skionline.pl dzieci na nartach Motywacja i zabawa wyślij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

Motywacja, czyli jak rozbudzić wielkiego narciarza w małym dziecku

2010.01.01
Kliknij, aby powiększyć.
To, czy dziecko zapała płomienną miłością do nart, czy pobyt na stoku traktować będzie jako przykry obowiązek, w dużej mierze zależy od podejścia i postawy rodziców. Szczególnie ważnym zadaniem jest odpowiednie oswojenie malucha z pierwszą "wizytą" na śniegu lub u instruktora. Nie wszystkie dzieciaki z tym samym zapałem próbują nowego, nie wszystkie też są tak samo sprawne fizycznie.
Dlatego, zanim zapniemy dziecku narty, warto porozmawiać i przybliżyć mu tajniki narciarstwa - opisać, jak dużą frajdę daje zabawa na śniegu, stworzyć atmosferę wyczekiwania na super atrakcję. Na tym etapie, nie warto ostrzegać przed zagrożeniami wynikającymi z jazdy na nartach lub sugerować, że na pierwszej lekcji z instruktorem opanować musi wszystkie ewolucje. O ile możliwe, dobrym pomysłem jest wspólna wycieczka pod stok, po którym szusują rówieśnicy i, w ten sposób, rozbudzenie narciarskiego bakcyla.

W zależności od wieku, umiejętności i charakteru dziecka, stosuje się różne techniki motywacyjne - od zabaw na śniegu w grupie rówieśników, po wykorzystanie różnych pomocy dydaktycznych (baloniki, zabawki, jazda po wyznaczonym torze, etc.). Bardzo ważne jest nagradzanie za czynione postępy, zarówno w formie pochwał jak i drobnych gadżetów (dyplomy, odznaki, medale, etc.) - dziecko zyskuje poczucie akceptacji i uznania, a tym samym głodne jest dalszych sukcesów.

Szkolenie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym odbywa się wyłącznie przez zabawę, nie ma mowy o regularnym szkoleniu! Gdy dziecko stanie pewniej na nartach i zdobędzie podstawowe umiejętności, wprowadza się element rywalizacji. Rywalizacja wciąż jednak pozostaje zabawą! Dla słabiej jeżdżących dzieci współzawodnictwo nie może być źródłem frustracji, dlatego każdy z uczestniczących w zabawie maluchów powinien być nagrodzony za to, co pokazał.

Dzieci uwielbiają tory przeszkód! Slalomy z krótkimi tyczkami, jazdę na czas, próby bicia rekordów prędkości - kosztem zabawy zapominają o nauce, pomimo, że właśnie się uczą.

Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, szkolenie musi mieć bardzo obrazowy charakter (naśladownictwo instruktora).

Przykładem nauki przez zabawę jest wykonywanie następujących ćwiczeń:
  • ucząc skrętów, naśladujemy lecący samolot; ramiona imitują pracę skrzydeł;
  • podczas nauki pługu łączymy narty (całujące się dzióbki), które tworzą kształt kawałka pizzy;
  • angażujemy do zabawy pacynki - założone na prawą i lewą dłoń pomogą dziecku rozróżniać kierunki; zabawki przydadzą się też w chwilach słabości;
  • przejeżdżając przez tunel uczymy dziecko obniżonej sylwetki;
  • ustawiamy czerwone, kojarzące się z czerwonym światłem pachołki - pomagają w trakcie nauki umiejętności szybkiego zatrzymywania i kontroli prędkości.
Na poszczególnych etapach szkolenia, warto wyznaczać kolejne, niezbyt trudne do osiągnięcia cele, czyli wykształcić w dziecku chęć zdobywania "sprawności narciarskich". Autorski, opracowany przez instruktorów ze szkoły narciarskiej STRAMA plan szkolenia dzieci zakłada 5-stopniowy program - "5 etapów Misia STRAMUSIA" - polegający na zdobywaniu kolejnych odznak odpowiadających umiejętnościom młodego narciarza.

Po każdym z przebytych etapów szkolenia, dzieciak ma szansę wziąć udział w zawodach o Puchar Misia STRAMUSIA.

Powrót

Top Residence Kurz Top Residence Kurz

Val Senales, Maso Corto
Południowy Tyrol, Włochy

Hotel Stegerhaus Hotel Stegerhaus

St. Johann
Południowy Tyrol, Włochy

Berghotel Presslauer Berghotel Presslauer

Jenig / Nassfeld
Karyntia, Austria

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Szkoła Narciarska STRAMA - Zakopane
Wstęp
Bezpieczeństwo
Rozgrzewka
Etapy szkolenia
Dobór sprzętu
Dobór odzieży i akcesoriów
Motywacja i zabawa
Kiedy zacząć i jak wybrać szkołę
partnerzy ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
www.trentino.plskionline.tv
Google+ | newsletter | mobile | RSS | reklama | kontakt | polityka prywatności | polityka cookies
Copyright © 1997-2018