skionline.pldzieci na nartach Dobór sprzętu Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dobór sprzętu dla dzieci

Narty

Kliknij, aby powiększyć.
Decyzji o zakupie nart dla dziecka nie podejmujmy pochopnie. Na początku warto upewnić się, że maluch na pewno żywi chęć jazdy na nartach i czy nie "uszczęśliwimy" go na siłę. Z tego względu, przed pierwszą lekcją warto skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu. Bardziej uzasadniony jest zakup nart w przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie używane deski trafią na nogi młodszego rodzeństwa.

Zanim sprawimy dziecku pierwsze narty, pamiętajmy, że - zwłaszcza na początku - postępy przychodzą bardzo szybko, a sprzęt dopasowany powinien być nie tylko do wieku, ale i umiejętności.

Na pierwszym etapie szkolenia sprawdzą się narty sięgające do ramion. Taka długość ułatwi wykonywanie pierwszych ćwiczeń na śniegu. Jeżeli dziecko jest korpulentne, warto wyposażyć je w nieco dłuższe, sięgające do brody narty. Jeszcze dłuższe - sięgające do nosa - powinny być narty dla nieco zwinniejszych dzieci, które samodzielnie przemieszczają się po łatwych i średnio trudnych trasach.

Nie zaleca się kupowania plastikowych, przypinanych do zwykłych butów nart, które nie zapewnią dziecku poczucia stabilności i kontroli podczas jazdy. Takie narty nadają się najwyżej do zabaw na śniegu dla dzieci w wieku 2 - 3 lat, lecz z pewnością nie sprawdzą się podczas zjazdów.

Buty

Buty narciarskie dla dzieci powinny być lekkie i nie mogą uwierać, dlatego zaleca się, by palce miały od 0,5 - 1,0 cm luzu na swobodne poruszanie. Luz w okolicach palców zapobiega marznięciu stóp i poprawia komfort jazdy.

Absolutnie buty nie powinny być większe niż o jeden numer! Za dużych butów nie można również "dopasować" do dziecięcej stopy zakładając drugą parę grubych skarpet.

Dla najmłodszych adeptów narciarstwa, w wieku 3 - 4 lat, zalecamy buty zapinane na 2 klamry (tzw. entry models). Dla dzieci w wieku 5 -7 lat lepsze będą buty zapinane na trzy klamry (lepsze trzymanie stopy i łydki, możliwość dopasowania do indywidualnego kształtu). Starsze dzieci jeździć powinny w 4-klamrowych butach juniorskich.

Buty dla dzieci w wieku 5 - 7 lat nie powinny być zbyt sztywne - najlepiej o współczynniku flex junior 35 - 50 (parametr określający "twardość" skorupy). Starsze, dobrze jeżdżące dzieciaki, powinny korzystać z butów o flexie do 65.

Popularną praktyką jest przekazywanie butów narciarskich z "dziecka na dziecko" . Biorąc pod uwagę ilość dni jakie maluch spędza na nartach, to dobre rozwiązanie - warto kupić lepszy sprzęt, który wykorzystany będzie przez kilkoro dzieci. Buty dla najmłodszych są uniwersalne, a ich wkładki najczęściej nie są profilowane, dlatego sprawdzą się jako buty "przechodnie".

Biorąc pod uwagę aspekt higieniczny - jeżeli obawiamy się, że kupując używane buty od osoby nieznajomej dostajemy w pakiecie wkładkę w bakteriami- przed pierwszym użyciem można "odkazić" je specjalnym środkiem dezynfekującym.

Dziecięce buty narciarskie koniecznie muszą być wygodne, dlatego, na ich zakup warto poświęcić więcej czasu - przymierzyć modele różnych marek, pozwolić dziecku chwilę "podreptać" w sklepie, a w razie wątpliwości, poprosić o radę instruktora.

Kije
Dzieci stawiające na nartach pierwsze kroki, w wieku 3 - 5 lat, nie potrzebują kijów. Na samym początku, założenie butów, zapięcie nart i skoordynowanie ruchów jest już wystarczająco dużym wyzwaniem i pochłania całą uwagę dziecka. Pierwsze zjazdy odbywają się zatem bez kijów, by po kilku lekcjach instruktor ocenił, czy dziecko osiągnęło już umiejętności pozwalające na kontynuacje szkolenia z kijami.

Podsumowując kwestie związane z doborem narciarskiego ekwipunku - pamiętajmy, że kupowanie sprzętu "na wyrost" jest - mówiąc wprost - robieniem dziecku krzywdy! Zbyt długie narty i za duże buty uniemożliwią mu czerpanie prawdziwej przyjemności z jazdy na nartach, która na początku - sama w sobie - jest wystarczająco trudnym wyzwaniem.

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Szkoła Narciarska STRAMA - Zakopane
Wstęp
Bezpieczeństwo
Rozgrzewka
Etapy szkolenia
Dobór sprzętu
Dobór odzieży i akcesoriów
Motywacja i zabawa
Kiedy zacząć i jak wybrać szkołę