Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

co zrobić?


jochny

Rekomendowane odpowiedzi

Podobny problem - kupiłem rozmiar czy też pół rozmiaru większe - ale z już większą skorupą. botek z wtryskiem i po sprawie. Wszystko pasuje idealnie.

Jakie buty kupiłeś? Czy ten wtrysk to był "firmowy" (przewidziany przez producenta), czy "uniwersalny" (robiony w serwisie dopasowującym buty)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać swoją wagę i wzrost ?

Niskie podbicie i szeroka przednia część stopy , 150 flex ? Nie masz dużego wyboru na rynku . Prawdziwe 150 oferuje Raptor , Dobbie Agressor 150 może jeszcze Fischer WCR 150 i Salo X2 ( X3 ) Lab w najsztywniejszej wersji ewentualnie Tecnica Diablo Race R H17 ( ? ) . Wydaje mi się że Raptor jest wart rozważenia , tutaj 150 = 150 i kropka .

Teraz ważne : zawsze lepiej kupić mniejszy but niż zbyt duży , zasada jest taka aby mieć możliwie najkrótszą skorupę . Potem można ją poszerzyć przez frezowanie lub ( i ) rozciąganie , nawet o parę mm z każdej strony . Jest tylko pewne " ale " , po rozciągnięciu ( odbarczeniu - okropne słowo ) boków skorupy , zmniejszy się jej sztywność . Żadnego doklejania , podnoszenia pięty itp .Jesli chcesz mieć buty sportowe to takie kombinacje są niedopuszczalne , but musi przenosić impulsy bezpośrednio .

Zakładam że wiesz co to jest flex 150 ? Tego potrzebują osoby wysokie i ciężkie lub zawodnicy , do jazdy " dowolnej " dla osób o przeciętnej posturze taka sztywność jest , moim zdaniem , zbędna , może przynieść więcej szkody niż pożytku . Jeszcze jedno - pożądne wkładki ( SIDAS Custom ) to obowiązek .

Więc osobą wysoką i ciężką to raczej nie jestem :) : 177cm / 69kg. Nie potrzebuję koniecznie flexu 150 (i to prawdziwego 150). Po prostu przez wiele lat jeździłem w twardych butach (Dynafit 993 Racing) i się do tego przyzwyczaiłem. A te Dynafity w ugięciu do przodu są twardsze, niż np. mierzone przeze mnie Dolomite 150 (wiem, że Dynafit to but starszej konstrukcji, sprzed epoki carvingu). Po prostu nie wyobrażam sobie jazdy w butach o flexie 90, czy 100. To tak, jak przyzwyczaisz się do jazdy samochodem z twardym zawieszeniem i polubisz wszelkie tego zalety (i oczywiście zaakceptujesz wady :) ) - ciężko jest potem przestawić się na jazdę komfortową "kanapą".

Na tyczkach czasem jeżdżę, ale zupełnie amatorsko.

Co do flexu 150 - wziął się stąd, że z mierzonych przeze mnie do tej pory butów najbardziej pasowały mi Dolomite 150 - są ogólnie węższe od 110 i 130 (tej samej firmy) - co odpowiadało moim szczupłym łydkom i niskiemu podbiciu. Z porównania z innymi butami nie wydaje mi się, że mają one prawdziwe 150... są miększe.

Aha, mierzyłem już: Atomic RT Ti 130, Nordica Dobermann 130, Salomon Falcon Race, Fischer F9000 Race Ti (05/06), Lange WC 120, 130 i 150, Rossi Pro 1 - wszystkie te buty zupełnie mi nie pasowały...

Nie mogę nigdzie dorwać Tecnica Race Pro 110 lub 130, więc nie wiem, jak by było z nimi (Magma nawet całkiem nieźle mi pasuje).

Raptory były niezłe, ale gorsze od Dolomitów.

