Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

buty dla początkującej kobiety


Magda

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :) Chciałabym rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem.. Byłam na nartach kilka razy w życiu, ostatnio wczoraj i jakoś sobie jeździłam po łatwej trasie niebieskiej. Niestety póki co korzystałam z wypożyczanego sprzętu co nie jest zbyt przyjemne zwłaszcza jeżeli chodzi o wypożyczanie butów :tongue: Co jak co, ale najpierw chcę zainwestować właśnie w ten element sprzętu narciarskiego.

Moje umiejętności określam póki co na 3, ale mam aspiracje na co najmniej 6 w przyszłym roku :biggrin:

Mój budżet to max 500 zł. Nie wiem jaki flex wziąć na początek ? 55 czy może uderzać bardziej ambitnie i wziąć 70 ? Mierzyłam dziś buty Nordica NXT SP 55 i NXT N4 X flex 70 albo 75 oraz Salomon Divine GT. Salomony były najmniej wygodne. Nordica w miarę ok.. trzeba brać buty bardziej dopasowane czy lepiej wziąć ewentualnie o pół numeru większe ? Zawsze można włożyć dwie pary skarpet :biggrin: W sumie jak kupię to i tak pewnie w domu w nich pochodzę z 20 min. żeby wiedzieć czy to na pewno dobry wybór. Uważacie, że Nordica to dobry wybór czy w tej cenie kupić coś innego ? :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Chciałabym rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem.. Byłam na nartach kilka razy w życiu, ostatnio wczoraj i jakoś sobie jeździłam po łatwej trasie niebieskiej. Niestety póki co korzystałam z wypożyczanego sprzętu co nie jest zbyt przyjemne zwłaszcza jeżeli chodzi o wypożyczanie butów :tongue: Co jak co, ale najpierw chcę zainwestować właśnie w ten element sprzętu narciarskiego.

Moje umiejętności określam póki co na 3, ale mam aspiracje na co najmniej 6 w przyszłym roku :biggrin:

Mój budżet to max 500 zł. Nie wiem jaki flex wziąć na początek ? 55 czy może uderzać bardziej ambitnie i wziąć 70 ? Mierzyłam dziś buty Nordica NXT SP 55 i NXT N4 X flex 70 albo 75 oraz Salomon Divine GT. Salomony były najmniej wygodne. Nordica w miarę ok.. trzeba brać buty bardziej dopasowane czy lepiej wziąć ewentualnie o pół numeru większe ? Zawsze można włożyć dwie pary skarpet :biggrin: W sumie jak kupię to i tak pewnie w domu w nich pochodzę z 20 min. żeby wiedzieć czy to na pewno dobry wybór. Uważacie, że Nordica to dobry wybór czy w tej cenie kupić coś innego ? :smile:

Jeśli uderzysz bardziej ambitnie (70), to na dłużej Ci wystarczą, a tak już zupełnie poważnie to: flex 70 dobrze dopasowany, bez zapasu na drugą i trzecią skarpetkę, producent (może poza "noname") bez większego znaczenia.

Edytowane przez keisyzrk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda, nie bierz miękkich kapci skoro masz aspiracje w szybkim czasie opanować jako-tako jazdę na nartach.

Podstawa to dobrze dopasowany but. Zauważ że oprócz długości ważna jest szerokość buta - tak żeby był maksymalnie dopasowany do stopy i nogi. Nie może uwierać w sklepi, bo wtedy nie będziesz umiała w nim jeździć, nie może być za długi - tak żebyś musiała kombinować z podwójną skarpetką. Stopa będzie się ślizgała na dwóch warstwach materiału. Buty dobrze mierzyć w skarpetach narciarskich, które są grubsze od zwykłych. Mnie pasują buty większe o rozmiar od tych, które normalnie noszę.

Po butach z wypożyczalni, gdzie stopa latała mi jak chciała, kupiłam od razu buty Atomica z flexem 80 i mam je do tej pory, a narty już zdążyłam zmienić z początkujących na zaawansowane. Tak że polecam kupić wygodne, dopasowane buty z flexem 70-80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uderzysz bardziej ambitnie (70), to na dłużej Ci wystarczą, a tak już zupełnie poważnie to: flex 70 dobrze dopasowany, bez zapasu na drugą i trzecią skarpetkę, producent (może poza "noname") bez większego znaczenia.

