Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jeszcze o butach-flex


mihumor

Rekomendowane odpowiedzi

Namierzyłem się butów, nagadałem o nich, naczytałem i takie mnie naszło przemyślenie w temacie ogólnie znanym, że można by sprobować jakoś porownać twardości butów różnych firm. Chcąc kupić buty o flexie 100 mierzę sobie produkty różnych firm ale różnią sie one tak naprawdę twardością i kierując sie tylko tym parametrem można zakupić buty niekoniecznie o oczekiwanych zaletach. W warunkach sklepowych dosyc trudno to sprawdzić ale jakieś wnioski są, podpieram je doświadczeniami własnymi (niestety skromne bo w butach niewielu firm jeździłem) oraz rozmowami ze znajomymi, handlującymi itp itd.

I taką sobie wstępną skalę sporządziłem - to są głównie wrażenia subiektywne + opinie i nie upieram się - piszę tak na początek i może np rożnych głosów uda sie to zweryfikować lub przynajmniej spróbować:

Tą kwalifikację sporządziłem np butów różnych firm o fleksach 90,100 i 110 np porównań, doświadczen własnych i różnyuch opini

1/Najtwardsze: Lange i Salomon - twardszy wydaje mi sie Lange

2/ Średnie: Rossignol, Tecnica, Fisher, Atomic - wydają sie być podobne, może Rossi trochę twardszy a może nie

3/Mniej twarde - Nordica i Head - wrażenie, opinie i "wieść gmnna"

Proszę o opinie, porównania i co najważniejsze własne doświadczenia w tym zakresie

Edytowane przez mihumor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 7 lat miałem buty Heada, potem znów Heady, następnie Heady? no i poteeeem... Heady. Aha , teraz też Heady:) Generalnie powiem tak - HEAD mistrzem wygody jest. Mam buty o naprawde sportym flexie i w zasadzie noga męczy się wiadomo, bo są twarde ale jest jej przy okazji wygodnie. Cenię Heada za Jakieś ortopedyczne bajery, Canting i za wytrzymałość ( raz tylko urwałem plastikową klamre na tyczkach). Niewiem jak z butami 100 w sklepie... Mierzyłem tylko rossiego radicala , heada i salomona. Co do twardości mi osobiscie najtwardszy wydawał sie salomon , potem head następnie rossi... Osobiście wybrałbym Heada ale to głównie z miłości do tej marki ;)

Ski 4 life

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik mało tych opini i doświadczeń, nigdy nie zmienialiście butów, nie porównywaliście nawet mimochodem? Jeszcze taka rzecz mi sie nasunęła, czy buty też nie zaczęto robić jakby mniej sztywne, czy flex 100 sprzed 5 lat jest taki sam jak dziś w obrębie tej firmy. Miałem kiedyś Langi 80-ki i były dość sztywne, te które teraz mierzyłem wydały mi się mniej, to samo mam z Tecnicą - może mi się zdaje a może nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze kiedyś za młodu męczyłem się w Tecnica (kupione w Składnicy Harcerskiej w Warszawie:eek:) i były okrutne;) Ale z drugiej strony trzymały i pewnie nauczyły mnie jeździć na nartach w tamtych czasach.

Po latach włożyłem w sklepie buty tej marki i uczucie "trzymania nogi przez imadło" zostało przypomniane:) Tak więc odpuściłem tą markę, ale dla kogoś, kto ma szczupłą młodą nóżkę:) i chce mieć buty do jazdy quazi zawodniczej to może być dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwesti kształtu stopy to mi wyszło tak:

wąska, niskie podbicie - Lange

normalna i niskie podbicie: Atomic

normalna i szeroka i niskie podbicie: Nordica

normalna albo szeroka i niskie i średnie podbicie: Tecnica, Salomon

normalna i średnie lub wyższe podbicie: Rossi

normalna i szeroka i normalne lub wyższe podbicie: Fisher, Head,

Chyba to nie dotyczy butów mniej twardych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie moje (z przed dwóch lat ) doswiadczenia z przymierzaniem/kupowaniem butów były takie :

mierzyłem atomica , tecnicę i fischera- wszystkie z podobnym flexem ok. 110

atomic jakoś wogóle mi nie siadł , a tecnica w porównaniu z fischerem gdzie twardość była ta sama wydała mi się jakaś taka "kaloszowata" . Jak założyłem Fischer Competition na nogi to od razu wiedziłałem - tak , to jest ten but:) i gdyby nie ostatnie "problemy" z nimi ( opisane w innym wątku) to uważałbym je za buty "idealne" na moją nogę .

Dodam jeszcze ,że flex flexowi nierówny , tzn. buty róznych firm o tym samym indeksie twardości mogą znacznie różnić się sztywnością skorupy. Do tego dochodzi jeszcze różna grubość wkładki , każdy też ma inną nogę , no i zaczynają się schody:o . Najlepsze rozwiązanie to przymierzać , przymierzać i jeszcze raz przymierzać buty , a stok i tak zweryfikuje nasz wybór:rolleyes::)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy podobną stopę bo wrażenia mam zbliżone.