Pozdrawiam

niwin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc osobą wysoką i ciężką to raczej nie jestem :) : 177cm / 69kg. Nie potrzebuję koniecznie flexu 150 (i to prawdziwego 150). Po prostu przez wiele lat jeździłem w twardych butach (Dynafit 993 Racing) i się do tego przyzwyczaiłem. A te Dynafity w ugięciu do przodu są twardsze, niż np. mierzone przeze mnie Dolomite 150 (wiem, że Dynafit to but starszej konstrukcji, sprzed epoki carvingu). Po prostu nie wyobrażam sobie jazdy w butach o flexie 90, czy 100. To tak, jak przyzwyczaisz się do jazdy samochodem z twardym zawieszeniem i polubisz wszelkie tego zalety (i oczywiście zaakceptujesz wady :) ) - ciężko jest potem przestawić się na jazdę komfortową "kanapą".

Na tyczkach czasem jeżdżę, ale zupełnie amatorsko.

Co do flexu 150 - wziął się stąd, że z mierzonych przeze mnie do tej pory butów najbardziej pasowały mi Dolomite 150 - są ogólnie węższe od 110 i 130 (tej samej firmy) - co odpowiadało moim szczupłym łydkom i niskiemu podbiciu. Z porównania z innymi butami nie wydaje mi się, że mają one prawdziwe 150... są miększe.

Aha, mierzyłem już: Atomic RT Ti 130, Nordica Dobermann 130, Salomon Falcon Race, Fischer F9000 Race Ti (05/06), Lange WC 120, 130 i 150, Rossi Pro 1 - wszystkie te buty zupełnie mi nie pasowały...

Nie mogę nigdzie dorwać Tecnica Race Pro 110 lub 130, więc nie wiem, jak by było z nimi (Magma nawet całkiem nieźle mi pasuje).

Raptory były niezłe, ale gorsze od Dolomitów.

Pozdrawiam

niwin

" Prawdziwe " 150 przy Twoich parametrach nie ma sensu . Ciekawe , odrzuciłeś Langi a przecież Dolomite = Lange , mniejsza z tym , liczy się feeling , zaakceptowałeś Tecnica Diablo Magma 115 co jeszcze ciekawsze ale chyba wiem co jest grane . Zauważ :

-- szerokość buta

Dolomite 150 = 96 mm

Tecnica Magma = 100 mm ( fleks 115 - Tecnica = prawdziwe 115 )

Poza tym Tecnica znana jest z obszerności skorup ( nie dotyczy modelu Diablo Race Pro , Race R ) . Co zaszło ? Tecnica stosuje grubo watowany botek , szczególnie w wersji Hot Form , to daje na początku wrażenie szczupłości buta - błąd , botek szybko się uklepie i będą kłopoty . Nie jestem fanem Hot Form , Ultrafit jest o wiele lepszy . Jeśli Tecnica dla Ciebie to chyba Diablo Race 130 o szerokości 98 mm ale trzeba przymierzyć , podbicie może być zbyt wysokie .

Jeśli Dolomite 150 pasuje to weż je , to dobry but , z polyetheru , bez zbędnych śrubek , zawiasów , pokręteł i innych takich gizzmos . Po zkupie ( jeśli nie jedziesz juz na narty ) zakładaj je w domu przez kilka dni , botek się wstępnie ułoży , jeśli te niewielkie jak pisałeś uciski z przodu nie ustąpią to mała poprawka w serwisie powinna załatwić sprawę .

Jeszcze jedno pytanie : jaki rozmiar obówia nosisz na ulicę , adidasy , wizytowe itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia. Jak widzisz temat budzi zainteresowanie.

Nie traktuj tego jako czepianie się, ale najwyraźniej traktujesz to jako istotną zasadę. Mógłbyś to poprzeć argumentami?

Myśl trójwymiarowo .

Chodzi o zachowanie proporcji . Stopa ma swoje proporcje ( długość / szerokość / wysokość ) , podobne proporcje ma wnętrze skorupy . Jeśli założysz zbyt długi but to położenie pewnych punktów stopy względem ścianek skorupy nie będzie już optymalne np. najszersza część stopy nie będzie już leżeć w najszerszej części skorupy ale nieco bardziej do tyłu co może dać uczucie ucisku boków stopy . Łapiesz o co mi chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Prawdziwe " 150 przy Twoich parametrach nie ma sensu . Ciekawe , odrzuciłeś Langi a przecież Dolomite = Lange , mniejsza z tym , liczy się feeling , zaakceptowałeś Tecnica Diablo Magma 115 co jeszcze ciekawsze ale chyba wiem co jest grane . Zauważ :

