Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

kąt krawędzi


Machu

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj lub jutro chcę oddać narty do serwisu. Czytając ten post doszedłem do wniosku że chyba będę ostrzyć kąt 88/0,5 (rosi Z11).

Dotychczas nie zwracałem na to uwagi, oddawałem narty do serwisu "prosze ostrzenie + smarowanie". Odbierałem narty i na stok.

Dlaczego o tym pisze, od dłuższego czasu (od 2 ost ostrzeń) mam ten sam problem na bardzo twardej trasie mam problem z złapaniem krawędzi. Przy inicjacji skrętu czuję jak narty odjeżdżają nie trzemając krawędzi. Zastanawiam się czy narciarz do d... czy może jest kąt 89 albo nawet 90 (bo pewnie na stoku tak ustawiają ostrzenie) i przez to narta jest mniej stabilna na twardym. Jeden z ostatnich wyjazdów na chopok w zeszłym roku, oddałem narty do ostrzenia i po odbiorze nie odczułem wielkiej różnicy w trzymaniu na twardym. Gdy trasa się troszkę rozpuściła narty jeździły idealnie.

Pytanie brzmi jaki kąt właściwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re

Narty oczywiście powinny być ostre,natomiast znaczenie wielkości samego kąta dla znacznej wielkości narciarzy jest przeceniane.Żeby narty trzymały na prawdziwym lodzie,takim,jaki np. jest robiony specjalnym urządzeniem do wtrysku wody w śnieg dla topowych ekip,adeptom narciarstwa nie pomoże zrobienie kąta nawet na 76 stopni.Liczą się TYLKO 2 rzeczy 1.Odpowiednio duży kąt zakrawędziowania między nartą a śniegiem-nie każdy potrafi tak nartę odesłać,wykładając się do wewnątrz skrętu 2.Dynamiczne,krótkie dociśnięcie krawędzi,która wbija się w śnieg-jak ostrze noża,które nawet w masło nie wejdzie bez docisku.

Większość dyskusji o wyższości kąta 85 st. nad 86 st które słyszałem,była toczona przez ludzi,którzy jeździli na płaskiej narcie,bo bali się wyłożyć.

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty oczywiście powinny być ostre,natomiast znaczenie wielkości samego kąta dla znacznej wielkości narciarzy jest przeceniane.Żeby narty trzymały na prawdziwym lodzie,takim,jaki np. jest robiony specjalnym urządzeniem do wtrysku wody w śnieg dla topowych ekip,adeptom narciarstwa nie pomoże zrobienie kąta nawet na 76 stopni.Liczy się 1.Odpowiednio duży kąt zakrawędziowania między nartą a śniegiem-nie każdy potrafi tak nartę odesłać,wykładając się do wewnątrz skrętu 2.Dynamiczne,krótkie dociśnięcie krawędzi,która wbija się w śnieg-jak ostrze noża,które nawet w masło nie wejdzie bez docisku.

Większość dyskusji o wyższości kąta 85 st. nad 86 st które słyszałem,była toczona przez ludzi,którzy jeździli na płaskiej narcie,bo bali się wyłożyć.

... tak to mniej wiecej wyglada :D wyboldowania moje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re

Czyli rozumię że to ja jestem do d... i mam popracować nad techniką na twardej trasie? :)
Zakrawędziuj nartę pod kątem jak na zdjęciu,a narta będzie trzymać-czy krawędź ma 85 czy 90 stopni.Nie odnosząc się do treści postu,sugeruję wykonanie próby,której technika jest nieprawidłowa,ale odpowie Ci na Twoje pytanie-jesli boisz się wyłożyć jak na zdjęciu,ułóż nogi w X,zakrawędziując tylko nartę dolną pod kątem jak dolna narta ze zdjęcia,a stwierdzisz,że jednak krawędż trzyma...

DSC03489.jpg

DSC03489.jpg.0112f282c52eac22538807582904ea73.jpg

Edytowane przez lski@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumię że to ja jestem do d...

... nie, nie o to chodzi :D sprawdz najpierw organoleptycznie czy krawedzie sa ostre, bo moga byc tepe niezaleznie od tego na jaki kat sa zrobione :cool:

przy takich stromiznach nie mam problemu. Największy problem mam przy stosunkowo łatwych i wąskich trasach.