Co do mierzenia i weryfikacji na stoku to prawda - tylko zachodzi obawa, że chcąc kupić twardszy but i zakupi się but ale z innej firmy a stok to zweryfikuje, że mimo podanego większego flexu wcale twardszy nie jest - to wyjdzie z tego lekki fakap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwesti kształtu stopy to mi wyszło tak:

wąska, niskie podbicie - Lange

normalna i niskie podbicie: Atomic

normalna i szeroka i niskie podbicie: Nordica

normalna albo szeroka i niskie i średnie podbicie: Tecnica, Salomon

normalna i średnie lub wyższe podbicie: Rossi

normalna i szeroka i normalne lub wyższe podbicie: Fisher, Head,

Chyba to nie dotyczy butów mniej twardych

... to nie jest tak ze jedna firma robi buty na szeroka stope a inna na waska, to zalezy od modelu a nie producenta, generalnie im bardziej sportowy model tym wezszy, serwisowe np maja ok 95mm niezaleznie od producenta, quasi serwisowe ok 98mm, reszta 100mm i wiecej (szerokosci podalem z pamieci - moge sie troche mylic); Lange np. zwykle robil topowe modele sklepowe w dwoch szerokosciach (chyba nadal tak jest).

Jezeli chodzi o wysokosc podbicia to zgadzam sie, mam wysokie podbicie i dla tego nie kazdy but mi pasuje, Lange/Rossignol sa raczej z tych niskich, Tecnica raczej wysokie wg mnie.

Dla przypomnienia: im bardziej sportowy but tym wkladka ciensza (stopa blizej skorupy) im bardziej turystyczny tym wkladka grubsza (stopa dalej od skorupy). Turystyczne maja bardziej obszerna skorupe, sportowe bardziej ciasna (o mniejszej obietosci). W sportowych butach chodzi o to zeby impulsy byly przekazywane jak najbardziej bezposrednio na skorupe, w turystycznych chodzi przede wszystkim o wygode.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na moich butach jeszcze nie ma flexindexu - Rossignol KX - rewelacyjne choc długo sie ich uczyłem. Salomony ostatnio mierzyłem i wydawały sie raczej miękkie za to bardzo wygodne, atomic twardy i małokomfortowy.

Na stoku zawsze jest inaczej. Mam wrażenie że skorupy utwardzają sie niliniowo - tak jest w moim przypadku - bo but jest zdejmowalny i zakladalny przy temparaturach do -6,-7 i to sobod. Przy niższych tak od -9 zdejmowanie to horror.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to nie jest tak ze jedna firma robi buty na szeroka stope a inna na waska, to zalezy od modelu a nie producenta, generalnie im bardziej sportowy model tym wezszy, serwisowe np maja ok 95mm niezaleznie od producenta, quasi serwisowe ok 98mm, reszta 100mm i wiecej (szerokosci podalem z pamieci - moge sie troche mylic); Lange np. zwykle robil topowe modele sklepowe w dwoch szerokosciach (chyba nadal tak jest).

Jezeli chodzi o wysokosc podbicia to zgadzam sie, mam wysokie podbicie i dla tego nie kazdy but mi pasuje, Lange/Rossignol sa raczej z tych niskich, Tecnica raczej wysokie wg mnie.

Dla przypomnienia: im bardziej sportowy but tym wkladka ciensza (stopa blizej skorupy) im bardziej turystyczny tym wkladka grubsza (stopa dalej od skorupy). Turystyczne maja bardziej obszerna skorupe, sportowe bardziej ciasna (o mniejszej obietosci). W sportowych butach chodzi o to zeby impulsy byly przekazywane jak najbardziej bezposrednio na skorupe, w turystycznych chodzi przede wszystkim o wygode.

To prawda ale porównania nie robiłem np modeli sportowych bardzo twardych i wąskich tylko na modelach powiedzmy top alround albo podstawowych sportowych o flexie 110 max, wszyscy producenci podają tu szerokość buta w najszerszym miejscu 100mm, gdy zaółożyłem Langi 97mm różnica była wyraźna. Porównuję buty o podobnym charakterze i parametrach podawanych przez producentów. Ale to w sumie niej istotne jest bo dobrać do stopy łatwiej w sklepie niż "wyczuć" flex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwesti kształtu stopy to mi wyszło tak:

wąska, niskie podbicie - Lange

normalna i niskie podbicie: Atomic

normalna i szeroka i niskie podbicie: Nordica

normalna albo szeroka i niskie i średnie podbicie: Tecnica, Salomon

normalna i średnie lub wyższe podbicie: Rossi

normalna i szeroka i normalne lub wyższe podbicie: Fisher, Head,

Tu mam zupełnie inne odczucia (choć bardziej ograniczone liczebnie).

Przy mojej dość szerokiej i z wysokim podbiciem stopie:

Tecnica Diablo - wrażenie strasznie niskiego podbicia.