-- szerokość buta

Dolomite 150 = 96 mm

Tecnica Magma = 100 mm ( fleks 115 - Tecnica = prawdziwe 115 )

Poza tym Tecnica znana jest z obszerności skorup ( nie dotyczy modelu Diablo Race Pro , Race R ) . Co zaszło ? Tecnica stosuje grubo watowany botek , szczególnie w wersji Hot Form , to daje na początku wrażenie szczupłości buta - błąd , botek szybko się uklepie i będą kłopoty . Nie jestem fanem Hot Form , Ultrafit jest o wiele lepszy . Jeśli Tecnica dla Ciebie to chyba Diablo Race 130 o szerokości 98 mm ale trzeba przymierzyć , podbicie może być zbyt wysokie .

Jeśli Dolomite 150 pasuje to weż je , to dobry but , z polyetheru , bez zbędnych śrubek , zawiasów , pokręteł i innych takich gizzmos . Po zkupie ( jeśli nie jedziesz juz na narty ) zakładaj je w domu przez kilka dni , botek się wstępnie ułoży , jeśli te niewielkie jak pisałeś uciski z przodu nie ustąpią to mała poprawka w serwisie powinna załatwić sprawę .

Jeszcze jedno pytanie : jaki rozmiar obówia nosisz na ulicę , adidasy , wizytowe itp ?

Co do Dolomite: jest na nich napisane, że są robione przez Tecnica Group (czy coś takiego) :eek: Wg mnie są całkowicie różne w kształcie od Langów (organoleptycznie, nie wg tabel itp.). W tych 150 bardzo dobrze wpasowuje mi się pięta, także w podbiciu nie muszę nawet mocno klamrą spinać (najlepszy efekt daje mocne dopięcie 2 klamry od góry). Buty te miałem przez 3 dni w domu i niestety z dnia na dzień miejsca ucisku były coraz bardziej podrażnione, więc zrezygnowałem.

Co do Tecnici: faktycznie nie za bardzo podoba mi się ten mięsisty botek. Jak założyłem je w sklepie to po 10 min miałem odrętwiałe nogi - widać, że but mocno układa się termicznie i trzeba pocierpieć. Dlatego też boję się o późniejsze trzymanie nogi... Niestety, tak jak pisałem, nigdzie nie miałem okazji przymierzyć Race - polski dystrybutor (SAT) nie ma ich wogóle w swojej ofercie (poza czarnym o flexie 100).

Co do rozmiaru obuwia: najczęściej 42, choć zdarzają się 43. Więc narciarskie niby powinny być 27.5 - ale wydają mi się być za obszerne. Z kolei 26.5 lepiej trzymają, ale są ciut przyciasne...

Jeszcze jedno: czy szerokość buta odnosi się w prosty sposób do szerokości stopy w najszerszym miejscu?

Pozdro

niwin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tecnica znana jest z obszerności skorup ( nie dotyczy modelu Diablo Race Pro , Race R )

Mam pytanie do Ciebie marcus:

Jeździłem kiedyś w Tecnice TNT Carbon, ale męki były, później przyzwyczajenie i jakoś się żyło. Potem kupiłem jakieś softy i teraz powraca temat dobrego buta.

Ostatnio mierzyłem 27,5 Tecnica chyba Magnesium i Rossi Radical 12.

I w Tecnice przypomniało mi się uczucie trzymania stopy przez imadło, a w tych Rossi całkiem dobrze stopa się czuła przez 15 min w sklepie.

Czy mógłbyś porównać te dwa buty - w kontekście tego co napisałeś wydawałoby się, że Tecnica powinna być obszerna, a tu niestety tak nie było.

Dzięki z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ciebie marcus:

Jeździłem kiedyś w Tecnice TNT Carbon, ale męki były, później przyzwyczajenie i jakoś się żyło. Potem kupiłem jakieś softy i teraz powraca temat dobrego buta.

Ostatnio mierzyłem 27,5 Tecnica chyba Magnesium i Rossi Radical 12.