Ale spróbuje:)

... to masz zupelnie odwrotnie niz ci goscie z Pucharu, jednak mysle ze nad technika tez powinienes popracowac :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas pracuje:)

No właśnie tutaj problemem mogą byc dzioby nart bo z tego co pamiętam były tępe zaraz po ostrzeniu, i może stąd byłby problem na bardziej płaskich zmrożonych nartostadach. Mam wrażenie że narta mi nie łapie przodem:/

Edytowane przez przemo_narciarz
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re

przy takich stromiznach nie mam problemu. Największy problem mam przy stosunkowo łatwych i wąskich trasach.

Ale spróbuje:)

To zupełnie naturalne.

Duży kąt zakrawędziowania można uzyskać przy odpowiedniej relacji promienia narty,a więc promienia skrętu do szybkości.Jadąc na gigantowej narcie płaska i wąską trasą,nigdy nie postawisz jej na krawędzi,bo nie ma na to miejsca i szybkości,więc możemy mówić tu o chwilowej równowadze ciała na płąskiej narcie.Dobry narciarz i wówczas robi wrażenie,jakby narta trzymała i mógł z nią zrobić wszystko,ale to złudne.Podobnie jak autem można jechać 100 km/h po oblodzonej drodze ruchem prostoliniowym jednostajnym,ale do momentu,gdy nie zachce nam sie wykonania jakiegoś manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie naturalne.

Duży kąt zakrawędziowania można uzyskać przy odpowiedniej relacji promienia narty

wiem o tym. Ale problem dotyczy narty o promieniu 13m rossi z11 mutix. Na początek spróbuje oddać je do dobrego serwisu przedstawie im problem przed ostrzeniem. Może coś doradzą.

Edytowane przez SB
naprawa cytatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas pracuje:)

No właśnie tutaj problemem mogą byc dzioby nart bo z tego co pamiętam były tępe zaraz po ostrzeniu, i może stąd byłby problem na bardziej płaskich zmrożonych nartostadach. Mam wrażenie że narta mi nie łapie przodem:/

Być może serwis przytępił Ci zbyt mocno przody i tyły, co chyba czynią większości narciarzy, aby uniknąć reklamacji ;)

Moje Mutix są robione na 87 i 0.5 - mnie to pasi.

Edytowane przez Bończa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz tępione końcówki czy nie? Bo właśnie dzwoniłem do serwisu rossignola i oni standardowo tępią przody i tyły, chyba że klient chce inaczej.

Spróbuje zrobić tak jak piszesz 87,5 / 0,5 i zobaczymy. Końcówek nie będę tępić. Jeszcze przez weekend pojadę tak jak jest a w poniedziałek oddam do serwisu więc za 2 tygodnie zdam relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty oczywiście powinny być ostre,natomiast znaczenie wielkości samego kąta dla znacznej wielkości narciarzy jest przeceniane.Żeby narty trzymały na prawdziwym lodzie,takim,jaki np. jest robiony specjalnym urządzeniem do wtrysku wody w śnieg dla topowych ekip,adeptom narciarstwa nie pomoże zrobienie kąta nawet na 76 stopni.Liczą się TYLKO 2 rzeczy 1.Odpowiednio duży kąt zakrawędziowania między nartą a śniegiem-nie każdy potrafi tak nartę odesłać,wykładając się do wewnątrz skrętu 2.Dynamiczne,krótkie dociśnięcie krawędzi,która wbija się w śnieg-jak ostrze noża,które nawet w masło nie wejdzie bez docisku.

Większość dyskusji o wyższości kąta 85 st. nad 86 st które słyszałem,była toczona przez ludzi,którzy jeździli na płaskiej narcie,bo bali się wyłożyć.

Jak najbardziej się zgadzam.Ale. Postawienie nart na krawędzi w kierunku w którym chcemy jechać

nie zależy tylko od "wyłożenia", można je ograniczać, ale wtedy musimy wykonać rotację kolanami i stopami.Przedstawione przez Ciebie

zdjęcie nie zupełnie jest godne uwagi. Narciarz ewidentnie jedzie na górnej narcie i sądzę ,że z tego skrętu musi być nie zadowolony.

Dynamiczne docisniecie jest faktycznie potrzebne ale jesli wypadnie na srodku narty to i kąty ostre narty nie pomogą.