To musze teraz pobuszować po sklepach i przymierzać, przymierzać, przymierzać.. Tych które wczoraj w Makro mierzyłam juz dziś nie było ech :frown::

zajac dzięki za odpowiedź :) a możesz mi napisać jaki masz model tych Atomiców ?

Dziś póki co kupiłam tylko kijki bo była fajna promocja w Makro :D Rossignole Pursuit White kupiłam za 50zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda,

zarezerwuj sobie kilka godzin na mierzenie butów w sklepie. Po przyjęciu postawy narciarskiej masz czuć, że but nie jest ani za ciasny ani za duży. Nie może Cię też nigdzie uciskać (newralgiczne punkty to podbicie i kostki). Kiedy już taki wstępnie dobry model znajdziesz, zostań w nim co najmniej 20 minut i zobacz co się będzie działo, czy utrzymasz komfort i krążenie. Nie da się polecić komuś konkretnych modeli, ja zmieniając buty upatrzyłam sobie jeden model Dalbello i jeden model Heada, a w rzeczywistości w Dalbello od razu uwierało mnie w pięcie, a Head po 10 minutach "odciął krążenie". Po kilku godzinach wyszłam ze sklepu z Atomic Hawx, w których jeżdzę teraz 4 sezon i super się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję znajomego profesjonalistę - mam nadzieję że nie pogniewa się za nieautoryzowane wycinki z rozmowy prywatnej...

"...kobiety mają tendencję do kupowania butów za dużych, to jest norma...

...but ubrany na nogę powinien przy ugiętym kolanie w pozycji zjazdowej mieć luz przed palcem, przy wyprostowanej nodze przód buta musi być wyczuwalny przez duży palec...

...najmniej istotna jest długość, bo to wyjdzie na każdej miarce, najważniejsza jest szerokość stopy i wysklepienie podbicia...

...są 3 różne parametry szerokości, mając szczupłą stopę i dając szerokiego buta nie ma się kontroli nad nartą, stopa lata, gorzej się jeździ, jest zimno, można spowodować szybciej kontuzję...

...dając na szerszą stopę buta wąskiego zgniatamy kości śródstopia i nerwy, dostajemy mrowienie, sztywnienie i w efekcie brak czucia w stopie..."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buty

Mitek zapytał czy buty sluza do chodzenia.

na parkingu zmieniam buty i trzeba dojść - 100 do 500 m do kasy czy wyciagu. Potem jest jazda czyli inny uklad stopy w bucie narciarskim. Po 3 godz nalezy podejśc w butach do karczmy na posiłek czy herbatę. Mozna tez podejsć z Pilska pod Krzyż na PILSKU -wiec występuje tez faza chodzenia. Po nartach trzeba dojśc do samochodu. Chodzenie po sklepie to sprawdzenie czy podczas ruchu nie uciska nas skorupa.

Kobieta pisze zarezerwuj sobie kilka godzin .czy jest to cyfra tylko 2 czy cyfra 4 godziny.Moje subiektywne odczucie to czas zakupu butów 1.5 godz. wybór 5 par i potem eliminacja. W części finałowej testowanie 2 par butow.Mozna też w jednym dniu przymieżyć kilka par a potem czekać na sen .ktore buty się przysnia i w drugim dniu dokonac 2 testu chodzenia i przymierzania.Miłego szusowania ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie za wiele znam, ale...

Rozwalają mnie takie teksty! nie znam się ale Ci doradzę :sorrow: :applause: :stupid:

Magda... byt musi być dopasowany zarówno w długości stopy (i nie numer większy!!!) jak i w szerokości.

Flex myślę że 70-90 :eek: nooo łał. Uwierz będą OK.

Kupuj tylko tam gdzie możesz zwrócić i to bez problemów (jeżeli market to Makro spoko, biorą zwroty bez pytań)

W sklepie mierzysz długość: but nie ma mieć luzu ale i nie ma cisnąć w palce. PORADA: jak dopniesz klamry (nie za mocno) i odchylisz nogę w tył (oprzesz nie o język tylko tak jak byś chciała wyprostować nogę w kolanie) to powinnaś mieć uczucie że but jest za mały i ciśnie w palce a jak oprzesz ciężar o język to wtedy ma być OK.

Sprawdzasz ogólny komfort czy gdzieś nie ugniata.