I w Tecnice przypomniało mi się uczucie trzymania stopy przez imadło, a w tych Rossi całkiem dobrze stopa się czuła przez 15 min w sklepie.

Czy mógłbyś porównać te dwa buty - w kontekście tego co napisałeś wydawałoby się, że Tecnica powinna być obszerna, a tu niestety tak nie było.

Dzięki z góry za odpowiedź.

TNT to inna epoka , też takie miałem - EXPLOSION 8 . Teraz Tecnica robi inne buty , skorupy Diablo są wtryskiwane na innej stopie standardowej niż TNT 12 lat temu . Rossi to stopa standardowa taka jak LANGE . Oba buty mają skorupy o szerokości 100 mm ale Tecnica jest twardsza niż R12 . Botek Tecnici ma takie wsuwane adaptery w okolicy ścięgna Achillesa , może to dało uczucie ciasnoty ale myślę że po prostu zadecydowała większa sztywność , tutaj Tecnika nie zaniża 100 = 100 . Szerokość skorupy to nie wszystko , liczy się jeszcze objętość buta jako całości , Tecnica ma większą objętość . Nigdy nie kieruj się marką , kupuj z zamkniętymi oczami , może się okazać że Dalbello będą najlepsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Dolomite: jest na nich napisane, że są robione przez Tecnica Group (czy coś takiego) :eek: Wg mnie są całkowicie różne w kształcie od Langów (organoleptycznie, nie wg tabel itp.). W tych 150 bardzo dobrze wpasowuje mi się pięta, także w podbiciu nie muszę nawet mocno klamrą spinać (najlepszy efekt daje mocne dopięcie 2 klamry od góry). Buty te miałem przez 3 dni w domu i niestety z dnia na dzień miejsca ucisku były coraz bardziej podrażnione, więc zrezygnowałem.

Co do Tecnici: faktycznie nie za bardzo podoba mi się ten mięsisty botek. Jak założyłem je w sklepie to po 10 min miałem odrętwiałe nogi - widać, że but mocno układa się termicznie i trzeba pocierpieć. Dlatego też boję się o późniejsze trzymanie nogi... Niestety, tak jak pisałem, nigdzie nie miałem okazji przymierzyć Race - polski dystrybutor (SAT) nie ma ich wogóle w swojej ofercie (poza czarnym o flexie 100).

Co do rozmiaru obuwia: najczęściej 42, choć zdarzają się 43. Więc narciarskie niby powinny być 27.5 - ale wydają mi się być za obszerne. Z kolei 26.5 lepiej trzymają, ale są ciut przyciasne...

Jeszcze jedno: czy szerokość buta odnosi się w prosty sposób do szerokości stopy w najszerszym miejscu?

Pozdro

niwin

Szerokość buta ( opisana w katalogu ) to WEWNĘTRZNA szerokość w najszerszym miejscu skorupy i nie odnosi się bezpośrednio do szerokości Twojej stopy , trzeba jeszcze dodać grubość ścianek botka a botki ( ich mięsistość ) bywają różne np. mam buty HEAD WC o szerokości 103 i TECNICA Race R o szerokości 95 ale subiektywnie HEAD jest ciaśniejszy , po prostu botek Tecnici jest o wiele cieńszy , to skóra i troszkę neoprenu a w Headzie jest sporo pianki . Jeśli na co dzień nosisz 42 to narciarski w rozmiarze 26.0 - 26.5 powinien pasować ( nie musi to być akurat DOLOMITE ) , zauważ że te dwa powyższe rozmiary są " obsługiwane " przez tą samą skorupę ( długość ). Jeśli boisz się ucisków w okolicy palców to przymierz ATOMIC RT CS 26.0 - 26.5 o długości skorupy takiej samej lub bardzo zbliżonej jak te DOLOMITE 150 , Atomy mają obszerniejszy tzw. toe box czyli " pudełko na palce ":) a podobne podbicie i flex .

OK , ja " czuję " buty tak : jeśli stoję wyprostowany z odpiętymi klamrami to palce MUSZĄ opierać się o przednią ściankę skorupy całkiem mocno . Po zapięciu klamer i kilkakrotnym przygięciu buta w przód pięta zostaje umieszczona na swoim miejscu a palce się cofają , teraz w wyprostowanej pozycji palce lekko dotykają do przedniej ścianki i muszę mieć możliwość przebierania nimi . Tak jest ( jak dla mnie ) idealnie .