Jesli docisk (nacisk) będzie na dziób narty dolnej

i zostanie on przeniesiony w trakcie skrętu (w linii spadku)na srodek buta a póżniej na obcas (wyjscie ze skrętu) to napewno nie potrzebne jest takie ostrzenie nart.

Wyolbrzymianie roli ostrzenia (na kąty) tylko cofa nas w technice, przekonuje ,że coś zależy od sprzętu.

Przy slabszym sprzęcie , przy tych predkosciach jakimi my jezdzimy techniką nadrobimy wszystko (tylko najwyżej musimy bardziej

popracować).

Dziś mialem okazję udowodnić narciarzowi , który doskonalił pod moim okiem jazdę na lodzie, ze tylko tą drogą (poprawnego wejscia na krawedż) utrzyma narty na lodzie w skręcie na krawędzi.

Pozdrawiam!

Edytowane przez niko130
Zmiana częsci zdania "Ostrzenie tylko cofa nas w technice"
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re

1.Jesli narty sa tępe,to nie pomoże technika.

2.Rotacja kolan rzeczywiście powinna nastąpić,zapewnia w nowej technice szybszą zmianę krawędzi niż jeszcze niedawno popularne wejście biodrem (sylwetka ma być teraz niezłamana w biodrach),ale sama w sobie nie zapewni jeszcze trzymania na lodzie .

3.Wyjście po dociśnięciu krawędzi powinno być w górę i w przód,a więc nacisk na język i dziób narty a nie obcas .

4.Ten Szwajcar na zdjęciu nie jedzie na górnej narcie,tylko dojeżdżając do bramki,zaczął już wyjście w górę do następnego skrętu i dlatego rzeczywiście górna narta jest mocno obciążona.

Edytowane przez lski@interia.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzenie tylko cofa nas w technice,

z całym szacunkiem , ale nie wciskaj ludziom kitu ,że jazda na tępych nartach (abstrahując od tego kto na jaki kąt ostrzy ) poprawia naszą technikę:eek:

za chwilę przeczytam ,że jak ktoś ma dobre , twarde ,dopasowane buty to jest dupa a nie narciarz , bo tak naprawdę tylko jazda w za dużych lub za małych kapciach poprawia naszą technikę:o:rolleyes:

Edytowane przez aklim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całym szacunkiem , ale nie wciskaj ludziom kitu ,że jazda na tępych nartach (abstrahując od tego kto na jaki kąt ostrzy ) poprawia naszą technikę:eek:

za chwilę przeczytam ,że jak ktoś ma dobre , twarde ,dopasowane buty to jest dupa a nie narciarz , bo tak naprawdę tylko jazda w za dużych lub za małych butach poprawia naszą technikę:o:rolleyes:

Gdyby czytać ze zrozumieniem to nie byłoby uwagi o obciazeniu obcasów (wyrwane ze zdania), dalej podtrzymuję,że nie jest to moment do wejscia w nastepny skret tym bardziej że jedzie gigant.

Cytuje moje zdanie.

"Jesli docisk (nacisk) będzie na dziób narty dolnej

i zostanie on przeniesiony w trakcie skrętu (w linii spadku)na srodek buta a póżniej na obcas (wyjscie ze skrętu) to napewno nie potrzebne jest takie ostrzenie nart".

Aklim, może pokażesz gdzie pisałem o tępych nartach.

Ale że jak ktoś ma dobre , twarde ,dopasowane buty to jest dupa a nie narciarz nie popieram stwierdzenia .że jest ale może być i wiesz dobrze kiedy nim jest.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miało być o kątach , no ale ostrzenie krawędzi jest drogą do......tych własnie kątów:)

niko130

forum czytają mniej lub bardziej doswiadczeni "amatorzy" narciarstwa i jak piszesz ,że "Ostrzenie tylko cofa nas w technice" to niektórzy mogą sobie pomysleć ,że to całe bajdurzenie o odpowiednim przygotowaniu nart ( i nie tylko ) to taki trochę "pic na wodę , fotomontaż " i w ogóle nie warto tym sobie głowy zawracać. Owszem ,same chociazby jak ostre krawędzie , nie wiem na jakie kąty zrobione , nic nie dadzą jezeli umiejętności są małe .Czasem nawet zbyt radykalnie zrobione narty mogą faktycznie przeszkadzać w jeździe ale nie znaczy to ,że generalnie możemy sobie odpuścić ostrzenie .Trzeba tylko zdać sobie sprawę z tego ,że nawet najlepszy sprzęt , który jest super przygotowany , nie jest panaceum na nasze braki w umiejetnościach poruszania się na nartach :rolleyes:.

