co Ci pasi! Modele rocznikowo zmieniają z zasady szatę graficzna no i oczywiście cenę :sorrow: a charakterystyka narty pozostaje taka sama lub bardzo podobna.

Edytowane przez Gość
PS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego doradzam przed kupnem pojeździć na różnej narcie i sama sobie dopasuj co Ci pasi! Modele rocznikowo zmieniają z zasady szatę graficzna no i oczywiście cenę :sorrow: a charakterystyka narty pozostaje taka sama lub bardzo podobna.

Starałam się testować w ubiegłym sezonie, ale nie w 100% wyszło efektywnie :) Nie znam się, więc liczyłam na porady profesjonalistów w wypożyczalniach, a tu zdarzyło się, że proponowano mi hurtowo to samo, co zupełnie początkującemu koledze przede mną... Pewnie trzeba było z konkretnym modelem przychodzić...

Wracając do tematu i biorąc pod uwagę, że Wasze opinie będą czysto subiektywne: czy SALOMON 24 X-KART-MAX mogą być lepszym wyborem niż te, które wcześniej wymieniłam? :)

Jeśli nie znajdę czegoś nowego skończy się na ATOMIC RACE SL TI + XTO, tylko tu zastanawiam się czy 157 cm, czy może jednak poszaleć i wziąć 164 cm. Tylko trochę się boję, bo to dość duży przeskok z dotychczasowego 155 cm :laughing:

Edytowane przez beved
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek tutaj się nikt nie kłóci ;)

Wracając do tematu.Twoje pieniądze, Twoje narty zrobisz jak uważasz. Ja powtarzam, nie kupiłbym slalomek jako jedyne narty. Fajnie mieć takie narty i pośmigać na nich przez dwie godziny z rana po pustym, równym stoku.

Tutaj nawet #Mitek się ze mną zgodzi, że taka narta w słabym terenie traci swoje właściwości. Ona szuka skrętu, jeśli dodasz do tego muldy i odsypy, lub kopny śnieg to jedzie się nieprzyjemnie. Zwłaszcza dla początkującej osoby.

Ja Ci nie sugeruje konkretnego modelu (może z delikatnym naciskiem na heady), ale deski z grupy all-mountain. Rossignol 88, które Jasiek post niżej poleca to właśnie narta z grupy all-mountain, którą z resztą masz w linku w poście z 17.11. Taką nartą pojedziesz i dłuższym i krótkim skrętem. Zarówno na ładnym twardym stoku jak i na rozjeżdżonym. Tyle chciałem przekazać od samego początku tej dyskusji.

#Mitek przepraszam za wycieczkę personalną. Doceniam Twoją wiedzę, ale zdenerwowała mnie Twoja forma odpowiedzi. Fajnie by było usłyszeć od kogoś tak doświadczonego "chłopie tutaj nie masz racji" "tutaj się zgadzam" itp.

Koniec OT. Mam nadzieję, że teraz zostałem lepiej zrozumiany. Byle do zimy:smile:

Edytowane przez FerraEnzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek tutaj się nikt nie kłóci ;)

Nie wiem czy zauważyłeś ale to Beved Was tak podsumowała :applause: ja tylko stwierdzam że jak na razie to i tak bardzo delikatnie... :biggrin: a jak pobędziesz dłużej na tym forum to będziesz wiedział o czym mówię. :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyłeś ale to Beved Was tak podsumowała :applause: ja tylko stwierdzam że jak na razie to i tak bardzo delikatnie... :biggrin: a jak pobędziesz dłużej na tym forum to będziesz wiedział o czym mówię. :biggrin:

Tak, tak, potwierdzam :laughing: Ja jestem tutaj całkiem nowa, więc może źle wyczuwam klimaty :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...