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze to napisze buty firmy Garmont 150 flex ostatnio widzialem takie na nogach chyba Włoskich zawodnikow w Bialce na carving cup

He, to ciekawe. Do tej pory firmę tą kojarzyłem z butami trekingowymi i narciarskimi do skialpinizmu. Ale faktycznie na ich stronie są buty racingowe, z flexem 130 i 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopa ma swoje proporcje ( długość / szerokość / wysokość ) , podobne proporcje ma wnętrze skorupy . Jeśli założysz zbyt długi but to położenie pewnych punktów stopy względem ścianek skorupy nie będzie już optymalne np. najszersza część stopy nie będzie już leżeć w najszerszej części skorupy ale nieco bardziej do tyłu co może dać uczucie ucisku boków stopy.

Była by to 100% prawda gdyby nasz nogi były poddane standaryzacji proporcji (np: przystrugane zaraz po urodzeniu ;) ).

Niestety tak nie jest. I w pełnej zgodzie z tym co napisałeś, taka nietypowa stopa mająca najszerszy punkt przesunięty do przodu, będzie lepiej pasowała do dłuższego buta. Mam takie "nieforemne" stopy (wysokie podbicie, dość szerokie w przedniej części, szczupłe w kostce ale same kostki duże i mocno wystające, gruba łydka). Obecnie jeżdżę we wspomnianych przez Ciebie RT CS (faktycznie mają dużo miejsca na palce oraz wysokie podbicie). Kupiłam je o 0.5 numeru dłuższe niż wynikało z teoretycznego pomiaru. Wspomniane proporcje przy takim "przesunięciu" do mojej stopy dopasowały się bardzo dobrze. Jedynie w pierwszym roku odczuwałem obcieranie na przodach kostek, ale to już przeszłość.

Tym więc tym argumentem nie przekonałeś mnie do zmiany buta. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była by to 100% prawda gdyby nasz nogi były poddane standaryzacji proporcji (np: przystrugane zaraz po urodzeniu ;) ).

Niestety tak nie jest. I w pełnej zgodzie z tym co napisałeś, taka nietypowa stopa mająca najszerszy punkt przesunięty do przodu, będzie lepiej pasowała do dłuższego buta. Mam takie "nieforemne" stopy (wysokie podbicie, dość szerokie w przedniej części, szczupłe w kostce ale same kostki duże i mocno wystające, gruba łydka). Obecnie jeżdżę we wspomnianych przez Ciebie RT CS (faktycznie mają dużo miejsca na palce oraz wysokie podbicie). Kupiłam je o 0.5 numeru dłuższe niż wynikało z teoretycznego pomiaru. Wspomniane proporcje przy takim "przesunięciu" do mojej stopy dopasowały się bardzo dobrze. Jedynie w pierwszym roku odczuwałem obcieranie na przodach kostek, ale to już przeszłość.

Tym więc tym argumentem nie przekonałeś mnie do zmiany buta. ;)

Do niczego nie chcę Ciebie przekonywać . Życzę satysfakcji z jazdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę Ci dać reputacji, bo już wcześniej to zrobiłem.:)

Tą drogą zatem dziękuję - chyba twardość będzie u mnie decydować.

Ja rowniez nie moge bo mi "system" nie pozwala (w innym poscie koledzy mi jakos nie podpowiedzieli co jest grane) choc nie dawalem wczesniej.

Wiec w ten sposob szacunek i uznanie dla wiedzy - podziekowania za wszystkie informacje - szykuje sie do zmiany butow po sezonie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie buty kupiłeś? Czy ten wtrysk to był "firmowy" (przewidziany przez producenta), czy "uniwersalny" (robiony w serwisie dopasowującym buty)?

Firmowy Atomic.

Do roku bodajże 2004 miałem sporo różnych butów i żadne mi nie pasowały do konca :)

Prawie co rok zmieniałem.

Kupiłem te i po sprawie.

Zastanawiam się nad zmianą, ale nic znowu tak dobrze nie pasuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...