Ps

Jedyny znany mi przypadek kiedy "lekkie" przytępienie nart pomaga w jeździe to snowpark i jazda po reilach itp.- czytałem , słyszałem , sam nie jeżdżę po tych wynalazkach:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz, aby nie tępili w serwisie, i kup sobie rodzaj gumki do stępienia samemu - i będziesz sam sobie regulował przody i tyły.

W sytuacji ekstremalnej można sobie na stoku poradzić kamykiem, po prostu znaleźć kamyk i przy jego pomocy przytępić krawędzie.

No ale jak by trzeba znaleźć taki kamyk nie w SzCyrku, to będzie do poszukiwań potrzebna saperka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

swego czasu pisałem o uślizgach nart na lodzie. Jak się okazało nie była to kwestia techniki lecz złego ostrzenia. Narty miałem wcześniej robione zawsze przy stokach "na szybko". Zapewne kąt krawędzi był uniwersalny 89.

Po zmianie kąta na 88 problemu nie ma. Tak więc dla wszystkich którym szkoda czasu na odstawienie nart do dobrego serwisu uczulam. To podstawa dobrej jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu pisałem o uślizgach nart na lodzie. Jak się okazało nie była to kwestia techniki lecz złego ostrzenia. Narty miałem wcześniej robione zawsze przy stokach "na szybko". Zapewne kąt krawędzi był uniwersalny 89.

Po zmianie kąta na 88 problemu nie ma. Tak więc dla wszystkich którym szkoda czasu na odstawienie nart do dobrego serwisu uczulam. To podstawa dobrej jazdy.

Nie wierze aby zmiana konta o 1st spowodowała nagłe trzymanie na lodzie przy wcześniejszym nie.

Porządne naostrzenie oczywiście tak.

Krótkie mam na 88, długie na 89 i zasadniczej różnicy nie czuję.

Co więcej - na "wylodzeniach" trzymają obie.

A na "żywym" lodzie żadna :)

I tyle

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze aby zmiana konta o 1st spowodowała nagłe trzymanie na lodzie przy wcześniejszym nie.

Porządne naostrzenie oczywiście tak.

Krótkie mam na 88, długie na 89 i zasadniczej różnicy nie czuję.

Co więcej - na "wylodzeniach" trzymają obie.

A na "żywym" lodzie żadna :)

I tyle

Nie tylko ,ze nie wierze. Jazdę na krawedzi 89 rozpocznę (jak wyleczę kontuzję) na następnym wyjezdzie. Dotychczas jezdziłem na 90 i to ostrzonych

recznie (szlif. kątową - bez prowadnicy) więc to było trochę garbato. I co ?NIGDY nie miałem problemu z jazdą na lodzie.

Zadam pytanie: O co tak naprawde chodzi, ze zawodnicy jezdzą na takich kątach? Moze ktos wpadnie na to, że to w zwiazku z taktyką przejazdu(dryf, który chce zakonczyć jak najszybciej).

Moze powiecie jakie kąty mają w supergigancie i w biegu zjazdowym.

Pewnie wiecie ze w konkurencjach technicznych w zaleznosci od ziarnistosci stoku dobieraja narty z różnymi kątami.

Moze mnie uswiadomicie.

P.S. Ostatnio dorobilem prowadnice i szlifuję dowolne kąty (chlodzenie emulsją wodna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam w filozofowanie nie wchodzę a zwłascza w porównywanie sie do zawodników, którzy jezdza po stokach bardzo twardych, u mnie jest tak -narta miała taki kąt fabrycznie nadany, pojeździłem na poczatku, pasuje mi to robie taki sam - dlaczego? Bo mi pasuje, bo to łaskawe dla narty, bo leniwy jestem a utrzymac kąt to mniej roboty a ja do wielkich specjalistów z dużą wprawą nie należę. Osobiście wielkiej różnicy nie odczułem, jeździłem też na 89 i 90 i też nie narzekałem. Przedewszystkim ostre krawędzie a reszta przy mojej jeździe to czynnik bardzo wtórny. Niemniej widzę różnicę pomiędzy nartami z maszyny 89/0 a recznie zrobionymi 88/05 - zwlaszcza w trwałości i w jeździe przy zmęczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...