Kupujesz: w domu postaw na grzejnik, za godzinę włóż buty dopnij średnio klamry, posiedź żeby noga się ułożyła i przyzwyczaiła (a wkład dopasował do nogi) i pochodź w nich (po dywanie-zwrot-nie może mieć odznak noszenia), poruszaj kolanami itd. jak na nartach, dociągnij klamry (ale nie za mocno)... Jeżeli po godzinie jest wszystko OK powinny być dobre. Ale i tak wszystko wyjdzie na stoku.

Osobiście polecam Salomony ale to moje prywatne odczycie. Sam miałem już na 4 pary w tym 3 x Salomony.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda,

zarezerwuj sobie kilka godzin na mierzenie butów w sklepie. Po przyjęciu postawy narciarskiej masz czuć, że but nie jest ani za ciasny ani za duży. Nie może Cię też nigdzie uciskać (newralgiczne punkty to podbicie i kostki). Kiedy już taki wstępnie dobry model znajdziesz, zostań w nim co najmniej 20 minut i zobacz co się będzie działo, czy utrzymasz komfort i krążenie. Nie da się polecić komuś konkretnych modeli, ja zmieniając buty upatrzyłam sobie jeden model Dalbello i jeden model Heada, a w rzeczywistości w Dalbello od razu uwierało mnie w pięcie, a Head po 10 minutach "odciął krążenie". Po kilku godzinach wyszłam ze sklepu z Atomic Hawx, w których jeżdzę teraz 4 sezon i super się sprawdzają.

Z tego co porównywałam w Internecie to Head'y są chyba najwęższe więc ta marka od razu odpada :redface: Atomiców żadnych nie mierzyłam więc przy najbliższej okazji muszę je założyć :wink:

Zacytuję znajomego profesjonalistę - mam nadzieję że nie pogniewa się za nieautoryzowane wycinki z rozmowy prywatnej...

"...kobiety mają tendencję do kupowania butów za dużych, to jest norma...

...but ubrany na nogę powinien przy ugiętym kolanie w pozycji zjazdowej mieć luz przed palcem, przy wyprostowanej nodze przód buta musi być wyczuwalny przez duży palec...

...najmniej istotna jest długość, bo to wyjdzie na każdej miarce, najważniejsza jest szerokość stopy i wysklepienie podbicia...

...są 3 różne parametry szerokości, mając szczupłą stopę i dając szerokiego buta nie ma się kontroli nad nartą, stopa lata, gorzej się jeździ, jest zimno, można spowodować szybciej kontuzję...

...dając na szerszą stopę buta wąskiego zgniatamy kości śródstopia i nerwy, dostajemy mrowienie, sztywnienie i w efekcie brak czucia w stopie..."

Bardzo pomocna informacja :) Gdybym tego nie przeczytała to też pewnie szukałabym butów w których czuję luz stojąc na wyprostowanej nodze, a teraz wiem, że na wyprostowanej nodze muszę czuć maksymalne dopasowanie, a lekki luz dopiero przy zgięciu kolana :biggrin: Będę jeszcze musiała dobrać odpowiednią szerokość, mam chyba średnią szerokość stopy.. :rolleyes:: Muszę dziś zmierzyć :wink:

Rozwalają mnie takie teksty! nie znam się ale Ci doradzę :sorrow: :applause: :stupid:

Magda... byt musi być dopasowany zarówno w długości stopy (i nie numer większy!!!) jak i w szerokości.

Flex myślę że 70-90 :eek: nooo łał. Uwierz będą OK.

Kupuj tylko tam gdzie możesz zwrócić i to bez problemów (jeżeli market to Makro spoko, biorą zwroty bez pytań)

W sklepie mierzysz długość: but nie ma mieć luzu ale i nie ma cisnąć w palce. PORADA: jak dopniesz klamry (nie za mocno) i odchylisz nogę w tył (oprzesz nie o język tylko tak jak byś chciała wyprostować nogę w kolanie) to powinnaś mieć uczucie że but jest za mały i ciśnie w palce a jak oprzesz ciężar o język to wtedy ma być OK.

Sprawdzasz ogólny komfort czy gdzieś nie ugniata.