Lange - zawsze wydawały mi się wygodne (mogły by tylko być szersze w stopie) - podbicie Ok! (rozjeździłem dwie pary, mierzyłem inne)

Atomic RT - aktualnie w użyciu - podbicie i szerokość ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucia ma każdy z Nas inne;),ale jedno wiem/jak Bode:rolleyes:/,że Heady są bardzo wygodne:rolleyes: i jak będę szukał-to dalej w tym kierunku:p.Choć mam oklepane Tecnica Diablo;) i Fishery,których najlepiej byłbym się pozbył:P.Jak już Michał:rolleyes:-obrałeś bardzo dobry kierunek Salomon lub Head;).Lange nie testowałem:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem heady, teraz mam nordica :D i jedne i drugie dosyć twarde:) ale nordica wygodniejsza mimo że twardsza, heady były troszkę za wąskie w palcach :)

Dla mojej fizjonomii stopy to plus,ale Marcin przypomniał Nordica,która zupełnie wyleciala mi z głowy-ponoć też wygodne buty:rolleyes:Jest trochę tego:pwyboru łatwego nie ma:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie najwygodniejszy był dla mnie Head ale nie do końca jestem pewien czy te 100 to nie jest w nich na wyrost, wziąłbym więc 110 ale niestety nie znalazłem w tym modelu.

Bo one są tak wygodne,że nie odczujesz skorupy na nogach:p:rolleyes:A po co Ci więcej niż 100 flex;):confused:tyczki,gigant czy coś innego masz Michał w głowie:confused::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - więcej niż 100 nie potrzebuję, żadne tyczki itp, tylko,ze chciałbym by te buty miały te 100 jak Pan Bóg przykazał, goście, którzy handlują Tecnicą, Rosołem i Headem twierdzili, że flex w tych ostatnich jest zawyżany i te dwie pierwsze firmy mają twardsze buty, odczucie to nieco potwierdza ale to moze być mocno złudne, teraz mam Tecnicę 80-kę i jest mniej twarda niż Lange 80, które katowałem przez kilka lat, tą Tecnicę sobie zostawię bo ma 2 sezony i jest bardzo wygodna ale trochę za mało sztywna, ale chciałem kupić but trochę twardszy, jeśli ten Head okaze sie, że nie ma oczekiwanej twardosci to po co mi on. Dlatego mam wątpliwości - może niepotrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - więcej niż 100 nie potrzebuję, , jeśli ten Head okaze sie, że nie ma oczekiwanej twardosci to po co mi on. Dlatego mam wątpliwości - może niepotrzenie.

A co to zmieni i jak chcesz to sprawdzić;):P,a szukaleś Vectora :confused:Nie namawiam Cię do Heada,bo Impact też wydaje się rozsądną propzycją:rolleyes:Heady trzymają się na nodze/oczywiście dopasowanej;) jak ulał/,dają radę przy sredniej prędkości/względne/,na trasach o różnej trudności i przygotowaniu:rolleyes:-czyli but dla rekreacyjnego narciarza na całodzienne nartowanie w całym ośrodku narciarskim/trasy i poza:rolleyes:/Cena też nie jest zabijająca:rolleyes:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o Vectorach myślę bo buta race nie potrzebuję. One właśnie mają takie regulowanie flexa limbusem z tyłu. Przy Salomonach Impactach też jest git ale dopinanie podbicia mam na styk - czyli klamra na pierwszy ząbek i tylko lekkie dociągnięcie, mocniej już gniecie - i to mi sie nie podoba bo to spięcie jakieś słabe sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różniee to bywa... z tymi podbiciami ja jezdzięm w Fischerach - najwygodniejsze buty jakie miałem, wczesniej były atomici 3 pary i rosoły. Po fischerach miałem Tecici diablo... legendarny but niestety zajechałem, teraz przyszedł czas na Langi... mega wygodne to one nie są ale poki co 4 dni na nogach, wszystko sie może zmienić ;) Mam do was pytanie czy może ktoś wie jak pochylić cholewke w Langach troche do przodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problem ustawienia flexu.poproś Michał w sklepie sprzedającego-niech ustawi na mniejszy a później na twardy i niech tak zostawi:rolleyes:.przecież ten flex wystarczy dla rekreacyjnych narciarzy:cool:Ja tak zrobiłem,chociaż jest do buta cala instrukcja,to mało zrozumiała:eek:,szybciej można ustawić inne parametry,a flex wiązał się z usunięciem czy zostawieniem śrub:pKazałem zostawić na flex max:p i już nie kombinuję:rolleyes:Buty heada są naprawdę wygodne,miałem atomica,gdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problem ustawienia flexu.poproś Michał w sklepie sprzedającego-niech ustawi na mniejszy a później na twardy i niech tak zostawi:rolleyes:.przecież ten flex wystarczy dla rekreacyjnych narciarzy:cool:Ja tak zrobiłem,chociaż jest do buta cala instrukcja,to mało zrozumiała:eek:,szybciej można ustawić inne parametry,a flex wiązał się z usunięciem czy zostawieniem śrub:pKazałem zostawić na flex max:p i już nie kombinuję:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...