Kupujesz: w domu postaw na grzejnik, za godzinę włóż buty dopnij średnio klamry, posiedź żeby noga się ułożyła i przyzwyczaiła (a wkład dopasował do nogi) i pochodź w nich (po dywanie-zwrot-nie może mieć odznak noszenia), poruszaj kolanami itd. jak na nartach, dociągnij klamry (ale nie za mocno)... Jeżeli po godzinie jest wszystko OK powinny być dobre. Ale i tak wszystko wyjdzie na stoku.

Osobiście polecam Salomony ale to moje prywatne odczycie. Sam miałem już na 4 pary w tym 3 x Salomony.

Mój mąż kupił sobie wczoraj Rossignole Evo 70.. też jest poczatkujący jak ja... A ja sobie walnę flex 80 hihihi :redface:

Jutro chyba skoczę do Intersportu, pomierzę buty z wykorzystaniem Waszych uwag i zobaczymy czy tam będzie coś ciekawego.. Niestety w większości sklepów zaczyna brakować rozmiarów i modeli :/ Muszę się sprężyć :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś wyjściem jest też zakup butów z regulowanym flexem. Sama takie posiadam :smile: zawsze to możliwość dodatkowej regulacji w miarę rozwoju umiejętności.

A ewentualni zmarzluchy (jak ja) koniecznie dobra wkładka termoaktywna. W poprzednich butach marzły mi palce notorycznie, w obecnych Nordic'ach Sportmachine jest mi ciepluko i przyjemnie, a do tego są niesamowicie wygodne :biggrin: Cały dzień jazdy od 9 do 16 to w nich żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze 1-den cytat :-P

"...nie kupujcie butów w marketach typu (WYCIĄŁEM) bo są to buty robione tylko na sieć, buty poza katalogowe, najczęściej nie mające większości technologii np. ocieplenie czy antybakteryjność..."

Idźcie do dobrego punktu sprzedaży... typowo narciarskiego a nie do marketu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze 1-den cytat :-P

"...nie kupujcie butów w marketach typu (WYCIĄŁEM) bo są to buty robione tylko na sieć, buty poza katalogowe, najczęściej nie mające większości technologii np. ocieplenie czy antybakteryjność..."

Idźcie do dobrego punktu sprzedaży... typowo narciarskiego a nie do marketu...

Bardzo przepraszam. Pozwól, że się nie zgodzę. Czytałem kiedys o Makro jak zorganizowali swój dział sportowy, zatrudnili fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda,jeśli w ogóle się na tym nie znasz,to zrezygnuj z marketow typu Makro.Udeż do jakiegoś fachowego serwisu-sklepu,jak Szafrański w Bielsku-Bialej.Kompleksowo Ci doradza,dopasują i wcale nie musi to oznaczać zrujnowanie budżetu. Niedawno patrzylismy na ofertę właśnie butów i wierz mi,że 500 zł powinno wystarczyć.W takim Makro czy innym Martesie,możesz trafić na osobę,która będzie głupoty gadac,bo niskie pensję raczej nie przyciągają fachowców do wielkich sieci.Do tego rotacja ludzi,którzy przechodzą ekspresowe szkolenia... :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda,jeśli w ogóle się na tym nie znasz,to zrezygnuj z marketow typu Makro.Udeż do jakiegoś fachowego serwisu-sklepu,jak Szafrański w Bielsku-Bialej.Kompleksowo Ci doradza,dopasują i wcale nie musi to oznaczać zrujnowanie budżetu. Niedawno patrzylismy na ofertę właśnie butów i wierz mi,że 500 zł powinno wystarczyć.W takim Makro czy innym Martesie,możesz trafić na osobę,która będzie głupoty gadac,bo niskie pensję raczej nie przyciągają fachowców do wielkich sieci.Do tego rotacja ludzi,którzy przechodzą ekspresowe szkolenia... :eek:

Poradę i wskazówki uzyska tu, na forum. W sklepie tylko kupi. Jaka to różnica w którym?

Choć trudno się z Tobą @johnny nie zgodzić, masz rację. Oczywistym jest że najlepiej kupować u fachowca. Można też przymierzać u fachowca, wybrać model, rozmiar i... poszukać w sieciówkach czy necie.:smile:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradę i wskazówki uzyska tu, na forum. W sklepie tylko kupi. Jaka to różnica w którym?

Choć trudno się z Tobą @johnny nie zgodzić, masz rację. Oczywistym jest że najlepiej kupować u fachowca. Można też przymierzać u fachowca, wybrać model, rozmiar i... poszukać w sieciówkach czy necie.:smile:

Wydaje mi się,że to najbezpieczniejsza droga,żeby być zadowolonym.

Ale prawda,zawsze można tu przymierzyć,a gdzie indziej kupić. :cheerful:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pójść do sklepu wziąć kilka modeli i poprzymierzać. Wiem że Atomic Hawx Magma80XW są na dość szeroką stopę.

Oto link http://esklep.intersport.pl/pl/product/124686/buty-atomic-hawx-magma80xw-ae5014600

Podobają mi się te Atomici.. nawet bardzo, ale oczywiście w Intersporcie najbliżej mnie ich nie mają :/ Zresztą w tym Intersporcie który jest najbliżej mnie nic nie mają ech :/

Magda,jeśli w ogóle się na tym nie znasz,to zrezygnuj z marketow typu Makro.Udeż do jakiegoś fachowego serwisu-sklepu,jak Szafrański w Bielsku-Bialej.Kompleksowo Ci doradza,dopasują i wcale nie musi to oznaczać zrujnowanie budżetu. Niedawno patrzylismy na ofertę właśnie butów i wierz mi,że 500 zł powinno wystarczyć.W takim Makro czy innym Martesie,możesz trafić na osobę,która będzie głupoty gadac,bo niskie pensję raczej nie przyciągają fachowców do wielkich sieci.Do tego rotacja ludzi,którzy przechodzą ekspresowe szkolenia... :eek:

Do Bielska mam za daleko.. :(

http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,13-14,rossignol,alltrack-70-w,4613.html A jakbym takie chciała mierzyć? Flex 70, ale w opisie jest że to dla zaawansowanych narciarek więc chyba odpada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda... Flex dotyczy tylko sztywności tworzywa z którego wykonany jest but. Komfort zapewnia wkład. Flex 50 a 70 nie wyczujesz różnicy tak jak 80 a 100. Ja mam Rossi 90 a teraz kupiłem Salomonki 110 i wydaje mi się że Rossi są sztywniejsze!

Co do SUPER sklepów... tak! tam idziesz przymierzyć i po ewentualną poradę a zakup :rolleyes:: tam gdzie najtaniej.

W Gliwicach masz super sklep FAN-SPORT (popularnie nazywany Rossiniolem) doradztwo i obsługa FACHOWCY na MAXA ale ceny... :eek: podam Ci przykład te buty które teraz kupiłem: w sklepach firmowych 1600-1350, na wyprzedaży 950 a ja kupiłem za 399!!! :eek:

PS. a co do Makro w Zabrzu i fachowości obsługi na dziale sporty zimowe mam dobre zdanie (ale...)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda... Flex dotyczy tylko sztywności tworzywa z którego wykonany jest but. Komfort zapewnia wkład. Flex 50 a 70 nie wyczujesz różnicy tak jak 80 a 100. Ja mam Rossi 90 a teraz kupiłem Salomonki 110 i wydaje mi się że Rossi są sztywniejsze!

Co do SUPER sklepów... tak! tam idziesz przymierzyć i po ewentualną poradę a zakup :rolleyes:: tam gdzie najtaniej.

W Gliwicach masz super sklep FAN-SPORT (popularnie nazywany Rossiniolem) doradztwo i obsługa FACHOWCY na MAXA ale ceny... :eek: podam Ci przykład te buty które teraz kupiłem: w sklepach firmowych 1600-1350, na wyprzedaży 950 a ja kupiłem za 399!!! :eek:

PS. a co do Makro w Zabrzu i fachowości obsługi na dziale sporty zimowe mam dobre zdanie (ale...)

Tak ja juz wiem co to flex, ale chodzi mi o to, że czasem są buty które maja ten sam flex powiedzmy 80, a jedne są dla początkujących i średniozaawansowanych, a drugie dla zaawansowanych wiec nie wiem co jeszcze oprócz flexu ma wpływ na taka kategoryzacje butów...

Co do sklepu Fansport to koleżanka z pracy mi polecała bo pracuje tam kolega jej męża i mówiła, ze doradztwo pierwsza klasa, ale mówiła też że i ceny dobre... to widocznie im sprzedał po znajomości w dobrej cenie, a dla innych mają ceny niekoniecznie konkurencyjne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...